build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9899100
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1981 Posted: 20-Feb-2022 at 23:08
Браво за упорноста во деталите mon
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1982 Posted: 21-Feb-2022 at 10:24
Благодарам marfimk!
Се трудам да дадам добар и севкупен опис на моделите кои одговараат на возилата кои биле вклучени во композициите кои сообраќале по пругите низ Македонија. Целта ми е да со деталните описи помогнам доколку некој кој ја следи темава се одлучи да тргне во составување на некоја од композициите кои ќе ги наведам нема да губи време во потрага по можни модели.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1983 Posted: 07-Mar-2022 at 09:27
Во делот од видеото во кој е прикажано влегувањето на композицијата на гранична проверка во Идомени, Грција,
во кадар е фатен италијанскиот (FS) вагон ладилник koj е интересен поради тоа што според ознаката (странична црвена линија) се работи за вагон
со променлива ширина на осовините значи прилагоден за сообраќај во Шпанија.
Не ми е познато дали покрај поморскиот транспорт и железницата се користела за пренесување на продукти од Грција до Шпанија
ли пак вагонот е случајно вклучен поради недостаток на вагони ладилници со непроменлива ширина на осовини.

.
Модел на овие вагони имаме од производителот Вrawa.
- FS 83 083 2 436-4 p Ices
- era IV
- Manufacturer: Brawa 48301.1, H0 (1:87)
- wheel: DC

Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1984 Posted: 31-Mar-2022 at 07:17
Со внимателно гледање на видеото, при влезот на композицијата во Скопје можат да се забележат и INTERFRIGO вагоните со помали, таканаречени „британски„ габарити за сообраќај по англиските пруги.

.
Модел на овие вагони имаме од производителот АСМЕ. Hа една од поставените слики може лесно да се уочат габаритите на вагоните наменети за сообраќа во континенталниот дел на Европа (E) и на вагоните за сообраќај на англиските пруги (UK).
- FS 11 83 088 7 719-9 p -Ibefs
- era IV
- Manufacturer: ACME 45076.3 H0 (1:87)
- wheel: DC


Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1985 Posted: 11-Apr-2022 at 23:15
За продажба:
Fleischman "X" шина, неупотребувана - 200 ден


Edited by marfimk - 11-Apr-2022 at 23:16
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1986 Posted: 11-Apr-2022 at 23:24
Товарно вагонче Mehanotehnika,  на едната страна не е наместено NEM квачилото (го имам) - 200 ден
Ако сте од Скопје може да се прати таму, ако не плаќате карго
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1987 Posted: 13-Apr-2022 at 22:35

Се продаваат по 400 денари

Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 163
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1988 Posted: 14-Apr-2022 at 21:59
Се продава FA-1 локомотива во совршена состојба, комплетна, речиси некористена со се кутија и дијаграм

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1989 Posted: 16-May-2022 at 07:43
Продолжуваме со модели на Ibces ладилници на Италијанските (FS) и Белгијските (B) железници кои се приметуваат во композицијата во кадрите покрај реката Вардар.
Овие вагони функционално и габаритно се исти/слични со веќе претставениот Ices вагон na FS (Brawa 48301.1) со таа разлика што овие два вагона немаат можност за промена на ширина на осовините.


Модели имаме од производителот Вrawa:
- FS 11 83 083 0 513-5 p Ibces
- era IV
- Manufacturer: Brawa 2044 H0 (1:87)
- wheel: DC
&
- B 11 88 083 0 077-6 p Ibces
- era IV
- Manufacturer: Brawa 48301.3 H0 (1:87)
- wheel: DC


Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9899100

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.617 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.