build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 74>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 06-Sep-2011 at 09:35
не треба да е малку подлабок рељефот?
Back to Top
Marteen View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Aug-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Marteen Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 06-Sep-2011 at 10:32
Кога ќе потемне ќе дојде повеќе до израз најверојатно.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 08-Sep-2011 at 17:00
1.

2.

3.

4.


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 09-Sep-2011 at 00:32

Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 09-Sep-2011 at 09:42
Back to Top
vmx View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Jul-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vmx Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 19-Sep-2011 at 23:51
Од денес...
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 19-Oct-2011 at 06:53

Зградата на Архивот ќе стаса за Нова Година?


http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/10/18/arhiv.jpg

Зградата, која се гради во неокласичен архитектонски стил, во која ќе бидат сместени Државниот архив, Археолошкиот музеј и Уставниот суд, може да се каже дека се привршува со голем интензитет, особено ако се земе предвид комплексноста на објектот што вклучува две подземни нивоа за паркирање, 40 надворешни бетонски столбови, релјефи на тимпанонот и осум надземни ката.


Директорот на владината служба за општи и заеднички работи, Васе Доневски, вели дека доколку градежниците ги послужат временските услови, оваа монументална градба ќе биде завршена најдоцна до јануари следната година, но, сепак, дотогаш нема да биде готов подземниот паркинг наменет за вработените во администрацијата.


- Засега сè оди според предвидената динамика и без некои проблеми, но, сепак се работи за монументален и комплексен објект и не може прецизно да се предвиди рокот кога точно зградата ќе биде завршена. Се надеваме до крајот на годинава или евентуално на почетокот на следната - вели Доневски.


Градбата ќе има корисна површина од 13,5 илјади квадратни метри. Првите четири ката се предвидени за Археолошкиот музеј, над него ке биде сместен Уставниот суд, а последниот кат е резервиран за Државниот архив. 
Според официјалните финансиски извештаи, изградбата на објектот ќе чини околу 25 милиони евра, што се обезбедуваат од државниот буџет, а само за илуминацијата на зградата, која ќе биде осветлена во природно бела боја, ќе се потрошат околу 550.000 евра.


Многу веројатно е во истиот рок да се заврши и изградбата на објектот во кој ќе биде сместено и Министерството за надворешни работи, иако неговата изградба почна нешто подоцна, но се гради со најбрзо темпо споредено со другите градби од проектот „Скопје 2014“.
Сообраќајната инфраструктура на сите нови објекти на левиот брег на Вардар ќе се решава и со изградбата на подземната сообраќајница која ќе поминува токму покрај кејот на реката, а треба да почне да се гради во 2013 година. Подземниот тунел кој според студијата ќе чини околу 30 милиони евра, ќе ги поврзува булеварот Кузман Јосифовски – Питу со булеварите Илинден и Партизански одреди. Предвидени се и два кружни тека каде што ќе се понира и излегува од подземната сообраќајница, кај мостот „Гоце Делчев“ и на почетокот на булеварот Кузман Јосифовски Питу, во близина на Мостот кај МАНУ. 


ГМВ/БИ

http://www.plusinfo.mk/vest/19349/Zgradata-na-Arhivot-kje-stasa-za-Nova-Godina
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 19-Oct-2011 at 07:32
Брзата работа-срам за мајсторот! Сега незнам која е целта да се финишира вака експресно и скоро гарантирано фушерајски. Ова е ако не се лажам најскапиот објект од проектот за кој се фрлија грдни пари. Би требало малку да имаат осет за одговорност и квалитетот на изведбата да им биде пред секакви други цели. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 28-Oct-2011 at 21:18
Еве како ќе менува бои и нашиот објект 

Ова на сликиве е обновениот руски театар Бољшој.






целата галерија тука

http://www.jutarnji.hr/slavni-teatar-boljsoj-otkrio-novo-ruho-nakon-6-godina-obnove/983948/?foto=1
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 28-Oct-2011 at 21:21
700 milioni evra kosta renoviranjeto
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 28-Oct-2011 at 22:04
Ве молам не правете смешни споредби меѓу овој објект и Бољшој театарот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 30-Oct-2011 at 01:08
Originally posted by gjoko

700 milioni evra kosta renoviranjeto

 
Мислиш речиси 700 милиони долари, а тоа е околу 500 милиони евра.
 
