build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 15-Aug-2009 at 19:23
Да не е ради зацврстување, ми личи како скелет

Нека кажат постручните  Smile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 15-Aug-2009 at 20:02
ja ne go sakam objektot zatoa sto kako amaterski fotograf mi smeta i mi ja gubi celata pozicija od kameni most , no mislam deka nadole pozadi mtv imase dovolno mesto za da go razubavat i toj del od gradot zosto moraa tuka bas da go stesnat prostorot
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 15-Aug-2009 at 21:02
strasno, grdo,
MONSTERZGRADA
Nad 2 godini duri kicevo ke bide poubava od skopje ako ne prestanat politickite igri vo skopje
kakov ubav grad sto se gordev deka e  glaven grad na makedonija, deneska sram mi e da zboruvam za skopje
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 24-Aug-2009 at 10:10
i


Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:22
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 24-Aug-2009 at 22:55
Kakov tempo na gradenje, hehe leleee, da bese za filharmonijata ovaka...

Edited by dimme.von.macedonia - 24-Aug-2009 at 22:56
The beauty comes from within.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 02-Sep-2009 at 18:12
dobro ne mozese i za ovaj hibrid objekt nekako da se izdejstvuva stopiranje na izgradbata , ete kako so najverojatno ke se sluci so crkvata !!!!????
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 02-Sep-2009 at 18:17
А зашто да се издејствува?! Што ако се издејствува?! Што ќе се постигне?! Другите објекти не се откажани, него се ставени на пауза некој месец додека УЈП да намлати пари после пак ќе си продолжат. Не значи дека ако се паузирани дека готово веќе се ослободило земјиштето и крај! Кога нешто ќе се почне подобро да се заврши колку и да не ти се свиѓа! Ако саботираме тогаш ни тоа малку што чини нема да добие реализација.

Edited by lslcrew - 02-Sep-2009 at 18:17
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 02-Sep-2009 at 18:21
zosto se pauzira stadionot a ova grdilo ne`!!!
nema gaile, i taka e Mak. se*ena
se ojt naopaku
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 02-Sep-2009 at 18:28
seuste ima vreme da se zatrupa ogromnata dupka )))) 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 02-Sep-2009 at 18:45
Може на комшијата кај тебе дома не му се свиѓа твојата куќа, па што треба сега, да дојде да те затрупа ли?! Ни мене не ми се свиѓа, ама претежок збор е да се прекине прекарати и крај. Можам да се изрази незадоволство! Што му праиме, таков ни е правниот систем, а и такви ни се "стручњаците" што стваат параф на све!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 02-Sep-2009 at 18:51
Незнам каков е проектот внатре, но по армирањево ми делува дека е една од двете кружни крајни простории и столбовите околу неа ???!!!
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 02-Sep-2009 at 19:04
mislev na toa mediumski dobro da bidi pokrieno se so se planira da se gradi vo skopje  i kriticki da se obrazlozi zosto treba ili ne treba nesto da se gradi . ete na primer ne e tesko da izlezat eksperti arhitekti , urbanisti na televizija i da obrazlozat nekoj raboti bitni za gradot . zosto ne treba da ima objekti na kejot na primer kako ovoj , zosto se potrebni na primer bulevarite makedonija i krusevska republika i mn. drugi kapitalni proekti. edna powerpoint prezentacija ili video animacija za toa kako ke izgleda skopje so tie kaptalni proekti i koj se pridobivkite ke zavrsi rabota. narodot sigrurno nema da sedi tuku taka, bi rekol cekaj malce , sakame ova da se izgradi a ova nekjime , ke se organira, ke izdejstvuva se so e dobro resenie da se bidi realizirano 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 02-Sep-2009 at 19:12
Народ неможе да се организира! Како може флотантна маса сама од себе да се организира?! И најспонтаниот протест у свет има длабока приказна и лидер! Така да идејата со телевизија е многу добра и штета е што немаме ниедна емисија што ги разглаба овие теми, но ни од далеку евентуална таква емисија нема да биде политички измрсена.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 02-Sep-2009 at 19:24
se soglasuvam taka e , no mora od negde da se pocni. opozicijata koja i da e stom vidi nezadovolen narod normalno deka ke go organizira. i ednite i drugite bi imale pridobivki toa e normalno, ednite za da dobijat poeni drugite da si gi izrazat svoite nezadovolstva. samo A1 ili A2 mu e majkata ..kako povlijatelna televizija ) vo udaren termin
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 02-Sep-2009 at 19:35
Originally posted by lslcrew

Може на комшијата кај тебе дома не му се свиѓа твојата куќа, па што треба сега, да дојде да те затрупа ли?! Ни мене не ми се свиѓа, ама претежок збор е да се прекине прекарати и крај. Можам да се изрази незадоволство! Што му праиме, таков ни е правниот систем, а и такви ни се "стручњаците" што стваат параф на све!

