build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9091929394 96>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jaknappatil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Sep-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jaknappatil Quote  Post ReplyReply #1821 Posted: 20-Sep-2019 at 22:11
Thanks for sharing....
Buy google adsense play important role for advertiser and marketer.
buy google adsense account
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1822 Posted: 05-Oct-2019 at 12:18
Еден куриозитет:
моделот на македонскиот вагон на производителот АСМЕ (52856)
кој во времето на неговото појавување на пазарот се ценеше на околу 60-тина евра моментално на еВау се продава за 100 евра.Инаку, овој модел е погоден за составување на моделарските состави на скоро сите меѓународни патнички композиции кои транзитувале низ МК,
како пример ќе го наведам незаборавниот Hellas Express (D410-411, Дортмунд-Атина).
   
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1823 Posted: 06-Oct-2019 at 22:36
Тревата е посадена, следува пошумувањето, асфалтирањето, средувањето на рекичката...

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1824 Posted: 07-Oct-2019 at 19:31
Секоја чест mon мајсторе одлично изгледаApplause
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1825 Posted: 07-Oct-2019 at 19:34
Да заборавив да споменан и витрините одоколу убаво си ги наполнил со квалитетни модели Thumbs%20Up
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1826 Posted: 08-Oct-2019 at 14:31
Originally posted by sase

Секоја чест mon мајсторе одлично изгледаApplause<span id="userPro234386" ="msgSidePro" title="View Drop Down"></span>

Благодарам ѕаѕе.
Се трудам колку што можам... крајниот резултат сепак ќе биде во рамките кои талентот и умешноста ќе ги одредат.


Originally posted by sase

Да заборавив да споменан и витрините одоколу убаво си ги наполнил со квалитетни модели Thumbs%20Up

Витрините т.е. моделите во нив се резултат на многугодишно трпелливо истражување а потоа и „ловење„
на модели кои одговараат на сообраќајните средства кои транзитувале/биле видени во Македонија, као железнички така и друмски и останати.
Се надевам дека со тек на време колекцијата ќе ја надополнам со уште по некој модел од нашите простори.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #1827 Posted: 08-Oct-2019 at 18:45
Мон, отвори го јутуб каналов: https://www.youtube.com/channel/UCjRkUtHQ774mTg1vrQ6uA5A/videos

Има доста видеа од разни макети што ги направил, можеш да видиш како изработува за да ги правиш макетите поживописни и пореални со дрва, трева и слично.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1828 Posted: 08-Oct-2019 at 19:54
Благодарам за линкот FiLo,
навистина YouTube како и целиот интернет изобилува со упатствија „како и што„ кога се прават макети, диорами, модели.
Проблемот е што сите ние имаме различит талент и умешност па некои работи ни одат од рака а некои не можеме никако да ги направиме.

Со оглед на тоа дека модулот кој го правам е замислен и ќе го претставува Србиновскиот вијадукт (пругата Гостивар-Кичево) од кон крајот на 70-тите и почетокот на 80-тите години на минатиот век, јас сум задоволен со досегашниве работи.
Останува детаљирањето со кое се надевам ќе успеам уште подобро да го доловам амбиентот на и околу вијадуктот.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1829 Posted: 21-Oct-2019 at 23:25
Една ноќна снимка на новопристигнатиот сет во мојата колекција од епохата 2 на производителот Тillig (70047).

Првиот е модел на отворен товарен вагон на бугарските железници, вториот цистерна на југословенските а третиот на чехословачките железници.Повеќе фото-детаљи може да најдете на следниов ЛИНК
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1830 Posted: 22-Oct-2019 at 19:17
Одлични се и композицијата убаво изгледа Thumbs%20Up.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1831 Posted: 25-Oct-2019 at 20:05
Originally posted by sase

Одлични се и композицијата убаво изгледа Thumbs%20Up.


Да Ѕаѕе, супер се моделчињата, ми недостасуваа примероци од 2-та епоха така да овој сет одлично ми дојде.
Интересно е дека моделите каков што е БДЖ моделот можат да се искористат за добивање на модели на вагоните на ЈДЖ од типот К кои сигурно биле застапени и кај нас
мада како по обичај многу е тешко да се пронајде некоја фотографија.

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1832 Posted: 27-Oct-2019 at 19:27
А пристигна и моделот на германската ВR 152 (Roco 62700) која во догледно време ќе претрпи измени
после кои се надевам дека ќе заличи на кинеската МЖ 443-002.


Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1833 Posted: 29-Oct-2019 at 11:29
Еве еден пример како мераклијски се прави една макета, од самиот почеток па понатака.
Претставената Н0 макета "Boscoscuro" е приказ на италијанските железници од крајот на 80-те години на минатиот век.
Многу убава изработка и детаљи, сигурен сум дека нема да зажалите доколку кликнете на линкот.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1834 Posted: 29-Oct-2019 at 16:35
Навистина изгледа супер, многу реално.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1835 Posted: 31-Oct-2019 at 20:54
mon добра локомотива си набавил дали само ќе ја префарбуваш во МЖ бои или ќе правиш и преправки на кабината. 
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1836 Posted: 01-Nov-2019 at 07:05
Благодарам Ѕаѕе, овој модел на локомотива е најблизок до МЖ 443 па со тоа и најповеќе одговара за преработка.
Првичните планови ми се да ги спуштам страничните кабински прозори за некој милиметар и да го кренам средниот фар над прозорите.
После доаѓа преместувањето на брисачите, ракохватите, преправање на страничните решетки на покривот и сл.
Проблем ќе ми претставува поставувањето на електричната опрема и пантографите зашто
до сега не успеав да пронајдам некоја фотографија на која добро се гледа покривот на МЖ 443-002 локомотивата.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1837 Posted: 04-Nov-2019 at 20:17
Ќе имаш полни раце работа додека ја средиш ама полека. За патографите во мометов неможат да се направат слики бидејки локомотивата мислам дека воопшто не се вози бидејќи нема направено тхнички прием, некој така велат ,од тогаш кога ја сликав досега ја немам видено само видов некој слики од локимотивата направени внатре во некоја од гаражите во деопто. Кога повторно ќе ја извадат на дневно слетло незнaмDunno.
Нека пише некој ако има некоја конкретна информација во врска со оваа локомотива.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1838 Posted: 04-Nov-2019 at 21:06
Во петокот од канта пазар си купив неколку интересни камиончиња се разбира размер 1:87Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1839 Posted: 04-Nov-2019 at 21:19


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1840 Posted: 04-Nov-2019 at 21:26
И едно ретро камопче што посебно ми се допаѓа Tongue.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9091929394 96>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.