build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6667686970 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1341 Posted: 30-Oct-2014 at 23:36
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by Danndy



Е токму тоа. Се нарекува Македонија. А ти како некој кој толку добро познава Историја/Археологија, па и со 4то одд основно некој, баш би знаел дека тој главен град нема никаква ама баш никаква врска со било која Македонија, освен со оваа денешнава.



За твоја информација околу Скупи и целиот Скопски регион има откривано наоди од Античка Македонија, кастели дури и бронзени сребрени и златни монети од времето на Филип Александар и подоцнежните антички македонски владетели.

Монетоковањето во историјата се зема и како една од најубавите потврди за границите и териториите кои ги опфаќало едно кралство. Во случајов слободно можеме да кажеме дека Античка Македонија го контролирала целиот регион од горното повардарје од Тетово Гостивар и Скопје

Ако може во Лондон Москва Париз да изложуваат наоди кои не им припаѓаат зошто па ние да не би можеле и би се срамеле од тоа кога Античка Македонија е потврдена дека го опфаќала целиот регион од Етничка Македонија а подоцна и многу пошироко? Башка што нашата држава до ден денеска се нарекува Македонија а нашиов народ Македонски.


Не ми делуваш дека треба стручна литература да ти постирам, па ова ваљда ти е доволно: Скопје никогаш не било дел од Античка Македонија

И тоа што е откривано во околината на Скопје тебе ти е доволно силен доказ? Епа ако е така, не се доволни силни доказите од цели градови на територијата на Република Грција, и сеа као монетите околу Скопје се огромниот тој доказ и that's it.

Wake up! Словените ја нападнела Хераклеа во VI век, кога и животот во овој град изумрел... Тоа е тоа. За тој дел од историјата ќе си зборуваме, или подобро ти е со друга најубава потврда за историјата?

Тоа што територијата е иста е quite retarded thing to mention. Исто како сега Турција да побара да не присвои, да бараме ние се до Египет или Англија да побара се назад... Стварно пропаганда мн лоша владее.
Traveling.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1342 Posted: 30-Oct-2014 at 23:40
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by zabegan

сега не значи дека треба да ги имитираме Англичаните и Парижаните или било кој друг... како прво, во своите најдобри години тоа биле империи кои му имаат направено неверојатна кражба на целиов свет, и според мене навистина е срамотно тоа што за еден Англичанец би било гордост тоа што носот од свингата во Гиза се наоѓа во негов музеј... и истото важи за било која друга земја, не го оправдувам таквото однесување каде и да еа и ние сме тие кои се лутиме најмногу за крадени артефакти и присвојување на историја, а сега ние градиме археолошки музеј кој ни сам не знае што е и форсира одредена политика и покрај тоа што нема потреба од тоа... најцивилизиран начин да изведеш претставување на својата култура и историја пронајдена како артефакти на други простори, е со специјални привремени егзибиции, и тоа со реални артефакти кои ќе ги донесат „на позајмица“ на одредено време, а не со копии... се друго е надвор од нормала


Која историја тоа ние ја присвојуваме? Кои артефакти ги крадеме?
Дај малце не биди до толку напорен и вулгарен. На моменти дури и наликуваш на Папуљас Кофос и Маљас кога лупаат зелени на кои и нацистите би се зачудиле.

Античка Македонија си е потврден дел од историјата на македонскиот народ.

Преродбениците и револуционерите од 17 18 19 век како Коста Шахов Прличев Цепенков Сандански Карев Жинзифов Димитрија македонски и многу други националната свест на овој народ ја будеа со легендите за историјата на Александар и Филип

Првата легенда во зборникот на Миладиновци ти е легендата за Александар.

Кој си ти тоа да го спориш и со кое право?
ама не ти зборам за историја и нe оспорувам ништо, туку ти зборам за локалитети, за национален музеј и за тоа што треба да има во него ако сакаме да се претставиме како сериозни луѓе
и не не обвинувам дека крадеме, туку дека некој при првата прилика што ќе ја добие ќе не обвини за тоа, како што се пациентите што ги спомна во репликава... па иди ти после расправај за нашата историја со нив
вака, што си е сигурно, сигурно си е, во археолошки музеј прикажуваш артефакти од твоите локалитети, и тоа е се... без да личиш како некое мало дете кое се тепа за лижавче и плаче наоколу убедувајќи ги другите како е негово... малку посериозен и попрофесионален пристап кон работите ќе ве молам
со други зборови, Античка Македонија си е потврден дел од историјата, ама само за нас, а на остатокот од светов верувај не му е гајле за тоа, а на нашите соседи тоа им е животна преокупација и ќе јa искористат секоја прилика да не обвинат или обрукаат за нешто... и после што? музејов на контраверзија ќе ни остане? од толку многу вредни артефакти кои се прикажани и кои што може да се прикажат во музејот, главна тема на муабет ќе биде тоа како сме го ископирале саркофагот со некаква подлабока политичка позадина, исто онака како што се понаша цел балкан кон историјата која ја има во него, која е вредна и која сите ја национализираат и ја политизираат без потреба
јас се гордеам со самото тоа што денес газам на земја на која газеле светски познати империи и луѓе и што имам докажи од мојата почва дека постоеле на овие простори, без размислување на кого сум му потомок и точно кој дел од сето тоа ми е национална историја... што е толку тешко во тоа?
поентата на еден музеј е да го претстави токму тоа, пред да се перчиме наоколу со теории за потекло на нации, треба прво тој стадиум да го надраснеме


