build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 97>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 10-Feb-2011 at 17:21
Ме интересира, има некој од вас цел сет со планини, премини, станици и слично, или сте колекционери само на модели кои не ги возите наоколу? Исто така, овие поскапите модели се сите во возна состојба, или има и такви кои се само за украс во некоја витрина?

Не е лошо да се пофалите со колекциите, нормално ако сте расположени.

P.S. Aко ги возите низ дома, дали над шините имате и контактна мрежа? (за украс секако, не со вистинска струја)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 10-Feb-2011 at 18:22

Ако се вратиш на првата страна од оваја тема можда не би го напишал овој пост

П.С. Еден од најдобрите моделари во екс-ЈУ го имаме кај нас
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 10-Feb-2011 at 19:22


Браво за Томо! Не знаев! Се прашувам колку струја му троши она чудо

Edited by гитардемон - 10-Feb-2011 at 19:22
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 10-Feb-2011 at 22:02
Originally posted by гитардемонБраво за Томо! Не знаев! Се прашувам колку струја му троши она чудо


Што мислиш колку може ова да потроши струја. Сигурно Томо потрошил многу стуја - ноќи за да ја направи оваа прекрасна макета.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 298
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 11-Feb-2011 at 08:43
Се придружувам кон предлогот од гитардемон: дајте луѓе, по примерот од форумите од колекционерите од соседството, поставете фотки од Вашите локомотиви, вагони, пруги и сличен „аксесорис„, да видам што имате „по дома„, да одморам око па и да Ви позавидам на тоа кое го немам...
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 11-Feb-2011 at 10:39
Postavuvanjeto na fotografii na ovoj forum e glavniot problem sto ima taka malku fotografii.
Iskreno, mene mi se smacuva koga treba da postavam fotografija: prvo treba da ja "zakacam" na nekoj od fotosajtovite pa od tamo da ja linkuvam na forumov.
Ajde ako e edna nema problem medjutoa za povece zamina celiot den!
 
A uste poloso za forumov e toa sto dokolku sakam da napravam promeni vo albumot od koj
go vrsam postiranjeto na fotografijata, istata ce se izgubi i nema da ja ima na forumov.
Apsolutno nesoodvetno reseni sto se odnesuva na postavuvanje na fotografii.Ohno
 
Inaku, eve eden link na koj mozete da vidite nekoi od JZ modelite vo H0:


Edited by mon - 11-Feb-2011 at 11:15
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 11-Feb-2011 at 12:21
Не заборавај дека за хостирање газдите на форумот плаќаат пари, и за тие пари добиваат ограничен простор. Ако сите подигнуваме фотографии тука ќе треба луѓето да купат хостинг за 1000 евра месецот.

Сепак не е мал форум, а build не вади милиони од реклами

Мислам дека воопшто не е тешко да правиш copy paste на кодот. Тоа копирање е мала цена во однос на тоа што би се случувало доколку сите би ставале фотографии хостирани на серверот на форумов.

Плус, photobucket има bulk uploader за подигање на многу слики истовремено.
_________

А моделиве се бомбона. Сите се со ознака ЈЖ?

Edited by гитардемон - 11-Feb-2011 at 12:23
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 11-Feb-2011 at 14:30
Da, site se JZ. Ima uste ama gazdata nema vreme da gi uploadira Yes
 
Za ekonomskite pricini nemozam i nesakam da komentiram zatoa sto ne sum upaten a i ne e moja rabota.
Jas komentiram samo kako korisnik na forumov i za nemoznosta od poednostavuvanje na postiranjeto na fotografii(kako na ostanatite forumi na koi sum clen).
 
 
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 11-Feb-2011 at 14:38
Можеш најлесно да постираш слики преку PIC.mk Roll%20eyes
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 11-Feb-2011 at 15:35
Znam Daniel medjutoa samoto postiranje e problem.
Dokolku izmenam nesto kaj "domacinot" na fotografijata, istata ce ja snema od forumov.
Na drugite forumi na koj sum clen fotografijata se uploadira direktno na toj forum i
ostanuva na forumot.
 
Toa e edna mnogu bitna rabota vo svetot na modelarstvoto, fotografiite i tekstovite
(mnogu pati tutoriali) da odat i da ostanat zaedno.
 
Generalno zemeno forumov e odlicen, samo problemot so postiranje/uploadiranje na
fotografii malce go oteznuva koristenjeto na istiot vo odredeni temi, toa e se.
 
Zaminavme na strana, da se vratime na modelite. Thumbs%20Up


Edited by mon - 11-Feb-2011 at 15:35
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 11-Feb-2011 at 21:15
Мон, сега го имаш целосен утринскиот за Кичево од осумдесетите, вклучувајќи ги 642 и 643 кои вршат маневра во Гостивар + Gbs . Уште да излезе WLAB па ќе го имаш и вечерниот за Скопје Деновиве сакам да се позанимавам со виадуктот кај Србиново ме интересира што може да испадне во 1:87.

Поздрав
Тино
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 11-Feb-2011 at 21:58
Taka nekako Tino, a kako sto slusam ACME ima vo plan uste nekolku JZ Gosi pa se nadevam deka ce imam uste prinovi.Thumbs%20Up
 
Bas me interesira kako ce ti ispadne vijaduktot, se nadevam deka ce ti trgne od raka.
Me interesira dali ce go pravis vo celosna dolzina ili samo del vo 1:87?
 
Stavi fotografija koga ce bide gotov.
 


Edited by mon - 11-Feb-2011 at 21:59
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 11-Feb-2011 at 22:29
Должината е најголем проблем и мора да биде компримирана немам простор за целосен  1:87  меѓутоа имам доволно место за да се пренесе духот на тој виадукт па ќе видиме. Информации и фотографии ќе следат.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 12-Feb-2011 at 07:22
Dali imas presmetano kolku bi bil dolg/sirok/visok viaduktot vo 1:87
dokolku bi go napravil celosno?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 12-Feb-2011 at 15:52
Должината на вистинскиот мост е околу 300 метри, висина на највисокото место е околу 60 метри а ширината 6 м. Значи во 1:87 негде околу 3.5 метри должина, премногу дури и за голема макета а камо ли за мојата соба
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 12-Feb-2011 at 16:32
Auhhhh, pa mene celata maketa mi e dolga 3,65 metri!
Nisto, ostanuva da napravis barem fragment.
Kolku vreme ce ti treba za da go zavrsis?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 12-Feb-2011 at 17:43
Ќе видам како ќе биде Мон, сеуште барам пристојно решение. Кога е хоби во прашање  не се оптеретувам со рокови тоа зависи од моменталната инспирација
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 12-Feb-2011 at 18:52
Te razbiram Tino, slicno e i so mene.
 
Prasanjeto bese postaveno za da znam dali da planiram edna poseta do kaj tebe (dokolku sum dobredojden se razbira)
za vreme na mojot god. odmor letovo i da go vidam viaduktot dokolku bide gotov.
Thumbs%20Up


Edited by mon - 12-Feb-2011 at 18:53
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 12-Feb-2011 at 23:40
Па се разбира дека ќе планираш посета особено затоа што си добредојден! Искрено се надевам дека ќе се видиме летово!

Cheers
Thumbs%20Up
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 13-Feb-2011 at 02:07
Odlicno Tino, se gledame znaci na leto.
A i ako ne uspees da go zavrsis celiot viadukt se nadevam deka ce mu gi
vidam barem temelite.Thumbs%20Up
CheersCool
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 97>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.