build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8889909192 95>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1781 Posted: 13-Apr-2019 at 10:02
AC се тркалата, како може да ги направам во DC?
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1782 Posted: 14-Apr-2019 at 06:10
Јас како најдобар начин на решавање на „проблемот„ кој со сигурност ќе ти обезбеди возење на моделите
би ти го препорачал набавувањето на фабрички произведени тркала со изолирана осовина, како на пример оние кои ѕаѕе ги има набавено.
Доколку не сакаш да купуваш тогаш наједноставен начин би бил
замена на металната осовина која ги држи тркалата со пластична со што би се избегнал краткиот спој при пуштање на струјата на пругата.
Имам наоѓано примери каде што пластична осовина се прави од стапчето врз кое е обмотан памукот на
чепкалки за уши , па дури и употреба на чачкалици.

Треба умешност за тркалата да се монтираат точно и паралелно на дома направените осовини
што е пожелно за да се избегне испаѓањето на моделите од пругата при возење.

Oбјаснување за сновните разлики помеѓу AC/DC тркалата и напојувањето со струја може да најдеш на
оваа страница.

Да не заборавам да напоменам дека доколку се одлучиш на купување на готови комплети (осовина+тркала)
пред набавката прво да ја измериш должината на АС осовините и висината на тркалата кои сакаш да ги замениш со DC
зашто осовините/тркалата од различити производители не секогаш имаат иста должина и форма, а варираат и од модел до модел.
Може да се случи да тркалата не вртат доколку осовината е подолга или пак да испаѓаат од лежиштето доколку осовината е прекратка.
.


Edited by mon - 14-Apr-2019 at 06:36
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 344
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1783 Posted: 19-Apr-2019 at 06:47
Убаво си се подновил добри вагончиња, за тркалца си требал да прашаш во милер веќе кога си бил таму. Можеш да прачаш од  aliexpress или најблиску до нас каде со сигурност може да купиш тркалца е во Софија - Бугарија продавицата се вика Hobbyland адреса Geo Milev 24.

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1784 Posted: 21-Apr-2019 at 11:26
Originally posted by Cloverstack

МЖ 443-001
Во Кина, за време на тестирање.


Не исти ама многу слични модели на оваа МЖ новина во 1:87: веќе имаме на пазарот во вид на Јуроспринтерот.
Како пример еве го Roco моделот:

Извор: Roco 72482

Edited by mon - 21-Apr-2019 at 13:53
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1785 Posted: 05-May-2019 at 21:26
Повторно се подновив со локомотиви, пико и лима
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1786 Posted: 06-May-2019 at 20:17
Originally posted by toser

Повторно се подновив со локомотиви, пико и лима

..

toser!
Која е цената на Capitole-то и вагонот?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Kenworthmkd1970 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-May-2019
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Kenworthmkd1970 Quote  Post ReplyReply #1787 Posted: 07-May-2019 at 21:00
Menuvam sini(krivi,pravi,raskrsnica ) za matchbox,majorette,hot whells....
Back to Top
Kenworthmkd1970 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-May-2019
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Kenworthmkd1970 Quote  Post ReplyReply #1788 Posted: 07-May-2019 at 22:35
Брaвo Тoше
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1789 Posted: 21-May-2019 at 19:17
Многу интересна најава на фирмата Amintiri Feroviare со број 10020!
На најавениот модел ќе му треба само едно префарбување и преозначување за да добиеме некоја од нашите електри ЈЖ/МЖ 461.

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 344
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1790 Posted: 30-May-2019 at 20:57
Пред некоја недела бев во Софија и ја псетив продавницата Hobbyland можам да кажам дека добро е снабдена, има резервни делови за вагони и локомотиви.
Се пдновив со едно DR товарно вагонче.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 344
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1791 Posted: 29-Jun-2019 at 12:01
Јас пак се подновив овој пат од Шведска донесов една локомотива која може многу често да се види по нивните пруги.
 
