build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Улогата на архитектурата во општеството
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улогата на архитектурата во општеството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 06-Nov-2009 at 21:51
Па ова што ти личи на генерализирање на цела фела е некој начин гледање на архитектонската фела на компактно тело кое меѓудругото треба да си изгради систем на себеконтрола и себекорекција коишто ќе треба инстантно да срипаат на секој оној што ќе се обиде да испроектира уште еден спомен дом на Мајка Тереза. Неможе никој да дојде одстрана ван фелата и да им делегира систем на вредности на архитекти.

(А во однос на дереџето на журналиситката во Македонија и состојбите во неа мислам дека не е место у нишкава, барем од овие некои што ги наброја длабоко ги поддржува и радо ги читам нивните колумни.)

Споредување и ставање на кантар број на студенти и научни институции од разна природа воопшто не ми изгледа како прикладно.

Да беше за Грчев упатена критиката немаше толку одоколу да беше. Познавајќи го стилот на Велиновска, сигурен сум декаако беше за Грчев текство ќе беша за Грчев, ане за транзициски епохи и архитектура одоколу. За поголеми и пожестоки политички теми подиреткно се обратила, а не па за некој тип како Грчев.

А за законот не сум го видел, но она што досега е пренесено низ медиуми ми изгледа дека ншто длабоко се засрала работата тамо.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 07-Nov-2009 at 01:17
Originally posted by lslcrew

Добро е што се покрена дебата за почеток. Е сега следниве два-три respons-а што беа рефлексот на пратениот ping од страна госпоѓата Велиновска повеќе ми изгледаат у одбрана на таванската позиција на архитектонското его одколку полавековното творештво што се обидоа да го одбранат, какво такво. Барем во едниов текст е ова доста изразено!

Образот не се обелува со јавно барање да не смее никој да ви чепка у двор и да барате да не смее да се пишува ниту да се зуцне за архитектите. Нема никој да дојде од страна да го реши проблемот, аритектонска фело, а и тие што бараат и систематски стимулираат себеунаказување на архитектонската фела. А терминот е избран како лубеница со чврга на пазарче. Тамански на јубилеј. Да бев на местото на г-ѓа Велиновска ич немаше да ми биде нималку гајле што ќе им го скршам филмот на некоја однародена екипа сместена во најгрдата зграда на Партизанска.


Состојбите со архитектурата во Македонија ни се познати на сите и за нив уште како треба да се дискутира, како важен предуслов за работите да се менуваат кон подобро. Ама текстот на Мирка Велиновска не ми изгледа дека е насочен во тој правец. Пре ми изгледа на релативно невешто спакуван политички памфлет.

1. Да беше текстот добронамерен, Мирка немаше да вади „факти“ од газот, туку ќе се потрудеше да дојде до точни податоци, барем таму каде што станува збор за егзактни работи.

2. Да беше текстот добронамерен, Мирка немаше едноставно да замижи пред политичките упади во архитектурата што ни се случуваат во моментов.

3. Да беше текстот добронамерен, Мирка немаше тенденциозно да го дискредитира архи-востанието. Очигледно дека и марсовци да дојдеа да го дигнеа востанието, Мирка и за нив ќе склопеше политички дисквалификации.


Насловот е „Архитектонска естетика на транзициските епохи“, ама во суштина читајќи ми се наметнува и еден паралелен наслов - „Новинарската етика на транзициските епохи“.


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 07-Nov-2009 at 02:11

 

Originally posted by lslcrew

Дали ви се верува, на пример, дека во полувековното постоење, нашите архитекти имаат добиено само две светски награди - една на светското биенале во 1989 година (бронзен медал) и втора за Милениумскиот крст. Обете признанија ги доби контроверзниот Вангел Божиновски, кој изгледа со секоја своја јавна појава ги иритира своите анонимни колеги. Една серија југословенски признанија, односно, наградата на „Борба“ за архитектура, ја добија архитектите што твореа непосредно пред и веднаш по скопскиот земјотрес. И тоа е сé.

ова навистина е феномен! немаме речиси ниеден позитивно извикан архитект ни дома ни надвор, незнам дали е тоа недостаток на идеи заради закржлавена инспирација или пак е феномен кој е резултат од нестимулирачкиот амбиент во арх. еснаф кај нас, но општо архитектите кај нас мораат да се мобилизираат и така речи да создадат една виртуелна репрезентација ако ништо друго која ќе се шета опстојано со своите проекти наоколу... но реално и не можеме преку леб погача да бараме, прво мора да се обезбеди капитал и волја за градење а потоа да се сврти на бркање награди, сепак може да се организираат креативно и образовните и државните институции и да организираат редовно научно-презентациски триби каде би се расчленувале сите урбани недоумици во државава а воедно и би се нуделе креативни решенија, но тргнувајќи од тоа дека немаме ни една цнц маши за модели и авторите мора да го тимарат сеуште рачно гипсот, не ми се верува дека ќе видиме некоја екпедитивност на ова поле, па бар на гугл ртот да ипостелеја тоа своите идеи ко за почетокот воопшто немаше да бде лошо! а не е ни далеку од памет градежен и архитектонски да побараа донација за цнц машина од микросам, во најмала рака со некое минимално учество...

