build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #1301 Posted: 21-Oct-2014 at 16:33
Originally posted by avijacijamk

Се плаќа ли влезница?


100 денари, групни карти 50 денари.

Од 10ч до 20ч работно време. Некаде прочитав, мислам дека не грешам
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1302 Posted: 21-Oct-2014 at 21:36
Originally posted by Z|evzek

Да jyvation целиот музеј го прошетав. Влезот беше гага. Верувам дека има 6.000 артефакти ако се брои монета по монета, менѓуша по менѓуша. Поставката е сиромашна. Буквално ништо не нуди од средновековниот период. Најрепрезентативниот предмет е мизерната копија од саркофаг. Злато 5-6 парчиња и толку. Од последната кражба само 2 предмети се вратени. 3тиот кат не беше отворен, битребало тој да е за идните поставки. Уште еднаш ќе напоменам, за толку многу потрошени средства навистина е големо разочарување...


Кога не знаеш некои работи зошто трескаш зелени?
Турските експонати ги немаш бидејќи тоа веќе ти влегува во историја
Тие се сместени дел во Музеј на Македонија дел во музејот на МРО

Што се однесува до златото
украдени беа само неколку менѓуши од Исар Марвинци. Целото злато од македонија е моментално на изложба во Германија заедно со златната маска и нараквица. Кога ќе се врати од таму ќе биде сместено во класичниот период

И нема никаков трети кат
има приземје каде е нумизматиката од десна и лапидариумот од лева страна
на прв кат се праисторијата неолитот со големата мајка и адам од говрлево и енеолитот од десно па се иде горе уште еден спрат каде се продолжува со металните времиња пајонските бронзи тетовската менада натаму ги имаме на истиот спрат и восочните фигури од Александар Филип Олимпија Аристотел тука ќе биде сместено и целото злато штом ќе биде донесено од германија. Се на се ќе бидат повеќе од десетина само златни витрини.

Тука е и еден од штитовите од бонче (како очекуваш да го реконструираат цел кога тоа се единствените фрагменти кои се пронајдени?) има уште три слични такви фрагментирани, во иднина по анализа ќе ги донесат и другите три
имаш сариси имаш менхелае мечеви два антички македонски шлема
има теракотни фигури мегарските чаши со шеснаесет крако сонце, бронзените сатири на Дионис главата на Дионис од Јаболце ДЕДАЛ-от од Охрид (а не ДАДАЛот и ти си знаел појќе од водичите дај не ме јебавај хаха) па продолжува со восочна фигура од Персеј и натаму со рим и експонати од римскиот период заедно со делчевската кочија. потоа се симнуваш доле во средновековие идеш накај цар самуил па марко крале и локалните владари и отоманскиот период
Се завршува на приземје со лапидариумот скулптури од римскиот период неколку надгробни релјефи и саркофагот на Александар...

И што ти значи тебе тоа мизерна копија на саркофагот?
Што виде лошо во него ајде кажи ми ?
Мизерна е изработката?
Секој сантиметар е изработен буквално исто како оној во Истанбул, Изработен е од ист пентелиски мермер како и оригиналот, релјефите се буквално исти, тежината му е 15 тони? Од ист таков мермер е изграден и акрополот во Атина или и тој е мизерен за тебе? Што е тоа мизерно што го виде саркофагот да ми кажеш?

Тоа е еден од најрепрезентативните археолошки пронајдоци на цел свет и честа да поседува автентична репродукција од него ќе има само скопје и никој друг. Тоа за тебе е мизерно?

и тие средства за кои збориш не се само за музејот музејот има само три ката се друго до 7 е на уставен суд и државен архив

Инаку ова се го знам бидејќи работам таму како водич.

Дојди ми следен пат ја те частам карта речи им на каса водичот мартин да го викнат и доколку не се разбираш многу многу од историја и археологија да ти покажам што е репрезентативен матерјал.

