build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улогата на архитектурата во општеството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 17-Feb-2015 at 20:44

Learning from Sprawl


What is urban sprawl? In this 3-minute history of urban form, Ryan Gravel, Senior Urban Designer at Perkins+Will in Atlanta, explores the cultural motivations for today's sprawl, then connects the dots to predict a hopeful future for our cities.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 11-Mar-2015 at 12:38

оваа дилема за понатамошно гетоизирање во комиблокови и нас не чека, или може ко помала земја ќе најдеме волја и сили за рурална реемиграција [1] евентуално дисперзија на економијата во помалите градови а што донекаде почна и да се случува со напливот на нови фабрики по тирз-овите

со ова и самите Скопјани односно оние кои се навлечени или заслепени од скопскиот бето ќе олабават озбилно, вака ќе почне да се растеретува и секторот за недвижности кој за наши услови е пренапумпан во Скопје за разлика пр. од Битола, по која логика квадратот да биде поскап ваму или онаму, цела среќа државата почна и на ова поле да се распостила поозбилно инаку отидоа цените во облаци

веројатно ова ќе отвори простор градежниците во недостаток од лесен профит да го диверзифицираат капиталот и по други гранки, да фрлат некоја инвестиција и во некој погон наместо строго по ѕидои


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 13-Mar-2015 at 09:09


без осет им се трендовите но не и акалот

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 14-Mar-2015 at 20:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 16-Mar-2015 at 19:17Originally posted by beTon

LOL а што ако хирургот е слеп или парализиран! кај нас тоа е и проблемот, а дури и во најдобар случај или е коруптивен или нема алат за работа, налет паметот му е само како да го помине денот...


еве горе (фотката) едноставен а оригинален пристап кој посекако можеме да го видиме со леснотија и кај нас, но нашите архитекти размислите ги срочуваат строго по инерција на инвеститорот, што може е во ред но не и тоа да им биде приоритет, мислам дека сеуште нема видено нечиј креативен индивидуален сајт каде наш архитект би закачил своите концепти ако не проекти - освен индиректно што го прават тоа преку корпоративен вебсајт
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 06-Jun-2015 at 21:25
[1] http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/anagrama-domed-bookshelf-conarte-library?context=tag-design

~

City Health Check: How design can save lives and money
http://issuu.com/ribacomms/docs/riba_city_health_check

This report calls on   local authorities   to integrate public health considerations into planning policies and programmes and to have a truly joined-up approach to improve their city’s health

http://www.architecture.com/RIBA/Campaigns%20and%20issues/CityHealthCheck/CityHealthCheck.aspx


~

епизодна улога 1 - порака / улога 2 - фокусирана порака / улога 3 - употреблив абер визуелен ритам за мотивација, демотивација или провокација

Elements like line, shape, color and texture do not exist in isolation on a building. They are combined to make formal compositions in an architectural design, creating pattern, rhythm, symmetry, balance, contrast, proportion, theme, and unity. [1]Edited by Max - 31-May-2016 at 04:04
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 15-Aug-2016 at 20:00

мај 20с ~ скопскиот еклектизам и неокласицизам бидна меинстрим балканизам

веројатно Скопје 2014 и навистина е револуционерно но автентично движење, што би рекол Вангел амалгам помеѓу она што е античка традиција и она што треба да е современа национална мисла (изјава од првиот дел на документарецов Ск'14) нормално да не сме покуси од комшилукот онаа произлезна од романтизмот ... а за да таквиот локалпатриотизам го суперфицираме утре наднационално ќе биде ред да го потпреме и на византиски т.е. доцноантички шаблон од ова поднебје ... не дека нема место, па ако мал ринг го обелевме во класика, голем ринг комотно може да го исфасадираме во керамопластика иако веќе има класични упади посреди, таман ќе дојде налик современо-историски фјужн кој би требало ко и до сега нели да го донадгради нереализираниот скопски брутализам, и така ко што рекол Танге Скопје треба да бидне град за не повеќе од 4 милиони население, та не да има место за експериментирање, него незнам, нормално ако светово односно светската економија преживее во она руво во која денес ја познаваме

