build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 71727374>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #1441 Posted: 22-Feb-2016 at 19:41
Значи ќе има барокна фасада со ЛЕД екран? Одлично.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1442 Posted: 22-Feb-2016 at 19:44
Originally posted by Petar Skopje

Значи ќе има барокна фасада со ЛЕД екран? Одлично.
чекај сеа некој од Пикадили слика да ти стави, зашто инаку не знаеме што е Лондон и што има во него...   

Edited by zabegan - 22-Feb-2016 at 19:44
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1443 Posted: 24-Feb-2016 at 21:05
Зошто кабастиве канделабри не ги искористат за клупи во зона на волутите. Мислам дека и висината би одговарала. Вака се непотребно и без функција предимензионирани.Edited by Gradinarot - 24-Feb-2016 at 21:09
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1444 Posted: 24-Feb-2016 at 21:48
А ти мислиш дека некој сериозно размислувал кога го одбирал нивниот изглед? Ако досега не ти е јасно каков „плукни-залепи“ проект е Скопје 2014 и сите негови „урбани“ елементи - тогаш не знам што да ти кажам. Ама нека стои твојата објава, можеби некој ќе ја прочита, па ќе се смени нешто на „подобро“.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1445 Posted: 28-Jun-2016 at 13:21
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #1446 Posted: 28-Jun-2016 at 23:30

Аахаа,денес си шетал по кеј и со лупа си барал грешки на објективе.
Абе Македонска работа п.му матер,на цел бел ѕид ќе се фати за една црна точка,синдром.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1447 Posted: 28-Jun-2016 at 23:34
Гајтани, искршени решетки, расклатени плочки и големи пукнатини не се бараат со лупа.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1448 Posted: 29-Jun-2016 at 00:02
Originally posted by ja_licno


Аахаа,денес си шетал по кеј и со лупа си барал грешки на објективе.
Абе Македонска работа п.му матер,на цел бел ѕид ќе се фати за една црна точка,синдром.
it's all fun and games додека не се прошири пукнатината и ова огромно парче му падне на некој врз глава
...ама па од друга страна, никој не поминува под објектов, така да нема да има жртви
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1449 Posted: 01-Dec-2017 at 21:20
42 милиони евра
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 613
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1450 Posted: 01-Dec-2017 at 21:58
а бе окс дека не чини, ама под има во секоја зграда на светот, како може да кажеш дека е баш таму од 3 секунди видео со 2 кофи....?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1451 Posted: 02-Dec-2017 at 01:02
Нема причина да не верувам. И директорот на МНТ објави дека театарот од 38 милиони евра прокиснал на неколку места.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1452 Posted: 04-Dec-2017 at 02:59
Originally posted by hcitrS

а бе окс дека не чини, ама под има во секоја зграда на светот, како може да кажеш дека е баш таму од 3 секунди видео со 2 кофи....?


Дали нешто на видеото е преувеличено или не е една работа, друга работа е што директорот и сите вработени тврдат дека подобри услови и посигурно архивирање е возможно во старата зграда на архивот.
Очигледно кој го проектирал немал поим кои се елементи и правила се потребни кога се проектира архив.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1453 Posted: 05-Feb-2018 at 22:37

42 милиони евра за 13 илјади метри квадратни.

Резултат:

АРХИВОТ ЌЕ СЕ СЕЛИ ОТИ ЗГРАДАТА ОД СКОПЈЕ 2014 СЕ ПОПЛАВУВА ОД СЕКОЈ ДОЖД

 3.944
Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК)

АРХИВОТ%20ЌЕ%20СЕ%20СЕЛИ%20ОТИ%20ЗГРАДАТА%20ОД%20СКОПЈЕ%202014%20СЕ%20ПОПЛАВУВА%20ОД%20СЕКОЈ%20ДОЖДДржавниот архив беше преселен во зградата на Археолошкиот музеј пред две години. Оттогаш при секој дожд вода прокиснува од сите страни, па низ канцелариите и ходниците стојат кофи, а за да се заштити архивската документација се преместува од една просторија во друга.(Фото: Фејсбук/СДК.МК)Државниот архив кој се наоѓа во зградата на Археолошкиот музеј ќе се сели на нова локација оти објектот од Скопје 2014 се поплавува при секој дожд.

