build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8990919293 95>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1801 Posted: 11-Jul-2019 at 15:55
Моите F-9 CP Rail локомотиви ке ги составам со композиција од Hopper cars, точно како овој Illinois Central:
Edited by marfimk - 25-Jul-2019 at 07:10
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1802 Posted: 11-Jul-2019 at 16:28
Пристигнаа и возила, кои одговараат на временскиот период во кој ми е замислена  макетата - 1976та. Chevrolet Impala (1977) а стигна и нова пратка тракторски гуми од John DeereДеталите се извонредни, затоа и цената на Athearn и CMW е тука негде :


Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1803 Posted: 11-Jul-2019 at 17:05
Камиони од периодот на `70 тите и Dodge pick up


Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1804 Posted: 11-Jul-2019 at 18:28
Овие возила се за продажба, ако некој е заинтересиран, пишете:


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1805 Posted: 12-Jul-2019 at 06:42
Охооо marfimk одлична набавка,
се надевам дека сеуште имаш слободно место за складирање и чување на моделиве.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1806 Posted: 12-Jul-2019 at 19:56
Ќе се најде место, уште за едната пратка што ја чекам подолго време
Потоа треба да се мисли за макета..
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1807 Posted: 12-Jul-2019 at 20:53
Originally posted by marfimk

...Потоа треба да се мисли за макета..

На тоа се чека, смело напред, когаш-тогаш!
   
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1808 Posted: 26-Jul-2019 at 14:59
Мислам дека постов е за овде, снимките од макетата поставена на железничката станица во Нирнберг:

https://youtu.be/wYjNFEfuo40

https://youtu.be/BJv96OGXyGc

Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1809 Posted: 26-Jul-2019 at 17:46
Снимки од музејот на железниците во Нирнберг:

https://www.youtube.com/watch?v=PTMVkGi8JI0&feature=youtu.be

https://youtu.be/8xcty5tfeDs
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1810 Posted: 27-Jul-2019 at 14:02
Одлични видеа Thumbs%20Upи нормално на право место пставени.
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1811 Posted: 02-Aug-2019 at 13:28
Уште еден дел од музејот во Нирнберг, со многу изложени локомотиви во "О" размер кои можат детално да се видат. Интересна е и макетата на двата големи бродови, особено на вториот кој пренесува вагони со нафта - 7:38. Дел од снимките се и од делот на германски пошти, кој е во склоп на музејот.

https://www.youtube.com/watch?v=iN3WTJj8F1U&feature=youtu.be

Ова е слика од брошурата на музејот (едната страна), каде може да се види колку е голем и што се има да понуди, на 3 спрата е, и надворешен дел со помали композиции:
Edited by marfimk - 02-Aug-2019 at 20:25
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1812 Posted: 04-Aug-2019 at 21:57
Последна снимка од жел.музеј во Нирнберг, со големата макета што се наоѓа во "мал" амфитеатар, на која возат 30 возови, каде еден вработен има за задача цел ден да управува со возовите. Секоја сесија трае 2.5 часа, со 1 час пауза.
На 1:15 e втората, помала макета, реплика на едно предградие на Нирнберг.
На 1:57 е најголемата збирка на "N" модели на светот, со преку 7.000 моделчиња (сите европски, се разбира), со која овој музеј е посебно горд, подарок од проф. Зигфрид.
На 2:43 е делот посветен на Marklin и Roco со некои од познатите калапи на локомотиви, а потоа следуваат модели во размер 1:10 кои се најдетално изработени и се функционални - можат да возат.

https://www.youtube.com/watch?v=zRUMOnP6MsM&feature=youtu.be

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1813 Posted: 19-Aug-2019 at 09:17
Во една од темиве на форумов marfimk постави едно многу интересно видео на ТЕЕМ Interfrigo композиција која од 08:40 па се до 12:30 е снимена на наш терен, во Македонија:
Originally posted by marfimk

https://www.youtube.com/watch?v=LHZoCeuHVLc&list=LL9W_qnJhtlTcQhg2V1q-3ig&index=130&t=0s

Од Н0 моделите кои постојат би можеле да составиме една композиција која во голем дел би била соодветна на композициите прикажани во видеото.

За влеча одговара некој од моделите на ЈЖ 661-4хх на Славко Јовановиќ
а за модели на вагони би можеле да употребиме производи на АСМЕ, Roco, Märklin,
REE Modeles, Brawa итн...


Доколку некој е заинтересиран за повеќе детаљи поврзани со можни модели за состав на некоја моделарска композиција од ова видео
може да погледа тема на моделарскиот форум
Malezeljeznice.net
која се однесува токму на моделарскиот состав на композициите од видеото.


Edited by mon - 19-Aug-2019 at 09:24
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1814 Posted: 05-Sep-2019 at 11:39
Замолив еден мој пријател кој исто така престојуваше во Нирнберг, да појде во една од продавниците за модели, и ова е сликата што ми ја прати. Brekina е доста ценета и позната марка за модели, но цените на автомобилите се ужасно високи.. Цената на американскиот Jeep Gladiator е 26.90 EurEdited by marfimk - 05-Sep-2019 at 11:40
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1815 Posted: 13-Sep-2019 at 20:01
Уште еден детаљ за Србиновецот е речиси готов: куќичката на чуварот на Србиновскиот вијадукт.


.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1816 Posted: 16-Sep-2019 at 20:09
mon убаво си ја дотерал куќичкава нема збор права рустика.Applause
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1817 Posted: 16-Sep-2019 at 20:18
Пред една недела добив еден многу интересен поклон еве како изгледаBack to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1818 Posted: 16-Sep-2019 at 20:19
А со тоа и ја збогатив мојата колекција со уште еден вагон.

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 699
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1819 Posted: 20-Sep-2019 at 18:47
Originally posted by sase

mon убаво си ја дотерал куќичкава нема збор права рустика.Applause

Благодарам sase, се трудев да личи на вистинската куќичка.
Originally posted by sase


Пред една недела добив еден многу интересен поклон еве како изгледа...

Супер е транспортерот, Electrotren моделите ми изгледаат подобро направени за разликаод Lima.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1820 Posted: 20-Sep-2019 at 19:57
Originally posted by sase

Пред една недела добив еден многу интересен поклон еве како изгледа

Вагон за лесни возила ми е повеќегодишна желба...и намера.
Нека ти се множат моделите...
Applause
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8990919293 95>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.