build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 25-Mar-2009 at 18:04
јас всушност судов си го замислував дека излегува на карпошово востание и така ако не друго барем го оформува ама непријатно се изненадив

Back to Top
Eden Decko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Eden Decko Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 25-Mar-2009 at 18:05
ДАЛИ МАКЕДОНСКИВЕ АРХИТЕКТИ НЕКОГАШ ВО ЖИВОТОТ СЛУШНАЛЕ ЗА ЕКЛЕКТИЦИЗАМ!!!

Кој не слушнал нека си прочита

http://en.wikipedia.org/wiki/Eclecticism


Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 25-Mar-2009 at 18:31
Originally posted by UrbanFreak

На тие што им се допаѓа проектот, нека си го земат во своите градови. Јас како жител на Скопје, почнувам да се срамам од овој невиден кич во нашиот град. Wallbash

Се прашувам дали воопшто овие наши „генијални“ архитекти живеат во Скопје или целта е градот уште толку да се обезличи.


UranFreak, komentarov voopsto ne ti e na mesto! ne zaboravaj deka kako prvo se raboti za forum, kade sto sekoj clen moze slobodno da go izrazi svoeto mislenje i pritoa ne treba da mu ja misli dali ke bide masakriran od neistomislenici. znaci se raboti za razlicni stavovi i razlicni vkusovi i ubeduvanja i tokmu zatoa ne treba nekoj da se napagja na takov nacin samo zatoa sto ne se slozuva so tebe. na krajot na kraistata forumov bi bil najdosaden na svetov ako site imaat ist stav i isto mislenje za sve sto se desava vo makedonija ili skopje.

kako vtoro, voopsto ne e na mesto prvata recenica od tvojot post. vo forumov ima clenovi od razlicni nacionalnosti, koi ziveat vo razlicni gradovi i drzavi. no site imame edno nesto zaednicko...clenovi sme na build.com.mk zatoa sto se interesirame za svoite gradovi i za makedonija voopsto. ubeden sum deka sekoj vo forumov saka eden den da gi vidi nasite gradovi so eden moderen evropski izgled, ne samo ti i pred se ne samo tie sto vo momentov ziveat vo skopje!!! jas ziveam vo düsseldorf, ama sum roden skopjanec i mene skopje mi znaci i mi e podednakvo drago kako na tebe i na ostanatite ovde. znaci vo idnina te molam razmisli pred da izlezes so takov ispad koj pred se e navreda za makedoncite nadvor od makedonija. ako e taka daj da se izbriseme nie, pa da si ostanete samo vie sto si ziveete vo skopje i ostanatite gradovi vo makedonija.Ohno
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 25-Mar-2009 at 18:59
moze ne e moje da kritikuvam ali ova mene mi nalikuva na provokacija kon Grcija, zosto ova lici na taa gradbata vo atina sto e, znam nekoj ke rece deka vakvoo slicno ima i vo Wasintong ama barem tie go nemaat toj problem 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 25-Mar-2009 at 19:07
@ Dragan
vo pravo si, ama ova e nesto drugo (politika nema ovde mesto)
izvini , ubo ce bese da imavme edna niska za politika no ....
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 25-Mar-2009 at 19:09
da ama sakam da kazam vo sto e poentata vo ovaa gradba
Back to Top
BOKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BOKO Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 25-Mar-2009 at 19:41
Поентава е  ГО ВИДОВ НА ДРУГО МЕСТО И СЕГА ГО САКАМ И КАЈ МЕНЕ ДОМА!!!!! исто се случува со сите нови проекти и идеи на ТАЛЕНТИВЕ , ко на пример црква на плоштад!!!!

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Mar-2009 at 19:48
Originally posted by kire85

Originally posted by UrbanFreak

На тие што им се допаѓа проектот, нека си го земат во своите градови. Јас како жител на Скопје, почнувам да се срамам од овој невиден кич во нашиот град. Wallbash

Се прашувам дали воопшто овие наши „генијални“ архитекти живеат во Скопје или целта е градот уште толку да се обезличи.