Edited by zabegan - 30-Oct-2014 at 23:54
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Opinion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Opinion Quote  Post ReplyReply #1343 Posted: 31-Oct-2014 at 11:00
Originally posted by zabegan




Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by zabegan

сега не значи дека треба да ги имитираме Англичаните и Парижаните или било кој друг... како прво, во своите најдобри години тоа биле империи кои му имаат направено неверојатна кражба на целиов свет, и според мене навистина е срамотно тоа што за еден Англичанец би било гордост тоа што носот од свингата во Гиза се наоѓа во негов музеј... и истото важи за било која друга земја, не го оправдувам таквото однесување каде и да еа и ние сме тие кои се лутиме најмногу за крадени артефакти и присвојување на историја, а сега ние градиме археолошки музеј кој ни сам не знае што е и форсира одредена политика и покрај тоа што нема потреба од тоа... најцивилизиран начин да изведеш претставување на својата култура и историја пронајдена како артефакти на други простори, е со специјални привремени егзибиции, и тоа со реални артефакти кои ќе ги донесат „на позајмица“ на одредено време, а не со копии... се друго е надвор од нормала


Која историја тоа ние ја присвојуваме? Кои артефакти ги крадеме?
Дај малце не биди до толку напорен и вулгарен. На моменти дури и наликуваш на Папуљас Кофос и Маљас кога лупаат зелени на кои и нацистите би се зачудиле.

Античка Македонија си е потврден дел од историјата на македонскиот народ.

Преродбениците и револуционерите од 17 18 19 век како Коста Шахов Прличев Цепенков Сандански Карев Жинзифов Димитрија македонски и многу други националната свест на овој народ ја будеа со легендите за историјата на Александар и Филип

Првата легенда во зборникот на Миладиновци ти е легендата за Александар.

Кој си ти тоа да го спориш и со кое право?
ама не ти зборам за историја и нe оспорувам ништо, туку ти зборам за локалитети, за национален музеј и за тоа што треба да има во него ако сакаме да се претставиме како сериозни луѓеи не не обвинувам дека крадеме, туку дека некој при првата прилика што ќе ја добие ќе не обвини за тоа, како што се пациентите што ги спомна во репликава... па иди ти после расправај за нашата историја со ниввака, што си е сигурно, сигурно си е, во археолошки музеј прикажуваш артефакти од твоите локалитети, и тоа е се... без да личиш како некое мало дете кое се тепа за лижавче и плаче наоколу убедувајќи ги другите како е негово... малку посериозен и попрофесионален пристап кон работите ќе ве моламсо други зборови, Античка Македонија си е потврден дел од историјата, ама само за нас, а на остатокот од светов верувај не му е гајле за тоа, а на нашите соседи тоа им е животна преокупација и ќе јa искористат секоја прилика да не обвинат или обрукаат за нешто... и после што? музејов на контраверзија ќе ни остане? од толку многу вредни артефакти кои се прикажани и кои што може да се прикажат во музејот, главна тема на муабет ќе биде тоа како сме го ископирале саркофагот со некаква подлабока политичка позадина, исто онака како што се понаша цел балкан кон историјата која ја има во него, која е вредна и која сите ја национализираат и ја политизираат без потребајас се гордеам со самото тоа што денес газам на земја на која газеле светски познати империи и луѓе и што имам докажи од мојата почва дека постоеле на овие простори, без размислување на кого сум му потомок и точно кој дел од сето тоа ми е национална историја... што е толку тешко во тоа?поентата на еден музеј е да го претстави токму тоа, пред да се перчиме наоколу со теории за потекло на нации, треба прво тој стадиум да го надраснеме