Да беа нашиве експонати изложени во некој друг немакедонски музеј ќе се спрдачеше дека си ги видел и ќе му правеше лиги на народ.

Edited by MartiniMKD - 21-Oct-2014 at 23:04
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1303 Posted: 21-Oct-2014 at 21:58
Еве на 24 на гости ни доаѓаат и мозаиците од Равена со ликовите на Јустинијан и Теодора. Едни од најрепрезентативните мозаици во цел свет.

Ама за некои изгледа и тоа е мизерно.

Edited by MartiniMKD - 21-Oct-2014 at 21:59
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1304 Posted: 21-Oct-2014 at 22:09
Мартин дали во цената на влезницата (100 денари) се вклучени и водичите? Како се организирани водичите? Секој си има свој одел или еден водич води од почеток до крај? На кои јазици зборуваат водичите? Има ли тури на Германски јазик? И воопшто ако може да ни опишеш како функционира ова со водичите?
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1305 Posted: 21-Oct-2014 at 22:19
Originally posted by kultuzin

Мартин дали во цената на влезницата (100 денари) се вклучени и водичите? Како се организирани водичите? Секој си има свој одел или еден водич води од почеток до крај? На кои јазици зборуваат водичите? Има ли тури на Германски јазик? И воопшто ако може да ни опишеш како функционира ова со водичите?


кога влегуваш си бираш дали сакаш во група или поединечно
исто си бираш дали сакаш со водич или сам

за поединечно разгледување цената ти е 100 за групна доколку почекаш десетина минути да се соберат уште пар души бар накај десет ќе си платиш само 50 денари

имаш водичи што знаат руски италијански француски албански турски. ова зборувам за јазици кои ги зборуваат течно. Англиски сите знаат. Германски еден знае но слабо.

Водичот те води од почеток па се до крај...

Ова зевзеков шо јаде бурек тука дека немало ништо изгледа бил во таа гунгулата во саботата каде од гужвата не видел ништо камоли па да чул па сега ми мрси муда

Слободно дојдете повеќе луѓе соберете се и јас ќе ве прошетам низ цел музеј...

Понатаму ќе биде дозволено и сликање. Сега ова е забрането за да се привлече што е можно повеќе народ. Доколку секој слика и стај на фејсбук џабе ние ќе ве влечеме по витрини кога се тоа ќе си го имате на интернет. се губи смисла а и целта на музејот.

Edited by MartiniMKD - 21-Oct-2014 at 22:30
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #1306 Posted: 22-Oct-2014 at 00:37
Originally posted by kiriOK

Мене експонатите ми изгледаат дури и подпросечно...


хаахахахахаха....е по глупо нешто незнам ни дал ќе прочитам некогаш! епа ти бујрум врати се низ векови и кажи му на прапрапрапрапрапраа дедо ти да го преправи "експонатот"!!!
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1307 Posted: 24-Oct-2014 at 16:09
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by Z|evzek

Да jyvation целиот музеј го прошетав. Влезот беше гага. Верувам дека има 6.000 артефакти ако се брои монета по монета, менѓуша по менѓуша. Поставката е сиромашна. Буквално ништо не нуди од средновековниот период. Најрепрезентативниот предмет е мизерната копија од саркофаг. Злато 5-6 парчиња и толку. Од последната кражба само 2 предмети се вратени. 3тиот кат не беше отворен, битребало тој да е за идните поставки. Уште еднаш ќе напоменам, за толку многу потрошени средства навистина е големо разочарување...