никој не е крив за постојната ситуација, едноставно некои работи мора да бидат такви какви што се како воопшто и нешто би смениле, денес кај нас мислам најбитен елемент е функционалноста, но кога и таа е во аут па што би очекувале естетиката да е на место!?! мафијата е резултат на транзицијата, но да не се лажеме таа легално си постоела и во минатото, само што тогаш не можеле да ја експлоатираат сите! но без разлика на се никогаш не е касно да се оправи некоја ситуација колку и тоа да изгледа невозможно! имунитетот попушта само кога човек ќе падне во очај што впрочем и ни се случи во транзицијата, но бидејќи сеуште тераме во неа (иако навидум излегуваме) тоа ни се случува и денес, како велат очаен човек прави очајни постапки! Edited by Max - 19-Sep-2011 at 05:06
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 07-Nov-2009 at 04:17
Еве јасна констатација за плоштад Слобода. Ништо повеќе, ништо помалку!

Студентите на Архитектонскиот факултет ова лето дигнаа архитектонско востание и формираа архибригада со симболично име „Плоштад слобода“. Декларираа и цели - ќе се борат за естетски убаво, архитектонски креативно и урбанистички осмислено Скопје. Идејата ќе беше широко поддржана и сесрдно поздравена ако востаниците сериозно и сеопфатно го подготвеа својот проект и ако не дозволеа псевдоцивилни активисти да им го политизираат протестот.И друга работа. Да изнегувавме македонска архитектонска школа немаше толку лесно да може да се инфилтрира све и свашта во архитектурата. Без дефинирани домашни стаднарди, непостоечки стандарди, а сакаме да се почитуваат стандарди. Епа нема. Да се одраснепе некоја архитектонска скопска шема после земјотресот ќе имавме денеска нешпто што ќе кажевме дека е македонска школа. Такво нешто не постои. Не зборам за реконструкција на пред земјотресно Скопје, ниту па за поедини примероци згради коишто се репрезенантивни објекти на скопје, а постземјотресно градени. Збориме за школа што ќе влече длабок корен и ќе биде предмет на факултет на кој ќе се обрне големо внимание.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 07-Nov-2009 at 06:27

кросовер предмет неа, кој би направил спој помеѓу изворното и модерното, тоа е оставено на интуицијата на самите уметници така речи, но уметниците немајќи повеќе свест за припадност (биле југословени пред се во тој период) ретко ја користеле изворната нарација како ете би се изградил некој посебен и уникатен стил, не дека немаме примери каде вакво нешто се извлео, но сето тоа е повеќе музејски и искарикирано со оглед дека кај истите тие објекти таа изворна симболика може да ја препознае само авторот и никој друг но никогаш не е касно за да се почне некој нов правец, обично тоа во минатото најпрво има потстрек од некој кружок кој истражува и имплементира одреден правец пример метаболистите од јапонија итн. или воопшто за секој современ уметнички правец имаш тајфа уметници која преферира ваков или онаков стил и со тек на време се наметнува и како препознатлива, нешто што кај нас бар последните 50 години е мисловна именка, или во најголема мера останува како маалџиска иницијатива... дефакто она што требало ние да го доразработиме и спакуваме е почнато од курбизје но ете сеуште работиме на тоа!

инаку на факс кај нас има предмет македонска архитектура и тоа е доволно за да се описменат студентите околу карактеристиките и вредностите на истата, и како такви да ги вметнат во некоја современа форма! но не баш сите негуваат нешто особен интерес кон изворното, а тоа е пак резултат на немање доволно теренска настава, преку која дополнително и силно би се врзале архитектите за одредена појава, уште потешко е за еден архитект да пренесе некој впечаток ако истиот и со него не се соживејал, пример престојувал одреден период во одреден тип на градба, како својот архитектонски израз би го испеглал по реално него само фантастично, едно е нешто да знаеш а сосем друго истото да го живееш! затоа и не би можел да ги обвинам архитектите зошто не успеале да наметнат некој особен препознатлив критериум, бидејќи биле на некој начин колективизирани и насочени речиси турбо кон пост-модернизмот и футуризмот, останувајќи сиромави т.е. боси за кој било друг архитектонски израз...

 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 07-Nov-2009 at 17:34
@ lslcrew

Архибригада со симболично име Плоштад Слобода  Question
Дај немој и ти ко Мирка човече...

Цитатот што го посочуваш е само уште еден пример дека се работи за „фристајло“ новинарство.
Плоштад Слобода немаше врска со архитектура, урбанизам, црква на плоштад или слично. Тоа беше протест против гушењето на основните човекови слободи, а испровоциран од тепањето на студентите што се случи извесно време пред тоа. А Мирка е уште една во низата злобници кои игнорираат се што не им одговара, работите ги поставуваат на глава и се зафаќаат со оцрнување на жртвите. Притоа нема ни доволно доблест да се информира што е Архи Бригада, а што Плоштад Слобода.

