build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8687888990 91>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1741 Posted: 10-Feb-2019 at 00:42
Една едноставна композиција на пограничниот воз Битола-Кременица-Битола од 1990 година.
Модел на вагонот во ЈЖ варијанта имаме а локомотива од серијата ЈЖ 734 можеме да добиеме со префарбување и преозначување на моделите на Roco, Fleischmann, Dingler...


Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1742 Posted: 16-Feb-2019 at 01:58
Малце егзотика: Симплон Ориент Експрес.
Скицата вели дека во времето од 1937 до 1939 година композицијата на огранокот на СОЕ од Солун до Ниш била богата со CIWL вагони кои биле придружувани од ЈДЖ и ΣEK вагони.

CIWL вагоните од таа епоха ги имаме како модели, ЈДЖ и ΣEK моделите можеме да ги добиеме со преозначување на постоечките модели на други железнички управи кои конструкциски потполно одговараат на ЈДЖ и ΣEK вагоните.
Како и до сега проблем ќе ни остане модел на парна локомотива на ЈДЖ од серијата 01 кој не постои а која локомотива оваа композиција ја влечела низ Македонија.
За не толку захтевните љубители на ова хоби моделот на италијанската серија 685 би можел да ја одглуми нашата локомотива од серијата 01.
За позахтевните који сакаат да ја имаат токму ЈДЖ 01, стои на располагање
месинган модел на составување .
Дури и композицијата да се стави на макета/во витрина без модел на локомотива истата ќе изгледа многу убаво кога ќе се земе во обзир убавината на моделите.



Edited by mon - 16-Feb-2019 at 01:59
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
dragan_mig31 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dragan_mig31 Quote  Post ReplyReply #1743 Posted: 18-Feb-2019 at 12:40

https://www.facebook.com/events/356797235059579/


Ве покануваме на 6. изложба на макети, диорами и минијатури и 3. Куп Скопје, кои се одржуваат со цел промоција и популаризација на макетарското хоби во Македонија. Како и секоја година, очекуваме поддршка од макетари од регионот, изложбата ќе се одржи во домот на арм во Скопје
ПРАВИЛА
1. Еден макетар може да се натпреварува со неограничен број на макети
2. Макета смее да се изложи само еднаш , што значи дека доколку некоја од вашите макети веќе се натпреварувала можете да изложите во изложбениот дел
3. Доколку макета била дел само од изложбата, може да се натпреварува
4. На јуниори и кадети не им се наплатува котизација
5. При местење на макетите, макетарот мора да внимава на макетите на другите натпреварувачи/изложувачи
-----------------------------------------------------------------------------------------
КАТЕГОРИИ
J-01 Јуниори до 14 години - сите размери и сите типови на макети
К-01 Кадети – 14-18 години - сите размери и сите типови на макети
С-01 Сениори Авијација млазни/пропелери помали од 1:72
С-02 Сениори Млазна авијација 1:72
С-03 Сениори пропелери 1:72
С-04 Сениори млазна авијација 1:48
С-05 Сениори пропелери 1:48
С-06 Сениори млазна/проп авијација поголема од 1:48
С-07 Сениори Хеликоптери сите размери
С-08 Сениори Воени возила на тркала 1:72
С-09 Сениори Воени возила со гасеници 1:72
С-10 Сениори Воени возила на тркала поголеми од 1:48
С-11 Сениори Воени возила со гасеници поголеми од 1:48
С-12 Сениори Самоизградба сите размери
С-13 Сениори Диорами сите размери
С-14 Сениори Фигури сите размери
С-15 Сениори Бродови сите размери
С-16 Сениори Научна Фантастика сите размери
С-17 Сениори Сè останато сите размери
С-19 Сениори Цивилна Авијација сите размери
С-30 Сениори Варшавски пакт vs НАТО воздухопловства сите размери
-------------------------------------------------------------------------------------
Специјална награда Мајор Михајло Ивановски – Микс „Best of Luftwaffe“ – се доделува на најдобрата макета од било кој размер со ознаки на германското Luftwaffe од Втората Светска Војна ( во чест и сеќавање на Мајорот Михајло Ивановски -Микс)

Best of show награда – се доделува на најдобрата макета на натпреварот
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1744 Posted: 22-Feb-2019 at 07:03
Еве една композиција од поново време: Скопје-Приштина.
На фотографииве се гледа вагон на шведските железници B1K во сеуште оригинално боење кој во модел го имаме такаречено во оригинал од производителот NMJ.
Модел на вагонот на МЖ можеме да добиеме со префарбување и преозначување на моделот на Гоша на АСМЕ од наведениот сет.
Модел на локомотивата на МЖ 661 изработува Славко Јовановиќ од Белград а модел на локомотивата на МЖ 642 можеме да добиеме со преозначување на МОКО моделот на словенската локомотива.
Приближен модел на локомотивата МЖ 642 можеме да добиеме и сo преработување и преозначување на SNCF i RENFE моделите на ROCO.