Кога не знаеш некои работи зошто трескаш зелени?
Турските експонати ги немаш бидејќи тоа веќе ти влегува во историја
Тие се сместени дел во Музеј на Македонија дел во музејот на МРО

Што се однесува до златото
украдени беа само неколку менѓуши од Исар Марвинци. Целото злато од македонија е моментално на изложба во Германија заедно со златната маска и нараквица. Кога ќе се врати од таму ќе биде сместено во класичниот период

И нема никаков трети кат
има приземје каде е нумизматиката од десна и лапидариумот од лева страна
на прв кат се праисторијата неолитот со големата мајка и адам од говрлево и енеолитот од десно па се иде горе уште еден спрат каде се продолжува со металните времиња пајонските бронзи тетовската менада натаму ги имаме на истиот спрат и восочните фигури од Александар Филип Олимпија Аристотел тука ќе биде сместено и целото злато штом ќе биде донесено од германија. Се на се ќе бидат повеќе од десетина само златни витрини.

Тука е и еден од штитовите од бонче (како очекуваш да го реконструираат цел кога тоа се единствените фрагменти кои се пронајдени?) има уште три слични такви фрагментирани, во иднина по анализа ќе ги донесат и другите три
имаш сариси имаш менхелае мечеви два антички македонски шлема
има теракотни фигури мегарските чаши со шеснаесет крако сонце, бронзените сатири на Дионис главата на Дионис од Јаболце ДЕДАЛ-от од Охрид (а не ДАДАЛот и ти си знаел појќе од водичите дај не ме јебавај хаха) па продолжува со восочна фигура од Персеј и натаму со рим и експонати од римскиот период заедно со делчевската кочија. потоа се симнуваш доле во средновековие идеш накај цар самуил па марко крале и локалните владари и отоманскиот период
Се завршува на приземје со лапидариумот скулптури од римскиот период неколку надгробни релјефи и саркофагот на Александар...

И што ти значи тебе тоа мизерна копија на саркофагот?
Што виде лошо во него ајде кажи ми ?
Мизерна е изработката?
Секој сантиметар е изработен буквално исто како оној во Истанбул, Изработен е од ист пентелиски мермер како и оригиналот, релјефите се буквално исти, тежината му е 15 тони? Од ист таков мермер е изграден и акрополот во Атина или и тој е мизерен за тебе? Што е тоа мизерно што го виде саркофагот да ми кажеш?

Тоа е еден од најрепрезентативните археолошки пронајдоци на цел свет и честа да поседува автентична репродукција од него ќе има само скопје и никој друг. Тоа за тебе е мизерно?

и тие средства за кои збориш не се само за музејот музејот има само три ката се друго до 7 е на уставен суд и државен архив

Инаку ова се го знам бидејќи работам таму како водич.

Дојди ми следен пат ја те частам карта речи им на каса водичот мартин да го викнат и доколку не се разбираш многу многу од историја и археологија да ти покажам што е репрезентативен матерјал.

Да беа нашиве експонати изложени во некој друг немакедонски музеј ќе се спрдачеше дека си ги видел и ќе му правеше лиги на народ.
Ахххх бе човеку. За каква историја ми зборуваш ? Отоманскиот период на овие простори започнува во 1371 год. Не зборувам за ексопонати од времето на револуционерната организација. Зборувам за експонати од времето на Крали Марко. Батали го Крали Марко "доволна" нека биде восочната фигура. Пред Марко се Волкашин, Углеша, Стрез, Делјан, Самоил, Климент, Наум и многу други. Каде се артефактите од словенскиот период? Или сепак музејот сака само да ги прикаже нашите анатички корени ?

Не соли памет дека се украдени само неколку менѓуши од Исарот. Ќе ти предложам да не слушаш се што ти сервираат надлежните. За последната кражба сум многу подобро информиран од тебе. Ќе плачам ако целото злато е на изложбата во Германија, затоа што во споредба со тоа што е украдено е многу малце.

За третиот кат можеби сум грешка, но видов скали со забранет пристап.

Те молам да не се расправаш за штитот од Бонче. Едно беше најавено друго беше направено. Да не ти објаснувам јас што значи зборот реконструкција, а што реставрација. Голема работа што ги нема сите делови. Со денашната технологија може целосно да се реконструира со истите материјали, а притоа новите делови да се разликуваат од пронајдените.

