build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 206
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #2021 Posted: 02-Sep-2022 at 17:33
Ако веќе се користи форумув за пазар3, може да се префрли тоа на посебна нишка?
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2022 Posted: 02-Sep-2022 at 17:35


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=betonmixer+deutz+068205&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=betonmixer+magirus+deutz+068205&_osacat=0

Wiking 068205 1/87 Cement Mixer (Magirus Deutz)

Просечната цена на моделот на eBay е отприлика 12 до 14 Евра без поштарина! Незнам која серија на модел е меѓутоа очигледно ретка! Нема разлика од оние дадени на линкот, освен тоа што нема линии и бојата на кабината се разликува од бојата на мешалката! Исто така мислам дека е во најдобра состојба од моделите! Сходно тоа мојата цена ќе биде малку повисока односно 15 Евра или 900 ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!



Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 19:14
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2023 Posted: 02-Sep-2022 at 17:36
Originally posted by Phiko

Ако веќе се користи форумув за пазар3, може да се префрли тоа на посебна нишка?


Што е до мене нема проблем! Јас прашав, мислам дека имаше неколку одговори со одобрување и решив да поставувам! Меѓутоа за мене е во ред и посебна нишка!

Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 19:05
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2024 Posted: 02-Sep-2022 at 18:24


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=wiking+mercedes+200+ambulance&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=wiking+mercedes+200+ambulance&_osacat=0

Wiking HO 1/87 Mercedes Benz 200 Ambulance

Просечната цена на моделот на eBay е отприлика од 8 до 10 Евра без поштарина! Моделот на прв поглед изгледа одлично, ама ќе приметите дека страничното стакло е скршено! Сходно тоа мојата цена е 5 Евра или 300 ден фиксно!
Моделот е во наизглед добра состојба! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!


Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 18:25
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2025 Posted: 02-Sep-2022 at 18:38


https://www.ebay.com/itm/325236894774?hash=item4bb9a12c36:g:yrUAAOSwIRxisK2Y&amdata=enc%3AAQAHAAAA0PwZIOlzNIaV%2B5cHWekgpykDil9erRaNGR7Lmexose7cg4bDrW%2FLlelknfN5YJUiTJGhOGrvhGiXAxlxv%2BUyzSyxNgPzeGtUdZyGNrD9ZExjBfSBm26JBcn8KPda54ZMicKslDfEAkIV54m7MnxJ21Rojmwp6ZB1LSZpJ0qj86Ds%2FjNSsxFFPSIJ1oAaQZMIQf5EY9r5te1wk%2FxXxnGo5VGK5p2BN0%2FKSscV%2BvuTSCxzi13baUmz6JTRQOxWr%2B9Tp92VOOa7XG9qidgpngUBibc%3D%7Ctkp%3ABk9SR8jwhfTfYA

Wiking 1/87 HO Мercedes-Benz l406d Ambulance

Да бидам искрен само овој линк како и неколку линкови на противпожарни возила од овој тип најдов на eBay...цените од 12 до 18 Евра + поштарина! Сходно тоа мојата цена ќе биде 15 Евра или 900 ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба како Deutz-от! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2026 Posted: 02-Sep-2022 at 18:55


Porsche 911 Carrera 1/87 ... претпоставувам дека е Wiking

Слични модели наоѓам од Wiking! Aко некој го препознае добра би била сугестијата! Сходно тоа мојата цена ќе биде 10 Евра или 600 ден фиксно!
Моделот е во одлична состојба како Deutz-от и M-B Transporter-от! Прифаќам и други понуди ако тоа е издржано!
Back to Top
firefox76 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote firefox76 Quote  Post ReplyReply #2027 Posted: 02-Sep-2022 at 19:02
Вкупно се 10 модели! Собрана бараната цена е 118,5 Евра или околу 7300 ден! За лот односно сите заедно ќе ги дадам за 6300 ден! Заинтересираните можат да ми пишат на порака! Се извинувам ако некому му досадив!   