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски денеска најави дека се бара нова локација откако и викендов Архивот повторно беше поплавен и загрозена архивската документација. Така е при секој дожд откако пред две година оваа институција се пресели во новата барокна зграда на кејот на реката Вардар.

„За жал ова е уште еден доказ за нестручно изведен објект. Заедно со Владата размислуваме за нова локација за Државниот архив. Бараме нова зграда оти во овој објект на Археолошкиот музеј при секој дожд се соочуваме со прокиснување и се загрозува архивската граѓа. Комплетно ќе се преселат и вработените кои сега работат во несоодветни услови и целокупната документација која ја поседува Архивот. Се уште немаме одлука каде ќе се сели Архивот оти убаво треба да ги разгледаме сите опции не би сакале да имаме домино ефект, да решиме еден проблем, а да создадеме нов“, рече Алаѓозовски.

Државниот архив беше преселен во зградата на Археолошкиот музеј која чини 42 милиони евра, пред две години. Оттогаш при секој дожд просториите на Архивот кои се наоѓаат на шестиот и седмиот спрат во зградата се поплавуваат. Вода прокиснува од сите страни, па низ канцелариите и ходниците стојат кофи, а за да се заштити архивската документација се преместува од една просторија во друга.

Пред да биде преселен во новата зграда Државниот архив беше сместен во зградата кај комплексот судови, која беше дадена на Обвинителството за организиран криминал.

А. АНТЕВСКА


https://sdk.mk/index.php/makedonija/arhivot-ke-se-seli-oti-zgradata-od-skopje-2014-se-poplavuva-od-sekoj-dozhd/
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2394
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1454 Posted: 05-Feb-2018 at 22:55
http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=144877

Oној или оние што дозволиле да се чуваат толку значајни документи во вакви услови, просто плачат за кривична пријава за велепредавство.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1455 Posted: 05-Feb-2018 at 23:04
Дали работната група предводена од проф. д-р Грчев го испитува и квалитетот на градба на овие згради?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1456 Posted: 05-Feb-2018 at 23:46
решение е институцииве да се враќаат во старите објекти, кои исто така имаат проблеми со изолација

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 659
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1457 Posted: 06-Feb-2018 at 11:47
Решение е изведувачиве да си ги средат комплетно. И плус оштета да платат за непродуктивни денови на институциите.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1458 Posted: 06-Feb-2018 at 12:09
Не планирам да го бранам објектов како целина, но ако проблемот е во покривот, тогаш треба да се изврши интервенција врз покривот, а не да се селат институциите само бидејќи заврнал дожд.
 
Еве и кај мене има вода во една од собите кога ќе заврне дожд бидејќи повеќето соседи до денешен ден се глуви за потребата од поправање на рамниот покрив стар повеќе од 40 години, па сепак јас и моите не се иселивме. Од фасадата падна мал дел минатото лето 2017 и до денешен ден се гледаат циглите од надвор, но за жал тоа ти следува кога имаш игноранти за соседи, а како што знаеме, не можеш да ги бираш соседите.
 
Но ова е јавен објект, во сопственост на државата и сосема нормално и очекувано е државата да интервенира за санација на било какви оштетувања, без разлика дали чинел 42 милиони евра или 4.2 милиони евра.


Edited by Dexter26 - 07-Feb-2018 at 00:30
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1459 Posted: 07-Feb-2018 at 02:01
Декс не е само проблемот со изолацијата и прокиснувањето од дожд туку како што е наведено и од претходно тој што планирал и проектирал направил секаков вид на водоводни и одводни инсталации отворено да поминуваат низ складишните простории на архивот. Ова не е нешто што може да се смени бидејќи згрешено од корен. само еден дефект на тие инсталации и ќе бидат уништени тие документи кои се од огромно државно значење. Само за разјаснување за сочувување на документи треба воглавно да се во простории со строго контролирана температура и влажност на воздухот со цел за да се сочуваат подолго.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1460 Posted: 07-Feb-2018 at 13:32
Тоа што твоите соседи се однесуваат несовесно, не значи дека сите треба да се однесуваат несовесно.

Објектите од Скопје 2014 се со огромни грешки и најголем дел се со лоша функционалност и сомнителен квалитет. Порпаролот на Владата вели дека 90% од Скопје 2014 прокиснува. Предавничката власт на Груевски фрлила стотици милиони евра на полураспаднати објекти.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 71727374>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.