build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2001 Posted: 05-Jul-2022 at 23:26
До формуџиите со повеќе стаж во собирањето модели од возови, имам прашање/барање; дали Ви се наоѓа расходуван теретен вагон, размер "n", производ од „Механотеника„, да ми користи како „донатор„ на вртливото подвозје со две оски (bogie), секако, да биде сочувано?...

Тековно се навраќам на поправки на моите почетни комплети со возови од „Механо„ па гледам доста фалинки кај вагоните.


Edited by MIKI1 - 06-Jul-2022 at 00:13
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 165
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2002 Posted: 10-Jul-2022 at 09:51
Може ли некоја слика да видиме од комплетите/моделите MIKI1 ?  Shifty
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2003 Posted: 10-Jul-2022 at 13:11
Да, еве линк од моделите кои ги поседувам и кои се веќе поставени на форумов:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=547&PN=14

Произведени со 1981-та и 1982-та година. Листај ја страницата „надолу„ и ќе се појават фотките од комплетите со моделите.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 746
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2004 Posted: 10-Jul-2022 at 19:38
Originally posted by MIKI1До формуџиите со повеќе стаж во собирањето модели од возови, имам прашање/барање; дали Ви се наоѓа расходуван теретен вагон, размер "n", производ од „Механотеника„, да ми користи како „донатор„ на вртливото подвозје со две оски (bogie), секако, да биде сочувано?...
Тековно се навраќам на поправки на моите почетни комплети со возови од „Механо„ па гледам доста фалинки кај вагоните.На која управа и припаѓа моделот на вагонот MIKI1?
Европска, америчка или?
Имаш некоја слика на здравото постоље од вагонот?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2005 Posted: 11-Jul-2022 at 07:58
mon,

моделот од вагончето е Американски, пошто „Механо„ во тоа време произведуваше само УСА возови во размер „n„.

За ориентација, еве како изгледа „богито„ како целина:

https://www.ebay.com/itm/353332046134

Вакви подвозја се набавливи преку „Нет„, но проблем ќе биде нивната компатибилност, поради временската разлика од моделите кои се на понуда и моделот од моето вагонче.

Идеално би било заменско подвозје произведено од “Механо„ или од „Model power„, пошто „Механо„ работеше по нивна лиценца.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.