Originally posted by alexgizh

Ве молам не правете смешни споредби меѓу овој објект и Бољшој театарот.

 
Се согласувам.
 
Бољшој театарот во Москва е стар речиси 200 години, има поминато низ пожари, бомбардирања, сериозни оштетувања и неодржување за време на социјалистичката диктатура, неговата обнова траеше речиси 7 години, а беше ептен скапа, бидејќи на почетокот на обновата беше откриено дека градбата е дури 75% нестабилна.
 
Од друга страна, новото седиште на Уставниот Суд, Државниот Архив и Археолошкиот Музеј, се гради четврта година по ред, од почеток, не постоело претходно, неговата историја допрва почнува и се разбира дека не може да се споредува со рускиот Бољшој театар, кој е историски објект, светски познат и е еден од најубавите, набогатите и најпосетуваните театри низ целиот свет.


Edited by Dexter26 - 30-Oct-2011 at 21:31
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 30-Oct-2011 at 01:21
Се надевам дека нема да утнат на крај со осветлувањето и да го стават во различни бои, само со еднобојно бело светло објектов делува многу моќно.

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 30-Oct-2011 at 01:35
Previous
 
Од кај Вардар изгледа како да е при крај, но го видов од позади како изгледа пред некој ден, сеуште има ѕидови за градење, а јасно се гледаше дека сеуште не поставиле електрична инсталација, а претпоставувам истото важи и за водоводната и канализационата инсталација.
 
Единствено ако работат турбо 24/7 во наредниве 2 месеца, ќе дочекаме да биде пуштен во употреба на крајот на 2011 или на почетокот на 2012, во спротивно, нема теоретски шанси изградбата на овој објект да заврши наскоро.


Edited by Dexter26 - 31-Oct-2011 at 11:00
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 31-Oct-2011 at 21:58
не можам да го сфатам концептот на дизајнот на објектов
имаме пренагласени релјефи, столбови, куполи и тимпанон и позади сето тоа стаклен ѕид, и тоа ни две ни три, со рефлектирачко стакло ко да потекнува од осамдесети... изгледа измислуваме сосема нови стилови, досега немам сретнато вакво нешто, како да не се знаело што се сака да се постигне...
барем во иднина, би сакал ако ништо друго, барем да го нагласат стаклото позади и да се знае дека е ова некаква мешавина, згора на тоа предната фасада нема да наликува на празна решетка и повеќе ќе се приметува габаритот на објектот
плус ова, никаде немам сретнато објект од било кој стил кој има ваква обвивка од столбови, а ваква форма и состав и многу тешко го варам, поради утката во комбинацијата меѓу редот столбови, фрмата на основата на објектот, куполите и тимпанонот
и ова е општо проблем со сите објекти од Ск2014, турлитава се од разни видови на објекти, а воопшто не се ни потрудиле да направат некој поквалитетен состав од нив

според мои гледишта, треба или да не постојат одредени елементи од објектот, или комплетно да има друга форма за да може да се применат тие елементи
плус, не знам зошто никој не размисли дека класични стилови не може да се применуваат на било каква основа и форма на објектот и дека сепак класичните стилови имаат конкретни специфики на изведба

и не сакам да испадне работава да испадне филозофирање во празно, ако треба ќе дадеме примери за стиловите од кои позајмувал објектот и колку тој врска си нема со нив, и како всушност се вметнато се ова што го има на објектов, во други објекти, каде тоа е направено како што треба
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 01-Nov-2011 at 15:24
Дури сега забележав дека мостов оди косо кон објектот   Bash

1


2


3
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 01-Nov-2011 at 15:49

Не оди мостот косо, објектот е малце закосен, не е скроз паралелен на кејот.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 01-Nov-2011 at 15:54
Не не, мислам дека проблемот е до реката

Мала шала
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 01-Nov-2011 at 15:56
@ HugoGuolding

Поентата е дека мостот во однос на објектот е на косо поставен, а воедно мостот претставува влез во објектот.


Edited by Cloverstack - 01-Nov-2011 at 15:57
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 01-Nov-2011 at 16:03
Originally posted by Cloverstack

@ HugoGuoldingПоентата е дека мостот во однос на објектот е на косо поставен, а воедно мостот претставува влез во објектот.
Мостот не е влез во објектот. Мостот води до (јавната површина пред и во тремот на) објектот.


Edited by OKA - 01-Nov-2011 at 16:06
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 74>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.