build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Железници (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железници (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 65>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 30-Aug-2014 at 02:05


Јас ќе ти кажам друже што држава сме - БАНАНА ДРЖАВА!!!
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 30-Aug-2014 at 07:55
Ако сте приметиле вакви работи се случуваат многу повеќе во општества со не така добар стандард на живеење и голем процент на невработеност односно, во општества со средна и ниска економска развиеност.Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 30-Aug-2014 at 17:30
Originally posted by mon

Ако сте приметиле вакви работи се случуваат многу повеќе во општества со не така добар стандард на живеење и голем процент на невработеност односно, во општества со средна и ниска економска развиеност.


Не е само до стандардот на луѓето во општеството и невработеноста. Приметуваме ние во какви средини во нашето општество и со каква етничка структура се истите, каде што се случуваат ваквите работи. Само не смее ништо да кажеме.

Главниот проблем е во трулоста на државата и во нејзиното нефункционирање речиси на секое поле.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 31-Aug-2014 at 06:11
Originally posted by Teglarot

Originally posted by mon

Ако сте приметиле вакви работи се случуваат многу повеќе во општества со не така добар стандард на живеење и голем процент на невработеност односно, во општества со средна и ниска економска развиеност.


Не е само до стандардот на луѓето во општеството и невработеноста. Приметуваме ние во какви средини во нашето општество и со каква етничка структура се истите, каде што се случуваат ваквите работи. Само не смее ништо да кажеме.

Главниот проблем е во трулоста на државата и во нејзиното нефункционирање речиси на секое поле.


Во етничката структура за која зборуваш има голема невработеност и многу низок стандард на живеење.
Доколку истите тие тинејџери/млади луѓе (претпоставувам) кои ги каменуваат возовите
дома имаат компјутер или довоно пари да можат да си приуштат каков/таков провод со другарите во некое кафуле или дискотека,
сигурен сум дека нема своето време да го трошат демнејќи покрај некоја пруга со куп камења во џеповите
и покрај тоа што многу-многу не ја тангираат државата во која живеат.

Некои други помоќни држави од Македонија можеби би го решиле овој проблем на поинаков начин
но ним никој неможе да им се меша во одлуките како што и се мешаат на Македонија.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 31-Aug-2014 at 21:54
Originally posted by BOJAN

За жал, сонцето удираше директно во возот,


Бојан како е возењето на таа релација. Би сакал на крајот од септември да дојдам со гости па ме интересира дали се ОК условите во возот Би сакал да го поминеме тој дел од Скопје до Гевгелија со воз .

Edited by kultuzin - 31-Aug-2014 at 21:55
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 01-Sep-2014 at 09:44
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

За жал, сонцето удираше директно во возот,


Бојан како е возењето на таа релација. Би сакал на крајот од септември да дојдам со гости па ме интересира дали се ОК условите во возот Би сакал да го поминеме тој дел од Скопје до Гевгелија со воз .


Патувањето со воз на оваа релација е одличен избор, особено ако одиш со експресниот воз за Солун. Возот оди со некои 60-100 километри на час долж целиот пат, освен на делот после Згрополци, каде што сега се одвива реконструкција на делницата. Солунскиот воз оди и предвреме, па се случи на одење и на враќање да мора да чека на некоја станица за да сообраќа по возниот ред.Грчкиот вагон е климатизиран и чист, додека со македонските и српските вагони никогаш не се знае како ќе поминеш. Возот патува околу 2 часа и 15-20 минути до Гевгелија.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 01-Sep-2014 at 19:01
Денес имаше некоја голема патничка композиција на Железничката Станица - Скопје. Не ги препознавам боите ,ама дефинитивно не се наши. 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 02-Sep-2014 at 10:21
Originally posted by daci92

Денес имаше некоја голема патничка композиција на Железничката Станица - Скопје. Не ги препознавам боите ,ама дефинитивно не се наши. Како и секоја година, се работи за патнички вагони на Турската железница, кои минатите години ги користеше националната телевизија на Турција за патување околу Балканот и за снимање репортажи. Но, можеби се работи и за туристи, бидејќи во светот има многу агенциски возови за организирано патување кон одредена дестинација.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1029 Posted: 02-Sep-2014 at 12:27
Originally posted by BOJAN

[QUOTE=kultuzin] [QUOTE=BOJAN]   

Патувањето со воз на оваа релација е одличен избор, особено ако одиш со експресниот воз за Солун. Возот оди со некои 60-100 километри на час долж целиот пат, освен на делот после Згрополци, каде што сега се одвива реконструкција на делницата. Солунскиот воз оди и предвреме, па се случи на одење и на враќање да мора да чека на некоја станица за да сообраќа по возниот ред.Грчкиот вагон е климатизиран и чист, додека со македонските и српските вагони никогаш не се знае како ќе поминеш. Возот патува околу 2 часа и 15-20 минути до Гевгелија.