Ете госпоѓата изнапишала многу параграфи за негативните состојби во архитектурата, ама кога група млади луѓе конечно дигна глас против таквите состојби, дотичната побрза перфидно да ги дискредитира, се разбира игнорирајќи ја суштината на тој протест. Која е причината за таквиот нејзин пристап, си знае самата. Веројатно истата причина поради која не спомна ниту збор за моменталното политичко дивеење во сферата на архитектурата.
Но да не развлекуваме тука, на кого не му е јасно што се случуваше со и околу „архитектонското востание“ нека чита во оваа нишка

Зошто Мирка склопила онаков текст, нема да шпекулирам. Ама едно е јасно - текстот сигурно не е добронамерен и не е позитивен придонес во борбата за подобрување на состојбите во областите на кои се осврнува.


А за она што велиш за македонска архитектонска школа е интересна тема. Ама побогу, на пример за почитување на градежна линија не ти треба никаква автентична школа. Нас ни фали многу побазична школа...

@ Max

Со твојата поента околу експонираноста на архитектите генерално се сложувам, но не би го земал здраво за готово тој податок за наградите, бидејќи очигледно Мирка не се возбудува премногу дали пласира точни податоци (вклучувајќи го и самиот цитат на кој се повика, каде Вангел Божиновски го посочува како добитник на награда за милениумскиот крст, објект кој е дело на друг автор).

Во секој случај, би било интересно доколку некој располага со инфо за тоа какви награди прокнижиле нашите архитекти, тоа да го сподели.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 07-Nov-2009 at 17:41
Мирка не само што ене е злобник туку е еден од ретките кои размислуваат критички и се одвојуваат од новинарската болумента, амам ај да речеме дека не е тема на муабет сега, иако стана.

Не сум до толку наивен да мислам дека лицето Б штрајкува зашто лицето А изело ќотек. Истата шака народ беше. Иетите НГО јуришници, ништо поразлично.

А за школава еве на пример се почитува градежна линијкај музеј на вмро, се пшочитува кај стар театар, се почитува кај филхармонија. Па пак нечинеле?! Епа сега...!?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 07-Nov-2009 at 18:04
Не ми паѓа на памет да си губам време да ја коментирам Мирка генерално. Го коментирам конкретниот текст. А тој доволно зборува сам за себе и за целта на авторот во случајов.

Она за протестот (не штрајкот), во интерес на нишкава најдобро да остане неодговорено. А независно од тоа, сериозен новинар не смее да си дозволи такви груби неточности во пишувањето.

А ова со градежнава линија не знам зошто го извлекуваш од контекст, ама дури и така пукаш во празно. Прво, за еден објект да „чини“, предуслов е, но воопшто не е доволно тој да почитува основни урбанистички правила. А второ, еве како тоа изгледа кај стариот театар кој го спомнуваш како позитивен пример.


Edited by Cloverstack - 07-Nov-2009 at 18:05
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 07-Nov-2009 at 19:08
Мирка и самата си има изјавено, како и Латас, дека јаде трици во корист на политичка групација (која повеќе и одговара во моментот), со тоа што за разлика од Латас, кој настапува во пазарско-уличарски манир, таа има(ше, барем додека не го видов текстов) некако потемелен пристап во анализите и настапот. Да го пишуваше текстот на пример горенаведениот све тоа ќе беа п****ишта и ќе ги отераше у к***ц - тој му е стилот. Оваа ја превртела на два-три пати енциклопедијата, што јас не сум ја видел лично, ама сите знаеме дека претрпе многу критики (не за оние вистини што беа напишани) за оскудноста на рубриките за многу значајни личности од културата, многу попознати музичари, пеачи исл., па можам да замислам како архитектите биле темелно опфатени во истата. И не можела да се потруди да побара малку повеќе литература (пр. проф. Г. Константиновски има создадено една исто може да се нарече енциклопедија „Градителите во Македонија“, која е во 3 тома и која има поприлично многу информации), наспроти тоа се закачила за енциклопедијата - многу наивно! Ако секој што стигне си ги критикува архитектите за грдотијата од град во кој живеат и јас си дозволувам да го плукам текстов. Тој е израз колку е нашето новинарство напреднато, ако воопшто може ваква нарачана карикатура од текст да се нарече новинарски напис....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 08-Nov-2009 at 00:10
Улогата на архитектурата во општеството

Прашање:
- Дали има архитект, урбанист, градежник на форумов ??
- Или каде било на на некој друг it-медиум ??
- Дали тие луге се спутани или ....

Добро што има други па макар и Мирка да проговори па да се јави и некој од авангардната фела.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 08-Nov-2009 at 01:00
Како што веќе беше спомнато Константиновски издаде тритомна енциклопедија за македонската архитектура(алал да му е) првата книга беше излезена 2003(може и порано) и баш ми текнува дека во предговорот пишуваше нешто многу слично на она што Мирка сега го сервира како ХаЦе новинарство. Константиновски се осврнува токму на тоа дека ако просечно општо наобразован човек го знае авторот на Мона Лиза или Ода на радоста или на Дон Кихот, треба да го знае на пример авторот на Сиднејската опера или ете на Порта Влае или Капиштец. Само Константиновски џабе бладал пред 6 години, мораше Мирка да дојде да ни каже. Фала ти Мирке!