шала или не, ова византискава предожба е можеби наједноставна опција за да се извлечеме од оштриот изблик на антиквизација во скопската метропола и пополека да го надокнадиме архитектонски повторно она што земјотресити и војните го решиле, тук таму го имаме отоманскиот белег, а потем може да префрлиме веднаш кон уште нешто постмодернизам ко она ротондата на обвинителството, што вели проф. Кокан Грчев да не го изгубиме идентитетот сред глобалното село, иако да не и се робува на традицијата, нашата автохтона архитектура да биде локално препознатлива, нојеки го печатот од поднебјето каде е создадена, веројатно тоа е идејата околу современото застаклување на добар дел од неокласичните објекти, уште балустрите да ги заменеа со некоја пооригинална ограда од ковано железо и топ, а која и трендовски од време на време би можеле да ја ротираат институционално колку да разбиваат монотонијаBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 16-Aug-2016 at 07:30

се додека не почнат надлежните но и одговорните експерти да дебатираат јавно, се до тогаш на терен ќе тераме потпросечно, без отворен дијалог на сите нивоа, а во место со инает во колективна архиваа, она што говадиме на маса а не пак во реалноста е претежно недоносено, иако најчесто за поздрав как волја да се интервенира кон поарно, но само низ отворен и јавен дијалог нештата може да се евалуираат правилно и да се штимаат до перфекција, нормално пред се од оние кои во истите се вични макар и не им биле официјално струка, што нема друг начин него да се промовираат па и наметна како задолжителни за администрацијата Државни Јавни Форуми бидејки еве архитектите и градежниците го имаа овој форум на располагање како незадолжителен па пак никој нит од проектантите нит пак од нивните колеги не се јави за коментар ако не да сподели искуство, евентуално по некј залутан со генерални коментари да излегол, но ништо концизно, но ништо фокусирано
во принцип стручни лица има, наука и образование исто, недоинформирани лаици колку сакаш, на сите нив буквално им треба простор каде низ дискусија на одговорните ќе можат да видат што се случува, како одговорните размислуваат и службите делуваат, нешто од прва рака да научат, а тоа нема да биде возможно освен ако секоја институција законски не биде обврзана на тоа преку како што велам Државни но Јавни Форуми нека почнат поточно може попаметно е да ги групираат по област научно-институционално пример МТВ и Градежен да се обврзани на еден заеднички форум каде проетите па и дуп-овите и гуп-овите доколку на ваков форум се обврзани да објавуваат и општините заради општа експертиза, макар имале и тие свои форуми [1] долгорочно ќе бидат на увид на сите особено на струката па ако веќе не можат да посочат подобрување во истите бар да видат како некој работел по нив, просто да се верификува нечија работа јавно, а нормално преку тоа утре истата да биде и фалена или критикувана

убаво е да има медиумски дебати, па и монофазно по весниците, или двофазно по телевизиите, но дури кога ко такви трофазно ќе бидат префрлени по форумите дури тогаш ќе видите ефект од акалот на секој еден, бидејки на таков форум може и треба аргументирано но со факти поткрепено да се коментира, но јасно за сето тоа треба прецизна модерација, еве пример како двајца неистомисленици од струката можат да седнат на маса и ко луѓе да се разберат - доколку имаат прецизни теми и доколку модераторот на истите знае кој пат да го фати

... 54-та минута ...
Edited by beTon - 10-Nov-2017 at 05:06
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 10-Nov-2017 at 05:00

лет ми би јор фантази .. си амор, гив ми мор&мор фром јор мол .. ако не сте приметиле последната категорија зависници се шопинг сограѓаните, а и оние кои не се, бидејќи и ко пасивни се сестрано нападнати од топшоп понуди, биднуваат пасивни ритеил џанаци .. но доколку не можеме да воведеме ред аудиовизуелно, можеме тоа да го сториме урбано, зацртувајќи норми колку и до каде смееме да си дозволиме редење шопмол-ламарини, и тоа в сред град ... ва е некој исклучок кој претежно е присутен на Балкан, иако и на запад веќе почнаа да им се инсталираат молови под перница .. што е ок, доколку за вакво сценарио имаме и капацитет освен волја ... зошто го велам ова, та зар не можеме да увидиме дека парлирањето мол на секој чекор ги фрустрира сиромашните, а овие во очај па полесно се дрзнуваат на криминал како би ресетирале гневот и конечно си дозволат да застанат во редот на квалитетно услужени потрошувачи .. зар кај нас то урбанистите заборавија што е архи-социјализација на граѓански слоеви ... од кој аспект како народно дефукусирање дојде ко мевлем СК'14 колку и да ет петпарачки или недоносен ко архи излет, она им се даде некаква можност и мамка за народ да излезенод дома и да се прошета низ град без особена причина ... но нели наместо тој културно историски момент да ни биде стратегија и понатака, ние пак орук назад на малџиски дустабанлук по сардина шопои ..
https://surface.syr.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1297&context=architecture_tpreps

