build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9192939495 97>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1841 Posted: 04-Nov-2019 at 21:29
Ова соло Mercedes atego камиоче го имам предходно купено.


Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 297
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1842 Posted: 05-Nov-2019 at 01:28
Originally posted by sase

Во петокот од канта пазар си купив неколку интересни камиончиња се разбира размер 1:87

„Канта пазар„?...

Што е тоа, каде е тоа?...Прецизирај.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1843 Posted: 05-Nov-2019 at 03:34
Тоа е Бувљак пазарот што беше под Кале,  сега се наоѓа кај Кванташки, работи вторник, петок и недела ако не се лажам.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1844 Posted: 05-Nov-2019 at 22:27
Originally posted by sase

Во петокот од канта пазар си купив неколку интересни камиончиња се разбира размер 1:87...

Честитки ѕаѕе!
Која е цената на овие камиончиња?
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1845 Posted: 09-Nov-2019 at 09:31
Канта пазар-Бувљак-црв пазар тоа е едно исто кој како го вика и точно се наоѓа кај Кванташки пазар во Маџари и работи точно во тие денови како што кажа daci92.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1846 Posted: 09-Nov-2019 at 09:36
Originally posted by mon

Originally posted by sase

Во петокот од канта пазар си купив неколку интересни камиончиња се разбира размер 1:87...

Честитки ѕаѕе!
Која е цената на овие камиончиња?
.

Цената е 100 денари парче, може и да се ценкаш.
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 143
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1847 Posted: 20-Nov-2019 at 19:59
Деновиве сум во Братислава па посетив некои продавници за модели.
Во првата цените беа поскапи, но не колку во Германија - Нирнберг.

Баш се интересни и овие модели, кои освен од Herpa ги има и од други производители и не се прескапи како порано за размер 1/43 и 1/32


Ми се допадна овој руски камион во 1/32, но за 115 Eur.. не Ohno


Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 143
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1848 Posted: 20-Nov-2019 at 20:26
Ова се слики од втората продавница каде се продаваа и половни модели.
Oд Americana се разбира речиси ништо.. Unhappy
Првите 2 локомотиви се половни и се по 30Eur.
Најмногу се застапени чешки (чехословачки) и руски возила и имаат доста добар избор, така да можат да направат макети со возила од потребниот период:
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1849 Posted: 20-Nov-2019 at 20:51
Одлични фотографии цените се солени но има и половни како поевтина опција Thumbs%20Up
Сакав да прашам која е цената на тарабантот на предпоследната слика (бело-портокаловиот) дали е 1:87 размер?
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1850 Posted: 20-Nov-2019 at 22:07
Нова набавка на камиончиња.Само влекачот производител Siku.

Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 143
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1851 Posted: 21-Nov-2019 at 17:14
"Сакав да прашам која е цената на тарабантот на предпоследната слика (бело-портокаловиот) дали е 1:87 размер?"

Цената е 8,99 Eur, размер 1/43


Edited by marfimk - 21-Nov-2019 at 17:15
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 143
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1852 Posted: 21-Nov-2019 at 20:25
Снимка од макетата во N размер, во музејот на транспорт - Братиславa:

https://www.youtube.com/watch?v=DVmWwYDxu3c&feature=youtu.be
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 143
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1853 Posted: 28-Nov-2019 at 20:49
Конечно пристигнаа моделите кои ги чекав да стигнат 18 месеци.. Ставот на луѓето кон ова хоби е незамислив и не треба да се има доверба во луѓе кои никогаш не се занимавале со ништо!
Како и да е, сега се тука Smile


Деталите се извонредни:


Белиот Peterbilt се продава - само камион, без цистерната Chevron:

Од вагони само овој IC hopper, втор во мојата замислена композиција:


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1854 Posted: 29-Nov-2019 at 11:55
Честитки marfimk, одличен избор за друмската флотила.

Со оглед дека составуваш замислена композиција хуперот сигурно добро ќе „легне„ со досегашните модели.
Дали се имаш одлучено кои спојки ќе ги користиш?
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 143
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1855 Posted: 29-Nov-2019 at 20:50
Фала mon, моделите строго ги одбирам да бидат "баш" `70ти, некаде до кај 1976та
Од спојките продолжувам со Horn Hook, најголем дел од вагоните се такви, имам еден со Kadee спојки и неколку со "старите" од Mehanotehnika.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1856 Posted: 30-Nov-2019 at 15:23
И одмене честитки за новите модели,одлично изгледаат.Applause
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1857 Posted: 02-Dec-2019 at 19:37
Мал осврт на домашна моделарска историја заснована на членови на овој форум.

Бр.1:
најстарата макета во Македонија за која јас знам, во размер 1:160, потекнува од раните ´60-ти години на минатиот век, изработена од на нас на форумов познатиот Vladimir P.Бр.2:
„Н0„ макетата на Томо441 (презентирана во емисија на ТВ Телма) кој во текот на своето занимавање со ова хоби има изработено повеќе макети. Штета што снимката е со слаб квалитет.

видео: Томо441 - Н0 железничка макета

Инаку, Томо441 ја има изработено и техничката макета на Железничкиот училишен центар во Скопје:Бр.3:
ТВ емисија исто на Телма со членот Polval инаку најголемиот познавател на источногерманските железнички модели кај нас.

видео: Гостивар, модели на железници

Покрај овие нам познати сигурно има и непознати макети и на многу други наши сограѓани кои поради разни причини останале неоткриени. Како и да е, нашево хоби има длабоки корени во Македонија и не е „од вчера„.       
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1858 Posted: 03-Dec-2019 at 21:35
Понекогаш е добро да се присетиме на историјата, честитки до макетарите.Master
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1859 Posted: 03-Dec-2019 at 21:41
Еве со што јас се занимавав пследниве месеци:
Изработив тунел долг околу 50см со карпест предел над него, во него поминува пруга со еден колосек. па еве како изледа.


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1860 Posted: 03-Dec-2019 at 22:01
Тоа е оној тунел кој го правеше од стиропор/морска пена, нели?
Добро испаднал, посебно ми се допаѓа што го имаш постарено!
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9192939495 97>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.