Ако Груевски и Трајановски можат да бидат главните “урбанисти“ на градот, зошто да не може Мирка да биде “архитектонски критичар“. Проблемот е општ не дека е само архитектонски, секој си го пика носот секаде а имаш кредибилитет само ако си бил медиумски активен. Мирка и Латас имаат кредибилитет пошо се оргијаат по медиуми. Тоа е една од причините што архитектите се на тапет. Не се медиумски активни па автоматски не прават ништо. Ќе станат медиумски активни, автоматски се политизирани, бидејќи и медиумите се политизирани. Затворен бесцелен круг, ама упорно сите се вртат во него...  Пак ќе речам тоа важи за сите. Тука нема ништо архитектонско.

Да имаше простор и на друго место ќе си го пикаа носот. Да имавме добри институти за генетика, мислам дека одамна ќе се сецираа хунзи таму. Заеби етика, ние ќе си лечиме комплекси. Архитектурата сега е само некаков си фронт за спасување на наводно изгубениот идентитет. Дали на индивидуално ниво, или на државно ниво... сеедно. Прљава политика без никакви правила на игра. Па Турците ни биле криви што не немаме ренесансни градови, комунистите се криви за брутализмот и негирање на локалниот идентитет. Аман веќе со тие муабети, ги следам во нишкава ама заморно е веќе да се коментираат. Дај некој нека ги скенира сликите од книгата на Чипан(со апарат испаѓаат многу лошо) тоа што архитектитонското творештво од 60-70тите не е накитено со очигледни наративи, не значи дека тие објекти не носат традиција. Константинов сам си кажува дека е силно инспириран од македонските цркви. Пошта има транспарентна купола побогу!

Го отупев... Текстот е фина провокација... ама политичка, не архитектонска.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 08-Nov-2009 at 03:16

архитектон од играчка плачка, факт е дека архитектите и воопшто архитектурата кај нас е последно а треба да биде прво свирало и во културниот и во општествениот живот, за научниот и да не говорам, ако некаде можеме, требаме и имамеме тоа е на ова поле, но прилично очигледни се потпросечните обиди да оствариме некој современ урбанистички израз, затоа и воопшто не е на одмет да се поработи во иднина на брендирање одреден современо-изворен стил, но не од типот на карикатури туку повеќе на еден класицизам кој би бил израфиниран до степен на уникатност... инаку пошта пред се е постмодерна, и симболиката со куполата и Црквите е смешна! небесна пошта нема врска симболиката мислам дека е чаура од афион, тоа е повеќе од очигледно но и тоа е ок, не дека нема место за инвентивнни експерименти, напротив тој е еден од поуникатните кај нас, сепак како појава попрво има допирна точка со месечината него со македонската куќа или византиската односно македонската архитектура...

поплавата од грдосии по градов през транзицијата треба и мора да се критикува, во однос на истата таа појава и мора постојано да се масира јавното мнение, за тоа и самите архитекти говорат а негледам ништо спорно за тоа и новинарите да роварат, единствен проблем е можеби пристапот на кој тоа го прават фокусирајќи се на одреден момент или одреден период, наместо да се фокусираат општо на суштината на проблемот! а тоа во основа е образованието и културниот помодаризам, јасно главен фактор се и медиумите, но кога архитектонскиот еснаф е закржлавен околу афирмацијата и едукацијата во однос на урбаните естетски вредности, што па да очекуваме медиумите да не просветлат!?!

кај нас најголемата зелена е во коренот а не во плодот, ние сеуште немаме цврст институционален корен, што во основа треба да биде образованието, се се' сведува на гола егзистенција и млитав идеализам поткрепен со мјаукање наоколу! се додека сите до еден не засукаат ракави и вооптшо не го подигнат нивото на култура и образование на едно поголемо ниво ние никогаш колективно нема да излеземе ни од транзицијата ни од комунизмот во кој всушност и ги имаме истурено во скопје позначајните архитектонски експонати... трибини нема, работилници уште помалку, за биеналиња и фестивали да не говорам, а начинот и пристапот на работа бетер и од оној пред земјотресот! најверојатно посветеноста е неоминлив проблем кај нас, ситеб само на зборови сме јаки а кога треба да се организира и истера некој проект или НВО сите опашката меѓу нозе и гит, евентуално остануваат да се растрчуваат некои трети филолози кои од немајкаде користат дадена ситуација, во случајов последните егзибиции на арх. транзицијата, како б се обезбедиле дополнителен буџет и портфолио за свои нво-а за човекови права или партиско-малџиски кафемати... смешно но вистинито креативните мозоци си одат од земјава и ко за иронија колку да не освестат одвреме навреме се навраќаат о дома и ни организираат тие по некоја дебата, секоја чест за нив, но тоа кажува само на колку ниско дереџе сме дотерале!  

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 08-Nov-2009 at 10:33
@ Max ... факт е дека архитектите и воопшто архитектурата кај нас е последно а треба да биде прво свирало и во културниот и во општествениот живот, за научниот и да не говорам,...

- Во тоа е поентата Max, архитектектурата секогаш била авангарда, врзувајќи во себе многу креативни, естетски, социални, животни водилки. Но за жал кај нас водилка е заврши факултет во сивата зграда и провлечисе низ животот не оставајќи ништо зад себе.