За една глупа грешка заклучи дека незнам ПОЈЌЕ од водичите ? Мизерија. Еден од водичите го прашав за Пајонците. Што уствари биле тие и дали се пронајдени артефакти од нив во соседните држави. Тој ми одговори со незнам. Другиот го прашав за како што можев да видам мермерни фигури со женствен лик десно од штито. Што се уствари тие ? Мартин не замерувај ако нешто грешам, но стварно незнам сеуште што се. Тој ми одговори божицата на лавот. Каква божица на лаб бе ?!?! Египет ли сме, Македонија ли сме ? Признај и самиот дека за предметите нема истакнато доволно информации.

И сега за мизерната копија. Ако тебе ти е чест што ја поседуваме, мене не ми е. Самиот факт што се фрлени пари за изработка на копија, мада и била донација е мизерен. За моја среќа сум имал прилика да го видам вистинскиот саркофаг.

Еве ти на тебе и на останатите слики да направите спореда

копија


оригинал


Буквално се исти нели ? Би ти постирал слики од нашиот и странскиот барок ама ме мрзи.

Свака част што си се вработил. Ти посакувам се најдобро. Верувам дека местото си го добил заслужно како и сите останати смртници денес.

Следна прилика те барам обавезно. Нигде не пишав дека музејот не вреди да се посети, напротив ги охрабрувам сите што не биле да одат да го посетат. Пишав дека сум разочаран, затоа што за тие пари очекував многу повише.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #1308 Posted: 24-Oct-2014 at 17:09
После вашата дискусија, едвај чекам да појдам да видам со какви импресии ќе излезам од музејот
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1309 Posted: 24-Oct-2014 at 18:24
како што знам реплики во модерно време се прават најпрво со скенирање на објектот,па потоа со ЦНЦ машина ласерски се вдлабнува материјалот контролирано со компјутер.копијата е идеално верна на оригиналот,но е машински обработено,а не рачно.

овде како што гледам,разликата е само во `застареноста` на материјалот(и мислам дека се фотографирани од различни страни)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1310 Posted: 24-Oct-2014 at 18:31
Разликата е и во длабочината на резбата. Според мене има огромна разлика помеѓу оргиналот и копијата. Тоа многу добро се воочува кај изработката на лавот горе лево од ковчегот. Ако веќе машински копирале требале да го доработат ковчегот. Но прашање е колку ние имаме вајари за таква работа и колку би чинел ваквиот зафат. Како и да е за мене овој ковчег со оглед на тоа дека е копија нема никаква вредност освен онаа едукативната да се види како отприлика изгледа оргиналот. Мислам дека во музејот има многу поважни оргинални предмети на кои треба да им се обрне повеќе внимание.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1311 Posted: 24-Oct-2014 at 20:12
Колку за информација,денешните икони кои ги продаваат по разноразни `уметнички галерии` се изработуваат со ЦНЦ машини.Ставаш само дрво и машината сама си ја длаби иконата
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #1312 Posted: 25-Oct-2014 at 03:59
Очигледно е дека не е како оргиналот. Се гледа од тоа што на оргиналот горе има има пет глави (една е оштетена и ја нема), а на копијата шест. Сега ако планот им бил да го изработат како што бил пред оштетувањата тогаш помеѓу нив имало и орли (видов на една слика на интернет). Во тој случај требало и нив да ги изработат. Ила пак требале да ја направат идентична каква што е сега, со сите оштетувања. Тоа е мое мислење.
А за изработката мислам дека е солидна, барем од ова што можан да го видам од сликата

P.S. Ако може некој нека постира фотографија од предната страна ме интересира каов е аголот од тимпанонот.
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #1313 Posted: 25-Oct-2014 at 04:18
Еве ја сликата за која пишав погоре

Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1314 Posted: 25-Oct-2014 at 21:52
Originally posted by Z|evzek

Ахххх бе човеку. За каква историја ми зборуваш ? Отоманскиот период на овие простори започнува во 1371 год. Не зборувам за ексопонати од времето на револуционерната организација. Зборувам за експонати од времето на Крали Марко. Батали го Крали Марко "доволна" нека биде восочната фигура. Пред Марко се Волкашин, Углеша, Стрез, Делјан, Самоил, Климент, Наум и многу други. Каде се артефактите од словенскиот период? Или сепак музејот сака само да ги прикаже нашите анатички корени ?