Edited by firefox76 - 02-Sep-2022 at 19:04
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2028 Posted: 12-Oct-2022 at 14:59
Јас се подновив со убави модели на возила. На американскиот evil bay се многу скапи но цената беше доста поприфатлива на германскиот Ebay а деталите се извонредни.

Brekina 1973 Peterbilt и 1975 Кenworth:


Athearn telesquirt fire Ford C:


Brekina Cadillac Ambulance 1966 и Dodge Fire truck:


Brekina Jeep Wagoneer 1968:



Edited by marfimk - 12-Oct-2022 at 15:00
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2029 Posted: 14-Oct-2022 at 12:11
Нека ти се множат!...
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2030 Posted: 16-Oct-2022 at 19:52
Фала MIKI1 Smile
веќе и колекцијата со возила е доста обемна па може ќе паузирам малку
Back to Top
Ivvvan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Oct-2022
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Ivvvan Quote  Post ReplyReply #2031 Posted: 23-Oct-2022 at 00:35
Здраво
Нов сум во железничкото моделарство и имам многу непознаници.

За почеток, дали некој може да ми каже дали можам да комбинирам МЕХАНО и ПИКО пруги? Нормално, се работи за НО размер.

Имам солидна количина стари механо пруги, но не се баш погодни за некоја покреативна и покомплицирана шема. Од друга страна не можам да се впуштам во комплетна набавка на пико пруги заради финансиски причини. Затоа сакам да набавам неколку клучни PIKO A-Track пруги и скретници за да можам да ги искомбинирам со постоечкиве механо и да направам посложена шема од тоа што можам сега. Но гледам на сајтот на пико дека продаваат адаптер-сегменти а исто така и спојки (Conv. Joiners) за комбинирање со НО пруги кои се разликуваат по профилот на шините (во висина или во ширина).

Дали за комбинирање на механо со пико е потребен некаков адаптер или спојки?
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #2032 Posted: 23-Oct-2022 at 14:36
Добредојде на форумов Иван.
Може да ги комбинираш механо и пико шините бидејки и дата се COD 100 но нормално со преработка на пико шините или барам дел од нив почнувајки од делот каде се спојуваат со механо шините па потоа редиш еден сегмет со шини од ист тип и пвторно го преработулаш делот каде повторно ке се спојат пико и механо.
Можеш да видиш на страна 77 јас имам преработувано пико скретници и споено со механо шини (ја имам извадено спојката од пико шината и во нејзиниот шуплив профил имам вметнато полн профил од механо шина нормално со претходно сечење и турпијање за убаво да налегне во профилот и накрај лемење на двата профила).
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #2033 Posted: 23-Oct-2022 at 14:39
Може и да ни представиш некои модели од твојата колекција
Back to Top
Ivvvan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Oct-2022
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Ivvvan Quote  Post ReplyReply #2034 Posted: 23-Oct-2022 at 16:15
Ти благодарам за одговорот.

Колку што можев да видам твоите стари ПИКО скретници се со шуплив U профил на шината и не се исти со денешните ПИКО шини PIKO A-Track какви што сакам да набавам.

Сегашните ПИКО шини се со полн профил и во тој поглед не се разликуваат од МЕХАНО. Но стравувам да не случајно е различен профилот на шината по висина или по ширина (затоа што во онлајн продавницата налетав на адаптери и спојки за такви случаи). Од тоа што гуглав не дојдов до јасен одговор. Можеби некој на форумов ќе знае, се надевам дека некој можеби има и лично искуство.


Иначе моментално не сум дома, но не е проблем за колекцијата, чим се вратам ќе ја претставам мојата засега ептен скромна колекција иако се сомневам дека ќе воодушеви некого
Засега имам 2 стари механо дизел маневарки, 5 ептен нереалистични стари механо товарни вагончиња, и 1 пико лепотан DB патнички вагон кој неодамна го набавив. Иако е од најниската пико-хоби линија, толку многу отскокнува од остатокот на мојот возен парк што сега истражувам начини да ги направам пореалистични механо вагончињата со боење, патина, декали, налепници и такви слични работи, за да сето тоа да изгледа поускладено со сите понатамошни набавки. Сакам да искористам се што имам! Но пред да мислам понатака за возниот парк, прво морам да го решам проблемов со пругите

