build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7980818283 88>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1601 Posted: 13-Jan-2018 at 12:00
Одлична набавка на убави модели Thumbs%20Up. И јас имам две вакви локомотиви само моите се ROCK ISLAND имам и еден box вагон со истиот натпис и неколку box вагони слични на твоите. Многу убаво изгледаат кога ќе се состават и возат во една долга копозиција.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1602 Posted: 17-Jan-2018 at 19:23
Originally posted by marfimk

Јас се подновив, баш за Нова година...Вагони на Mehanotehnika:...

Marfimk, дали тркалата на вагоните на Механотехника се метални или пластични?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1603 Posted: 17-Jan-2018 at 20:31
Јас коку што гледам од сликите се пластични, а и јас ги имам сличните вагони и се со пластични тркала Yes .


Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1604 Posted: 17-Jan-2018 at 22:22
@ sase
Јас имам три F-9 локомотиви, и навистина се добра копија.
Да, тркалата на вагоните се пластични. Amtrak вагоните се со метални тркала, но уште не се стигнати кај мене... Кога ќе ги добијам, пак ќе има слики  Smile


Edited by marfimk - 30-Mar-2018 at 21:06
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1605 Posted: 31-Jan-2018 at 21:19
.
Многу убава кабинска снимка на возење по макетата на Colorado Model Railroad Museum во Greeley, Colorado!
Единствено недостасува „разговор„ помеѓу машиновозачите, повик од/до радиоцентралата и сл. за видеово да биде 100% реалистично, вака стои на „само„ 99%.   Edited by mon - 31-Jan-2018 at 21:21
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1606 Posted: 31-Jan-2018 at 22:59
После долго време и кај мене има нешто ново


kjhyfrdwertyuik
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1607 Posted: 03-Feb-2018 at 06:58
Каталогот на АСМЕ со модели-новитети за 2018 година можете да го спуштите на следниов ЛИНК.

На каталошката страница бр.70 (стр.72 на PDF фајлот) се наоѓа најавениот скопски спален вагон од времето на ЈЖ, каталошки број 52856.


Edited by mon - 03-Feb-2018 at 08:51
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1608 Posted: 03-Feb-2018 at 19:30
Убави модели, нема што.
Јас се подновив со возила:

И моделот кој долго го барав, неверојатно убав модел:

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1609 Posted: 03-Feb-2018 at 20:11
Originally posted by milco

После долго време и кај мене има нешто ново.....

Originally posted by marfimk

...Јас се подновив со возила....


Браво, убаво е да се видат новитети во колекциите!    
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1610 Posted: 03-Feb-2018 at 20:39
Originally posted by milco

...

Milco, една мала куртоазност во врска со локомотивчето од овој твој сет:
мислам дека познатиот белградски мајстор-моделар Славко со преработување токму на овој модел има добиено модел на ЈЖ локомотива од серијата 16 која била застапена и во Македонија.


.
ПС: баш ќе му се јавам и прашам.
.

Edited by mon - 03-Feb-2018 at 22:02
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1611 Posted: 05-Feb-2018 at 21:05
[QUOTE=mon]Каталогот на АСМЕ со модели-новитети за 2018 година

Убав е каталогот и доста опширен само фалат цени еве на пример која цена е комплетот на страна 89 кој содржи два вагона за транспорт на автомобили и осум автомобили?Dunno
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1612 Posted: 05-Feb-2018 at 21:17
[QUOTE=mon]
мислам дека познатиот белградски мајстор-моделар Славко со преработување токму на овој модел има добиено модел на ЈЖ локомотива од серијата 16 која била застапена и во Македонија.

mon имаш некоја слика да видиме како изгледа таа преработка Eeek3
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1613 Posted: 05-Feb-2018 at 23:07
Во каталогот на PIKO има цени:   http://www.piko.de/KAT_PDF/99518.pdf
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1614 Posted: 06-Feb-2018 at 09:48
Originally posted by sase

...mon имаш некоја слика да видиме како изгледа таа преработка Eeek3

Чекам фотографии на преработката од Белград ѕаѕе.
Нестрплив сум да дознаеме кој точно е основниот модел кој е земен за преработување, дали е овој од твојот сет или некој друг.
Ако не е овој од твојов сет тогаш единствена друга можност е моделот A-3 , трет нема.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1615 Posted: 06-Feb-2018 at 23:21
Еве ги и останатите
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1616 Posted: 14-Feb-2018 at 13:48
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1511011045678445&set=pcb.1558071840966834&type=3&theater
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1617 Posted: 14-Feb-2018 at 17:27
1500 денари му бара
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1618 Posted: 22-Feb-2018 at 21:55
И кај мене има нешто ново 3 шлепри од кои 2 се Scania и еден Мercedes Аctros еден mini cooper и едно Фичо.Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1619 Posted: 22-Feb-2018 at 21:55
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1620 Posted: 22-Feb-2018 at 21:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7980818283 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.