build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 96>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Feb-2009 at 21:41
Originally posted by beTon

... како и да е ја лоциравме локомотивата но не еве и линк каде што е опишан моделот идентичен со овој кој посочи ти но од 1881 заразлика од оној што го има лсл кој е од според првата слика од 1867 се разликуваат во неколку работи меѓу кои највпечатлива е местоположбата на ѕвоното www.catskillarchive.com/rrextra/plepa075.Html

Имаш грешка не е таа лок. првата локомотива има распоред на осовини 2-6-0, за разлика од твојата која е 4-4-0, но нема везе, играчката е „пластика“ со со непропорционални делови за разлика од моделите каде пропорцијата мора да е во нула.
Иначе како и од секоја лок има повеке серии - разлики
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Feb-2009 at 00:33
Originally posted by Vladimir P

Рељефот не чини много пари но затоа зема огромно време, сето тоа да се измоделира а потоа најтешкото да се испатинира и ја добие реалноста.
Мада денеска постојат много помошни начини за побрза работа, како статички „садење“ треваИли со помош на Terra Forma правење на рељефИ секако, „коњско“ трпение со желба

инересно она мостот е изработен од двослоен ребрест картон дали? добра, ефтина и едноставна за обработка комбинација! инаку ова Terra Forma е нешто налик она вештачка глина, ми текна едно време бев загреан за Fimo но иако има уникатни својства поприлично е скап глинен пластелин, посебно за вакво нешто, сепак можноста за комбинација со дрво, метал и стакло, а притоа да нема никакви проблеми при термо обработката која се изведува на ниски температури до 150 ºC, а нема никаква порозност бидејќи се комбинира со други видови на материјали, ем буквално станува перо лесна штом се подиспече!

ианку трпението е возможно само доколку не ти виси некој или нешто над глава Smile јасно предуслов е љубовта кон моделарството и возовите!Edited by beTon - 08-Feb-2009 at 00:10
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Feb-2009 at 01:58
Мостот - трасата се изработува од шпер со мин 5 мм плута поради убивање на звукот, зашто целата површина на макетата почиња да резонира кога се движат моделите.

А Terra Forms е китови за изработка на макети, во случајот од сликата штаповите со зглобовите за моделирање на планини, а има илјадници други додатни олеснителни делови.

Еве еден дел:
http://www.noch.de/en/produktkatalog/listview.php?submenue=j&navi_Kategorie1=NOCH&jahrNeuheiten=
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Feb-2009 at 00:30

инаку тоа китот сигурно е тоа вештачката  школска глина, бидејќи се моделира лесно, а и се одржува лесно, треба само остатокот да стои во влажна крпа, бидејќи доколку се исуши нема веќе абер од неа! тоа е мислам слична на она сивите цигли кит кои се продаваат по  продавниците за бои и лакови не ми текнува на името сега.

патем еве една компанија која се бафта со комерцијална изработка на макети во контекст на муабетот со исплатливоста на ова хоби www.3dperfect.cd2.com/railways.htm.

Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Feb-2009 at 13:13
Супер, подфорум за моделарство

За изработка на рељефот може да се користат сите расположливи материјали, како што е веќе речено, но верувајте ми на збор, многу е потешко сето тоа да се осмисли и да претставува целина. Инаку, Томо Леов ми е пријател и е навистина Мајстор на занаетот.

Би сакал да кажам и нешто во врска со исплатливоста на хобито. јас лично не ја барам, мене ми служи за убивање на секојдневниот стрес. Мислам дека тоа е исто така корисно.
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Feb-2009 at 23:07
Пред се би сакал да ги поздравам сите на форумот.
Многу ми е драго што и кај нас се најде место за еден форум на кој ке се дискутира за железницата и за моделите на железница.

 Мала критика. Почетоков ми е малце стихиен. Се презентираат макети, покажуваат модели во изработка, се сади трева...   
 Мислам дека би требало постепено да се оди во представување на одредени теми. Сигурен сум дека има многу форумаши кои се заинтересирани за ова хоби и имаат основа за почеток или се подлабоко навлезени во оваа тематика, но има и такви кои би сакале да почнат од некаде но незнаат од каде. Баш на овие луѓе би требало да им се помогне.
 
 За старт многу добро може да послужи постот од википедија. Таму е подетално објаснето што е што во железничарското моделарство и макетарство.

 Со цел да се задржи оригиналноста на овој форум, би ги замолил форумашите кои членуваат и  на други форуми, да не ги пренесуваат искуствата на тамошните форумаши туку да ги изнесуваат своите мислења и искуства.
 Доколку е потребно, пожелно е да се постави линк на одреден форум.

 Поздрав до сите, а посебно до моите пријатели Полвал (Тино) и Владимир П.

 Томо441
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Feb-2009 at 23:21


Здраво Томо441 и добредојде Cheers

Благодарам за забелешките. Подфорумот за железници е стар само еден ден го креиравме вчера токму со цел дискусиите кои претходно беа концентрирани во неколку нишки да може да се расчленат и да се структуираат подобро, да бидат полесни и за следење а и да бидат пологични сами по себе.

Така да верувам дека работите брзо ќе дојдат на место
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Mar-2009 at 20:46
Во галеријата на Кинотеката на Македонија отворена изложбата на модели од областа на индустрискиот дизајн од дизајнерот Бојан Илиевски, помеѓу другото и од транспортен дизајн
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Mar-2009 at 22:27
A ima info za vozov ? kako ke vozi so sto ? da ne e so magnetizacija kako tie vo germanija ili se raboti za nekoj nov izum
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Mar-2009 at 23:15
Митатос се работи за модел на некој индустриски дизајнер чија идеја е децении до реализација, ако воопшто се нафати некој инвеститор да го откупи. А изгледа како да е MAGLEV ако тоа прашуваш.

Интересен е и убаво изгледа, но по мој вкус премногу минималистички
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Mar-2009 at 16:16
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 27-Mar-2009 at 21:34
Најголемата железничка макета на светот

- 1100 м2, 700 воза, 10000 вагони, 2800 згради, 4000 аутомобили, 160000 фигури, 250000 светла ...

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Jun-2009 at 23:46
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Jun-2009 at 18:00
Filmce za nacinot na  proizvodstvo na modeli na zeleznici na eden od najdobrite proizvoditeli "ROCO"     

http://www.roco.cc/index.php?id=406&L=1
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Jun-2009 at 08:27
Интересен детаљ; моделите ги склопуваат жени исто како и кај Мерклин, заради тоа што се смета оти жените се пострпливи.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Dec-2009 at 00:41
Zdravo na site!
Me interesira dali postoi nekoj klub na zeleznicki modelari vo MKD?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Dec-2009 at 13:06
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Dec-2009 at 14:02
Добро дојде    mon       Cheers
 
Originally posted by mon

Zdravo na site!
Me interesira dali postoi nekoj klub na zeleznicki modelari vo MKD?
 
Последниот мохиканец беше НАРОДНА ТЕХНИКА, откако ја претворија во факултет за туризам, згасна секаков вид на КЛУБОВИ дири и во поширока смисла на видот. Ohno
 
А твоето прашање за клуб на железнички модели би била права езотерија доколку постоеше.


Edited by Vladimir P - 28-Dec-2009 at 14:04
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Dec-2009 at 01:23
Mozebi so nekolku entuzijasti i dobra volja bi mozelo nesto da se napravi vo toj pogled...Roll%20eyes
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Feb-2010 at 22:33

Слабо е прочуено и застапено ваквото моделарство во Македонија. А иначе порано имав 2 модели, ама не постојат повеќе нажалост...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 96>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.