А каде беше да ги бараш истите овие експонати од македонските словени во Музеј на Македонија?

Си бил ти некогаш на посета на археолошки музеј во Македонија било тоа да е во старата скопска чаршија музејот на град скопје или во некоја од поголемиве македонски градови каде функционираат археолошки поставки?

Каде таму си видел големи поставки за археолошки пронајдоци од македонските словени? Си се запрашал дали воопшто има артефакти од нивно време и зошто ги нема? Дали ти знаеш дека доселувањето на словените е како црна дупка во археологијата па тоа го пишува дури и по историските извори, и историските читанки.

Сакаш да дадеш политички предзнак за нешто што наводно се занемарувало во знак на некоја си антика а забораваш да кажеш дека никојпат претходно не ги ни имало.

Јас ќе ти кажам дека со восочните фигури на Рекс Хатсон Рекс Пребонд Цар Самуил Крале Марко, изложбата за средновековието е милион пати поголема него ли она што било во десетиците години пред тоа.

Originally posted by Z|evzek

Не соли памет дека се украдени само неколку менѓуши од Исарот. Ќе ти предложам да не слушаш се што ти сервираат надлежните. За последната кражба сум многу подобро информиран од тебе. Ќе плачам ако целото злато е на изложбата во Германија, затоа што во споредба со тоа што е украдено е многу малце. За третиот кат можеби сум грешка, но видов скали со забранет пристап.


Не спорам дека треба да се подзаборави на тоа што беше украдено. Никако, дури тоа треба и да се пренагласува за никојпат повторно да не се повтори, но да се препишува таа вина на една комплетно нова институција во која работат нови луѓе кои беа во постојани расправии со тие будали од музеј на македонија во најмала рака не е фер. И ќе ти повторам бидејќи нагласи дека било сиромашна поставката со злато: Повеќе од десетина витрини со златната маска и нараквица од требениште, сосе гулабиците обетките со протони од лав од Исар Марвинци Требениште Демир Капија Горна Порта се на изложба во германија. Штом си дојдат ќе бидат изложени во поставката во Археолошкиот Музеј и се на се ќе имаме петнаесетина витрини со македонско злато. Тогаш дојди па кажи ни дали биле сиромашни витрините со злато или не а вака на невидено да лепиш етикети пак ќе ти кажам не е воопшто фер.

Originally posted by Z|evzek

Те молам да не се расправаш за штитот од Бонче. Едно беше најавено друго беше направено. Да не ти објаснувам јас што значи зборот реконструкција, а што реставрација. Голема работа што ги нема сите делови. Со денашната технологија може целосно да се реконструира со истите материјали, а притоа новите делови да се разликуваат од пронајдените.


На едно место ми збориш како е поубаво да се изложуваат оригиналите и невкусно да се прават копии а тука ми трескаш како штитовите од бонче требало да се реконструираат.

Дај ако не да ги направат како од сувенирници и да се сликаме со нив

Не е тоа тоа. Артефактот со патина си има своја посебна историска убавина и реална приказна зад себе и тоа ниту една реконструкција или репродукција би можело да го засени тоа.

Тука би те подржал само да се стави една убава фотографија од реконструкцијата на штитовите за колку да се види како би изгледале во реалноста.

