build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 96>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 29-Jul-2011 at 10:15
Нешто што одавна го чекав, N модел на Baat вагон, изработен од приателот од Словенија Јани.





Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 05-Aug-2011 at 09:13
Cestitam za "prinovata" Vladimir! Thumbs%20Up
 
A mislam deka i MIKI1 ima nesto novo vo svojata zbirka.
MIKI1!?
Smile
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 05-Aug-2011 at 23:24
Originally posted by mon



Cestitam za "prinovata" Vladimir! Thumbs%20Up
 
A mislam deka i MIKI1 ima nesto novo vo svojata zbirka.
MIKI1!?
Smile

Благодарам mon, да небеше ти „поштарот“ долго ќе ја чекав

А ги чекаме сликите од MIKI1
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 12-Aug-2011 at 20:43
Poveli i drug pat Vladimir, so zadovolstvo ce te usluzam dokolku sum vo moznost!Thumbs%20Up
 
Inaku, denovive na germanskiot E-bay se pojavi H0 model na makedonski vagon
so oznaka  MZ 51 65 50 80 004 4, prepraven od model na firmata Roco.
 
Dali nekoj znae dali postoi/postoel vakov vagon kaj nas i dokolku postoel
da napise nekoi podrobnosti za istiot?
 
Slikava e malce matna no dovolna za da se vidi za kakov model stanuva zbor.
 
 
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 12-Aug-2011 at 21:06
MZ couchette car Bclm 51 65 50-80 004-4. 160 km/h, RIC, 60 seats/beds, 26.4 m length. Special train "Dialogue for Europe" to Maribor, Zagreb, Beograd, Skopje and Thessaloniki. Graz Hbf, 2003-03-29.





http://www.railfaneurope.net/pix/mk/car/night/pix.html
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 12-Aug-2011 at 21:32
Ја го имам истиот вагон како Bcllm 51 65 50-80 004-4



По сликата што ја постираше OCB која е од 2003 год. и сеуште ја има жолтата подлога под Optima Express мислам дека пред 2005 е сменето, (денот на ревизија) но за годината т.е. точната промената не сум сигурен.

А истиот го имаш и на: http://mz-rail.atwebpages.com/car/couchet_car.html

Edited by Vladimir P - 12-Aug-2011 at 21:49
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 13-Aug-2011 at 06:17
OCB i Vladimir, blagodaram za podatocite!Bow
 
Ce pricekam da dojde pa da go pogledam podetaljno; za sega mozam da primetam
razlika samo kaj vleznite vrati.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 13-Aug-2011 at 09:26
Ќе чекаме сите да ја видиме твојата принова
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 18-Aug-2011 at 11:58
Originally posted by mon

Cestitam za "prinovata" Vladimir! Thumbs%20Up
 
A mislam deka i MIKI1 ima nesto novo vo svojata zbirka.
MIKI1!?
Smile


Еве ме...
mon, благодарам за сторената набавка и за покажаната доверба при нарачувањето на моделот од 461 (462 кај нас).


Edited by MIKI1 - 18-Aug-2011 at 12:09
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 18-Aug-2011 at 12:07
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by mon



Cestitam za "prinovata" Vladimir! Thumbs%20Up
 
A mislam deka i MIKI1 ima nesto novo vo svojata zbirka.
MIKI1!?
Smile

Благодарам mon, да небеше ти „поштарот“ долго ќе ја чекав

А ги чекаме сликите од MIKI1


При рака  имам неколку тазе фотки, само посочи ми како да ги „закачам„ на форимов, онака како Ти ги поставуваш своите фотки, а да не одам „одоколу„, преку линкување на фотките ,поставени на некој друг интернет-услужувач.

Се работи за фотки од моделот од A.C.M.E., од романската 461 (462), во тековно/поново боење.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 18-Aug-2011 at 13:12
Нема друго, мора одоколу.

До сега најпоуздано ми делува http://www.photobucket.com/



Види на:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181&SID=f78a5312zf44783281c5139b438dddf4

ЧЕКАМЕ
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 18-Aug-2011 at 14:09
Владимир,
Ти благодарам за помошта.

