build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7778798081 96>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1561 Posted: 25-Jun-2017 at 14:08
Originally posted by sase

И јас си се пдновив девовивеsase и marfi,

од кај ги набавувате камиончињава?
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1562 Posted: 25-Jun-2017 at 17:14
MIKI1 јас камиончето го купив во атлантик комерц тоа е продавницата за игрчки карши пластичарската улица кога одиш према бирпазр.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1563 Posted: 25-Jun-2017 at 17:21
Уште една Н0 новина кај мене:
модел на службен вагон на Југословенските Железници од типот Dd, производ на словенскиот Klub Baat со број на артикл: MVS1701.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1564 Posted: 25-Jun-2017 at 17:45
     Cheers    Наздравје за новото вагонче убаво изгледа и со сите нишани е па дури и вратите му се отвараат.
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1565 Posted: 26-Jun-2017 at 12:48
Здраво Miki,

Јас камиончињата ги купив од Ebay.
Моделите на камиончиња и други возила од Herpa и Athearn се многу детално изработени. Кај овие производители се најдуваат модели на камиони од различни декади (моите се намерно купени да соодветствуваат со замислата на мојата идна макета - период околу 1975-та).
 Инаку тешко е да се најдат камиончиња и други возила од тој период - сите се понови модели на камиони, како од sase
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1566 Posted: 07-Jul-2017 at 19:36
Некои новини кај мене:
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1567 Posted: 08-Jul-2017 at 19:56
Originally posted by sase

     Cheers   
Наздравје за новото вагонче убаво изгледа и со сите нишани е па дури и вратите му се отвараат.

Фала ѕаѕе, моделот е одлично изработен, повеќе за него можете да прочитате/видите овде:

JŽ Dd службено-товарен вагон
.
Originally posted by marfimk

...Моделите на камиончиња и други возила од Herpa и Athearn се многу детално изработени... соодветствуваат со замислата на мојата идна макета - период околу 1975-та...

Претпоставувам дека за надополнување на твојата колекција на друмски возила од тој период
би ти одговарале модели на сите возила произведени пред 1975 година, marfimk.

Покрај Herpa и Athearn, модели во 1:87 кои одлично би ти одговарале имаат произведено и останатите производители.
Како за пример ќе ги наведам:
- Busch: автобус Fishbowl GMC5301, Cadillac 66 Limousine
- NЕО: Buick Riviera GS и Le Sabre, Cadillac De Ville, Ford F100
- Brekina: Dodge A100, Chevrolet Corvette
- Walthers: Ford Mustang, Ford F100...
Edited by mon - 09-Jul-2017 at 07:49
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1568 Posted: 14-Jul-2017 at 20:22
Athearn i Herpa се најмногу застапени и најчести за американски камиони. А за полесни возила...понатаму..финансиите сепак се проблем.
Фала mon
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1569 Posted: 17-Jul-2017 at 20:42
На мојата SD-70ACe лепотица и се придружија и два модели на бокс-вагони
така да мојата единствена американска композиција е составена во стилот: кратка ама слатка!

Едниот модел претставува вагон на Њујорк Централ (NYC 203040) производ Walthers 920-101605,
а другиот е вагон на Вашингтон Централ (WCRC 10120) производ на Athearn 88961.


Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1570 Posted: 20-Jul-2017 at 23:27
Cheers Честитки за убавата композиција.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1571 Posted: 21-Jul-2017 at 18:25
Originally posted by sase

Cheers Честитки за убавата композиција.


Благодарам ѕаѕе, поубава да си исчекаш!
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1572 Posted: 22-Jul-2017 at 23:42
Добра Вечер на сите членови.
Случајно го начекав форумов и искрено се израдував.
Ова е нешто што го изработував оваа ладна зима.

1,75м х 1,45м
рачно изработено
4 скретници, 3 круга
локомотива со 3 вагона и исправувач 12W
И однапред се извинувам за некои грешки, прв пат постирам.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1573 Posted: 23-Jul-2017 at 10:16
Originally posted by toser

Добра Вечер...
Случајно го начекав форумов и искрено се израдував.
...

Добредојде toser, да бидам искрен и јас се израдував што имаме уште еден колега по хобиво од Македонија!
Само напред со постирањето, на грешките не обрнуваме многу внимание, хоби-то ни е во прв план!

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1574 Posted: 23-Jul-2017 at 21:07
А еве и дел од мојата колекција.

P.S. Имам во план да одам до Белград за MEHANO.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1575 Posted: 23-Jul-2017 at 22:39
Ако добро приметувам во колекцијата имаш и „Н0„ и „N„ модели.
Дали ќе се одлучиш на една големина или ќе ги „возиш„ и двете?

Доколку одиш во Белград, би ти предложил посетата да ја планираш во последниот викенд (ден: недела) во месецот
зашто тогаш се одржува моделарската берза во „Куглаш„ каде што имаш многу голем избор на модели и моделарски потрепштини
како нови така и стари, од сите производители.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1576 Posted: 23-Jul-2017 at 23:42
Каде поточно се одржува моделарската берза?
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1577 Posted: 24-Jul-2017 at 09:15
Берзата е во клубот „Куглаш„ (подрумски простории) адресата е: Ђушина 5, 11000 Београд.
Од старата железничка до клубот се стигнува за 15-20 минути, пеш.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1578 Posted: 24-Jul-2017 at 15:40
Добредојде на форумов toser , макетата ти е одлична , а имаш и добар возен паркApplause.
Само напред со собирењето на моделите , бидрјќи ова хоби нема крај Thumbs%20Up.


Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1579 Posted: 24-Jul-2017 at 19:27
Навистина добре дојде, не сме многу ама колку повеќе не има толку подобро.
Машала, убава колекција си имал а за макетата секоја чест Thumbs%20Up

Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1580 Posted: 25-Jul-2017 at 21:52
Originally posted by marfimk

Еве со што се подновив, за мојата идна макета Roll%20eyes


Истото се случило и со твоите слики marfimk Ohno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7778798081 96>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.