Благодарам Бојан. Така ќе направам оваа година. Никогаш не сум патувал со воз од Скопје до Гевгелија а имам слушано дека има прекрасни пејзажи низ кој минува возот.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1030 Posted: 02-Sep-2014 at 20:21
Фала за информацијата Бојан.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1031 Posted: 07-Sep-2014 at 09:25
daci92 дали се работи за оваа композиција?
Релација:
Istanbul - Bucuresti - Budapest - Zagreb - Sarajevo - Belgrad - Skopje - Thessaloniki - IstanbulEdited by jyvation - 07-Sep-2014 at 09:26
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1032 Posted: 08-Sep-2014 at 16:46
Според вагоните би требало да се работи за таа ,бидејќи боите се тие.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #1033 Posted: 07-Oct-2014 at 19:27
Има некој претстава новите порачани кинески гарнитури како ќе се исфарбани? Јас би одел на иста комбинација како Шпанците или некоја нова комбинација на бои во која во иднина би се префарбале и старите гарнитури. Што сум видел по странство, обично кога гарнитурите се на иста компанија безразлика од типот и староста сите се сфарбани по иста шема. Не ми е јасно зошто кај нас има такво шаренило?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1034 Posted: 07-Oct-2014 at 21:05
Претставниците на порачаните гарнитури имале желба преку нашата испорака да направат реклама за цела Европа,и гарантират дека квалитетот ќе биди најдобар што можи да го постигни нивната фирма.Во суштина била германска технилогија инвестирана во Кина,но преку квалитетот што ќе биди испорачан кај нас сакаат да ги тргнат предрасудите за кинески производи од себе.

Вистинските модели ќе се разликуваат од тие прикажани на моделите кај брат Миле
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1035 Posted: 12-Oct-2014 at 22:15
Ја имав исклучителната можност да видам како изгледа битолскиот воз во недела попладне. Како и секогаш, МЖ пуштаат Шпанец во недела, чисто да се малтретира нешто во животот. Тука треба да се додадат и пензионерите со бесплатни билети. За на крај, возот каснеше повеќе од еден саат и задоволството на патување со воз е загарантирано. И ај да не зборувам, еве и фото:Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #1036 Posted: 12-Oct-2014 at 22:33
Последниот викенд за млади во недела бев сведок за иста ситуација како оваа. Три вагони пуштени од Битола за Скопје, а возот полн уште во Битола. Флексибилна институција уште во Битола ќе ја согледаше состојбата на издадени карти и ќе ставеше барем уште еден вагон. Од целата ситуација најлошо е што луѓето меѓу себе ќе се испотепаа. Прилеп, Богомила и Велес беа места кај што се стоеше по минимум пола саат, зашто сите сакаат да влезат, а нема место. На крај возот пристигна во Скопје со 2 саата каснење. Приказна која што секогаш се повторува и никогаш не се менува.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #1037 Posted: 13-Oct-2014 at 03:07


Еххх, оваа наша чудесна земја...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2394
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1038 Posted: 13-Oct-2014 at 10:14
Originally posted by BOJAN

Ја имав исклучителната можност да видам како изгледа битолскиот воз во недела попладне. Како и секогаш, МЖ пуштаат Шпанец во недела, чисто да се малтретира нешто во животот. Тука треба да се додадат и пензионерите со бесплатни билети. За на крај, возот каснеше повеќе од еден саат и задоволството на патување со воз е загарантирано. И ај да не зборувам, еве и фото:

Од сликиве треба на сите да ни биде јасно дека македонскиот железнички превоз за транспорт на патници нема никаква разумна причина со која би го оправдал своето постоење.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1039 Posted: 13-Oct-2014 at 15:04
444-015 Белград-Скопје


Dusan Dodic
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 961
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1040 Posted: 13-Oct-2014 at 15:43
Јас пак изминатиов викенд бев до Велес за Питијадата со воз и имав позитивно искуство, дури и во саботата тој последниот воз од Битола во Скопје стигна со само една минута задоцнување, иако на вакви ситуации како на сликава, често пати сум налетувал, а сега со бесплатните викенди за пензионерите состојбата е сигурно многу полоша.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 65>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.267 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.