build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 01-Nov-2011 at 16:26
OKA, пролистај по старите објави, објаснето е која е намената на мостот од самите спроведувачи на проектов. Впрочем, за која јавна површина пред објектот станува збор? За 5 метри квадратни?

Ако земеш буквалистички, да мостот не е влез во објектот, бидејќи не влегува директно во објектот (едвај...). Сепак резонот зад овој мост во контекст на објектот е повеќе од јасен. Но ништо страшно што „величествениот“ приод кон објектот испадна фелеричен, тоа е само уште една ставка во долгата листа... нормален производ на агресивно протурканиот инстант урбанизам што не снајде во најстрогиот центар на градот. Искрено да ти кажам, после се, не се возбудив премногу, само нотирав.




Edited by Cloverstack - 01-Nov-2011 at 16:30
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 01-Nov-2011 at 17:13
Хм.. добро нели вака треба да е ситуацијата со објектот во однос на мостот?

Инаку јас сум грешка во последниот пост, оската на мостот треба да е под прав агол со оската на музејот, бидејќи примарна цел на мостот е обезбедување комуникација со другата страна на кејот, т.е. во пакет се, a тоа добро се гледа и на планов.





Edited by HugoGoulding - 01-Nov-2011 at 17:19
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 01-Nov-2011 at 17:21
Во урбаниситчката подлога под маркицата се приметува како е точно поставен објектот, не ја опфаќа целата маркица која е поставена под прав агол со мост, но објектот не е. И јас очекував да бидат под прав агол, незнам зашто, така ни беше логично. Не ми изгледа дека е некој посебно проблем чим до сега не сме го приметиле. Објектот е малку ротиран да не го игнорира плоштад, а мостот е така веројатно така зашто так аим бил најкратката должина и им било логично да е така. И јас само го нотирам, не ми изгледа дека е којзнае каков проблем.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 01-Nov-2011 at 18:26
Originally posted by Cloverstack

...за која јавна површина пред објектот станува збор? За 5 метри квадратни?...
Прилично солидна јавна површина пред и позади столбовите, сега во градба тоа не се чувствува.
Originally posted by Cloverstack

...Искрено да ти кажам, после се, не се возбудив премногу, само нотирав
Нема возбуда. И јас само нотирав дека мостот не е влез.
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 01-Nov-2011 at 18:53
Originally posted by OKA

Прилично солидна јавна површина пред и позади столбовите, сега во градба тоа не се чувствува.
Очигледно имаме различно поимање на тоа што е јавна градска површина.

И веројатно имаме сосема различен поглед на работите, дали е оправдано да се гради мост до таква „јавна површина“ (пошто нели, мостот не бил за влез во објектот).



Originally posted by OKA

Нема возбуда. И јас само нотирав дека мостот не е влез.
Во ред, немам намера да навлегувам во семантика. Ќе се изгради мостот, ќе се изгради и партенонот, па ќе видиме како сето тоа ќе изгледа така накриво поставено. И ќе видиме колку и како граѓаните ќе ја користат „солидната јавна површина“ пред и позади столбовите.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 01-Nov-2011 at 21:24
од скицата се гледа дека објектот е поместен бегајќи од Комерцијална и Стоун бриџ,па малку наликува на скечот на к-15 со лошо сошиеното сако(ако се накривиш малку све ќе биде ОК)
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 01-Nov-2011 at 23:15


Прво, тоа не е скица, туку исечок од детален урбанистички план.

Друго, тоа што го гледаш шрафираното не е објектот, туку градежната маркица.

Edited by HugoGoulding - 01-Nov-2011 at 23:19
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 02-Nov-2011 at 00:20
несакам да оптоварувам со точни стручни имиња и знам дека е маркица,но видно се гледа дека левиот полукруг е подалеку од реката него десниот(подолу на течението).

