build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улогата на архитектурата во општеството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 05-Apr-2011 at 00:01
Originally posted by krale

Не знам колку е изложбата OUTBOX „фер“, во смисла дека никој не може да знае со сигурност зошто проектите се одбиени. Па има разни причини, како цена на коштање, несоодветни на тендерските очекувања, и други, зошто еден проект може да не биде прифатен.

Вака на купче демек „одбиените а супер проекти“, може бааги да не „испере“ во погрешна насока.
Очигледно потполно си ја промашил поентата. А не сакаш ни да одвоиш една минута да прочиташ зошто е организирана изложбата, но сепак забега во квалификации за фер и нефер... Епа токму твојот однос е нефер, да даваш суд без воопшто да сакаш да се запознаеш со проблемот.

Еве што го поттикнало организирањето на outbox:
Минатата 2010 година, со седум од вкупно деветте труда со кои во оваа прилика ви се претставуваме, учествувавме на јавните архитектонски конкурси за избор на најдобро решение. Ниту еден од тие натпревари на идеи не заврши со јавно презентирање на пристигнатите трудови. Комуникацијата помеѓу нарачателите, архитектите и јавноста главно се сведуваше на скромни објави во дневните весници. Со ваквите тенденции, архитектонските идеи и замисли не само што остануваат непознати и за професионалната и за пошироката јавност, туку тие добиваат карактер на некакви строго доверливи тајни.

Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 05-Apr-2011 at 09:24
Целата презентација на OUTBOX е во стилот на онеправданите и јадни архитекти, чии проекти не биле прифатени. А човек на самата презентација, буквално нема како да сфати или провери зошто некој од тие е одбиен - можеби со право. Каде се проектите што победиле, па да ги видиме тие, можеби се подобри?

Ме сфаќаш каде е целата замка?

А и па зошто архитектите стално мислат дека се некоја посебна класа, што мора нивните имиња да се запишани и познати. Па дали некој знае кој го направил на пример MS OFFICE? Производ што е меѓу најпродаваните во цел свет. Или дали некој знае кој го направил лаптопот како концепт, итн.? Значи тој што го плаќа архитектот, и му го откупува трудот, му платил за тоа, и до одредена смисла треба тука да е завршено со архитектот. Ама архитектите мислат дека се некоја не само техничка, туку и уметничка класа, па се јавуваат овие спорови.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 05-Apr-2011 at 09:54
Toa e vo delot so avtorskite prava i toa nekolku pati go imam objasnuvano slichno kako shto ti go kaza. Outbox i donekade ke se slozam deka e parada na obespravenite i shetanje grebnato prste. Ima druga rabota shto arhitekturata e javna dejnost i pritoa umetnost, kako pojvuvanje na televizija. Osven profesionalnost bara i mnogu drugi raboti kako da se dojde do emisija. Kolku saka neka ima plachenje toa ne go menuva faktot deka odreden vladin proekt se izgradil. No ne za da ostane livada, tuku za da se izgradi poubav. Praktichnata cel ne e ostvarena zashto ne si ni ja postavile koja e.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 06-Apr-2011 at 08:56
Originally posted by lslcrew

Outbox i donekade ke se slozam deka e parada na obespravenite i shetanje grebnato prste. Ima druga rabota shto arhitekturata e javna dejnost i pritoa umetnost, kako pojvuvanje na televizija. Osven profesionalnost bara i mnogu drugi raboti kako da se dojde do emisija. Kolku saka neka ima plachenje toa ne go menuva faktot deka odreden vladin proekt se izgradil....


Не е темава за Outbox и не знам што ја затеравте натаму...

Прво ни сам не си свесен колкав труд, енергија и пари се вложуваат да се настапи на конкурс или да се изработи каков било проект...многу лесно, ама и елементарно неписмено и безобразно е да инсистираш на некакво ПЛАЧЕЊЕ од кога го знам форумов...

