build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 909192
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jaknappatil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Sep-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jaknappatil Quote  Post ReplyReply #1821 Posted: 20-Sep-2019 at 22:11
Thanks for sharing....
Buy google adsense play important role for advertiser and marketer.
buy google adsense account
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1822 Posted: 05-Oct-2019 at 12:18
Еден куриозитет:
моделот на македонскиот вагон на производителот АСМЕ (52856)
кој во времето на неговото појавување на пазарот се ценеше на околу 60-тина евра моментално на еВау се продава за 100 евра.Инаку, овој модел е погоден за составување на моделарските состави на скоро сите меѓународни патнички композиции кои транзитувале низ МК,
како пример ќе го наведам незаборавниот Hellas Express (D410-411, Дортмунд-Атина).
   
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1823 Posted: 06-Oct-2019 at 22:36
Тревата е посадена, следува пошумувањето, асфалтирањето, средувањето на рекичката...

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 323
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1824 Posted: 07-Oct-2019 at 19:31
Секоја чест mon мајсторе одлично изгледаApplause
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 323
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1825 Posted: 07-Oct-2019 at 19:34
Да заборавив да споменан и витрините одоколу убаво си ги наполнил со квалитетни модели Thumbs%20Up
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1826 Posted: 08-Oct-2019 at 14:31
Originally posted by sase

Секоја чест mon мајсторе одлично изгледаApplause<span id="userPro234386" ="msgSidePro" title="View Drop Down"></span>

Благодарам ѕаѕе.
Се трудам колку што можам... крајниот резултат сепак ќе биде во рамките кои талентот и умешноста ќе ги одредат.


Originally posted by sase

Да заборавив да споменан и витрините одоколу убаво си ги наполнил со квалитетни модели Thumbs%20Up

Витрините т.е. моделите во нив се резултат на многугодишно трпелливо истражување а потоа и „ловење„
на модели кои одговараат на сообраќајните средства кои транзитувале/биле видени во Македонија, као железнички така и друмски и останати.
Се надевам дека со тек на време колекцијата ќе ја надополнам со уште по некој модел од нашите простори.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #1827 Posted: 08-Oct-2019 at 18:45
Мон, отвори го јутуб каналов: https://www.youtube.com/channel/UCjRkUtHQ774mTg1vrQ6uA5A/videos

Има доста видеа од разни макети што ги направил, можеш да видиш како изработува за да ги правиш макетите поживописни и пореални со дрва, трева и слично.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1828 Posted: 08-Oct-2019 at 19:54
Благодарам за линкот FiLo,
навистина YouTube како и целиот интернет изобилува со упатствија „како и што„ кога се прават макети, диорами, модели.
Проблемот е што сите ние имаме различит талент и умешност па некои работи ни одат од рака а некои не можеме никако да ги направиме.

Со оглед на тоа дека модулот кој го правам е замислен и ќе го претставува Србиновскиот вијадукт (пругата Гостивар-Кичево) од кон крајот на 70-тите и почетокот на 80-тите години на минатиот век, јас сум задоволен со досегашниве работи.
Останува детаљирањето со кое се надевам ќе успеам уште подобро да го доловам амбиентот на и околу вијадуктот.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 909192

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.