и во крајна линија само си коментираме,за мене пак ќе остане уставниот најрепрезентативен објект покрај вардар и немам некоја посебна замерка за ништо од објектот освен што можело да се заштеди со египетскиот мермер.не морало да се обложува целиот објект со мермер,можи некаде и малтер.ипак сме посиромашна држава,ама тоа си е мое мислење
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 02-Nov-2011 at 00:45
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by OKA

Прилично солидна јавна површина пред и позади столбовите, сега во градба тоа не се чувствува.
Очигледно имаме различно поимање на тоа што е јавна градска површина...
Originally posted by OKA

Нема возбуда. И јас само нотирав дека мостот не е влез.
Во ред, немам намера да навлегувам во семантика. Ќе се изгради мостот, ќе се изгради и партенонот, па ќе видиме како сето тоа ќе изгледа така накриво поставено. И ќе видиме колку и како граѓаните ќе ја користат „солидната јавна површина“ пред и позади столбовите.
Музејов е градба чија архитектура апсолвира трем, определен како јавна површина помеѓу фасадата и челните столбови.
Тука, на таа јавна површина и пред неа, во годините што доаѓаат, милиони луѓе ќе поминат и заминат, ќе седнат и прилегнат, ќе се фотографираат, телефонираат, ќе испијат кафе ту гоу и изедат сендвич, прочитаат книга, слушнат музика, туристите и гостите ќе ја погледнат градската мапа, ќе одлучат за следната знаменитост, ќе фрлат петка-круна за ќебап или бурек, ќе ја гланцнат за кратко, штотуку купената, музејска реплика на Адам од Говрлево, вљубените ќе го ловат зајдисонцето кон Водно или првите снегулки во Вардар...
Што се може човек да направи на малку јавен простор...
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 02-Nov-2011 at 02:34
мошне интересна преписка, борба помеѓу егзактното и субјективното, помеѓу физичкото и метафизичкото...и така е. Од ДУП-от се гледа, ако е претставена реалната ситуација, дека е направен компромис за насоката на мостот помеѓу нормалата на подолжната оска на архивот и радијалата на сегментот од круг кој е дефиниран од реката Вардар. Првото сугерира небаре паралелност со Камени, а второто поголем отклон од истиот. Во овој потег можеби повеќе ќе смета нееднаквото растојание на фонтаната од двата моста /најверојатно свесно направено за да се отворат визурите плоштад-архив и обратно/ или, велам можеби, лошото читање на урбаните компоненти кои што ќе следат во и околу Вардар. Сепак, анализата требало да ја прави некој друг претходно, а наше ќе биде дали ќе ја прифатиме оваа просторна семантика. Во моментов сме во таква позиција.

Edited by Gradinarot - 02-Nov-2011 at 02:40
.....   .......
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 02-Nov-2011 at 03:36
Originally posted by Gradinarot

мошне интересна преписка, борба помеѓу егзактното и субјективното, помеѓу физичкото и метафизичкото...и така е. Од ДУП-от се гледа, ако е претставена реалната ситуација, дека е направен компромис за насоката на мостот помеѓу нормалата на подолжната оска на архивот и радијалата на сегментот од круг кој е дефиниран од реката Вардар. Првото сугерира небаре паралелност со Камени, а второто поголем отклон од истиот.Во овој потег можеби повеќе ќе смета нееднаквото растојание на фонтаната од двата моста /најверојатно свесно направено за да се отворат визурите плоштад-архив и обратно/ или, велам можеби, лошото читање на урбаните компоненти кои што ќе следат во и околу Вардар. Сепак, анализата требало да ја прави некој друг претходно, а наше ќе биде дали ќе ја прифатиме оваа просторна семантика. Во моментов сме во таква позиција.


Мала забелешка, погрешно си сфатил нешто или лошо си го протолкувал планот. Двете фонтани во Вардар се всушност на еднакво растојание од Камени мост, од едната и од другата страна на истиот, и таа фонтана што е помеѓу Камени и мостот Око нема никаква соодносна врска и димензија помеѓу овие два моста.