Edited by Ivvvan - 23-Oct-2022 at 16:15
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #2035 Posted: 23-Oct-2022 at 16:45
Тогаш внимавај да бидат Code 100 тоа ја означува висинатата на шинскиот профил во случај да се пониски Code 83 тогаш треба да купиш специјални спојници со висински адаптер.
Полека полека со годините се собира колекцијата сите ние така сме почнале од некаде малце по малце се додека ти снема место каде да ги сметиш .
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 752
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2036 Posted: 23-Oct-2022 at 17:02
Originally posted by Ivvvan

... Но стравувам да не случајно е различен профилот на шината по висина или по ширина (затоа што во онлајн продавницата налетав на адаптери и спојки за такви случаи). Од тоа што гуглав не дојдов до јасен одговор...

Најнапред, добредојде во светот на малите железници, Ivvvan-е, ти посакувам убава забава со хобито.


Профилот на шините во Н0 размерот се означува со кодови, а во главно се однесуваат на висината на шините, тј на металниот дел, без праговите:
- code 100 = 2,5 mm
- code 83 = 2,1 mm
- code 75 = 1,9 mm

PIKO пругите кои си со намера да ги набавиш се со code 100 односно 2,5 mm висина, направени се од Nickel Silver.
Еквивалентни пруги на PIKO-вите се и постарите од производителот ROCO, така да кои и да ги земеш нема да направиш грешка.
Скретниците се друга приказна, многумина не се задоволни од квалитетот на PIKO скретниците па врз основ на нивното искуство, подобро би било да набавиш ROCO скретници.

ПС:
доколку планираш подлабоко да навлезеш во железничково моделарство, би ти препорачал да го посетиш најголемиот форум за ова хоби на подрачјето на поранешна Југославија: Male Željeznice, каде ќе најдеш одговори на најголемиот дел на прашањата кои сигурно ќе ти се појавуваат во иднина.


Edited by mon - 24-Oct-2022 at 22:29
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Ivvvan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Oct-2022
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Ivvvan Quote  Post ReplyReply #2037 Posted: 24-Oct-2022 at 21:36
Originally posted by sase

Може и да ни представиш некои модели од твојата колекција
Еве ја целата моја колекција сега за сега . Имам уште една иста гондола но таа нема тркала.




Планот ми е прво да ги оформам пругите па после да се посветам на проширување на колекцијата. Прва на листа е некоја од ПИКО локомотивите што можат да се купат од нивниот сајт за 70 евра.

Edited by Ivvvan - 24-Oct-2022 at 21:37
Back to Top
Ivvvan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Oct-2022
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote Ivvvan Quote  Post ReplyReply #2038 Posted: 24-Oct-2022 at 22:01
Originally posted by mon


Најнапред, добредојде во светот на малите железници, Ivvvan-е, ти посакувам убава забава со хобито.
Ти благодарам за убавото добредојде

Originally posted by mon

PIKO пругите кои си со намера да ги набавиш се со code 83 односно 2,1 mm висина, направени се од Nickel Silver и одлични се за нашево хоби.
Еквивалентни пруги на PIKO-вите се и оние од производителот ROCO, така да кои и да ги земеш нема да направиш грешка.
Морам да признаам малку ме збуни со ова code 83. Откако ги добив одговорите од тебе и од Саше се обидов да се доедуцирам малку на таа тема. Но во онлајн каталози на пико и во резултатите на гугл пишува дека нивните сегашни пруги се code 100. Еве конкретно во каталогот за ПИКО HO A-track пишува вака:

The PIKO rails are 2.5 mm (0.098”) high (code 100), and therefore correspond to the NEM norm 120.

Дали можам без проблем да ги комбинирам или сепак правам некаков почетнички превид?
Originally posted by mon

Скретниците се друга приказна, многумина не се задоволни од квалитетот на PIKO скретниците па врз основ на нивното искуство, подобро би било да набавиш ROCO скретници.
Дали проблемите се врзани за рачно или за електрично управување со скретниците. Или се работи за лош квалитет воопшто?