Второ и уште поважно - ИЗЛОЖБИТЕ НЕ СЕ ОРГАНИЗИРАНИ од власта (министерствата кои ги распишувале конкурсите/тендерите) НАМЕРНО ЗА НЕ СЕ ПРИКАЖЕ КАКО РАЗМИСЛУВА МНОЗИНСТВОТО ОД ФЕЛАТА...ако има будали кои ќе пријават барок ќе им дадат два откупа, без доделување на наградите, а ако нема конкурсот се прогласува за неважечки и не се покажува што било добиено како понуда...

А што се однесува до „зафатот“ на Жан за болницава, може да гарантирам, затоа што знам од прва рака, ама не сакам муабетиве да ги сведам на рекла-казала и секојдневно тресење глупости што го поплави форумов во последниов период....

И крајно време е од партиски побуди да и се нае*авате на цела фела, која уште (во поголем процент) совесно си ја работи работата...да знаеш само решавањето на фасадата колку е мал дел од еден комплексен процес, нема да ти текне друг пат да даваш вакви квалификации...

Таквите инвеститори - „Јас ќе ти кажам како, мои се парите“ НЕ ЗНААТ да седнат и да состават конкретна проектна програма кога ќе седнат да разговараат за проектот, ама затоа знаат да ти го накитат објектот со акантусови гранчиња и змаеви...и стварно не знам како те убедија да оформиш ваков „космополитски став“ за една цела професија што ја сметаат за света во поголемиот дел од светот...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 06-Apr-2011 at 10:05
Мислам дека досега објаснив, ставот што сум го изградил сум го изградил според тоа што впечаток ми оставиле. Летање во облаци дека професијата е света само ве оддалечува и ви фрла перде да може да си ги посочите точно проблемите. Нишкава стварно за објектот е.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 06-Apr-2011 at 11:53
Originally posted by Dave Gahan

[QUOTE=lslcrew] Второ и уште поважно - ИЗЛОЖБИТЕ НЕ СЕ ОРГАНИЗИРАНИ од власта (министерствата кои ги распишувале конкурсите/тендерите) НАМЕРНО ЗА НЕ СЕ ПРИКАЖЕ КАКО РАЗМИСЛУВА МНОЗИНСТВОТО ОД ФЕЛАТА...



Исто како што ОУТБОКС е организиран од поразените на кои НАМЕРНО НЕ СЕ ПРИКАЖУВААТ условите и победничките трудови.

Мнозинството за вакви работи нормално дека не може да биде во право, бидејќи на еден конкурс се пријавуваат 5-10-20 труда, а победува еден. Дали мнозинството од овие поразени 4-9-19 може да биде меродавно? Па тие се лично засегнати од поразот и НАЈМАЛКУ имаат право да коментираат дека се неутрални.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 07-Apr-2011 at 02:27
Originally posted by krale

Целата презентација на OUTBOX е во стилот на онеправданите и јадни архитекти, чии проекти не биле прифатени. А човек на самата презентација, буквално нема како да сфати или провери зошто некој од тие е одбиен - можеби со право. Каде се проектите што победиле, па да ги видиме тие, можеби се подобри?

Ме сфаќаш каде е целата замка?
Се чуствувам глупаво што морам да објаснувам вакви елементарни работи, но тоа е...

Ако те интересира каде се и какви се другите проекти, чукаш на погрешна врата. Некој друг бил должен да ги презентира, а тоа не го направил. Од друга страна, организаторите на OUTBOX не само што не се должни да го прават тоа туку немаат можност ниту овластување за таква работа.
Така да погрдните зборови упати ги кон оние јавни институции кои за тие конкурси и за објектите што се градат трошат огромни суми јавни пари, а целата процедура ја спроведуваат како да е нивна лична работа која не треба да го интересира никого.

Патем, бидејќи зборуваш само за „неприфатени“ проекти, очигледно повторно не си ја прочитал веста. Не мислиш дека е некоректно што цело време наметнуваш дискусија извадена од ракав?