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1792 Posted: 29-Jun-2019 at 12:14
Originally posted by sase


Јас пак се подновив овој пат од Шведска донесов една локомотива која може многу често да се види по нивните пруги....

Честитики sase, моделот е супер!
Некои од РIКО моделите дури имаат и приклучок за декодери.

Во меѓувреме јас го направив теренот на модулот така да моментално истиот изгледа вака:

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 344
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1793 Posted: 03-Jul-2019 at 20:39
Добро напредувш, одлично изгледа, а и техниката со иведбата на карпите ти е добра секоја честThumbs%20Up.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1794 Posted: 03-Jul-2019 at 21:59
Благодарам ѕаѕе!
Употребата на хартиените кеси ми е наједноставна, лесно се обликуваат а и со гужвањето се добива „реалистичен„ рељеф.
Останува внатрешноста да ја исполнам со пур-пена со што на „теренот„ ќе му дадам цврстина
па можам да преминам на фарбање на „карпи„, „земја„ итн.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1795 Posted: 04-Jul-2019 at 00:31
Originally posted by mon

Originally posted by sase


Јас пак се подновив овој пат од Шведска донесов една локомотива која може многу често да се види по нивните пруги....

Честитики sase, моделот е супер!
Некои од РIКО моделите дури имаат и приклучок за декодери.

Во меѓувреме јас го направив теренот на модулот така да моментално истиот изгледа вака:Диорама за мостот кај Србиново...Applause
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1796 Posted: 04-Jul-2019 at 20:47
Originally posted by MIKI1

...Диорама за мостот кај Србиново....

Замислата е да биде модул-дел од макета ама сигурно дека во прво време ќе послужи и како диорама.


A дали има некоја хоби новина кај тебе, MIKI1 ?

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1797 Posted: 06-Jul-2019 at 16:28
Originally posted by mon

Originally posted by MIKI1

...Диорама за мостот кај Србиново....

Замислата е да биде модул-дел од макета ама сигурно дека во прво време ќе послужи и како диорама.


A дали има некоја хоби новина кај тебе, MIKI1 ?

.


mon,

веќе 3-та година по ред го запоставив ова хоби па тековно „инвестирам„ во другото (хоби), кое ми одзема внимание и пари нормално, така да освен една нарачка од пар „Y„ свртници од британскиот „Пико„ која тековно ја очекувам, немам ништо новонабавено од и за возовите...Unhappy

Повремено фрлам поглед на „И бај„ и (разочарано...) забележувам дека во меѓувреме, не само цените, туку и поштарините од понудените модели отишле во небо...
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1798 Posted: 07-Jul-2019 at 19:33
Originally posted by MIKI1

...Повремено фрлам поглед на „И бај„ и (разочарано...) забележувам дека во меѓувреме, не само цените, туку и поштарините од понудените модели отишле во небо...

Токму така, за жал цените се се поголеми и поголеми.
Можеби баш и поради нив човек прво треба да размисли каква и колкава колекција сака да има,
па потоа да се насочи кон набавување на моделите и евентуалното правење на макета/диорама.
Пожелно би било и да се размисли дали повеќе би одговарала една квантитетна или една квалитетна колекција...
.

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1799 Posted: 11-Jul-2019 at 15:32
Конечно стигнаа дел од моделите кои толку долго време ги чекав..  Доаѓаа од Америка, преку луѓе кои немаат ни малку разбирање за ова хоби и за модели.. Confused  Изненадувачки е како стигнаа речиси без оштетувања, сепак некој горе се грижел.. Како и да е, сега се тука, а за вториот дел од пратката ќе почекам уште некој месец


Edited by marfimk - 11-Jul-2019 at 15:58
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1800 Posted: 11-Jul-2019 at 15:41
4 нови цистерни од Mehanotehnika (како поомилени). Една од композициите кои ги имам замислено за макета ќе биде со Exxon цистерни - една од најретките и поскапите цистерни од Mehanotehnika:
Edited by marfimk - 11-Jul-2019 at 15:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8889909192 95>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.227 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.