build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7475767778 86>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1501 Posted: 18-Dec-2016 at 13:34
Дечки, еве ја мојата скромна композиција:Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1502 Posted: 18-Dec-2016 at 13:36
а еве го и трафото кое не работи:Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1503 Posted: 18-Dec-2016 at 15:32
Ova trafo vadi izlezen napon od 9volti,bi ti rekol da pobaras na aliexpress trafo od 9 ili 12 volti izlezen napon so potenciometar i mislam deka ke go resis problemot, a tvoeto trafo kakov problem ima??
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1504 Posted: 18-Dec-2016 at 17:20
не знам, едноставно не работи.

Edited by Влатко - 18-Dec-2016 at 17:21
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1505 Posted: 22-Dec-2016 at 13:02
Мајстор за моделарска електроника е Ѓоко, со него можеш да се консултираш за трафото.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1506 Posted: 22-Dec-2016 at 16:15
Секако, вчера на кратко се видовме со Ѓоле во Кичево
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1507 Posted: 26-Dec-2016 at 04:07
Originally posted by Влатко

Секако, вчера на кратко се видовме со Ѓоле во Кичево

Одлично, се надевам дека дружењето ви пријаше.   
Само да те опоменам да се припазиш од Ѓоле зашто може да те „навлече„ на US-модели!
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1508 Posted: 09-Jan-2017 at 20:52
Среќни празници на сите вљубеници во железниците !
Мене новата година ми започна со оваа новина, екслузивна енциклопедија на 350 страни:


Back to Top
dragan_mig31 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dragan_mig31 Quote  Post ReplyReply #1509 Posted: 19-Jan-2017 at 19:24
Со огромна чест и задоволство ве покануваме да го посетите првото макетарско натпреварување во Р. Македонија. По три успешни изложби, организираме натпревар на кој очекуваме да земат учество макетари од целиот Балкан, но и пошироко.
Четвртата изложба започнува на 03.03.2017 година во 20ч. и ќе трае до 05.03.2017 до 16ч.
Натпреварувачкиот ден е 05.03.2017 год,
Влезот е слободен!


Каегории

J-01     Junior modelers up to 14 years All scales and all models     
К-01     Cadet modelers 14-18 years All scales and all models     
S-01     Senior Aviation Jet/Prop     Smaller than 1:72
S-02     Senior Jet Aviation     1:72
S-03     Senior     Propellers driven aviation     1:72
S-04     Senior Jet Aviation     1:48
S-05     Senior Propellers driven aviation     1:48
S-06     Senior Jet/Prop Aviation     Larger than 48
S-07     Senior Helicopters     All Scales
S-08     Senior Wheeled Vehicles 1:72
S-09     Senior Tracked Vehicles     1:72
S-10     Senior Wheeled Vehicles     Larger than 48
S-11     Senior Tracked Vehicles     Larger than 48
S-12     Senior Scratch build     All scales
S-13     Senior Dioramas     All Scales
S-14     Senior Figures     All Scales
S-15     Senior Ships     All Scales
S-16     Senior Sci-FI     All Scales
S-17     Senior Rest     All scales
S-19 Senior Civil Aviation all scales
S-30     Senior Israeli Defense Forces     All Scales
-------------------------------------------------------------------------------------
Special award Major Mihajlo Ivanovski - Mix "Best of Luftwaffe" - rewarded for the best luftwaffe model in any scale (in honour and memory of our friend Major Mihajlo Ivanovski -Mix)

Best of show award - rewarded for the best model of the competition
-------------------------------------------------------------------------------------


Линк до настанот на ФБ

https://www.facebook.com/events/548426812029536/

Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1510 Posted: 23-Jan-2017 at 20:13
Здраво,

Имам еден проблем со мојата локомотива. Заради затворените "пилоти" се откачуваат вагоните на кривина... Решение некој?


Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 285
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1511 Posted: 28-Jan-2017 at 18:23
marfimk,

на моите европски модели имам „прстени„, а на американските имам „зглобови„ за поврзување на моделите.

Котвата од фоткиве е доста ретка кај моделите од возови, така не можам да одговорам кој е проблемот и решението за него.
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1512 Posted: 02-Feb-2017 at 19:36
Да, ова се "Horn Hook" квачила, специфични за подоцнежниот период на Механотехника (после соработката со "Tyco"). Не можам да најдам решение .... Ohno
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #1513 Posted: 03-Feb-2017 at 12:37


Модел на парен локомотив на БДЖ бг серия 19.62. Изцяло ръчна изработка (за около една година) от небезизвестния ювелирен жп моделист Стефан Деянов. Мащабът е НО, със звук, епоха II.

Edited by katani - 03-Feb-2017 at 12:38
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1514 Posted: 03-Feb-2017 at 13:44
Нешто интересно, Будимпешта во '80тите

https://www.youtube.com/watch?v=tGsZ4wmw5r4

Edited by Влатко - 03-Feb-2017 at 13:46
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1515 Posted: 05-Mar-2017 at 11:11
Originally posted by kataniМодел на парен локомотив на БДЖ бг серия 19.62. Изцяло ръчна изработка (за около една година) от небезизвестния ювелирен жп моделист Стефан Деянов. Мащабът е НО, със звук, епоха II.

Одлично изгледа Катани!
Од кој материјал е направен моделот? Месинг или пластика?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #1516 Posted: 06-Mar-2017 at 08:54
Месинг и други метали. Мога по-точно утре да пиша, след като се "консултирам" с техническите данни за модела, изготвени от неговия автор.

п.п. Технологията за изработване е подобна на тази на големите в бранша - Микрометакит, Фулгурекс и др. такива. Особеното тук е, че Деянов измисля уникални технически схеми на задвижването, вписването в криви и пр., които смело мога да кажа, са в пъти по-добри от тези, предлагани от споменатите месингови фирми.
Относно серия 19, тя е първата в нашите железниците с безребордна колоос и Деянов при моделиринето се е справил блестящо с технологията по вписване в криви на всички колела на модела.
С две думи уникален във всяко отношение!

п.п.2. Ето ви САЙТА на Деянов

Edited by katani - 06-Mar-2017 at 11:13
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #1517 Posted: 06-Mar-2017 at 09:01


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1518 Posted: 06-Mar-2017 at 12:37
.
Претпоставував дека месингот е употребен.
Браво и честитки до мајсторот - моделов навистина прекрасно изгледа!
   
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1519 Posted: 06-Mar-2017 at 21:27
Многу убава локомотива и детално изработена. Едно прашње околу придвижувањето ел.моторот е сместен во тендерот или во локомотивата дали е аналогна или дигитална и на каков напон е AC или DC.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1520 Posted: 06-Mar-2017 at 23:03
Во Саботата го псетив првото макетарско натпреварување во Р. Македонија во домот на АРМ и успеав да сликнам повеќе интересни дела.Edited by sase - 25-Jul-2017 at 22:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7475767778 86>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.