build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Железници (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железници (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 66>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 05-Aug-2010 at 10:58
Се надевам дека ќе дадат репортажа од возот на релацијата Скопје-Тетово, до сега од другите локации од Балканот даваа.

Инаку оффтопик, за другите на форумов да објасниме дека на каналот ТРТ, којшто го има во кабелскиот пакет на телевизии, од околу 11 часот ќе оди директна емисија и наредните денови. Па кој сака нека погледаBig%20smile.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 05-Aug-2010 at 11:19
Или на интернет секој ден во 11 часот

http://www.trtmacedonian.com/trtworld/Canli/Live.aspx?chn=TRTTURK&dil=mk


Денеска од Арабати баба теќе
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 09-Aug-2010 at 21:25
Пристигнувањето на возот Балкан експрес на турската телевизија ТРТ на железнилката станица СкопјеКлуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 10-Aug-2010 at 21:06
Утре во 16:10 h Балкан Експрес тргнува od Скопје за Битола...

Edited by zookisk - 10-Aug-2010 at 21:33
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 10-Aug-2010 at 21:41
Тоа е наша локомотива?
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 10-Aug-2010 at 22:10
Да да...МЖ 661
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 11-Aug-2010 at 17:11
Gdje vozi ovaj voz?
Nije mi poznato
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 11-Aug-2010 at 17:35
Није ни мене али видим га да стоји на колодвору пар дана.. Smile
 
и што е најинтересно локомотивата си работи цело време, бар навечер, ваљда за светло, освен ако нема клима, па преку ден и за неа..
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 11-Aug-2010 at 19:22
Originally posted by BL

Gdje vozi ovaj voz?Nije mi poznato

Vozio dosad kroz Bugarsku, Rumunskoj, Srbiji, Madjarskoj, Hrvatskoj,Bosni, Kosovo, Makedoniji, Grckoj, I natrag u Turskoj.
Originally posted by Swimmer

Није ни мене али видим га да стоји на колодвору пар дана.. Smile
 

и што е најинтересно локомотивата си работи цело време, бар навечер, ваљда за светло, освен ако нема клима, па преку ден и за неа..

У Скопљу стоји веч три дана и ту праве репортаже у живо за турску телевизију ТРТ.

Иначе тоа што бучи не е локомотива него агрегатна кола која го снабдува возот со струја, за климатизирање, работа на тв монтажните студијата, кујна, .....

Како што рече Зоки сега иде во Битола и тамо 2 дена се заджува (во градот на Кемал Ататурк - за турците една од најголемите личности) а потоа еден ден ќе тркнат со репортажната кола за Охрид и на крај кон Грција и назат во Турција.

Edited by Vladimir P - 11-Aug-2010 at 19:24
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 12-Aug-2010 at 21:28
Некоја слика од Балкан Експрес во битола... Crazy
Edited by Danielbtmk - 13-Aug-2010 at 01:28
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 13-Aug-2010 at 08:25
Се мислев дека ќе го сместат од десната страна на станицата, но тој крак можда не е доволно голем, но во секој случај побезбеден !!??
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 14-Aug-2010 at 18:45
Балкан експрес денес замина од Битола... btw до кога ке биди во Македонија ?!
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 14-Aug-2010 at 21:56
Вечерва или утре заминува за Грција...Кое време поточно замина од Битола?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 14-Aug-2010 at 22:16
По распоред од Битола треба де е тргнат на 14-08-2010 во 11:00 преку Велес за Гевгелија.
Досега секогаш каснат околу 30 мин

Edited by Vladimir P - 14-Aug-2010 at 22:18
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 18-Aug-2010 at 12:09
Со „Шпанецот“ до Кочани...Тргнува возот за Кочани, единствената железничка врска со источниот регион на Македонија, малку позната релација, особено за странци.

Кондуктерот кој ги поништува билетите вели дека странски патници само транзитираат со воз низ Македонија на пат кон Грција и тоа во текот на летото.

Во другите периоди од годината воз користат само македонски граѓани.

За една патничка ова е вистинска атракција зашто се качува на шини по две децении:

-„Мерак ми е што се возам...пред 22 години се возев. Пријатно е, ефтино е, и се' е в ред."

Друг патник вели дека ова е најисплатлив превоз:

-„Да ви кажам право, поефтино е. Се возам по три-четири пати месечно."

БиБиСи: Зошто денеска се возите со воз, а не со автобус?

-„Па, поудобно ни е, има комоција."

Но, некој има и забелешки.....