Edited by HugoGoulding - 02-Nov-2011 at 03:41
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 02-Nov-2011 at 19:36
и после сите муабети за поставеноста на мостот и на судот, имам едно прашање...
зошто објектот е така накриво поставен, никој не се запраша? не ја следи ниту линијата на кејот, ниту пак линијата на банката, туку го спикале онака како што било најлесно, и всушност ја пшронашле единствената физички возможна опција со таков објект
повеќе од очигледен е фактот уште од самиот почеток дека тука воопшто немаше простор за објект и сеуште се прашувам зошто жити све мораа тука да градат објект со толкав габарит и со таква форма, која физички не одговара на просторот
кога веќе мораа да спикаат објект таму по секоја цена, барем да го испланираа според можностите кои ги имаше тој простор, па после слободно нека тераат „бароци“ колку сакаат со фасадата, тоа немаше да ми смета

и сите други глупости кои не ми се допаѓаат кај објектот, како неговите архитектонски елементи, не се како што треба изведени поради ипровизацијата при обидот на тој простор да се спика тип на објект кој по никоја нормала не одговара на таков простор, со таква форма и толкава големина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 06-Nov-2011 at 04:13
Originally posted by gjoko

несакам да оптоварувам со точни стручни имиња и знам дека е маркица,но видно се гледа дека левиот полукруг е подалеку од реката него десниот(подолу на течението).

и во крајна линија само си коментираме,за мене пак ќе остане уставниот најрепрезентативен објект покрај вардар и немам некоја посебна замерка за ништо од објектот освен што можело да се заштеди со египетскиот мермер.не морало да се обложува целиот објект со мермер,можи некаде и малтер.ипак сме посиромашна држава,ама тоа си е мое мислење


Ах бре Ѓоко, на целото ова мегаломанско арчење „како да нема утре“ ти си се фатил за неколку тона мермер.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 06-Nov-2011 at 11:38
не сме толку сиромашна држава да не градиме,ама не сме ни богата да ставаме египетски мермер
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 06-Nov-2011 at 11:56
Originally posted by gjoko

не сме толку сиромашна држава да не градиме,ама не сме ни богата да ставаме египетски мермер

Jas mislam deka siromasna drzava sme no sepak investirame povekje vo gradiznistvoto otkolku vo drugi sektori. Smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 06-Nov-2011 at 14:06
Originally posted by gjoko

не сме толку сиромашна држава да не градиме,ама не сме ни богата да ставаме египетски мермер
погрешно ли е ако не ми е јасна логикава?
целовкупната изградба на објектот чини многу повеќе одколку цел мермер потрошен во Ск2014 (фигуративно кажано)
така да, ок е да се потрошат пари за изградба, ама ќе штедиме на мермер Question
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 06-Nov-2011 at 18:13
можеби и внатре има мермер и секакви други луксузи,поентата ми е да се намалат трошковите воопшто.немора мермер,можи и нешто друго,спомениците немора да се 5 метарски,нека се 3 метарски и се така ќе се заштеди 30 % најмалку
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 06-Nov-2011 at 18:16
Originally posted by gjoko

можеби и внатре има мермер и секакви други луксузи,поентата ми е да се намалат трошковите воопшто.немора мермер,можи и нешто друго,спомениците немора да се 5 метарски,нека се 3 метарски и се така ќе се заштеди 30 % најмалку
те разбирам што сакаш да кажеш
јас само имплицирам дека покрај толкава мегаломанија и потрошени средства за неа, нема некоја посебна смисла да се штеди во фасадните материјали, кои сочинуват мал процент од целовкупните трошоци за еден проект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 08-Nov-2011 at 15:17
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 08-Nov-2011 at 16:45


od Nikolaa-http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1213587&page=37

Edited by gjoko - 08-Nov-2011 at 16:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.