build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 74>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 23-Mar-2009 at 18:40
Точно, скулптурите се најмал проблем, ама дури и од нив може да се види колку им сече. На рабовите од мостот треба да има ограда, а не скулптури... ама оние се опседнати со скулптури па сега што да се прави Roll%20eyes
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Mar-2009 at 19:11
куполи,скулптури,антички стил,мостови во тоа е фората
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Mar-2009 at 19:18

изгледот не е соодветен за скопје

Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Mar-2009 at 19:35
izgledov za nigde ne e soodveten osven za kichistan...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Mar-2009 at 19:37
приметете уште еден проблем на рендеров, скалите од ваљда влезот во зградата одат право кон косините на кејот и директно со тоа во водата од вардар Crazy
најверојатно ова го смислиле како најдобар пристап, пошо објектов нема никаков пристап
зарем зградата ќе се изгради врз ѕидчето на кејот Crazy
и да се надеваме дека барем мостот ќе го пропуштат
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 23-Mar-2009 at 19:41
svesni li sme nie sto ni se slucuva lugje? ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO, MOZNO LI E OVA?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-Mar-2009 at 19:43
петиција за стопирање на изградбата или во секој случај масовен протест ни треба во моментов GunzBig%20smile

Edited by zabegan - 23-Mar-2009 at 19:43
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 23-Mar-2009 at 19:45
Добро, ај сега малку посмирено, две страни куакње доста е! И јас сум на линија со вас у размислувањето.

Инаку од прееска барам бројка за квадратура неможам да најдам, а воопшто не ми е јасно како ќе се спика објектов тамо. Воопшто димензии нема никаде каде да прочитаме. Куполиве страшно ме посеќаат на оние на Шератон у Гевгелија, скоро исти да се.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Mar-2009 at 20:00
Originally posted by zabegan

приметете уште еден проблем на рендеров, скалите од ваљда влезот во зградата одат право кон косините на кејот и директно со тоа во водата од вардар Crazy
најверојатно ова го смислиле како најдобар пристап, пошо објектов нема никаков пристап
зарем зградата ќе се изгради врз ѕидчето на кејот Crazy
и да се надеваме дека барем мостот ќе го пропуштат
                                                                                                                                                                                                                                                                                            samo od vardar ke ima pristap zatoa im teknalo da praat most.Crazy
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 23-Mar-2009 at 20:06
Еве на овие рендери може да приметите дека уствари се работи за зелено кич стакло.Bash 

А овдека неможам да го приметам мостот како да го нема у позадина, или па само кадарот е така фатен и не се познава.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 23-Mar-2009 at 20:42
Јас намерно прашав од што ќе биди направен мостот, бидејќи ако е камен ќе изгледа многу лошо два камени моста едно додруго (не дека ако не е камен нема да изгледа лошо)... Ама имам друга размисла, овај мостот е рамен (flat) за разлика од камениот кој има како грпка, како тумба... Ме сфативте Значи колку и да не е оправдано овај мост да се гради, сепак камениот ќе се извишува над него (освен ако не мислат до овај да се пристапува по скали високи 10 метри). А ако е од друг материјал ќе се се разликуваат повеќе, ќе има повеќе контраст па можеби нема да изгледа толку засенет. Сепак може и воопшто ни да не се гради, онака само за да изгледа повеличествено беше ставен во рендерот. Нешто како оние мостовите во Братислава, едниот метален а другиот камен, и изгледаат грди, но едниот доминира.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 23-Mar-2009 at 20:48
Originally posted by гитардемон

Значи колку и да не е оправдано овај мост да се гради, сепак камениот ќе се извишува над него
Ова треба да е некаква утеха? Симболот на Скопје да се надѕирнува колку-толку над оваа глупост од мост?