UranFreak, komentarov voopsto ne ti e na mesto! ne zaboravaj deka kako prvo se raboti za forum, kade sto sekoj clen moze slobodno da go izrazi svoeto mislenje i pritoa ne treba da mu ja misli dali ke bide masakriran od neistomislenici. znaci se raboti za razlicni stavovi i razlicni vkusovi i ubeduvanja i tokmu zatoa ne treba nekoj da se napagja na takov nacin samo zatoa sto ne se slozuva so tebe. na krajot na kraistata forumov bi bil najdosaden na svetov ako site imaat ist stav i isto mislenje za sve sto se desava vo makedonija ili skopje.

kako vtoro, voopsto ne e na mesto prvata recenica od tvojot post. vo forumov ima clenovi od razlicni nacionalnosti, koi ziveat vo razlicni gradovi i drzavi. no site imame edno nesto zaednicko...clenovi sme na build.com.mk zatoa sto se interesirame za svoite gradovi i za makedonija voopsto. ubeden sum deka sekoj vo forumov saka eden den da gi vidi nasite gradovi so eden moderen evropski izgled, ne samo ti i pred se ne samo tie sto vo momentov ziveat vo skopje!!! jas ziveam vo düsseldorf, ama sum roden skopjanec i mene skopje mi znaci i mi e podednakvo drago kako na tebe i na ostanatite ovde. znaci vo idnina te molam razmisli pred da izlezes so takov ispad koj pred se e navreda za makedoncite nadvor od makedonija. ako e taka daj da se izbriseme nie, pa da si ostanete samo vie sto si ziveete vo skopje i ostanatite gradovi vo makedonija.Ohno
Кире, не гледам со што толку навредив некоја националност или недај боже некоја религиозна група или друг град. Се сложувам со тоа дека форумов е место за искажување на своите ставови и тоа и го направив. Мислам дека претеруваш во критиките, препрочитај ја повторно реченицата и ќе видиш дека никого не напаѓам, само напоменувам дека јас како жител на Скопје не го посакувам овој грд објект во мојот град. И BTW тука дискутираме за објекотот, не за ставовите на членовите.
 
Што се однесува до влезот во објектов, зарем нема да има никаков влез од другата страна, карши Стоун Бриџ/Комерцијална?
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 25-Mar-2009 at 19:53
Originally posted by UrbanFreak

Кире, не гледам со што толку навредив некоја националност или недај боже некоја религиозна група или друг град. Се сложувам со тоа дека форумов е место за искажување на своите ставови и тоа и го направив. Мислам дека претеруваш во критиките, препрочитај ја повторно реченицата и ќе видиш дека никого не напаѓам, само напоменувам дека јас како жител на Скопје не го посакувам овој грд објект во мојот град. И BTW тука дискутираме за објекотот, не за ставовите на членовите.
 
Што се однесува до влезот во објектов, зарем нема да има никаков влез од другата страна, карши Стоун Бриџ/Комерцијална?


Komentarot mi se odnesuvase na tvojata prva recenica pred se, koja e nesrekjno formulirana...ostava vpecatok deka clenovite koi ne se od skopje, nemaat pravo na poddrska na nekoj proekt od skopje koj im se dopagja.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 25-Mar-2009 at 20:02

@Kire

Создаваш тензија тамо каде што ја нема. Точно нагласив што ми беше поентата а ако некој од модераторите сметаат дека коментарот е несоодветен, слободно нека го тргнат или преместат во мислам несразмерен развој нишката.
 
Поради ваквите промашени проекти во нашиот град се создава впечаток дека само во Скопје се инвестира, а мислам дека повеќето ќе се сложите (без разлика кој од кој град е) дека ваквото безмилосно и непродуктивно трошење на пари, ниту и помага на економијата на градот/државата нити помага да се креира урбано и модерно Скопје.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 25-Mar-2009 at 20:10

da, derzavata dreba da pravi ubavi proekti i visoki (barem narednite 4 godini) centarot e poln so 6 katnici i kucarki, kakov centar, treba da bide prekrasen (koga ce pocnis od gtc do evn super e visoki, moderni zgradi a potoa Puke

Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 25-Mar-2009 at 20:33
Не го подржувам објектов ама сепак мора да се признае дека Скопје го има едно од најлошите централни јадра исполнето со остатоци на некаква си недоречена замисла. Да не збориме за околината на објекот која што е приказна за себе. Добивам впечаток дека последните 50 години во Скопје се изгуби смислата за убавина простор функционалност. Сето тоа зачинето со доза на непочит спрема своето и на крај се добива целата жална слика на она што е СК денес. Овој објект ниту ќе надокнади нешто што е пропуштено пред 5 века 100 години или 40 години да се изгради туку само ќе се вклопи во таа очајна слика а може и ќе додаде некоја доза на сарказам.
За коментарот на УрбанФреак и ја добив таков впечаток ама сепак треба да се знае дека СК отсекогаш било терет на државата и најверојатно и ќе остане учте долго време. Видовме локалната скопска власт колку е способна да направи освен што се правда на мал буџет којшто сепак по прпорција е многу поголем во однос на другите општини. Сите овие проекти се со државни пари, СЕПАК. Најзално е што до сега нема никакви резултати.   
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 25-Mar-2009 at 23:33
Плоштад Карпош мора да се направи, и да заличи централното подрајче. НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ТОЛКУ СЕ ФОРСИРА САМО ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА??
Централното подрачје треба да биде широко и да опфаќа повеќе плоштади и пешачки зони
Исто со мостовите?? Земете прво направете ги проектите за Крушевска и Климент Охридски со мостови.
Мислам дека доста е веќе го загушивте тоа мало па мало централно подрачје треба малку проширување.


Edited by Supervisor - 25-Mar-2009 at 23:34
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 26-Mar-2009 at 00:27
Originally posted by anDarko

Originally posted by Cloverstack

Го знам градскиот, мислев на оној објект што се наоѓа позади судска палата:

41°59'51.54"N  21°26'33.07"E

Нели е тоа архив на Македонија?


ух тоа не знам...да не го отстапуваат тој простор на некој од судовите/обвинителство - и онака секогаш нив им недостига простор...

Еве успеав да потврдам дека тоа е архивот на Македонија (во енциклопедија на Југославија го има сосе слики).

Еве извадок од текстот:
„Основан е на 1.IV.1951 врз основа на Законот за државните архиви во НР Македонија. Од своето основање промени повеќе згради, додека во 1969 не доби нова зграда наменета за потребите на современ архив, која располага со вкупно 3692m², од што за работни простории 1794m², а за депо 1898m² ...“

Со оглед дека од 13-те иљади метри квадратни во најновиов монструм четири ката се предвидени за музеј, плус просториите потребни за судот, ми изгледа дека за архив можат да останат отприлика толку колку што има и постоечкиов објект, а плус постоечкиов објект има простор и одлични услови да се догради (доколку е потребно) квалитетно и функционално , што не е случај со монструмот... Дефинитивно не ми е јасна оваа рокада. Единствено како што велиш, доколку постоечкиот архив отиде во комплексот судови, како административен објект и како судски архив, но ова и јас го кажувам онака од ракав, бидејќи друга комбинација не гледам. Мада што сум запнал па јас да барам логика во целава оваа мрдната работа...


Edited by Cloverstack - 26-Mar-2009 at 00:28
Back to Top
extras View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote extras Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 26-Mar-2009 at 03:37
Podrska za proektot
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 26-Mar-2009 at 03:41
Originally posted by extras

Podrska za proektot


Може малку поткрепа на ставот?! Не е задолжително, но ако може! Пошто вака до сега еден од ретките си што се слжува со проектот! Ај те молам мене многу ме интересира зашто на Македонија и потребно толку узурпирање на локацијава. За проектот не навлагам, може и да ни се свиѓа може и не, тоа е личен вкус. Еве мене конкретно ми смета најмногу зеленото стакло, вака стилот и не ми смета до толку посебно пошто и не сум архтект па да се разбрам детално, но не ми смета изгледот, ама локацијава е преседан!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 26-Mar-2009 at 04:40

Originally posted by extras

Podrska za proektot

каква? идејата за ваква градба ти е ок или самата градба ти е по кеиф? и јас се сложувам дека функцијата ќе ја има како појава, но во ваква форма и волку збутан малку ќе го преоптовари тој дел, иако ќе направи колку толку почиста стилска симетрија во однос на музејот од спротива, но во тој случај самата висина која е наметната  претпоставувам како би се скрила во позадина комерцијална, премногу ќе ја наруши пак геометриската симетрија во околината. мислам дека најдобро решение ќе беше тука да се турнеше старата зграда на комерцијална, и на нејзино место да дојдеше некоја ротонда.