Не ја сваќам аналогијата со комшијата. Ова не е кај комшијата, туку ова за наши пари трерба да ни го „разубави“ нашиот центар.

Не мислам дека ако нешто почнало да се гради, тогаш по секоја цена мора да се догради. Треба да се измери како ќе биде поголема штетата, од затрупување на овие темели или од продолжување на финансирањето на ова ругло кое би останало во наследство за генерации и генерации.

Се слагам со GI Joe, некои дупки заслужуваат да се затрупаат и некои објекти заслужуваат да се урнат. Не може со копање на дупка да се обезбеди доградување и опстојување на некој објект кој не заслужува да постои. Некаде треба да се повлече линија. Некаде треба да се направи и чекор назад (во суштина чекор напред).
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 02-Sep-2009 at 19:40
Да не тераме многу политика, ама ваква опозиција, а1 и а2 на моменти ми изгледаат како најголемите душмани на својот народ! Уствари незнам зашто воопшто ги ставаш во игра одма партиите и компромитирани телевизии, нема тамо леб! Мора ли све да иде преку партии, зато не НГО-а, зашто не здруженија, зашто да не бидат тоа некои пмаргинални телевизии кои не се infected од дневната политика?! Со самото спомнување на партии и нивните тв-а автоматски се покажува дека ние всушност не сме за деполитизација на архитектурата туку за политизација само што не се актуелната владеачка партија него со некоја друга. Нити тамо ќе нема уметност. Се додека партиите не ги извадиме од уста по секое прашање, се дотогаш ќе ни ги ораат и оние сегменти од општеството кои треба да бидат најмалку политизирани! Исто е и со уметниците. Се додека застуваат партија, нивниот статус како стручњаци е на stand by, и моментално се ништо повеќе од јуришници!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 02-Sep-2009 at 19:48
Времето кога требало да се прави чекор напред/назад (нема где..... ) е почнато! Сега веќе е работа на терен и никакво назад. Колку и да е грб објект нема назад. Ете на пример гледаме дека има искрени намери да се прави нешто со споменикот на Александар, автобуси и други ствари каде сеуште нема работа на терен! Затоа постојат и правни постапки, планови и цела папирологија пред да се излезе на терен. А излагање на терен е компактна фаза и нема цепкање. Напред па ај назад.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 02-Sep-2009 at 19:57
Ни јас не ти ја сфаќам логиката ЛСЛ. Секаде во свет има назад, дури и на изградени објекти доколку се штетни. Зарем не си еден од луѓето што се залагаат за рушење на кинески ѕид? Како тоа таму не важи правилото нема назад.

И куќата на комшијата во нормален свет се руши и затрупува ако излегува од зацртаните параметри. А тие може да бидат милион од висина на венец па се до боја на шиндра и предефинирана листа на вегетација која може да се насади околу. А ние треба да се помириме дека ваква грдосија никнува во сред центар? Дај те молам...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 02-Sep-2009 at 20:04
Дај те молам, кинески ѕид не е и објект. Кинески ѕид е сенката (или трага од стапка) на нечија банкарска сметка!

Едно е малверзација, друго е запазена, процедура некој аможеби не, ама правна процедура да!

И една многу битна работа. Тој што се зафатил да гради ваков објект во епицентар на Скопје не се повлекува така лесно, па макар и од необо да се симнат да му кажат дека не чини. Мечтата на сите оние што чекаат да ја видат дупкава да се затрупа може да се гледа од друга гарнитура. Никој не е будала да тргне против сам себе!
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 02-Sep-2009 at 20:19
mislam deka izbegavme od temata, iskreno ne mi bese namerata da spomnuvam partii . ne sum privrzanik kon nikoja partija pisam od strucen aspekt kako iden arhitekt i partiite se nesto so najmalku me interesira . partii spomnav posto Islcrew rece deka sam ne moze da se organizira narodot a jas objasniv kako se pravi toa . nemora da e A1 taa jas spomnav poradi gledanosta i toa so ima debatni emisii, bitno e da mu se kazi na narodot odnosno da vidi so svoj oci so se slucuva so gradot
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.