Сепак може и воопшто ни да не се гради, онака само за да изгледа повеличествено беше ставен во рендерот. Нешто како оние мостовите во Братислава, едниот метален а другиот камен, и изгледаат грди, но едниот доминира.
Не си во тек, мостов одамна го најавуваат и го имаме доста коментирано, ама сега свативме дека е во комплет со проектот за оваа гадотија од суд/музеј/архив.
Back to Top
BOKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BOKO Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 23-Mar-2009 at 21:31
АЛООООООООООООО................. па добро бе....Wallbash
ако не се лажам ова нешто вака треба да биде....  СТРАШНО!!!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-Mar-2009 at 21:35
Така некако со тоа што претпоставувам објектов ќе зафаќа поголема површина, то ест ќе биде повеќе слепен и до Вардар и до Комерцијална Банка Unhappy

Од илустрацијата добро се гледа како ќе го засере и плоштадот Карпошово Востание, не само естетски, туку и од аспект на обликување и организација на просторот.


Edited by Cloverstack - 23-Mar-2009 at 21:38
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Mar-2009 at 21:58
го има вцртано во дуп мал ринг како парцела В4 . грубо земено, парцелата има површина од 2100м2 а во предвидените 29м, не можат да се сместат 9 ката со висина од 3.4м(min за општествен објект)

во горниот десен агол ќе приметите кругче, тоа е влезот во музеј (тајна работилница за изработка на оружје за време на НОВ), кој се наоѓа во темелите на комерцијална банка, ако ве однесе патот натака, ѕирнете во излогот карши кругчето и ќе ги видите ископините. Мрдната работа! А новиов “музеј“ го спикале ко ова воопшто да не постои. Баш ме интерсира со кој објект ќе го удриме дното на кичерајската турбо-фолк мизерија во која се наоѓаме....

Еве и слика од музејот.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Mar-2009 at 22:44

па гледано во моментов (естетски симетрично) околу камениот мост ќе тераат коктел градби  од арт нуво и класичен стил, односно непосредно од двете страни на камениот мост, штозначи далеку од  турбофолк но блиску до турбокласик Smile

главниот проблем, односно бељата во оваа симетрија е единствено деловниот центар на старата народна банка кој ќе биде некакво карикирана реплика на автентичната градба. затоа верувам дека она мојот предлог за замена на локациите на Цркавата од пред лумикс со оваа на "возобновената" банка  е крајно потребна работа како колку толку и навистина би се добило вкусна целина на потегот непосреднооколукамен мост, овадуриќе  беше неопходно и без да се избуткаше изградбата на археолошкиов музеј, а сега е уште по неопходно како решение!!! ова мора итно да биде воочено и корегирано како би куртулиле на мала врата, само дискутабилно е колку во оваа ситуација денес девелоперите на латис би прифатиле вакво трампање, со оглед дека ја имаат една од најексклузивните локации на плоштадот...

како појава оваа  градба можеби најдобро ќе легнеше на кале, но и овој контраст во однос на цел коктел околу карпошово востание ќе легне некако, особено што истата ќе биде резервирана за археолошки музеј пред се.

инаку мостот и во најлош случај не би требало да се дозволи да го засени камениот мост, се надевам дека ова на сликите  од свеченоста е само централна пристапна рампа на објектот, но не и мост. мостот најверојатно ќе тера в среде помеѓу камениот мост и мостот стив наумов (кај гранд) и би гоповрзувал платото  пред мнт со кеј13.11, но и во таков случај камениот мост ќе биде скриен! незнам дали е решение понизок мост или пак монтажен пр.висечки мост кој повеќе би бил атракција отколку функционално решение, но доколку се тера со нешто цврсто дури и стаклен да е пак ќе биде преоптеретување.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-Mar-2009 at 22:56
Ај да не коментирам премногу околу трампата за црквата, да кажам само дека премал е просторот кај народна банка за таква рокада и не одам воопшто понатака...


А за мостот...
Originally posted by beTon

се надевам дека ова на сликите  од свеченоста е само централна пристапна рампа на објектот, но не и мост. мостот најверојатно ќе тера в среде помеѓу камениот мост и мостот стив наумов (кај гранд) и би гоповрзувал платото  пред мнт со кеј13.11
Ти промакнало, мостот за платото пред МНТ (таканаречен мост на цвеќето) е друг, а овој е дополнителен, збутан помеѓу него и камени. „Гордите“ најави за овој мост беа повеќе пати регистрирани на форумов, независно и дополнително од најавите за мостот на цвеќето, така да мислам нема дилеми дека по обичај се сериозни во будалаштините.