инаку ова културно средиште во центарот на градот со мирис на покласично опкружување, дури и во оваа форма мислам и нема толку лошо да излезе доколку навистина се изведе истото со осет, но за осет немаме средства,  а за усул пак не знаеме, затоа и треба навистина претпазливост кон сето она што е најавено.

Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 28-Mar-2009 at 01:02
Ова воопшто не ми се допаѓа.
Друга работа што тој простор ќе го пренатрупаат.

Originally posted by ArchiTechTone

Баш ме интересира како ќе влагаат луѓе во музејот доколку се зголеми водостојот на реката, или недајбоже ако вардар го направат пловен?!?! или имаат подземна улица и за влегување ?Човечката глупост навистина е бесконечна...


И јас се прашувам ова.
Како што кажа некој на Кајгана форум, Владата си игра „Симс“ пиратска верзија.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 28-Mar-2009 at 08:11
Иако можда 80% од вас не го сакате, мене искрено кажано ми се свиѓа зградава многу.(дури со тие (кич) зеленото стакло и копулите???) Истото го кажав кога овај ист дизајн беше даден како протест за тендерот на офицерски мислам беше. Незнам ваквата аркиктура ми делува некако смирувачки. Сега за местото за градба не можам точно да коментирам дека не живеам во Скопје. Иако имам видено рендери како ќе изгледа, би се воздржил за сега. Најповеќе сакам нова, модерна, експериментална аркиктура, специајлно мешавина (сигурно не глупаво измешано) со некаков класичен изглед ако е можно без да стане некаков кич или како да речам измешан и без карактер објект. Овај објект малку ме потцетува на тоа. Сигурно овај пост ќе биде сфатен како еден голем кич на неколку од вас lol   

Cheers

p.s. Во врска со тој предходниот пост кој беше фокусиран кон тие што го сакаат пројектов, па да си го земат во градот кај што живеат, па ако е можно би го зел hehe
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 28-Mar-2009 at 08:45
Originally posted by shyes

Иако можда 80% од вас не го сакате, мене искрено кажано ми се свиѓа зградава многу.(дури со тие (кич) зеленото стакло и копулите???) Истото го кажав кога овај ист дизајн беше даден како протест за тендерот на офицерски мислам беше. Незнам ваквата аркиктура ми делува некако смирувачки. Сега за местото за градба не можам точно да коментирам дека не живеам во Скопје. Иако имам видено рендери како ќе изгледа, би се воздржил за сега. Најповеќе сакам нова, модерна, експериментална аркиктура, специајлно мешавина (сигурно не глупаво измешано) со некаков класичен изглед ако е можно без да стане некаков кич или како да речам измешан и без карактер објект. Овај објект малку ме потцетува на тоа. Сигурно овај пост ќе биде сфатен како еден голем кич на неколку од вас lol   

Cheers

p.s. Во врска со тој предходниот пост кој беше фокусиран кон тие што го сакаат пројектов, па да си го земат во градот кај што живеат, па ако е можно би го зел hehe
Јас со задоволство би ти го дал Cheersда е до мене, токму тоа и ми беше поентата во мојот пост, секој има право да каже дали нешто му се допаѓа или не, но најповикани во секој случај се граѓаните на тој град во кој што објектот треба да се гради, граѓаните од чии што даноци тоа треба да се гради, а дури после тоа сите останати, како што и мене би ми било лесно да коментирам дали ми е допаѓа или не да речеме Сиднејскатра Опера, островите палми во Емиратите и слично.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.271 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.