Edited by Ivvvan - 24-Oct-2022 at 22:16
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 752
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2039 Posted: 24-Oct-2022 at 22:46
Originally posted by Ivvvan

... Морам да признаам малку ме збуни со ова code 83. Откако ги добив одговорите од тебе и од Саше се обидов да се доедуцирам малку на таа тема. Но во онлајн каталози на пико и во резултатите на гугл пишува дека нивните сегашни пруги се code 100. Еве конкретно во каталогот за ПИКО HO A-track пишува вака:..

Одлично примедба, се извинувам за погрешната информација, пишував PIKO а мислев на PECO!
Грешката ја исправив!
Originally posted by Ivvvan

... Дали проблемите се врзани за рачно или за електрично управување со скретниците. Или се работи за лош квалитет воопшто?

Се работи за проблем од техничка причина.
Погледај го објаснувањето на ОВОЈ ЛИНК и објаснувањето и сликите во постот #77.
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2040 Posted: 25-Oct-2022 at 00:13
Originally posted by sase

Добредојде на форумов Иван.
Може да ги комбинираш механо и пико шините бидејки и дата се COD 100 но нормално со преработка на пико шините или барам дел од нив почнувајки од делот каде се спојуваат со механо шините па потоа редиш еден сегмет со шини од ист тип и пвторно го преработулаш делот каде повторно ке се спојат пико и механо.
Можеш да видиш на страна 77 јас имам преработувано пико скретници и споено со механо шини (ја имам извадено спојката од пико шината и во нејзиниот шуплив профил имам вметнато полн профил од механо шина нормално со претходно сечење и турпијање за убаво да налегне во профилот и накрај лемење на двата профила).


И од мене, добро дојде на форумов.

Ако си „почетнички почетник„, корисно е да се запознаеш со одредени почетни  и минимум потребни предзнаења во ова хоби, особено ако ти стане траен интерес. И на овој форум, како и на други слични форуми по „Нетов, можеш да сурфнеш и за кратко време да дознаеш одредени работи, за да ги избегнеш грешките кои неизбежно се случуват кај секој колекционер, кој решил да собира модели „на своја рака„, без миннимум предзнаења за хобиво. Себе си не се поштедувам од тие грешки, но гледам да се што по мали.

Лично, не препорачувам комбинирање пруги од различни производители, дури и ако се работи за пруги со ист код/пресек по височина. Дури и во тој случај се појавуваат проблеми, како на пример, со широчината од дното од шината, со несооодветните спојки за шините поради различата деблина и од „ѕидовите„ и од долниот појас од шините, минималните но осетни разлики во височините од шините од различни производители (се забележува на допир со прст, како и при преминот на локомотивата или вагонот од една на друга шина) и сл.

„Механо(техника)„ произведува шини по „Код 100„ (висичина 2,50мм), исто како и „Пико„ или како мноштво други фирми, но сите тие ги штитат своите производи дури и кога произведуваат колекционерски производи по ист стандард. На пример, „Лилипут„ прави вагонски и локомотивски спојки/куки кои се осетно помали од спојките од „Роко„, иако на излед се чини дека се исти, но при прикачувањето на моделите од „Лилипут„ со „Пико„ се јавува проблем.

Како за почеток, комбинирај ги „Механо„ и Германскиот „Пико„, но со тек од време, кога самиот ќе ја увидиш разликата во квалитетот од изработката на модели од различни производители, поверојатно е дека ќе се одлучиш за моделите со нешто повисок или највисок квалитет, како ти допушта џебот, секако.

Прост пример; имам шини и свртници од Британскиот „Пejко„ („Peco„), како и од „Механо„ и не ми паѓа на памет да се замарам со нечии други шини, заради очебијната разлика во квалитетот во корист од „Пejко„ споредено со „Механо„, придружена со мала разлика во цената од шините.

Земи во предвид се‘ што ќе ти биде советувано, а крајната одлука ќе биде твоја...


Edited by MIKI1 - 25-Oct-2022 at 00:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.398 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.