Edited by mon - 22-Feb-2019 at 07:08
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1745 Posted: 07-Mar-2019 at 10:39
Добар ден.
Неможам да го пронајдам кој бараше нови пруги во Скопје.
Има нови пруги од Механо, прави, полукружни и крстосница и еден комплет во кутија прави пруги, во трговски Беверли Хилс, од страната на стопанска банка, по ходникот во продавница за играчки Ива.
Поздрав
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1746 Posted: 08-Mar-2019 at 23:36

Јас прашував. Ти благодарам за информацијата, отидов и се снабдив
Само штета што немаа свртници.

Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1747 Posted: 10-Mar-2019 at 17:08
Чисто информативно која цена беа шините?
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1748 Posted: 13-Mar-2019 at 06:18
Пакување од 4 кривини MEHANO F210 е 250 денари

Земав и сет MEHANO Ergänzungs Gleisset A, заборавив колку точно го платив, ама мислам дека секако им беше последен.



Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1749 Posted: 16-Mar-2019 at 07:54
Убава најава во каталогот од производителот REE Modeles.
На есен можеме да очекуваме модел на американската маневарка USATC S100 во верзија на Југословенските железници од 3. епоха.
Моделот се нуди во аналогна и дигитална верзија.
Цената на аналогниот модел не ми е позната, претпоставувам дека би можела да изнесува околу 250 евра зашто цената на моделот кој се нуди со вграден дигитален декодер со звук и генератор за чад по која истиот може да се резервира изнесува 360 евра.

На сликава моделот е без ознаки.

Овој модел е интересен за нас зашто локомотиви од серијата 62 во производство на фабриката Ѓуро Ѓаковиќ од Славонски Брод кои незначително се разликувале од оригиналните американски локомотиви биле застапени во Македонија.
Постојат фото и видео докази за постоењето на најмалце четири локомотиви од оваа серија во Македонија који се користеле како маневарски од државните железници на пр. ЈЖ 62-112, така и од индустријата на пример од Железарница Скопје и шеќерана Битола.

Мојата маленкост со „последниот мохиканец„ од оваа серија 62 во Македонија:

Лисиче, Скопје 2016
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1750 Posted: 17-Mar-2019 at 00:24
Еве ја и мојата скромна колекција на возеви, претежно се Механо и Пико.

























Edited by toser - 17-Mar-2019 at 22:40
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1751 Posted: 17-Mar-2019 at 10:15
toser!
Со една таква „скромна„ колекција, би можел комотно малечката диорама да ја замениш со макета.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1752 Posted: 17-Mar-2019 at 22:35
Еве слики од диарамата, не е мала. Димензјата е долга 2.40 а широка е 1.25. Така ја чувам затоа што немам место за чување, затоа ја чувам на парчиња. Имам уште делови за составување.













Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1753 Posted: 17-Mar-2019 at 22:44
Originally posted by toser

Еве слики од диарамата, не е мала. Димензјата е долга 2.40 а широка е 1.25. Така ја чувам затоа што немам место за чување, затоа ја чувам на парчиња. Имам уште делови за составување....

Е тоа е веќе добра должина за возење.
Изгледа дека недостаток на доволно голем простор за макета е проблем со кој се соочувааме скоро сите ние во ова хоби.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1754 Posted: 18-Mar-2019 at 16:35
Кај мене пак подновување со нов комплет во N scale

kjhyfrdwertyuik
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1755 Posted: 19-Mar-2019 at 19:41
Супер се моделчината!
"N"-овците имаат поголеми можности при правењето на макета.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 317
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1756 Posted: 20-Mar-2019 at 20:55
И јас си купив една раскрсница од продавницата Ива, ја платив 200 денари


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 317
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1757 Posted: 20-Mar-2019 at 22:10
Пред некоја недела бев во Рим и најдов една добро снабдена продавница,
еве го линкот rocrimodellismo.com
и нормално малце се подновив, една FS цистерна, метални тркалца (бидејки сакам да поставам светло во два патнички вагони) и едно кесиче изолациони спојки за изолирање на колосеците.




Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1758 Posted: 21-Mar-2019 at 11:07
Добар улов ѕаѕе.
Која е ширината на осовините на Росо-тркалата во мм?
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 317
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1759 Posted: 22-Mar-2019 at 08:27
40182 - DC NEM standard wheel set


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1760 Posted: 22-Mar-2019 at 09:16
Благодарам за информацијата; воопшто не се сетив да побарам инфо кај Росо.   
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8687888990 91>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.