build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 868788
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1741 Posted: 10-Feb-2019 at 00:42
Една едноставна композиција на пограничниот воз Битола-Кременица-Битола од 1990 година.
Модел на вагонот во ЈЖ варијанта имаме а локомотива од серијата ЈЖ 734 можеме да добиеме со префарбување и преозначување на моделите на Roco, Fleischmann, Dingler...


Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1742 Posted: 16-Feb-2019 at 01:58
Малце егзотика: Симплон Ориент Експрес.
Скицата вели дека во времето од 1937 до 1939 година композицијата на огранокот на СОЕ од Солун до Ниш била богата со CIWL вагони кои биле придружувани од ЈДЖ и ΣEK вагони.

CIWL вагоните од таа епоха ги имаме како модели, ЈДЖ и ΣEK моделите можеме да ги добиеме со преозначување на постоечките модели на други железнички управи кои конструкциски потполно одговараат на ЈДЖ и ΣEK вагоните.
Како и до сега проблем ќе ни остане модел на парна локомотива на ЈДЖ од серијата 01 кој не постои а која локомотива оваа композиција ја влечела низ Македонија.
За не толку захтевните љубители на ова хоби моделот на италијанската серија 685 би можел да ја одглуми нашата локомотива од серијата 01.
За позахтевните који сакаат да ја имаат токму ЈДЖ 01, стои на располагање
месинган модел на составување .
Дури и композицијата да се стави на макета/во витрина без модел на локомотива истата ќе изгледа многу убаво кога ќе се земе во обзир убавината на моделите.Edited by mon - 16-Feb-2019 at 01:59
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
dragan_mig31 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dragan_mig31 Quote  Post ReplyReply #1743 Posted: 18-Feb-2019 at 12:40

https://www.facebook.com/events/356797235059579/


Ве покануваме на 6. изложба на макети, диорами и минијатури и 3. Куп Скопје, кои се одржуваат со цел промоција и популаризација на макетарското хоби во Македонија. Како и секоја година, очекуваме поддршка од макетари од регионот, изложбата ќе се одржи во домот на арм во Скопје
ПРАВИЛА
1. Еден макетар може да се натпреварува со неограничен број на макети
2. Макета смее да се изложи само еднаш , што значи дека доколку некоја од вашите макети веќе се натпреварувала можете да изложите во изложбениот дел
3. Доколку макета била дел само од изложбата, може да се натпреварува
4. На јуниори и кадети не им се наплатува котизација
5. При местење на макетите, макетарот мора да внимава на макетите на другите натпреварувачи/изложувачи
-----------------------------------------------------------------------------------------
КАТЕГОРИИ
J-01 Јуниори до 14 години - сите размери и сите типови на макети
К-01 Кадети – 14-18 години - сите размери и сите типови на макети
С-01 Сениори Авијација млазни/пропелери помали од 1:72
С-02 Сениори Млазна авијација 1:72
С-03 Сениори пропелери 1:72
С-04 Сениори млазна авијација 1:48
С-05 Сениори пропелери 1:48
С-06 Сениори млазна/проп авијација поголема од 1:48
С-07 Сениори Хеликоптери сите размери
С-08 Сениори Воени возила на тркала 1:72
С-09 Сениори Воени возила со гасеници 1:72
С-10 Сениори Воени возила на тркала поголеми од 1:48
С-11 Сениори Воени возила со гасеници поголеми од 1:48
С-12 Сениори Самоизградба сите размери
С-13 Сениори Диорами сите размери
С-14 Сениори Фигури сите размери
С-15 Сениори Бродови сите размери
С-16 Сениори Научна Фантастика сите размери
С-17 Сениори Сè останато сите размери
С-19 Сениори Цивилна Авијација сите размери
С-30 Сениори Варшавски пакт vs НАТО воздухопловства сите размери
-------------------------------------------------------------------------------------
Специјална награда Мајор Михајло Ивановски – Микс „Best of Luftwaffe“ – се доделува на најдобрата макета од било кој размер со ознаки на германското Luftwaffe од Втората Светска Војна ( во чест и сеќавање на Мајорот Михајло Ивановски -Микс)

Best of show награда – се доделува на најдобрата макета на натпреварот
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 868788

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.