Originally posted by Z|evzek

За една глупа грешка заклучи дека незнам ПОЈЌЕ од водичите ? Мизерија. Еден од водичите го прашав за Пајонците. Што уствари биле тие и дали се пронајдени артефакти од нив во соседните држави. Тој ми одговори со незнам. Другиот го прашав за како што можев да видам мермерни фигури со женствен лик десно од штито. Што се уствари тие ? Мартин не замерувај ако нешто грешам, но стварно незнам сеуште што се. Тој ми одговори божицата на лавот. Каква божица на лаб бе ?!?! Египет ли сме, Македонија ли сме ? Признај и самиот дека за предметите нема истакнато доволно информации.


Па да ги измешаш Дедал и Дадал за мене не е воопшто мала работа Ч) Ама неисе нека ти е. Точно еден дел од водичите и не се премногу запознаени со матерјалот бидејќи беа примени на само една недела од отворањето на музејот. Да научиш матерјал од 6500 артефакти за само една недела не е мачкина кашлица и мораш да разбереш дека и тие се луѓе, не се роботи поготово кога ќе земеш впредвид дека и некои од нив си се специјализирани за само еден историски период а ваму веднаш беа пуштени во оган да учат за артефакти од сите периоди од палеолит па до среден век. Но како ќе одминува време верувам за некоја недела ниту еден од водичите нема да има проблем да ти каже за било која артефакт од било кој период.

Originally posted by Z|evzek

И сега за мизерната копија. Ако тебе ти е чест што ја поседуваме, мене не ми е. Самиот факт што се фрлени пари за изработка на копија, мада и била донација е мизерен. За моја среќа сум имал прилика да го видам вистинскиот саркофаг.

Еве ти на тебе и на останатите слики да направите спореда

копија


оригинал


Прво да ти кажам дека имаш две различни страни од релјефните фризови на саркофагот

На нашиов тоа ти е ловот на лавови а на истанбулскиот ти е битката на ис од 333 год пне.

Пак ќе ти повторам саркофагот е изработен од ист пентелиски мермер како и оригиналот ваден од планината пентеликон во близина на Атина. Саркофагот тежи 15 тони исто како и оригиналот. Саркофагот е работен на цнц машина и е буквално ист во секој негов сантиметар и во секоја длабочина на релјефот.

Единствената и главна разлика е во една глава на девојка на кровот, која на оригиналот фали а на нашиов е реконструирана, како и во бојата на мермерот. Кога сме кај бојата на мермерот Истанбулскиот е налик позлатен поради староста. Мермерот како старее така потемнува. Со време и нашиов ќе потемни. Релјефите од друга страна не се реконструирани, претставени се буквално исти дури и со скршениците кои ги имаме и кај оригиналот и во нивната длабочина и животоликост

Свака част што си се вработил. Ти посакувам се најдобро. Верувам дека местото си го добил заслужно како и сите останати смртници денес.

Следна прилика те барам обавезно. Нигде не пишав дека музејот не вреди да се посети, напротив ги охрабрувам сите што не биле да одат да го посетат. Пишав дека сум разочаран, затоа што за тие пари очекував многу повише


Немај гајле те очекувам за било какви прашања па и критики, само гледај тие критики да не бидат површни од типот просечни експонати, туку да си бидат реални налик мали неосветлени легенди поголемо осветлување и слични работи кои може да се поправат за изложбата да ја претставиме што е можно поубаво пред странските гости.

Edited by MartiniMKD - 25-Oct-2014 at 22:04
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #1315 Posted: 26-Oct-2014 at 02:45
Golem del od artefaktite od vremeto na Krale Marko se vo Narodniot Muzej vo Belgrad:
http://www.narodnimuzej.rs/zbirke/zbirke-narodnog-muzeja/srednji-vek/zbirka-srpske-srednjovekovne-drzave/

No tamu se i del od artefakti od antickoto vreme, potocno od Trebeniste, Stobi i Heraklea.