@ ArchiTechTone ... Не се медиумски активни па автоматски не прават ништо. Ќе станат медиумски активни, автоматски се политизирани, бидејќи и медиумите се политизирани. Затворен бесцелен круг, ама упорно сите се вртат во него ...

- Интернетот денеска е силно оружје ако знаеш да го искористиш, така да кукањето дека неможат медиумски да се наметнат е чисто заткривање. Впрочем ако се паметни-авангардни можат да ги искористат и „невладините“ па чак и владините.

И да скратам
Да се преслушаме што направиле, иницирале, организирале, покренале студентите од архитектура со нивните професори во последниве 20-30 години.
Вистината е дека таа наша авангарда ни една журка неможе да организира а комоли нешто повеќе.

Можда полно ќе се најдат засегнати, но тоа е вистината која длабоко и мене ме боли, секако со чесни исклучоци но за жал на дел од една рака можат да се избројат.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 08-Nov-2009 at 18:51
Непотребно ја радикализиравте малку дискусијава, а повторно (спрема мене) се сведува се на овој пост на Dave Gahan во кој помалку или повеќе се е кажано.

Originally posted by Dave Gahan

Генерално текстов се движи во рамки на некаква објективност (додуша многу позната и досега милион пати повторена анализа), со тоа што пакувањето повеќе прилега истиот да се најде во некој архитектонски зборник или магазин. Убеден сум дека појавувањето на текстови од овој тип во една дневна новина е тотален промашај. Ако мислат архитектите дека со ваков јазик ќе се приближат на широките народни маси, тешко дека ќе се постигне целта. Поздрав за издавачот што издвојува простор за архитектурата, што е реткост и кога се прави тоа обично се вадат текстови од странски магазини, а се пишува за некаков раскош, највисоки облакодери во Тајпеи, Дубаи и слични нереални глупости (за наши услови).
Единствен начин да се развие чувство за естетика и похуман пристап во прашањата со градењето и архитектурата какво што преовладува во поголеммиот свет во сегашноста е да се едуцираат широките народни маси, да го сфатат историскиот развој на архитектурата, а не да им се препушти да се водат според тоа што им се „свиѓало у некоја шпанска серија или амерички филм“.
Голема е празнината во менталната подлога на поголемиот дел на потенцијалните и претходните инвеститори во однос прашањата што се погоре наведни (што директно се отсликува на изгледот на нашето опкружување) и на тоа треба многу да се работи. Сите архитекти треба да се потрудат со што помалку зборови вадени од Вујаклија да ја доближат нивната преокупација барем малку до луѓето што не се архитекти и „немаат време да се замараат со вакви небитни работи“. Исто како кога лекарите само би ни ја кажале дијагнозата само на латински, па после сами да си се снаоѓаме...


Во тој контекст мислам дека овој коментар...

Originally posted by ArchiTechTone


Ако Груевски и Трајановски можат да бидат главните “урбанисти“ на градот, зошто да не може Мирка да биде “архитектонски критичар“. Проблемот е општ не дека е само архитектонски, секој си го пика носот секаде а имаш кредибилитет само ако си бил медиумски активен. Мирка и Латас имаат кредибилитет пошо се оргијаат по медиуми. Тоа е една од причините што архитектите се на тапет. Не се медиумски активни па автоматски не прават ништо. Ќе станат медиумски активни, автоматски се политизирани, бидејќи и медиумите се политизирани. Затворен бесцелен круг, ама упорно сите се вртат во него...  Пак ќе речам тоа важи за сите. Тука нема ништо архитектонско.


... едноставно не држи вода. Медиумска активност е потребна макар и под притисок, под етикетирање па дури и во недостиг на интерес за такви соджини. Интересот нема да падне од Марс, тој се создава и за тоа треба време и трпение. И лекарите нонстоп трубат за здрава исхрана и опасностите кои доаѓаат од брзата храна па пак пола Скопје ждере во седмица и кинг. Тоа не значи дека треба да престанат да трубат или дека едукацијата која ја вршат преку медиумите не вродува плод полека но сигурно.

Originally posted by ArchiTechTone

Дај некој нека ги скенира сликите од книгата на Чипан(со апарат испаѓаат многу лошо) тоа што архитектитонското творештво од 60-70тите не е накитено со очигледни наративи, не значи дека тие објекти не носат традиција. Константинов сам си кажува дека е силно инспириран од македонските цркви. Пошта има транспарентна купола побогу!


Кој е тој некој?

Originally posted by Vladimir P


- Интернетот денеска е силно оружје ако знаеш да го искористиш, така да кукањето дека неможат медиумски да се наметнат е чисто заткривање. Впрочем ако се паметни-авангардни можат да ги искористат и „невладините“ па чак и владините.


http://www.aam.org.mk/

На сајтов последната вест е од 2008 година. Битно има кул банер Roll%20eyes

На форумов и по две години главни контрибутори остануваат да бидат десетина членови што се гледа и по диспропорцијата на бројот на постови. Зошто е тоа така? Па ако некој се замени со секој за многу кратко време може да се натрупаат толку многу информации користејќи ја моќта на Web 2.0 парадигмата и за кратко време да се влијае на перцепцијата на работите кај народните маси (доказ, читаноста на build.mk against all odds). Кога зборуваме на моќта на новите модерни медиуми, книгите на Чипан и Константиновски одеднаш почнуваат да личат и на фамозната МАНУ енциклопедија. Тие може да бидат и најдобри во свет, но доколку информациите во нив не можат да допрат и тоа во форма разбирлива и интересна за просечниот македонец ништо нема ни да се измени. A разни транзициски профитери независно дали се новинари или архитекти ќе продолжат да го водат орото.

