build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5152535455 95>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1041 Posted: 01-Apr-2015 at 09:15
mon,

дел од моите теретни вагончиња од „Пико„, посебно оние двооскените, редовно имаат иста маана: се клатат одбојниците, кои се многу лошо вглавени во самите вагони. Кое е твоето сознание по ова прашање?

Кај четириоскените вагони, посочениов проблем не е изразен. Кај патничките вагони од „Пико„, нема таков проблем.
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1042 Posted: 01-Apr-2015 at 09:16
Originally posted by mon

Originally posted by mon

Еве уште еден поттик за започнување на колекција на модели на Македонските Железници:

Вагоните кои се користат за гаснење на теренски пожари во потполно иста форма во Н0 ги произведува PIKO.
Потребно е само едно префарбување и ставање на МЖ ознаки и толку....и моделите на PIKO во H0 односно 1:87:И големи фотки на вагоните идеални за превземање на ознаките:
http://www.flickr.com/photos/swemon/7751487444/sizes/o/
http://www.flickr.com/photos/swemon/7751484950/sizes/o/


Конечно и овој модел погоден за добивање на модел на возило на нашите железници пристигна во моето депо.
За која „величина„ станува збор најдобро можете да си представите од долнава фотка.


mon,

дел од моите теретни вагончиња од „Пико„, посебно оние двооскените, редовно имаат иста маана: се клатат одбојниците, кои се многу лошо вглавени во самите вагони. Кое е твоето сознание по ова прашање?

Кај четириоскените вагони, посочениов проблем не е изразен. Кај патничките вагони од „Пико„, нема таков проблем.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1043 Posted: 02-Apr-2015 at 10:46
Барав од интернет да нарачам некои работи за мојата макета и случајно видов дека има форум за железничо моделарство.

Edited by sase - 02-Apr-2015 at 11:05
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1044 Posted: 02-Apr-2015 at 16:50
добредојде и ако имаш некои модели на вагони и локомотиви сликај и извади го на форумов.ако имаш проблем со постирањето на сликите,ние сме тука и ќе помогниме
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1045 Posted: 02-Apr-2015 at 20:16
Еве уште еден к‘а нас, забеганите по возој...

sase,
дај пофали се со твојата збирка.

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1046 Posted: 03-Apr-2015 at 05:31
Originally posted by MIKI1

...mon,дел од моите теретни вагончиња од „Пико„, посебно оние
двооскените, редовно имаат иста маана: се клатат одбојниците, кои се
многу лошо вглавени во самите вагони. Кое е твоето сознание по ова
прашање?Кај четириоскените вагони, посочениов проблем не е изразен. Кај патничките вагони од „Пико„, нема таков проблем.


Немам одговор на ова твое прашање MIKI1.
Ги проверив моите ПИКО модели и не приметив таков проблем.
Да нагласам дека некои од моите ПИКО модели се стари и преку 50 години
така да во тоа време одбојниците бие лиени заедно со останатиот дел на носечката конструкција на вагонот.
Денешните модели се повеќе се прават „на составување„ за лесно со замена на деловите да се добие модел на некој вагон кој е „малце поинаков„ па не ме изненадува да некои делови се клатат.   
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1047 Posted: 03-Apr-2015 at 05:35
Големо добредојде ѕаѕе, ме радува дека се повеќе не има.

Се придружувам на Ѓоле и Мики: претстави ни ја твојата макета и модели, нестрпливи сме!.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1048 Posted: 04-Apr-2015 at 01:13
Да сакав да ставам некои слики од макетата ама нешто не ми оди. Каже те ми како се ставаат слики?
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1049 Posted: 04-Apr-2015 at 22:57
Вака Ѕаѕе:

Фотографијата која сакаш да ја прикажеш овде на форумов прво треба да ја поставиш (уплоадираш) на некој од серверите - јас го користам www.photobucket.com .
Кога фотографијата ќе биде уплоадирана на тој сервер истиот ќе ти прикаже „директен линк„ на истата кој ти треба да го копираш и со помош на алатката за поставување на фотографии на овај форум (тоа е оној квадрат со слика на дрво) да го вметнеш во полето каде се пишуваат постовите.
Откако ќе притиснеш „Post Reply" кодот автоматски ќе се претвори во саканата фотографија.

Малце е комплицирано да се објасни со зборови...

Edited by mon - 04-Apr-2015 at 22:58
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1050 Posted: 05-Apr-2015 at 01:45Edited by sase - 29-Jul-2017 at 10:51
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1051 Posted: 05-Apr-2015 at 01:51
Конечно се снајдов со сликиве.Могу ви благодарам за иструкциите во врска со сликите.

Edited by sase - 29-Jul-2017 at 10:53
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1052 Posted: 05-Apr-2015 at 02:04
Fm C liner - Доста брза локомотива, а богами и доста тешка со дупли тегови.

Edited by sase - 29-Jul-2017 at 10:54
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1053 Posted: 05-Apr-2015 at 02:11
Малце околу декорацијата, возилата се претежно од производителот за играчки majorette.

Edited by sase - 29-Jul-2017 at 10:55
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1054 Posted: 05-Apr-2015 at 02:18
тоа е само еден дел во моментов немам слики од вагоните и другите локомотиви, а може и некое видео да ставам.

Edited by sase - 29-Jul-2017 at 10:56
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1055 Posted: 05-Apr-2015 at 05:42
ОДЛИЧНО Ѕаѕе!
Многу ме радува што си „во возна состојба„ според мене во тоа е уживањето: да се видат моделите во движење.

Кажи ми, од кога се занимаваш со ова хоби и какви планови имаш за во иднина кога истото е во прашање?
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1056 Posted: 05-Apr-2015 at 10:35
Браво,прво за очуваноста на локомотивите.Како нови се.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1057 Posted: 05-Apr-2015 at 19:01
За возовите се итересирам уште од најрано деттствo kога дедо ми ме носеше билзу депото во влеча и ми кажуваше која е електрична која е дизел локомотива што е тоа маневарска локомотива колку осовини имаат локомотивите и слично, а нај итересно ми беше кога на главната скретница каде што возовите одат полека ке ставевме по некоја метална паричка обично монета од 100 динари и возот кога ке помине врз не ја нагмечува и скоро дупло и го зголемува радиусот.

Edited by sase - 05-Apr-2015 at 21:55
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 346
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1058 Posted: 05-Apr-2015 at 19:29
мојата прв комплет од механотехника го добив на 8 годишна возраст, кога пораснав немаше во македонија каде да се купи такво нешто се до 2005 година мисла дека беше во продавницата крш имаа донесено некои комплети од механо ама беа доста скапички. Кога бев во Рим 2008 купив комлет од произвидителт Lima во која има локомотива FS E656 три вагони.
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1059 Posted: 05-Apr-2015 at 19:36
Imam nekoja mala kolekcija na vozovi pa sakam da ja zgolemam pa da ne prodava nekoj kompleti na vozovi pozelno e da se vo orginalno pakuvanje i po prifatliva cenaEdited by milco - 05-Apr-2015 at 19:38
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
dragon View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dragon Quote  Post ReplyReply #1060 Posted: 05-Apr-2015 at 19:48
slucajno da ne ima nekoj voz, sini ili samo skretnica vo N scale golemina
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5152535455 95>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.