build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 74>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 05-Jun-2011 at 23:59Edited by Bulldozer - 06-Jun-2011 at 00:10
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 712
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 11-Jun-2011 at 18:13
Does anyone have any information on the interior design of the Archeological museum? Also, what known artifacts will be placed in this museum? -Thanks
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 02-Jul-2011 at 10:56
Уставен Суд


01-07-2011
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
saffron View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-May-2011
Location: sofia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote saffron Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 02-Jul-2011 at 12:05
moje li oshte snimki plsss 
Saffron from Pella!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 02-Jul-2011 at 13:01


01-07-2011
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 03-Jul-2011 at 19:26
доста смешно,но централниот триаголник(стручно незнам како се вика) со тие квадрати како декорација во венец на целиот објект,како нешто слично го имам видено иставено на Google earth,куќа во Валона,Албанија,вероватно на некој локален новокомпонован богаташ
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 04-Jul-2011 at 21:41

Фронтон

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
kitkiritki1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kitkiritki1 Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 06-Jul-2011 at 23:14
Triagolnikot strucno se vika TIMPANON

Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 13-Jul-2011 at 02:43
12 Јули 2011

1.2.3.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 13-Jul-2011 at 18:27
еве и во Бугарија изградиле со исти стил(столбови,тријаголникот на кровот-тимпанон,подолу има статуи од некои божества)или е тренд во архитектурата во блиската околина или некој од некого краде идеи
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 17-Jul-2011 at 18:33
на камерата на Идивиди се гледа одсјај од северната страна на Археолошкиот музеј,дали знае некој што поминал близу дали се почнати со поставување на стакла и каква боја имаат ако се ставени.од сликата на камерата неможе убаво да се види
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 18-Jul-2011 at 00:40
Стакла се поставуваат веќе месец дена. Стаклата се темни, не толку рефлектирачки. Со оглед на тоа што катастрофата е направена во самиот избор да има комбинација од колумни и стакло, изборот на баш ова стакло е во ред. Можеше да биде зелено рефлектирачко... како на рендерите.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 18-Jul-2011 at 11:13
Originally posted by gjoko

еве и во Бугарија изградиле со исти стил(столбови,тријаголникот на кровот-тимпанон,подолу има статуи од некои божества)или е тренд во архитектурата во блиската околина или некој од некого краде идеи


Приjател, ова е ресторан во Морската градина во Варна... http://www.bgtravelguide.com/bg/show/villa-roma-207.html . Не е сграда со државни функции во центарот на некоj голем град.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 18-Jul-2011 at 11:18
Originally posted by pavche


Приjател, ова е ресторан во Морската градина во Варна... http://www.bgtravelguide.com/bg/show/villa-roma-207.html . Не е сграда со државни функции во центарот на некоj голем град.


Cheers
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 18-Jul-2011 at 17:29
не коментирам дали е државен или приватен, само стилот го коментирав дека се подудара со стилот на уставен,кој сака нека гради ич не ми е гајле,исто и во Скопје,ние останатите само однадвор ќе ги гледаме и коментираме,ништо повеќе
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 18-Jul-2011 at 20:18
Originally posted by gjoko

не коментирам дали е државен или приватен, само стилот го коментирав дека се подудара со стилот на уставен,кој сака нека гради ич не ми е гајле,исто и во Скопје,ние останатите само однадвор ќе ги гледаме и коментираме,ништо повеќе
стиловите на објектите воопшто не се слични, а да не збориме за габаритот и локацијата, стварно не знам како успевате да поврзете два објекти со тоа што на двата ќе приметите еден единствен ист елемент што го имаат искористено, и кој го има во многу стилови и објекти
меѓудругото, тука елемент на дискусија не беше кој ги гради објектите, туку каква функција имаат и каде се наоѓаат

плус, колку што можам да приметам, кај објектов во бугарија се работи само за маска на главниот влез во објектот, која би требало да потсеќа на класичните стилови, а не за објект изграден во таков стил, самиот објект си е сосема просечен и нема врска со постари стилови


Edited by zabegan - 18-Jul-2011 at 20:23
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 19-Jul-2011 at 23:49
Уставeн суд ќе свети во сите боиВо новата зграда судиите ќе газат на подови вредни 2,5 милиони евра

Подовите, плафоните и прозорците во новиот објект на Уставен суд ќе чинат речиси 2,5 милиони евра. Со овие пари ќе се набават гранитни плочи со кои генерално ќе се покријат подовите, а администрацијата во објектот ќе гази и на ламинат, итисони, теписони...Прозорците ќе бидат обични, а какви врати ќе се отвораат и ќе се затвораат низ зградата, надлежните допрва ќе одлучат.

Сликовито вака од владината служба објаснуваат за што ќе се потрошат речиси 2,5 милиони евра колку што е зделката договорена со „Гранит“ и се однесува на ентериерно уредување на објектот, чија изградба не запира, и покрај пеколните горештини. Иако ентериер подразбира и мебел, сепак, во случајов тој се уште не е во игра.