Originally posted by krale

А и па зошто архитектите стално мислат дека се некоја посебна класа, што мора нивните имиња да се запишани и познати. Па дали некој знае кој го направил на пример MS OFFICE? Производ што е меѓу најпродаваните во цел свет. Или дали некој знае кој го направил лаптопот како концепт, итн.? Значи тој што го плаќа архитектот, и му го откупува трудот, му платил за тоа, и до одредена смисла треба тука да е завршено со архитектот. Ама архитектите мислат дека се некоја не само техничка, туку и уметничка класа, па се јавуваат овие спорови.
Сериозна ли е паралелава?
MS OFFICE го креирале илјадници луѓе... а тој главниот се вика Бил Гејтс, можда си чул за него  Roll%20eyes

А архитектот автор на некој проект не ми е јасно зошто би требало да се скрие или не знам како тоа го замислуваш. Како што се запишува и е познат авторот на некоја книга (и белетристика и стручна литература), како што се запишува и е познат авторот на било кое индивидуално дело, уметничко или не, така било и ќе биде и за архитектите и нивните трудови (и за добрите и за лошите).

Воопшто не ми е намера да ја бранам нашата архитектонска фела генерално, особено кога ни самите не се потрудиле да се одбранат. И преку глава ми е од надмени архитекти. Но во случајов со OUTBOX има позитивен пример, а пак многу некоректно и тенденциозно се обидуваш да го влечеш низ кал.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Originally posted by lslcrew

Outbox i donekade ke se slozam deka e parada na obespravenite i shetanje grebnato prste
Не можам да се изначудам... Малку ли пати лично ти имаш застапувано став дека на СК2014 можеле да му се спротистават рандом архитекти така што ќе презентираат различни идеи и алтернативи? Дека на оваа криминална и простачка нетранспарентност на институциите, архитектите треба да и се спротистават со тоа што на јавноста ќе и ги претстават своите проекти. Дека стручниот простор никој не бил должен да им го отстапи, морале самите да си го изборат (па уште и во борба со почитичарите). Да нема забуна, воопшто не се согласувам дека тоа треба така да функционира и нашироко имам објаснето зошто. Но како што кажав, не можам да се изначудам како ти сега стигна вака да ја исплукаш изложбата и организаториве да ги прогласиш за плачковци. Па нели OUTBOX е токму тоа што лично ти го проповедаше? Епа чим си се предомислил и испадна дека и вака не чинело, тогаш што останува? Како сега да се борат? Да се наоружаат до заби и да упаднат во влада?

Или да си продолжиме со конкурси спроведени како најстроги воени тајни, незнајни состави на комисии и незнајни хонорари, изложби/сајтови/каталози никогаш... А очи ќе ни боде OUTBOX.

Ајде, очигледно не е на одмет уште еднаш да се прочита:

Минатата 2010 година, со седум од вкупно деветте труда со кои во оваа прилика ви се претставуваме, учествувавме на јавните архитектонски конкурси за избор на најдобро решение. Ниту еден од тие натпревари на идеи не заврши со јавно презентирање на пристигнатите трудови. Комуникацијата помеѓу нарачателите, архитектите и јавноста главно се сведуваше на скромни објави во дневните весници. Со ваквите тенденции, архитектонските идеи и замисли не само што остануваат непознати и за професионалната и за пошироката јавност, туку тие добиваат карактер на некакви строго доверливи тајни.

OUTBOX се однесува токму на таа состојба. На моментот кога информациите се произведени, но никаде и никому не се упатуваат. На мигот кога идеите не се повеќе јавни, говорливи; не инспирираат и не делуваат.

