build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2001 Posted: 05-Jul-2022 at 23:26
До формуџиите со повеќе стаж во собирањето модели од возови, имам прашање/барање; дали Ви се наоѓа расходуван теретен вагон, размер "n", производ од „Механотеника„, да ми користи како „донатор„ на вртливото подвозје со две оски (bogie), секако, да биде сочувано?...

Тековно се навраќам на поправки на моите почетни комплети со возови од „Механо„ па гледам доста фалинки кај вагоните.


Edited by MIKI1 - 06-Jul-2022 at 00:13
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2002 Posted: 10-Jul-2022 at 09:51
Може ли некоја слика да видиме од комплетите/моделите MIKI1 ?  Shifty
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2003 Posted: 10-Jul-2022 at 13:11
Да, еве линк од моделите кои ги поседувам и кои се веќе поставени на форумов:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=547&PN=14

Произведени со 1981-та и 1982-та година. Листај ја страницата „надолу„ и ќе се појават фотките од комплетите со моделите.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 746
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2004 Posted: 10-Jul-2022 at 19:38
Originally posted by MIKI1До формуџиите со повеќе стаж во собирањето модели од возови, имам прашање/барање; дали Ви се наоѓа расходуван теретен вагон, размер "n", производ од „Механотеника„, да ми користи како „донатор„ на вртливото подвозје со две оски (bogie), секако, да биде сочувано?...
Тековно се навраќам на поправки на моите почетни комплети со возови од „Механо„ па гледам доста фалинки кај вагоните.На која управа и припаѓа моделот на вагонот MIKI1?
Европска, америчка или?
Имаш некоја слика на здравото постоље од вагонот?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2005 Posted: 11-Jul-2022 at 07:58
mon,

моделот од вагончето е Американски, пошто „Механо„ во тоа време произведуваше само УСА возови во размер „n„.

За ориентација, еве како изгледа „богито„ како целина:

https://www.ebay.com/itm/353332046134

Вакви подвозја се набавливи преку „Нет„, но проблем ќе биде нивната компатибилност, поради временската разлика од моделите кои се на понуда и моделот од моето вагонче.

Идеално би било заменско подвозје произведено од “Механо„ или од „Model power„, пошто „Механо„ работеше по нивна лиценца.Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2006 Posted: 10-Aug-2022 at 22:32
Новина кај мене, после подолго време, со модели од Механотехника:
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #2007 Posted: 16-Aug-2022 at 13:57

Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2008 Posted: 24-Aug-2022 at 09:15
Добро утро!
Поздрав до сите на форумов, одамна не сум го посетил па морав да се пререгистрирам!
Ме интересира дали можам да постирам некои модели на возила 1/87 HO за продажба тука на форумов? Имам и една локомотива, ама за неа треба малку да истражам! Јас не се бавам со железница, воздухопловното макетарството ми е дисциплина, ама за пријател да ги вдомам моделиве на возила ако има заинтересирани!


Edited by firefox76 - 24-Aug-2022 at 12:32
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #2009 Posted: 26-Aug-2022 at 09:15
Za MIKI 1...So ili bez kvacilo?

Edited by tomo441 - 26-Aug-2022 at 09:18
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2010 Posted: 26-Aug-2022 at 11:21
Originally posted by tomo441

Za MIKI 1...So ili bez kvacilo?


Да, би било корисно ако куката и „богито„ бидат заедно, за да немам проблеми со презакачување на куката, која кај размерот "N"  е прилично незгодна...
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #2011 Posted: 26-Aug-2022 at 19:00
Originally posted by MIKI1


Originally posted by tomo441

Za MIKI 1...So ili bez kvacilo?
Да, би било корисно ако куката и „богито„ бидат заедно, за да немам проблеми со презакачување на куката, која кај размерот "N"  е прилично незгодна...


tomoleov@yahoo.com
Pisi tel broj na mail i go dobivas...

Edited by tomo441 - 27-Aug-2022 at 11:50
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2012 Posted: 29-Aug-2022 at 08:02
tomo441,

имате мој допис на посочената е-пошта. Благодарам секако...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2013 Posted: 29-Aug-2022 at 16:24
Originally posted by firefox76

Добро утро!
Поздрав до сите на форумов, одамна не сум го посетил па морав да се пререгистрирам!
Ме интересира дали можам да постирам некои модели на возила 1/87 HO за продажба тука на форумов? Имам и една локомотива, ама за неа треба малку да истражам! Јас не се бавам со железница, воздухопловното макетарството ми е дисциплина, ама за пријател да ги вдомам моделиве на возила ако има заинтересирани!


Слободно постирај
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2192
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2014 Posted: 30-Aug-2022 at 16:56

Postiraj se sto imas, a ako nekoj saka poveke informacii neka te kontaktira bo inbox!
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2015 Posted: 01-Sep-2022 at 18:43


https://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=b%C3%BCssing+wimo+sip+der+beste&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5338792814&toolid=10001

Büssing D2U Nur WIMO . SIP 1/87 Doppeldecker Wiking

Цената за половен (SECOND HAND) се гледа на линкот - Цена + поштарина! Мојата цена е 25 Евра или 1500 ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!
Со почит кон сите љубители на минијатурата!
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2016 Posted: 02-Sep-2022 at 07:39


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=wiking+fork+lift+1%2F87+still+1170&_sacat=0

Wiking H0 1:87 Forklift Still 117 Fork

На eBay се нуди лот од 5 комада за 40-тина Евра без поштарина! Сходно тоа мојата цена е 10Евра или 600ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 07:39
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2017 Posted: 02-Sep-2022 at 07:47https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=Wiking+657%2F6D+Auto-Schutter+&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=wiking+schutter+1%2F87+657+green&_osacat=0

Wiking 657/6D Auto-Schutter Loader/Dumper (Green Color) 1/87 HO

На eBay се нуди лот од 4 комада за отприлика 35 Евра без поштарина! Сходно тоа мојата цена е 10Евра или 600ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2018 Posted: 02-Sep-2022 at 07:58


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=wiking+articulated+bus+705+omnibus+1%2F87&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=wiking+%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%86%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B4+%D0%B1%D1%83%D1%81+705+%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D0%B1%D1%83%D1%81&_osacat=0

Wiking 1:87 H0 Articulated Bus 705 with Driver Omnibus Line Bus

Просечната цена на моделот на eBay е отприлика 12 Евра без поштарина! Земајќи предвид дека од едната страна има мал траг на оштетување што лаик не би го ни забележал мојата цена е 10Евра или 600ден фиксно!
Моделот е генерално во одлична состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 08:07
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2019 Posted: 02-Sep-2022 at 16:39


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=1972+wiking+garbage+truck&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=1972+wiking+mb+lp+1317+garbage+truck&_osacat=0

Wiking H0 1:87 Garbage Truck Mercedes-Benz MB LP 1317

Просечната цена на моделот на eBay е отприлика 10 до 12 Евра без поштарина! Сходно тоа мојата цена е 10Евра или 600ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2020 Posted: 02-Sep-2022 at 17:08


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313&_nkw=wiking+Truck+MB+Concrete+Mixer+Construction+Vehicle&_sacat=0

Wiking H0 1:87 Mercedes-Benz Betonmxer

Просечната цена на моделот на eBay е отприлика 10 до 12 Евра без поштарина! Меѓутоа некој претходно сакал малку да го дотера па на неколку места употребил боја, не баш професионално ама ниту премногу воочливо! Сходно тоа мојата цена е 8,5Евра или 500ден фиксно!
Моделот физички е во одлична состојба, со мали дотерувања! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!

Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 17:14
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.510 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.