Што стана со архитектонското востание? Дали можеби поради вакви "востанија" последни се ослободивме од Турците Roll%20eyes? Каде е Првата Архи Бригада? На Фејсбук страницата подолго време не сум бил бидејќи и не сум имал што да прочитам. Еве сега гледам дека последната дискусија била во Јуни а последниот коментар на ѕидот пред месец ипол. Целата онлајн активност во изминатите четири месеци е сведена на 30на коментари а целата "теренска" активност на оваИ што сега? Се смислија кул формулации, чети, бригади, комаданти... Се одбра кул оружје (пеење песна што беше симпатично како спонтан феномен на самиот протест во март, но прилично досадно и излитено на 19.09 кога е сниман клипот погоре). Дали тука заврши битката? Црквата ја спречија/одложија многу повисоки политики а не мартовскиот протест, а урбанистичкиот криминал како Уствавниот суд кој веќе изникнува од земја, зградата на МНР и низа други си врват без никаков проблем. 


Edited by pbanks - 08-Nov-2009 at 18:52
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 09-Nov-2009 at 01:08

востанието беше задушено, но исто како и илинденското и ова беше исфорсирано насила, наместо со вистински тајминг и интензитет тоа се истера во крајно неподобно време и со крајно неосмислена иницијатива, односно доволно истемпирано ко за дефект него ефект... како што кажа наместо да се најдеја уште сега со време сили да се организира некаков притисок бар за хотелот и мнрто никој никаде не се појавува, повеќе од јасно е дека во недостаток на архитекти ваквите иницијативи ги превземаат филозофи, само незнам дали имаат исти мотиви, бар досега од она што го видов попрво станува збор за атеистичко-партиски војсководци него естетски засегнати урбани герилци...

од друга страна и медиумите не отвораат дебата и тактизираат полтронски, само по директива разработуваат одредена тема, во најдобар случај импровизираат како изгубени германци кои се фаќаат само за сензационализам и ништо повеќе! па ај сите тие, туку не се најде ни е дна друга трибина да се организира од нво-ата или факултетите каде бар малку од малку ќе се допре до одредени суштински промени кои се случуваат во мал ринг, со исклучок на форумскопје на иван мирковски но бидејќи човеков е родум од скопје но не функционира во него, навистина ова е и дополнително очајно, некој од надвор да се крева за тука да ни организира дебати... останува да се надеваме дека во декември некој позитивно ќе не изненади на овој план, но имајќи предвид дека сме на прагот на епидемија не ми се верува некој да се нафати нешто озбилно да истера, што донекаде можеби е и нормалноп, но ете бар нека затераат на нет некој јавна и стручна дебата урбанистите и професорите од сите страни!!! но како и секогаш чекаат некој друг да им ја заврши работата а само тие да се одзвијат на поканата, небаре ним сеедно им е што се се' случува во градов па и пошироко  

Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 09-Nov-2009 at 20:57
Originally posted by pbanks

И лекарите нонстоп трубат за здрава исхрана и опасностите кои доаѓаат од брзата храна па пак пола Скопје ждере во седмица и кинг. Тоа не значи дека треба да престанат да трубат или дека едукацијата која ја вршат преку медиумите не вродува плод полека но сигурно.


Имало “трубачи“ и претходно, само сега треба да свират погласно и побавно за сите да разберат, ама сепак интересно за да не бидат досадни Ова некако за медиуми стана темава За да не отидам офтопик ептен, само да дополнам: не дека до сега немало статии и колумни за архитектура, имало и во дневник и во утрински, има и порта три, има и Билд дури... Имало и книги, имало и емисии, на Мтв додуша-ама имало... Само што тие не биле калибрирани за сегашните маси жедни за спектакл. За да се “калибрираат“ за масите, треба трпение- се слагам... И тоа треба да се направи, тука нема дискусија.  Но пак ќе речам, тоа е сосема друга тема...

Учесниците во несреќното востание сеуште се влечат по рочишта и даваат пари за адвокати. Заради такви замарања практично е невозможно да се соберат луѓе да подржат сличен протест, за објектот на МНР или за било што слично. Си се држат на дистанца луѓето, не можам да ги обвинам. Остатокот од учесниците, учествуваат на некакви трибини во Точка, На форум скопје, сега во ноември би требало да се иде и за Белград, таму да се презентираат случувањата од скопје... Се пробува да се направи и некаква брошура за позначајните современи објекти од градов, памфлет за широките народни маси, да се среди сајт... ама сето тоа иде многу бавно... Дечките што ги гледате како пејат се дечките од Плоштад Слобода, тоа е нивна иницијатива и они си ја тераат, ПАБ се само поканети да учествуват доколку сакаат. “Бригадата“ е речиси целосно повлечена од јавноста.