-„Можеби би требало да има место за пушачи, тоа недостасува, а инаку често патувам со воз", вели една девојка.

Возот минува и застанува на повеќе места. Машиновозачот раскажува дека возот е произведен 197..и некоја, и има прекар „Шпанец". Се движи со 100 километри на час.Повеќе личи на шинобус зашто нема класични купеа. Нема клима-уред иако надвор е 30 и повеќе степени целзиусови. Патниците се ладат со отворени прозорци а се чувствува реа од соседниот тоалет.

На станица во Кочани

На железничката станица во Кочани каде завршува источната пруга, не пречека Александра Дамевска, локален новинар. Вели дека овде има што да се види, но недостасува реклама:-„Да го имаше Македонија стандардот, овде ќе беше изгубен рај заради тоа што овде има навистина многу што да се даде во однос на алтернативниот туризам, но, не знаеме да се фалиме самите себе. А и нашата локална самоуправа во принцип многу тешко презема нешто за да го поттурне", смета Дамевска.

Во локалната самоуправа информираат дека имаат проект со кој се нуди зимскиот центар Пониква, селскиот туризам, посета на црквите и манастирите.

Кочани има и друга предност. Лежи на геотермална вода, но за сега овој потенцијал е малку искористен, вели за БиБиСи, Зоран Манасиев, раководител на Сектор за планирање и развој:

-„Општината од своја страна ја подготви сета урбанистичка документација за изградба на хотел, како 'спа и велнес' центар и за изградба на аква-парк како место за забава за категорија на туристи што би биле задоволни од таков вид на забава."Што да се посети?

Пиење кафе во центарот на градот е стартно место за почеток на секоја тура велат Кочанчани. Така може да се запознаат локални жители кои знаат да ги упатат посетителите што може да се види во овој регион. Таму живее и Крејг, Британец од Лондон оженет за Македонка, деновиве дојден на гости.

Вели дека блиското вештачко езеро, планините, историјата со црквите и манастирите се спектакуларни и се' уште не се уништени од туризмот и се природни.

БиБиСи го праша дали е лесно странец да стигне до овде:

-„Многу лесно може да се изгубите но со подобрувањата што се прават и промените што ги гледаме секоја година станува подостапно за гостите", вели Крејг.

Додека траеше попладневната литургија блиската црква звукот на „Шпанецот" означуваше време за враќање назад.

На железничката велат дека не издаваат блок-билети за да може да се прошета со воз цела Македонија, како што е низ Европа.

Можеби ова и не е некој проблем во споредба со тоа колку се неатрактивни местата низ кои минува железничката линија. Освен големите градови, другите станици не беа означени.

Не можеше да се забележи ни натпис што би ги навлекло туристите да слезат од возот и да ја видат Македонија од една друга перспектива.

http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2010/08/100809_kocani.shtml
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 21-Aug-2010 at 20:24
Vladimir,primetiv deka Turcive site zemji gi pominaa,sem Albanija.Ne e valjda  da Albanija nema pruga??
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4980
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 22-Aug-2010 at 02:14


Албанија железнички не е поврзана со ниедна соседна земја освен Црна Гора, а и таа пруга не е баш најсјајна. Плус, со оглед на тоа што го нема албанското знаме на вагонот, веројатно Албанија не е планирана.

Edited by гитардемон - 22-Aug-2010 at 02:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 23-Aug-2010 at 00:16
Телевизијата ТРТ (Турција) мислам дека немаше некој голем интерес за Албанија бидејќи некое големо турско малцинство нема а втор или поважен разлог по мене е огромениот напор да се дојде таму со таква композиција.

Кратка исорија на железничката конекцијата на Албанија со светот.

Во 1979 година, Албанија потпиша договор со екс Југославија за изградба на железнички врска меѓу Скадар и Титоград, врската беше отворена за меѓународн товарен сообраќај на 1 септември 1986 година.

Пругата беше надвор од употреба 1991-1996 (граѓанските немири) и 1997-2003 (санкции на ОН кон скрат. ЈУ)

И сега се одвива само повремен товарен сообраќај иако Албанија купи неколку патнички вагони од Германија со RIC ознака (за мегународен сообраќај) кој никогаш не се пуштени во сообраќај.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 23-Aug-2010 at 00:25
Какви се тие вагони со RIC ознаки ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 23-Aug-2010 at 00:56

Глобален стандард за квалитет RIC (Railway Industry Cooperation)
Кој наскоро веќе треба да се промени во IRIS (International Railway Industry Standard)

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 66>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.