Edited by Cloverstack - 23-Mar-2009 at 23:02
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 23-Mar-2009 at 23:15
@Linea

Во врска со твојата аналогија од пост #24

И двата објекта се дело на истиот архитект Слободан Живковски. Мислевме дека избегнавме куршум со градската куќа но....

ПОСТАВЕН КАМЕН-ТЕМЕЛНИКОТ НА ЗГРАДАТА НА ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ


По повеќе од половина век зграда за Уставниот суд


Идејниот архитект на зградата на државните институци, вели дека местото како и композицијата на објектот произлегува од урбанистичко просторните можности на локацијата која соодветствува со самата намена на објектот


Административна зграда со досега некарактеристично забележана идејна архитектонска изведба ќе биде објектот кој ќе го краси левиот дел од престолнината поточно кај Стопанска банка, изминатиот ден започна да се гради од другата страна на плоштадот Македонија. Зданието во кое за две и пол години ќе се сместат и трајно решат просторните проблеми на Уставниот суд, Државниот архив како и Археолошкиот музеј на Македонија, со пригодна манифестација и богослужба, камен-темелник вчера постави премиерот Никола Груевски во присуство на претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски, г.г. Стефан, идејниот архитект Слободан Жифковски и други присутни претставници од Владата.

Премиерот Никола Груевски пред присутните изрази задоволство, но и ветување на испочитување на градежните рокови околу финалниот производ.
- Наш приоритет е државата да располога со современи и успешни институции. Институции кои ќе бидат вистински државен репрезент во вистинска смисла на зборот. Органи кои ќе можат правилно и соодветно да одговорат на сите нивни задачи и цели.

Со ова ќе се реши еден сериозен проблем кој верувам со инвестирање на државата во просторно решение ќе се подобри и нивната ефикасност, изјави Груевски.
Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски рече дека конечно ќе се реши просторниот проблем на судот. Тој напомена дека Уставниот суд, конечно, по повеќе од половина век функционирање ќе добие своја зграда.

Слободан Живковски, идејниот архитект на зградата на државните институци, рече дека местото како и композицијата на објектот произлегува од урбанистичко просторните можности на локацијата која соодвестува со самата намена на објектот.
- Стилот е последица на некоја методологија, која ние несвесно сме заборавиле дека е присутна. Цела западна цивилизација има токму методологија да се градат вакви значајни објекти на стратешки позиции. Главната тема на овие објекти е да се направи државна индетификација. Непосредната близина на Камениот мост, Калето, како и некои други зданија симболи на градот кои ја потврдуваат токму оваа теза која ја применив при изведбата на овој објект, историцизмот. Имено, Живковски досега има вмешано свои идејни решенија во повеќе архиктектонски објекти низ Скопје. Еден од побитните, според него, е и Бизнис центарот Соравија, до Градскиот трговски центар.

Инаку, изградбата на Административната зграда ќе биде финансирана од Владата со 1,5 милијарди денари, средства распределени од три буџети, која според градежните планови ќе треба да биде завршена за 28 месеци.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FF7F784A0D2BD44CB3834D32E84EC550
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 23-Mar-2009 at 23:20

@ clo 

па да де мостот на цвеќето, како и да е, многу веројатно е да станува збор за овој мост, и во таа дискусија таму предложив исклучиво монтажен висечки мост како прифатлива опција за такво нешто...

инаку простор има прилично доволно за Црквата на место на СНБ, само ќе треба истата да е скоро залепена до метропол, а камбанеријата токму може да оди одзади кај тоа ширинката меѓу антикварницата и  подземниот техномаркет. но да не ја тераме тука за тоа иако реално тоа е единствено чаре за да се заокружи повкусно овој потег околу камениот мост!

инаку за катноста најверојатно моментот 8+1 односно до венец 8 спрата и плус куполите еден спрат, најверојатно ќе тераат и подруми за архивот и музејот.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Mar-2009 at 23:23

glej kolku malo mesto. najverojatno go zbutaat nekako ama ke izgleda gnasno. od plostad koga ke vidisPuke

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 74>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.