build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 868788
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1741 Posted: 10-Feb-2019 at 00:42
Една едноставна композиција на пограничниот воз Битола-Кременица-Битола од 1990 година.
Модел на вагонот во ЈЖ варијанта имаме а локомотива од серијата ЈЖ 734 можеме да добиеме со префарбување и преозначување на моделите на Roco, Fleischmann, Dingler...


Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1742 Posted: 16-Feb-2019 at 01:58
Малце егзотика: Симплон Ориент Експрес.
Скицата вели дека во времето од 1937 до 1939 година композицијата на огранокот на СОЕ од Солун до Ниш била богата со CIWL вагони кои биле придружувани од ЈДЖ и ΣEK вагони.

CIWL вагоните од таа епоха ги имаме како модели, ЈДЖ и ΣEK моделите можеме да ги добиеме со преозначување на постоечките модели на други железнички управи кои конструкциски потполно одговараат на ЈДЖ и ΣEK вагоните.
Како и до сега проблем ќе ни остане модел на парна локомотива на ЈДЖ од серијата 01 кој не постои а која локомотива оваа композиција ја влечела низ Македонија.
За не толку захтевните љубители на ова хоби моделот на италијанската серија 685 би можел да ја одглуми нашата локомотива од серијата 01.
За позахтевните који сакаат да ја имаат токму ЈДЖ 01, стои на располагање
месинган модел на составување .
Дури и композицијата да се стави на макета/во витрина без модел на локомотива истата ќе изгледа многу убаво кога ќе се земе во обзир убавината на моделите.Edited by mon - 16-Feb-2019 at 01:59
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 868788

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.