Спротивно на овие пракси, наш професионален императив е постојано да обезбедуваме увид во сопствената работа со што на јавноста би и претставиле што работиме во моментот и какви се нашите размислувања по одредени прашања. Во таа смисла, оваа изложба пред себе има едноставна цел – преку јавно соопштување на сопствените идеи и замисли, го вложуваме својот труд во прилог на дијалогот кој треба да се отвори а во кој задолжително треба да расправаме за местото на архитектурата односно архитектонската професија во рамките на нашето општество.




Edited by Cloverstack - 07-Apr-2011 at 03:54
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 07-Apr-2011 at 08:45
Originally posted by Cloverstack

  Епа чим си се предомислил и испадна дека и вака не чинело, тогаш што останува? Како сега да се борат? Да се наоружаат до заби и да упаднат во влада?


И јас тоа го прашав, но одговор не добив.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 07-Apr-2011 at 09:35
Кловер,

презентацијата на ОУТБОКС си е сосема в ред. Секој има право да презентира што сака.

Но парадата и жалопојките, глумењето неутралност на оние кои се всушност отфрлени проекти, и ред други работи, го прават се само не објективен. Целта на оутбокс е пропаганда на одбиените, тоа барем треба да биде јасно. Сосема е в ред и тоа - но дајте да бидеме на чисто.


Што се однесува за споредбите со МС ОФИС и авторите на книгите, тука баш запињаме. Архитектите сакаат да се третирани како уметници, а во исто време и како научници. Изберете мајко му

Ако сте уметници, тогаш креирајте уметност па продајте ја. Ако сте научници и инжинери, тогаш бидете свесни дека некој ве плаќа за да испорачате производ и со тоа вие сте си ја завршиле работата.

Ама секако архитектите сакаат да „ја чуваат тортата, ама и да ја јадат“ ко што викаат енглезите.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 07-Apr-2011 at 10:11
Originally posted by krale


Но парадата и жалопојките, глумењето неутралност на оние кои се всушност отфрлени проекти, и ред други работи, го прават се само не објективен. Целта на оутбокс е пропаганда на одбиените, тоа барем треба да биде јасно..


Аман бе доста со тоа ОТФРЛЕНИ, ПРОПАГАНДА, ЖАЛОПОЈКИ И ГЛУМЕЊЕ...не знаеш ли да сфатиш што е ПРЕЗЕНТАЦИЈА на нешто сработено!? Не размислуваат сите толку инфантилно, аман веќе...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 07-Apr-2011 at 10:20
цло, пб Да зависеа од мене многу работи во државава, ми објаснуваш со тон како да седам во министерство.

Јас веќе еднаш кажав, смачен ми е овој муабет што требало архитектите да направат. Вртење на муабет, ние све направивме и нема ефект, што ќе правиме ај да плачеме. Ништо не направиле, оргнаизирале некоја интена забава на саем и сега чекаат цел град да се потепа да дојде на саем на обесправени. Како граѓанин не ме занимаат сите проект за да губам цел ден да идам на саем да видам колку тоа они се загрозени и се во таа насока, треба да сами се наметнат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 07-Apr-2011 at 10:21
Како буилд-ер секако ме занимаат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 07-Apr-2011 at 10:26
Originally posted by lslcrew

цло, пб Да зависеа од мене многу работи во државава, ми објаснуваш со тон како да седам во министерство.


Нема врска тонот. Туку јас имав впечаток дека токму ова го бараш од нив (како буилд-ер) и сега кога го прават пак не чини. Затоа ме интересираше што чини?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 07-Apr-2011 at 10:30
Прават, за луѓе од тесен круг што се професионално и некако блиску до темата. Пошироката јавност факт е дека останала надвор од тоа. Што прават за целата јавност?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 07-Apr-2011 at 10:33
Originally posted by Dave Gahan

Originally posted by krale


Но парадата и жалопојките, глумењето неутралност на оние кои се всушност отфрлени проекти, и ред други работи, го прават се само не објективен. Целта на оутбокс е пропаганда на одбиените, тоа барем треба да биде јасно..