А енциклопедијата ја има по торенти, ако до сега некој не ја симнал... Не го сфатив баш тој дел
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 09-Nov-2009 at 21:17
Која е целта на архитектурата ако ја разбираат само однароден тесен круг луѓе што со презир гледа на асталот народ и го проценува како флотантна маса што требало да се "калибрира". Зашто граѓаните се должни да ги трпат детските хирови и на архитектите што ја начекале својата животна шанса да си ги покажат роговите, а и на оние други 99% нивни колеги па што им е ем криво што не начекале. Јас не сум видел во последно време, уствари уопште не сум видал кај нас, архитект да упати позитивна критика на свој колега. (истопартиски гомнарии не се бројат) Нема! Каква наука е архитектурата ондак, ако не му служи на општеството. Основна задача да и биде да ги канализира и да одговори на потребите на граќаните и општеството, а не да го "калибрира" за полесно да ги сватат халуцинациите на нашите архитекти!

И со секој медиумски обид да се извадат архитектите од калта у која се западнати, само подоле идат како у жива кал. Си пукаат у нога со секоја своја изјава.

Се очекува од наредните генерецаии да воспостават друга пракса!

Моментално, а и ретроспективно нашата архитектонска сцена не ја бива! Не ја бива! И не сакам објаснување дека у Скопје сега се случувало касапење на градот. Архиотекти создадете школа, создадете домашен македонски стандард, чат пат увезувајти ни по некој стандард светски, за да не се лутите после кога политиката ќе ви брцне во дворот. Ионака видовме дека политиката е лош проектант, па нека ви биде дополнителен мотив да се фатите за мотика! Политиката ќе ја остави архитектурата, кога и архитектите малку помлаку ќе се замараат со политика.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 09-Nov-2009 at 22:21


LSL незнам зошто си волку радикален? Многу црно бело ја црташ сликава, работите секако не се толку едноставни и многу од работите на кои што укажува архитечтоне се на место. Ако дискусијава се сведе на тоа јавно да се шиканираат архитектите како група подобро да ја затвориме!

Конструктивниот пристап би бил да продискутираме како луѓе кои би биле можните начини да мрднат работите кон подобро. Апсолутно народот е потребно да се "калибрира" како што се изрази архитечтоне. По твојата логика со "потребите на граѓаните" испаѓа дека било која професија (не само архитектурата) треба да се прилагодува кон просекот а не обратно. Па каде е тогаш поентата, како ќе одиме напред ако секој во својата професија не експериментира и нуди нови решенија (макар биле некогаш и грешни) кои историски гледано многу често биле дочекувани со анимозитет или во најмала рака со скепса од плебсот независно дали се добри или лоши. Повторно зборувам во универзални рамки, не само во контекст на архитектурата. Во ова што ти го велиш гледам само неколку паушални квалификации, но не и предлог решение. Дали и електро факултетот не го бива бидејќи токму ние не ја измисливме наизменичната струја? Дај те молам...

@Architechtone

Поентата со енциклопедијата ми беше дека. Дури ни делата од реномирани професионалци како Чипан и Константиновски кои се предмет на интерес на помала група луѓе за кои архитектурата е или професија или пасија или двете, неможе да се споредат со моќта која ја нуди интернет каде инвидивуалниот инпут од многу луѓе и илјадниците различни начини на интерпретација, организација на информациите итн овозможуваат за многу пократко време ќе се создаде толку многу знаење од кое многу ќе научиме сите. Поентата ми беше дека денес никој веќе не чита Британика туку сите читаат Википедија. Поентата ми беше дека монополот на информациите кој порано и припаѓал на некоја елита денеска е разбиен и секој може да биде гласен но да биде слушнат... Да не продолжувам понатаму, мислам дека овој пат ме разбра...Edited by pbanks - 09-Nov-2009 at 22:23
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 09-Nov-2009 at 23:24
Originally posted by lslcrew


Која е целта на архитектурата ако ја разбираат само однароден тесен круг луѓе што со презир гледа на асталот народ и го проценува како флотантна маса што требало да се "калибрира". Зашто граѓаните се должни да ги трпат детските хирови и на архитектите што ја начекале својата животна шанса да си ги покажат роговите, а и на оние други 99% нивни колеги па што им е ем криво што не начекале. Јас не сум видел во последно време, уствари уопште не сум видал кај нас, архитект да упати позитивна критика на свој колега. (истопартиски гомнарии не се бројат) Нема! Каква наука е архитектурата ондак, ако не му служи на општеството.


Прво, стварно не ми е јасно зошто со вакви зацементирани позиции дискутираме, зошто вистината е веројатно некаде на пола пат...

Се е сплет на околности...а како ќе ми одговориш на тоа дека 99% од сите луѓе во земјава ги заболе стапот за архитектура, дизајн, уметност, историја на уметност, театар, филм, балет...и зошто се едуцираат со шпански серии и у кладионица?
Ова за архитектите во голем процент си во право, во голем процент се суетни, одреден мал процент живеат у некој свој свет (и финансиски живуркаат заради тоа) и не се нафаќаат на секакви перверзии нарачани од тазезбогатени неписмени „бизнисмени“ и во најголем процент цртаат и си ја тераат работата...и тоа се познати работи овде кажани 10000000 пати...