Еве, колку за почеток:

http://s1125.photobucket.com/albums/l590/MIKI_121/?action=view&current=DSCF0554.jpg

Моделот е од фирмата A.C.M.E., за нашата 461 (462). Пругата на која лежи моделот е од фирмата „PEKO", модел „SETRACK", код 100.


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 18-Aug-2011 at 14:21
Miki ти си го ископирал "Direkt link" за тоа не ти излегува сликата,ископирај го "IMG code" и ќе биде во ред.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 18-Aug-2011 at 14:48
Хмммм, знаев дека нешто ќе „утнам„ со тоа линкувањето. Благодарам за советот.

Еве, од „втора„: Big%20smile







Edited by MIKI1 - 18-Aug-2011 at 14:50
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 18-Aug-2011 at 19:34
Ауу.. делува многу прецизен и чисто изработен модел
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 19-Aug-2011 at 09:15
Да, тоа е впечатокот, со одредени слаби места при леењето на шасијата, што е лесно видливо кај средната фотографија, каде се гледа деформација на левиот одбојник. На фотографиите, моделот е прикажан само со додадена кука на едниот крај, оти на другиот има поставено вретено, кое може да се замени со кука, а во придружната кутија, доставени се и резервен плуг и неколку излиени ретровизори, кои треба рачно да се вметнат во лежишатата, лоцирани крај бочните прозорчиња за машиновозачот. Моделов сеуште не сум го пробал „под напон„ да видам како „вози„.

Штом ми дозволи времето, ќе фотнам уште некој од моделите од мојата колекција и ќе ги „закачам„ на форумов. Посочениов модел е последната локомотива која ја добив. Претходната беше модел од „Бахман„, за локомотивата ЕМД СД 30.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 19-Aug-2011 at 16:04
БАРАМ ПОМОШ

за оваа локомотива од серијата HO ми се потребни електромотор(овој на сликава го премотував,ама има ексцентрик) заедно со полжавестиот запчаник и погонската осовина.Купена е околу 1975 година од Механотехника-Изола,а можи да се напасира и мотор и осовина од било која локомотива што вака изгледа.плаќам колку што кошта
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 19-Aug-2011 at 16:20
Ексцентрикот пробај да го поправиш ако можеш со нова осовина или па стај му некој ротор помал од друг помал мотор да пасира со подолга осовина, само да ти пасира запчаникот за да не се јави па кај него некое екцентрично движење или шлајфување. Само да има доволно влечна сила. Пази многу кај четкиците најчесто се први што се јавуваат како проблем какви вакви мотори. Незнам што досега си пробал, ама ако ти е за нов можеш да најдеш најлесно о апаратче за матење нескафе од оние од пазар што се на батерии или на адаптер. Тие се и со долга осовина.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 19-Aug-2011 at 17:23
пробав со све,овде е проблемот во магнетите,се испаднати од металната обвивка,ги лепев ама не стојат во иста оска со осовината и магнетното поле не е хомогено/шеткици сам направив(од графит),а овие мотори што ги наведуваш не се на 12V,а такви имам многу.пасуваат од некои централни брави на коли,пример од мерцедес од 1992-95 сериите.проблем е и погонската осовина.онај запчаник го извадив од нешто друго,го пробушив со ф30,ама за жал не е во средина,бега некаде 1-2 десети,а тоа се осеќа одма
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 19-Aug-2011 at 22:31
Еве еден одговор што добив од еден од врвните мајстори за модели од екс-ЈУ Shuca.

Motore za HO nemam, mogu potražiti, ali tu može poslužiti i onaj mini motor iz kompjutera (CD drajv) koji je vrlo snažan ali mu je voltaža 3-9V pa može biti prebrz.

И втора негова сугестија:
http://www.railserbia.net/forum/viewforum.php?f=40&sid=55a4386607919ecbb2828748cde7133f
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 96>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.