build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 95>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 11-Feb-2014 at 11:07
Originally posted by mon


Најубавата вест за сите љубители на домашните модели во оваа нова 2014 година ни доаѓа од производителот "MiniTrains" :

Н0е модел на германската бригадна локомотива Dn2t
која со едноставно префарбување и замена на ознаките станува нашиот Ќирчо, односно ЈЖ 99.4! А тука се и вагоните!Mon, в кой сайт го намери това? Питам, защото в България са били широко разпространени и тази новина ще представлява интерес за българския жп моделист.

Edited by katani - 11-Feb-2014 at 11:09
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 11-Feb-2014 at 12:40
Еве се линковите Катани:

http://www.minitrains.eu
http://schmalspurbedarf.de/Minitrains_neu_ 2014.pdf

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 12-Feb-2014 at 08:53
Mon, предизвиках истински фурор във форума ни с тази ти новина! С бригадните локомотиви е свързана не малка част от железопътната ни история, начиная от Първата световна война, та чак до 60-те години на миналия век, когато приключваме с използването на теснолинейни 600 мм жп линии.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 12-Feb-2014 at 10:57
Мило ми е што и колегите-моделари од Бугарија се радуваат на оваа вест
и се надевам дека уште повеќе ќе се радуваат откако ќе го добијат моделот се разбира доколку го купат.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 12-Feb-2014 at 12:16
Модулна ТТ среща 2014 - София

Edited by katani - 12-Feb-2014 at 12:17
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 13-Feb-2014 at 12:38
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 14-Feb-2014 at 21:21
Еве некои новини во мојата колекцијаВеќе се стигнати кај брат ми во Америка, па кога ќе се врати тогаш ќе ги имам
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 14-Feb-2014 at 23:06
Честитам за приновите Марфимк супер се.
Посебно ми се допаѓа канаѓанецот - чии производ е?

Edited by mon - 14-Feb-2014 at 23:29
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 15-Feb-2014 at 00:13
Нека се множат секаде принови, барем ние колку што не има да напредуваме со нашата страст Smile
Канаѓанецот е на Bachman - Cylindrical hopper , доста сличен со Covered Hopper
Цистерните се на Tyco
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 15-Feb-2014 at 12:04
браво,сите цистерни се многу добри,а посебно првата
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 17-Feb-2014 at 22:15
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 17-Feb-2014 at 23:31
Originally posted by gjoko

http://www.telegraf.mk/foto/98248-65-internacionalen-saem-na-igracki-foto


Ниту КАДЕ, ниту КОГА, ниту до КОГА... Незнам која е поентата на едно вакво објавување...
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 17-Feb-2014 at 23:39
да знаев јас ќе ги постирав сите слики со се текст,ама текс невидов,па ставив само линк(невообичаено за мене)
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 18-Feb-2014 at 01:09
Не мислев на тебе Ѓоле
туку на тие кои ја објавиле веста на страната каде што води линкот.

Ова е најглупавата вест која ја имам до сега видено.
Дури и кога се сликовити ваквите вести обично содржат информација за место и датум/време на случувањето.

Edited by mon - 18-Feb-2014 at 01:09
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 18-Feb-2014 at 20:00

Еве тазе роба, која ја добив денес, пак за мојата американска збирка вагони.

Се работи за модели од „Walthers", нормално...


Овие два затворени вагони за руда ги имам набавено пред некои 3 г., а ги поставувам во контекст од дописот од marfimk (во стилот „и ја‘ имам такви„ Big%20smile).

Моделите се од „Bachman".
Edited by MIKI1 - 18-Feb-2014 at 20:05
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 18-Feb-2014 at 21:46
Мики,не убиваш во појам
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 18-Feb-2014 at 23:17
Убави вагони нема што Thumbs%20Up
инаку баш планирав да купам уште еден Covered Hopper  како овие два подолу на сликите
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 20-Feb-2014 at 12:23
Мики, Ѓоле и Mарфимк, се додека не направите една ваква US-макета во вашите подруми, не ве признавам за „американци„!

US - макета во подрум

.

Edited by mon - 20-Feb-2014 at 12:24
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 20-Feb-2014 at 19:57
Во Америка све е големо.Јас имам 140 м2 подрум,ама и една голема мана-во зима кога има многу врнежи,скоро секогаш подрумот ми се поплавува од подземни води.околу половина метар вода не е шала.Прв пат годинава немав вода бидејќи немапе врнежи.Така да немам шанси за вакво нешто
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 21-Feb-2014 at 18:40
Макетата (ако може да се нарече така) е нешто невидено ... затоа е и најголема во светот  Јас немам ни простор ни пари за ова
Во секој случај фала за постирањето
(а и не сме направиле богатство со продажба на софтвер) Unhappy
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 95>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.