build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7677787980 82>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1541 Posted: 30-Mar-2017 at 21:46
Табличката е поставена од поранешниот сопственик на моделов Ѕаѕе,
јас планирам да ја отстранам и на тој дел да залепам натписи изработени во декали (водени налепници).

Работата со декалите ја имам опишано во оваа тема: „Работа со декали„ .


.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1542 Posted: 16-Apr-2017 at 12:18
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #1543 Posted: 18-Apr-2017 at 07:11
Честит празник, приятели!
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1544 Posted: 03-Jun-2017 at 16:23
Пред некое време во Џамбо Веро за евтини пари купив тактор со приколка за транспорт на добиток во размер 1:87.


Edited by sase - 28-Jul-2017 at 14:07
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1545 Posted: 03-Jun-2017 at 18:40
Originally posted by sase

Пред некое време во Џамбо Веро за евтини пари купив тактор со приколка за транспорт на добиток во размер 1:87.


Симпатично...Дотолку повеќе, ако можеш да го вклопиш во некоја возна композиција или макета.

Повремено навраќам во наведената продавница и набавувам модели („Мажорет„, „Мечбокс„...) кои ми се од интерес, иако во последниве месеци, понудата е страшно слаба.

Штом стигнам, ќе ста‘ам неколку фотки од веќе набавените модели.


Edited by MIKI1 - 03-Jun-2017 at 18:41
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1546 Posted: 17-Jun-2017 at 17:27
.
Од пред недела дена оваа Њујоркшанка се вдоми во мојата витрина.
Моделот е на Bachmann 66004, доаѓа со фабрички вграден декодер со звук а вози и аналогно.

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1547 Posted: 18-Jun-2017 at 18:34
Браво, убаво си се подновил. Мислам дека е EMD SD-70 ...?
Американска локомотива кај тебе е сепак помалку чудно Tongue
Честитки !
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1548 Posted: 18-Jun-2017 at 22:23
Благодарам marfimk!
Да, моделот претставува SD-70ACe.
.
Највроватно дека овој модел ќе остане единствена САД локомотива кај мене,
како успомен на моето патување тамо.
Планирам да и додадам два модели на NYC i WCRC вагони и тоа ќе биде мојата единствена америчка композиција.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1549 Posted: 19-Jun-2017 at 11:20
Убава локомотива си купил mon интересаен дизајн има ми се чини дека тоа е од поновите модели на EMD кои мислам сеуште ги произведувааат,мислам на вистинските локомотиви.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1550 Posted: 19-Jun-2017 at 11:44
и мам проблем со PHOTOBUCKET сакав да ставам неко слики ама не да ва да ги копирам сликите кои веке се uplod-ирани.
Дали има некој сличен проблем не знам дали е до страната.
Дали има која дрга страна сличн на оваа за заачување слики?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11975
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1551 Posted: 19-Jun-2017 at 14:08


http://imgur.com/ е закон за фотки, а не мораш ни да се регистрираш.

Откако ќе аплоадираш фотка или фотки, оди на Get share links и копирај го BBCode (Forums) - тоа е кодот што треба да се пастира овде.

Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1552 Posted: 19-Jun-2017 at 16:45
Благодарам на помошта Cloverstack мислам дека ке се снајдм со http://imgur.com/ околу закачувањето на сликите.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1553 Posted: 19-Jun-2017 at 16:48
Деновиве се занимавав со птсредување на возниот парк па еве како тоа изгледа:

Лево е оригиналниот вагон а десно доработениот.


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1554 Posted: 19-Jun-2017 at 16:51
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1555 Posted: 20-Jun-2017 at 16:41
Еве со што се подновив, за мојата идна макета Roll%20eyes


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1556 Posted: 21-Jun-2017 at 00:20
Originally posted by sase

Убава локомотива си купил mon интересаен дизајн има ми се чини дека тоа е од поновите модели на EMD кои мислам сеуште ги произведувааат,мислам на вистинските локомотиви.

Знам дека производството е започнато некаде на почетокот на 90-тите години на минатиот век
ама дали сеуште се произведуваат незнам, можеби на Гугл може да се пронајде некоја информација.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1557 Posted: 21-Jun-2017 at 00:22
Originally posted by marfimk

Еве со што се подновив, за мојата идна макета...

Одлично ќе се вклопат во една US атмосфера.
Дали планираш да градиш макета во скора иднина?

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1558 Posted: 23-Jun-2017 at 16:07
Да, за макета е планот..иако тој план е далеку ...
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1559 Posted: 23-Jun-2017 at 19:49
И јас си се пдновив девовиве

Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1560 Posted: 25-Jun-2017 at 14:05
Originally posted by mon

Благодарам marfimk!
Да, моделот претставува SD-70ACe.
.
Највроватно дека овој модел ќе остане единствена САД локомотива кај мене,
како успомен на моето патување тамо.
Планирам да и додадам два модели на NYC i WCRC вагони и тоа ќе биде мојата единствена америчка композиција.

.


mon,

тешко дека ќе останеш само на еден модел од локомотива од САД-знам по себе...Big%20smile

„Навлекувањето„ на собирање модели од возови е тешко излечиво. Само замисли ситуација, кога некој производител на модели од возови би имал на понуда и EMD G-16, или по нашки „Кенеди„.

Во секој случај, нека ти се множат и „американците„.


Edited by MIKI1 - 25-Jun-2017 at 14:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7677787980 82>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.