build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9394959697>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 355
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1881 Posted: 06-Feb-2020 at 15:14
Originally posted by mon

Еве еден зачеток на идна СОЅСО композиција врз основа на предходно наведените модели.
.


Гледам серизоно си се зафатил околу комплетирањето на оваа поприлично долга композиција и морам да признаам добро ти оди Applause.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1882 Posted: 08-Feb-2020 at 20:34
Благодарам за поддршката Ѕаѕе!

Во догледно време планирам да набавам и модели кои ќе ги одглумат МК и ОСЕ вагоните со што ќе ја заокружам оваа композиција.
Драстичната разлика на моделарскава од композицијата од видеото од Велес ќе биде локомотивата.
Наместо модел на 441 на чело на оваа моделарска композиција планирам да го поставам моделот на кинескињата 443-002, која исто така припаѓа на VI. ера.   
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1883 Posted: 01-Mar-2020 at 09:47
Интересна најава на производителот Heris со број 50012.
Се работи за модел на вагон на тогашните Ориентални Железници С.О. (железници на Отоманската империја)
кој служел за превоз на пиво од пиварата Olympos од Солун.

Теоретски гледано овој вагон во тоа време би можел да биде виден и на пругите кај нас.


https://www.heris-modelleisenbahn.de/pdf/newsmesse-2020.pdf
.

Edited by mon - 03-Mar-2020 at 07:32
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 355
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1884 Posted: 05-Mar-2020 at 07:05
Previous  Thumbs%20Up
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1885 Posted: 19-Mar-2020 at 23:03
Ајде мала помош, ако може некој да помогне.
Ова е F-9 локомотива на Механотехника, постар модел. Ми требаат "гумчињата" што влегуваат во жлебовите на тркалата. Претходните беа многу стари, што беа стврднати и одма испукаа

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1886 Posted: 19-Mar-2020 at 23:51
Originally posted by marfimk

...Ми требаат "гумчињата" што влегуваат во жлебовите на тркалата. .

Измери ги со шублер вдлабнатините во тркалата во кои влегуваат гумичињата па да видам дали ќе имаш среќа да ја најдам таа големина низ фиокиве.

Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1887 Posted: 21-Mar-2020 at 13:55
mon вдлабнатините се 2mm. Ајде да видиме дали имам среќа да имаш вакви гумчиња
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1888 Posted: 24-Mar-2020 at 05:20
Originally posted by marfimk

mon вдлабнатините се 2mm. Ајде да видиме дали имам среќа да имаш вакви гумчиња


Ќе најдеме гумичиња marfimk, без гајле.   
Кажи ми уште колкав диаметар имаат вдлабнатините во кои треба да легнат гумичките?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1889 Posted: 26-Mar-2020 at 18:25
Супер!
Дијаметарот на тркалото е 14.5mm а внатрешниот венец е 12.5mm.
Значи вдлабнатините се 2mm. 


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1890 Posted: 27-Mar-2020 at 08:17
Originally posted by marfimk

Супер!
Дијаметарот на тркалото е 14.5mm а внатрешниот венец е 12.5mm.
Значи вдлабнатините се 2mm.

Одлично измерено, се пуштам во потрага!


Edited by mon - 27-Mar-2020 at 08:17
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1891 Posted: 25-Apr-2020 at 10:14
Деновиве се работеше на позадината.
Основата на која ќе се залепи сликата е исечена од плочата која ја имаме на домашниот мебел од задната страна,
не знам како се вика тој материјал.
Гледам дека не е висока колку што треба па ќе морам да ја направам повисока.

На фотографијата која ја одбрав за позадинска се гледа Србиново, место според кое и мостов си го има добиено името.
Замислата ми е на крај да се добие изгледот како на последнава слика.

Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 355
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1892 Posted: 27-Apr-2020 at 09:43
Previous Каква трансформација со позадинава прекрасно изгледа, браво мајсторе Master.
Таблта која се користи на задната страна од мебелот се вика лесонит Thumbs%20Up.
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1893 Posted: 27-Apr-2020 at 10:14
Браво mon, убаво си се заработил и навистина изгледа реално Thumbs%20Up
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1894 Posted: 27-Apr-2020 at 18:49
Благодарам marfimk и sase, ова е прелиминарна гледка која се надевам,
добро ќе се вклопи и после „пошумувањето„ на теренот околу пругата.

Фала за потсетувањето за името на лесонит-таблата sase.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #1895 Posted: 04-May-2020 at 12:59
Pa Dragan, celiot modul so mostot ispadnal odlicno. Megju drugoto, pozadinata pravi ogromna razlika! 
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1896 Posted: 05-May-2020 at 11:29
Да Тино, задоволен сум со сработеното.
Се надевам дека по „пошумувањето„ впечатокот ќе биде уште подобар.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1897 Posted: 08-May-2020 at 08:32
Во меѓувреме пристигнаа и потенцијалните модели за грчките Rgss и Lbs вагони, првиот и петтиот вагон од композицијата од Велес.
И двата се на производителот Roco, артикли 76778 и 66769.
Во оригинал моделите доаѓаат натоварени со товар кој не е соодветен со товарот на СОЅСО-композициите па со тоа е потребна замена на истиот.
На кандидатот за Rgss е поставен Raffles 40" (AWM 491696) a на кандидатот за Lbs е поставен Triton 40"(RockyRail 40007) контејнер.

Во композицијата на снимката од Велес се гледа дека вагонот Rgss не е натоварен.
Сепак, сакајќи да прикажам што повеќе фирми кои со своите контејнери учествуваат во транспортот со овие композиции
се одлучив да го натоварам со контејнер (Raffles) кој во композицијата е носен од словачки вагон за кој за жал немаме адекватен модел.

И еве еден поглед на двата идни „грка„:


Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 355
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1898 Posted: 08-May-2020 at 08:40
Одлично изгледаат mon, честитки за приновата Thumbs%20Up.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1899 Posted: 09-May-2020 at 09:25
Originally posted by sase

Одлично изгледаат mon, честитки за приновата Thumbs%20Up.


Благодарам sase, се надевам дека наскоро ќе можам да започнам со преработката на набавените модели во модели на вагоните од композицијата од Велес.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 355
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1900 Posted: 06-Jun-2020 at 13:04
Додека трае корона кризава и сите ме затвотрени дома, успеав да составам една куќичка од кит на проиводителот faller која ја имав купено пред неколку години од Виена и супер ми дојде како разонода во овие моменти.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9394959697>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.