Гледано од друга страна...ништо во овој наш мал збутан простор не е измислено и ако постојат некакви шенген-бариери, истите луѓе што имаат некаква можност да видат нешто од белиот свет и да го донесат овде - наместо тоа, истите тие живеат во торти, градат 5 катници на места кадешто претходно биле бараки, паркираат џипови на трева или на сред улица и истите тие го бараат Официрски дом...па да ти кажам најискрено, кога ќе ти влезе некој од ваков калибар во канцеларија и кога ќе ти побара проект, ти како архитект може ќе избркаш еден, двајца, ама кога ќе сфатиш дека само такви шетаат по улица и само такви имаат пари да напраат нешто (чест на исклучоци 1:100000), ќе си ја свиткаш опашката и нема да му се праиш многу паметен...а што е најважно од се, ќе ги најде сите можни опции да не ти го плати проектот и ако си му дал нереално понижувачка цена...тука се и некои детаљи од типот - измени на проектот во секунда (да видиме дали е вака боље?).....да не развлекувам, на сите ни доаѓа преку глава од вакви „сезнајковци“ и попрво гледаш да го откачиш и да не го видиш...
Дали искрено мислиш дека у разговор од пола саат може некој да измени дизел-фраер и да му ја раскаже цела историја на уметност и архитектура и да го убедиш дека тоа што го видел (којзнае каде) дека е погрешно (да не речам грдо)?

Грешката е стварно кај архитектите. Таа мала група луѓе треба да си ги регулира своите потреби како еснаф, да ги подигне цените на проектирањето, да се заштити со закон и да си ги наплаќа проектите коректно со законски механизми и минимални цени, па од кога ќе си ги платат сите проектите коректно, нема само да можат да јадат трици против архитектите, туку ако треба и со камења да ги маваат. Се што гледате низ градов, се наплаќа по цени, за кои ако почнеме да зборуваме овде ќе испопаѓаме у несвест како е можно да се живее од проектирање во оваа држава(да не заборавите дека во истата дејност влегуваат и статичари, електро и машински инженери)...заклучокот би бил дека колку ќе си платиш, толку ќе си добиеш...ова не се однесува само на овој некаков транзиционен период, ист е случајот и со времето на „такозваниот комунизам“ во кој деградацијата на проектантите е започната со врзување на проектните организации со градежните фирми и работа по принципот „еве ти проект без пари, дај ми ја изведбата“...

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 09-Nov-2009 at 23:29

-не е некоја филозофија да се организира активна дебата, воопшто тоа и ни фали денес, да е поиронично порано кога немале луѓето на располагање волку медиуми биле и далеку погласни и поактивни, добро негативен фактор денес е и самата хиперпродукција па неретко човек и да сака нема време да се замара со милиони информации како конзумент, но тоа незначи одговорните, засегнатите и прозваните академски граѓани сите четири да ги кренат во вис и тук таму преку некој медиум да потпуштат по некој лаф муабет! треба ако неможат да отпочнат бар да иницираат и форсираат урбани НВО-а кои постојано ќе организираат јавни трибини и соочувања на сите инволвирани во урбаниот живот! УРБИС како нво со беграунд од одредена архитектонска фела отпочнаа некоја иницијатива но еве од она со калето веќе воопшто и ги нема http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=19426#19426

мора да се обезбеди простор каде ваквите трибини ќе бидат редовна појава, дали ќе биде тоа киц, некоја од библиотеките, факултетите или најдобро утре во градската куќа не е ии толку битно, важно да има анализи и антитолитарен дијалог, без осудување и етикетирање туку трезвоно полемизирање... само преку постојано пеглање на идеите и ставовите може да се дојде до функционален урбан систем, во спротивно како и во секоја биенална манифестација поентата ќе биде само глуво ехо кое слично како на форумов ќе сведочи за ништо повеќе него за свест, но не и свесна активност, свест која ќе потикне промена или правилна насока... со еден форум-скопје и со едно бимас-биенале годишно ние никогаш нема работите да ги промениме или забрзаме, капак па ваквите форуми немаат ни веб страна каде дополнително ќе се доразглобуваат муабетите!

ееј абе Миленко успеја да направи особено посетуван форум во однос на својата емисија, а овие како институции сеуште неможат ни еден памфлет да растурат. затоа и потенцирам дека главната алка во системот треба да биде образованието и образованите, а кога тие дремат и им треба две години за воопшто нешто да организираат, што повеќе во урбанизмот да очекуваме! евентуално ако нешто на овој план се забрза и промени, дури потоа може да стане збор за се она што лсл го говори! и воопшто не може да стане збор за експерименти ако тие не се рафинирани максимално, немањето дијалог доведува до тоа експериментите да се истураат како на буниште за потоа да биде воопшто и касно за некаква интервенција, се ова досега што сме го имале како реакција кон истите е или инструирано а во најдобар случај килаво истерано, и така и понатака ќе биде се додека најодговорните институции не повлечат нешто повеќе иницијатива, а по нив сигурно и ќе се активираат повеќе луѓе со други проекти, едноставно пред се мора да има клима, а таа клима мора да се форсира од највичните кои по логика на нештататреба да се професори по факултетите...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.