build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101102103
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2041 Posted: 25-Oct-2022 at 16:36
Originally posted by sase

Тогаш внимавај да бидат Code 100 тоа ја означува висинатата на шинскиот профил во случај да се пониски Code 83 тогаш треба да купиш специјални спојници со висински адаптер.
Полека полека со годините се собира колекцијата сите ние така сме почнале од некаде малце по малце се додека ти снема место каде да ги сметиш .


Да, тоа е општа болест кај сите колекционери, небитно што им е предмет од интерес:
- никогаш доволно собрани модели и,
- никогаш доволно вишок простор, што за сместување, што за играње со насобраните модели.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2042 Posted: 01-Jan-2023 at 14:12
На сите колеги по хобиво им ги честитам Новогодишните и Божиќните празници!
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2043 Posted: 08-Jan-2023 at 16:11
Се придружувам кон честитките за Новогодишните и Божикните празници и Ви посакувам набавка на што повеќе нови модели од локомотиви, вагони, пруги и придружни дрангулии во ова наше бесконечно и се‘ по скапо хоби!....
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2044 Posted: 09-Jan-2023 at 13:33
Среќни празници, многу нови модели и поевтини зделки на EvilBay
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2045 Posted: 15-Jan-2023 at 23:31

За почеток на годината добив нови модели

1964 Ford Fire “Rescue”

1970 Ford pumper cab

1955 Peterbilt 281

Противпожарните камиони од  Athearn се најдеталирани

Прилично одговарат со реалноста:

Моделот Peterbilt 281 од производителот Brekina (се гледа дури и логото) истиот од филмот “Duel”

На некој форум видов добра диорама со противпожарна станица (со европски модели), па  сакав да составам моја со модели и период по мој вкус, ова е вкупната флота:

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2046 Posted: 17-Jan-2023 at 18:51
МАШАЛА, честитики за новопристигнативе „американци„!
   
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2047 Posted: 23-Jan-2023 at 23:35
Фала ти mon, и покрај скапотијата преку мои пријатели во Германија, најдувам некои поевтини зделки
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101102103

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.