Аман бе доста со тоа ОТФРЛЕНИ, ПРОПАГАНДА, ЖАЛОПОЈКИ И ГЛУМЕЊЕ...не знаеш ли да сфатиш што е ПРЕЗЕНТАЦИЈА на нешто сработено!? Не размислуваат сите толку инфантилно, аман веќе...


Тенденциозна презентација.

Презентацијата се формира со тенденција да ги привлече незадоволните, да им презентира што тоа Скопје пропушта што не ги избрало нивните проекти, а без притоа да им се понуди целата приказна - кои биле условите, кои се победниците, зошто биле избрани тие а не овие итн.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 07-Apr-2011 at 10:33
А што правиме со победничкиот проект за оп.Карпош кој е презентиран меѓу другите. Како тој ти се вклопува во парадата на ПОРАЗЕНИТЕ?

Edited by fichot - 07-Apr-2011 at 10:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 07-Apr-2011 at 10:41
Originally posted by lslcrew

Прават, за луѓе од тесен круг што се професионално и некако блиску до темата. Пошироката јавност факт е дека останала надвор од тоа. Што прават за целата јавност?


Незнам дали ти е јасен концептот на изложба?

Поставката се наоѓа во музеј на град Скопје и сеуште е таму (мислам дека трае 10на дена од отварањето кое исто така беше од отворен тип).

Изложбата беше промовирана во јавноста, преку медиумите и секој што е заинтересиран може да помине и со свои очи да ја види „понудата“.

Пак се прашувам што би била алтернативата на ова, бидејќи вака се прави во цел свет?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 07-Apr-2011 at 10:44
Originally posted by krale


Тенденциозна презентација.

Презентацијата се формира со тенденција да ги привлече незадоволните, да им презентира што тоа Скопје пропушта што не ги избрало нивните проекти, а без притоа да им се понуди целата приказна - кои биле условите, кои се победниците, зошто биле избрани тие а не овие итн.


Боже во кој правец одат дискусииве.

Изложба на своја сметка, за својот труд. Што повеќе од тоа треба? Бидејќи го искористи MS Office за споредба ме интересира дали на презентација за новите верзии на MS Office се дискутира и за OpenOffice?


Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 07-Apr-2011 at 10:44
Originally posted by fichot

А што правиме со победничкиот проект за оп.Карпош кој е презентиран меѓу другите. Како тој ти се вклопува во парадата на ПОРАЗЕНИТЕ?


Ние си го губиме времето очигледно...и ние сме тенденциозни овде
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 31-May-2012 at 08:44

Студент по архитектура ја кренал во воздух куќата на неговите родители затоа што сметал дека е кич

Студент на трета година на архитектонскиот факултет во босанскиот град Бања Лука ја кренал во воздух куќата на неговите родители, затоа што ја сметал за кич, соопшти црногорската телевизија РТЦГ.

Вчера попладне, непосредно пред неговите родители да се вратат од работа, студентот Милош Симиќ со експлозив ја кренал куќата во воздух.

Уплашените соседи истрчале надвор, мислејќи дека се запалила гасната инсталација, но Симиќ им објаснил за што станува збор.

Симиќ бил исклучително талантиран студент и по сите предмети имал одлични оценки.

Претходниот ден тој сериозно се скарал со татко му, кој сакал да стави фигури на лавови пред влезот на куќата.

-Постојано се препираме, затоа што изгради грозотија. Не сакаше да ме слуша, правеше се што ќе посака и само ја уништуваше куќата со некакви глупави детали. Не можев тоа повеќе да го гледам, изјави Симиќ.

Според него, дополнителен мотив за неговата постапка биле постојаните задевања од страна на неговите колеги.

Полицијата уште истражува  како Милош Симиќ се здобил со експлозивот.

http://www.plusinfo.mk/vest/44390/Student-po-arhitektura-ja-krenal-vo-vozduh-kukjata-na-negovite-roditeli-zatoa-shto-smetal-deka-e-kich-
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.