https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_globalization#Homogenization

https://rationalwiki.org/wiki/Wal-Mart#Criticism

https://www.theguardian.com/cities/2017/mar/16/malls-cities-become-one-and-same

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1419&PID=195799#195799

ако не прва, тогаш меѓу побитните дебати која треба да се отвори во јавност е конзумеризмот, кој во однос урбаниот живот најмногу се манифестира преку шопингот, иако најлесно се воочува преку исхраната, веќе маркетиншки аклиматизирани на ненаситност да така сме спремни и сред упм10 и сред гмо да се радуваме на живот ко да сме во рајско село, а тоа да ти ет мочурливо, ко за иронија како општество терајќи социјален инжињеринг френетично па и шизофрено, кога впрегнуваме кампањи за здрава храна додека фастфуд пластиката ни е бутната под нос без никакви стандарди ограничувања или забрани, битно имаме молови како светилишта на конзумеризмот .. неретко ќе речам нашите политичари посебно од левица тераат по овој аршин во секоја ротација на власт, зар гринфилдоите на сдсм не беа најчесто во оваа област, за конечно да дочекаат и кормилар кој и официјално е мал'џија со то неговио стр'ум'чки Глодал, онака реди ор нот глодализација, и тоа изборно парафирана преку шарен глодалистички агитпроп дека ако не се еутанизираме итно како нација нели маф ќе ни ет работа ако не сме у возот на евро-атланската експлоататорска центрифуга ..

од ваков фокус и дпмне не скубна само ракурсот го сврти тро туристички него малџиски, но затоа ни трасираше шина и кран за корпорациски наемлук ко заедница пред трансглобалните корпорации како ветрометина за грин браун и греј индустријализација за социјални случаи ситуации и позиции, она додека се може да догетоизираат уште некого у град, а за да си дочека абракадабра пензија работејќи робски до следната генерација автомати и роботи кои ќе му го скратот и денот и коефициентот на бројлерот ..

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 04-Dec-2017 at 18:28
Originally posted by Dexter26
$ € Д ¥ £

ова изгледа некој од кочијашите го закачил .. мислам ок разбирам што дпмне оделе со ефтини тендери како домакинска партија, но кој бил тој надзор што дозволил стиропор да оди на ограда, со епокси да го истерале па немало волку смешно да е, мислам ај фасади и ентериери, но стиропор урбана инфраструктура, мислам до волку ни во индија по селата не сенкреативни ... само за ова Грујо треба да си поднесе оставка ко лидер, иако и баш некуца магарето во однос неговата премиерска кариера ... е сега не бил тој крив, биле тие удоле во хиерархијата, тендерскиот пристап нечинел итн. без разлика, чим си дал една милијарда евра за Ск'14 а за тоаннемало јавна дебата, него само параф од народ преку изборна програма, настрана Миле ти реков пристап, и како личност а не пак лидер на партија камо ли премиер со најдол стаж, чоекот мораш и далеку порано да се повлече, како експерт во својата фела со фискализацијатана земјава и инвестицискиот маркетинг доволно би се покрил ко реализиран/нереализиран/одреализиран та и немаше да го поли тоа ако беше и порано, но нема да боли ни сега, и драго ми е да и самиот тоа го искалкулирал и најави оставка во партијата ...

ова го истакнувам, за утре секој еден кој би се одважил од политичарите да тера естетска реформа, прво да побара консензус за вакви подвизи, а потем преку сестрана јавна дебата да понуди програма за на избори ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.