„Со овој договор е утврдено ентериерно уредување на подови, плафони и прозорци. За мебелот и за сите внатрешни врати на објектот допрва ќе се распишува тендер оти се' уште е рано за реализирање на таа фаза“, информира Васил Доневски, директор на владината Служба за општи и заеднички работи.

Според Доневски, најголем дел од подовите ќе бидат од гранитни плочи од македонско производство, а на некои места низ објектот ќе се постават ламинат, итисони, теписони...Гранитот наместа ќе биде разбиен со шари, но невпечатливи.

„Се' ќе биде изведено убаво со стил“, додава директорот, според кого, сумата од речиси 2,5 милиони евра за посочените елементи од објектот воопшто не е преголема ако се има предвид неговата големина. Тој тврди дека досега не е надминат предвидениот лимит за реализација на овој проект, кој изнесува 24,5 милиони евра. Сите анекси и зделки договорени во изминатиот период вели се во рамките на проектираните трошоци.

Инаку, на терен, независно од летните горештини, изградбата на новиот објект за уставните судии што ќе ја делат зградата со Државниот архив и Археолошкиот музеј, се одвива интензивно. Истовремено се вршат речиси финалните изведби на фасадата, а колку што дозволуваат просторните услови се работи и на изведба на илуминацијата на објектот.

Паралелно се работи и на проектите за подземно паркирање, паркинг што ќе биде наменет исклучиво за администрацијата од овој објект.

Новиот Уставен суд, кој има највпечатлива стилска градба во тој реон, ќе биде осветлен во неколку бои, во зависност од желбата на надлежните. Ќе постои опција зградата да е осветлена во црвено, жолто и зелено но и во други бои, сите овозможени преку современ систем на осветлување со лед диоди. „Начелно е договорено постојано да бидат осветлени сите 40 столба на објектот“,вели Доневски, задоволен од текот на градежните работи на објектот, кој е предвидено да биде готов до крајот на годинава.

Не е исклучена можноста уставните судии и другите корисници на објектот да се вселат во него на 25 ноември, датум што си го зацртале од владината служба. „Засега немаме добиено налог до кога точно зградата треба да биде готова, односно дали нејзиното пуштање во употреба ќе биде симболично врзано со одреден датум. Можам само да информирам дека сигурно ќе го запазиме рокот за изведба предвиден до крајот на годинава исто како и новата зграда на Министерството за надворешни работи“, вели директорот на владината служба.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=DE716B6436D92444B859C439E2C3A71D
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 20-Jul-2011 at 08:22
Originally posted by ovaj_stariov


„Се' ќе биде изведено убаво со стил“, додава директорот, според кого, сумата од речиси 2,5 милиони евра за посочените елементи од објектот воопшто не е преголема ако се има предвид неговата големина. Тој тврди дека досега не е надминат предвидениот лимит за реализација на овој проект, кој изнесува 24,5 милиони евра. Сите анекси и зделки договорени во изминатиот период вели се во рамките на проектираните трошоци.

Многу интересно е со каква леснотија си зборува директорот на темава, како да се 50 ден. за бурек и јогурт за доручек....а баш ме интересира инаку колкав е бројот на работни места што ќе се обезбедат во зградава, затоа што колку и да делува голем во габарит, објектот реално има корисна широчина не поголема од 10м, па имам впечаток дека тој не е поголем од 20 заедно со портирите

Каде на друго место во светот се трошат 24 500 000 евра за неколку канцеларии, па уште со назнака дека се' во нив ќе биде ефтино (теписони...итисони еееј ) - уште да му се заблагодариме што на ваков апла непотребен трошок дополнително не се расфрла со пари...


Новиот Уставен суд, кој има највпечатлива стилска градба во тој реон, ќе биде осветлен во неколку бои, во зависност од желбата на надлежните. Ќе постои опција зградата да е осветлена во црвено, жолто и зелено но и во други бои, сите овозможени преку современ систем на осветлување со лед диоди. „Начелно е договорено постојано да бидат осветлени сите 40 столба на објектот“,вели Доневски, задоволен од текот на градежните работи на објектот, кој е предвидено да биде готов до крајот на годинава.
Е, тоа да пазите, некој столб да не не е осветлен...тоа е уствари најбитно - светли столбови навечер, еден од врвните дострели на дизниленд архитектурата

...а за тие што бараат скриени кодови во зградиве на 2014, нека се позанимаваат со боите на виножитото, во кои ќе свети објектов навечер и чии бои на препознатливост се тие и каква скриена порака ни праќаат...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 20-Jul-2011 at 09:27
А добро, гранит нели не е паметно да се става во затворени простории затоа што има одредена радиоактивност?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 20-Jul-2011 at 17:52
јас прв пат слушам за радиоактивост и незнам од каде би поткнувала таа бидејќи ураниум никаде нема во гранит.а ако се надоврзиме на тоа дека на запад каде нормите за заштита се високи,а каде секаде се вградува гранит во шанкови,кујни камини,не ми се верува со радиоактивноста.нели сега се модерни гранитни мијалници(судопери).

што се однесува до илуминација,иако јас сум поборник на тоа да се почека нешто до крај па де се критикува,велам ако не е бела боја ќе биде КАТАСТРОФА-ДИЗНИЛЕНД што рече Даве
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 74>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.