Drug del od artefaktite od srednovekovieto (pred Otomanskiot period) se vo Sofija. Eve ti link za toa kako stignale vo Sofija, i del sto ima tamu:
http://bnr.bg/en/post/100467691/bulgarias-autocephalous-archbishopric-in-ohrid-story-told-in-exhibition

Taka Z|evzek ne mislam deka nasite sakaat da prikazat anticki koreni so sila. Golem del od artefaktite sto se prikazani vo ovj muzej se pronajdeni vo posledno vreme. A za toa kade se artefaktite od Krale Marko, Volkasin, Samoil, Naum, Kliment, kratkiot odgovor e: vo Belgrad i Sofija. Idi, reci im da ni go vratat, pa koga ke go vratat, kje zboruvame.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1316 Posted: 26-Oct-2014 at 06:38
Originally posted by CenterCityKid

Golem del od artefaktite od vremeto na Krale Marko se vo Narodniot Muzej vo Belgrad:
http://www.narodnimuzej.rs/zbirke/zbirke-narodnog-muzeja/srednji-vek/zbirka-srpske-srednjovekovne-drzave/

No tamu se i del od artefakti od antickoto vreme, potocno od Trebeniste, Stobi i Heraklea.

Drug del od artefaktite od srednovekovieto (pred Otomanskiot period) se vo Sofija. Eve ti link za toa kako stignale vo Sofija, i del sto ima tamu:
http://bnr.bg/en/post/100467691/bulgarias-autocephalous-archbishopric-in-ohrid-story-told-in-exhibition

Taka Z|evzek ne mislam deka nasite sakaat da prikazat anticki koreni so sila. Golem del od artefaktite sto se prikazani vo ovj muzej se pronajdeni vo posledno vreme. A za toa kade se artefaktite od Krale Marko, Volkasin, Samoil, Naum, Kliment, kratkiot odgovor e: vo Belgrad i Sofija. Idi, reci im da ni go vratat, pa koga ke go vratat, kje zboruvame.

Можам да кажам,дека тоа што е на сликите е една многу мал дел от тоа што е во Софиja.

Генерално един музеj мора да става акцент не на копиja,а на реалните артефакти,колко и да са мали како размер или обем. Нема никаква историска вредност една копиja, тоа ти исто како да си ja видел на слика оригиналата.

Edited by ink - 26-Oct-2014 at 06:45
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1317 Posted: 26-Oct-2014 at 13:12
Originally posted by ink



Генерално един музеj мора да става акцент не на копиja,а на реалните артефакти,колко и да са мали како размер или обем. Нема никаква историска вредност една копиja, тоа ти исто како да си ja видел на слика оригиналата.


Па нормално дека е во Софија кога Бугарите краделе се што можеле од Македонија а тоа што неможеле го уништувале. Слично е и со Белград со тоа што Белград по мирен пат ќарил многу работи додека бевме една држава. Додека Грците по црни патишта купуват и ден денес се што можат. Ако на тоа се додаде незаинтересираноста на нашата држава во периодот по осамостојувањето јасно е зошто имаме само еден мал дел од нашето археолошко културно наследство зачувано.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1349
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1318 Posted: 26-Oct-2014 at 15:17
На мен ми допада как изглежа на снимките ,добре уредено ,интересни експонати и приятна атмосфера. Предполагам на живо е много по-добре..
Единствено ме притесняват восъчните фигури. Не мога да приема един сериозен музеи ,който претендира за показност като Лувъра или Бритиш музеум да изложат восъчни фигури . За тех има атракциони като Madame Tussauds например...
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #1319 Posted: 26-Oct-2014 at 16:57
Good work Martin'
Zabegan, многу сака да чита историја. Ама изглеа останал на пуста желба и гола жолч за карање по секоја основа!Ohno
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1320 Posted: 26-Oct-2014 at 17:32
Од кај, пак, сега Забеган во муабетот?
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.363 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.