Забеган ти се правиш недоветен или стварно си таков? Зошто јас како Македонец да се секирам што ќе кажат нашите соседи кои патем водат политика спрема нас слична на онаа што ја воделе во 19 век? Како репликата од саркофагот на Александар ги навреудва Грците или било кого? Па Бугарите не ни дозволија НАШИ ИКОНИ од територија на денешна република македонија да ги претставиме како Македонски на исзложба во Белгија или кај и да беше. Во Грчки музеи имаш слики од територија на Р. Македонија како дел од Грција. И тоа е нормално нели немаш проблем со тоа. Само со копијата од Саркофагот на Александар имаш. Официјална грчка позиција (историја што ја учат и во основно во Грциј) е дека не постојат Македонци (барем не овие како нас) дека не постоело македонско малцинство туку славофони Грци во егејскиот дел на Македонија. Ги убија нашите роднини ги раселија низ цел свет и сега уште ги наркеуваат Грци каде ќе стигнат. И сега сето тоа тебе не ти пречи тебе ти е битно дали ќе не исмевале соседите и што ќе рекле странците. А што рекоа за овие егзодуси што викаат за ова што грците ни го прават денес? НИШТО. Молчат. Така да ме здоболе кој што ќе каже НИЕ ќе поставуваме тоа што го сакаме и тоа што мислиме дека е наше. За првпат после илјадници години ја имаме таа можност и ја користиме како што го прават тоа и сите други држави.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1344 Posted: 31-Oct-2014 at 14:00
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by zabegan

сега не значи дека треба да ги имитираме Англичаните и Парижаните или било кој друг... како прво, во своите најдобри години тоа биле империи кои му имаат направено неверојатна кражба на целиов свет, и според мене навистина е срамотно тоа што за еден Англичанец би било гордост тоа што носот од свингата во Гиза се наоѓа во негов музеј... и истото важи за било која друга земја, не го оправдувам таквото однесување каде и да еа и ние сме тие кои се лутиме најмногу за крадени артефакти и присвојување на историја, а сега ние градиме археолошки музеј кој ни сам не знае што е и форсира одредена политика и покрај тоа што нема потреба од тоа... најцивилизиран начин да изведеш претставување на својата култура и историја пронајдена како артефакти на други простори, е со специјални привремени егзибиции, и тоа со реални артефакти кои ќе ги донесат „на позајмица“ на одредено време, а не со копии... се друго е надвор од нормала


Која историја тоа ние ја присвојуваме? Кои артефакти ги крадеме?
Дај малце не биди до толку напорен и вулгарен. На моменти дури и наликуваш на Папуљас Кофос и Маљас кога лупаат зелени на кои и нацистите би се зачудиле.

Античка Македонија си е потврден дел од историјата на македонскиот народ.

Преродбениците и револуционерите од 17 18 19 век како Коста Шахов Прличев Цепенков Сандански Карев Жинзифов Димитрија македонски и многу други националната свест на овој народ ја будеа со легендите за историјата на Александар и Филип

Првата легенда во зборникот на Миладиновци ти е легендата за Александар.

Кој си ти тоа да го спориш и со кое право?

Мешаш две многу,многу битни работи.
Античка Македониja не мож еда биде дел от историjaта на македонскиот народ поради простата причина,дета този народ е дел от слоевенското море,кое дошло врз база на миграциони процеси овде.
Античка Македониja може да биде културно наследство на република Макeдониja,коjа денес е на тези простори.
По истата логика ти сакаш да ни прикажеш,дека и Одриската држава,па и Илирида и Дарданиja са дел от историjaта на македонскиот народ?!
Кога зборуваш за Александар, мора и да кажеме колко смртни присуди беха издадени и изполнени за лугето,кои се сметаха за негови наследници от едно ВМРО например. Дали тоа не беше грчката пропаганда во териториjaта на Македониja?!

Нека да не се лажиме, факт е дека музеja се користи за други цели,а не само за експониране на откритите артефакти.
Желбата да се докаже и засили една неофициална доктрина,дека македонците са потомци на Александар. Тоа започна со спомениците на Александар и татко му Филип,па преминава през вкопаването на темели от мермер и бронза на националната идентичност на населението. Беше изместен фокусот и центарот само за една децениja от словенството ком антиката. Тоа мора сега да се презентира некаде и безе изграден този музеj,коj служи за една ваква цел.
Затоа са и копиjaта на мермерниот саркофаг, затоа и антиката има доминантно место во музеjот денес.
Ако треба да бидам безобразен, ке кажам - фали само четката за заби на Александар.
И ако музеja на ВМРО не можеше да се разгледува без водич, сега е интересно дали тоа може во Археолошкиот музеj?


Edited by ink - 31-Oct-2014 at 14:15
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1345 Posted: 31-Oct-2014 at 14:39
Словените се сродни по јазик, не по потекло. Со Чесите и Русите имаме заедничко, колку зелката со мангото и бананите.

Ако Французите можат да ги сметаат Галите за нивни предци иако со нив немаат буквално ништо заедничко освен територија, зошто денешните Македонци не може да ги сметаат античките за нивни предци?

Имо, многу вода има под мостот поминато од тогаш до сега, и никој (поготово на овие балкански простори) не би требало да бара некаков ексклузивитет кон античките народи, ама кога веќе сите тоа го прават, како па ние во такви околности да изиграваме некакви убер-цивилизирани космополити?


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1346 Posted: 31-Oct-2014 at 14:54
Татаромонголите срце им се кине кога слушаат за врските на Македонците со антиката.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1347 Posted: 31-Oct-2014 at 15:01
Originally posted by ink


Не сакам да влегувам во вулгарниот ти речник, но ке кажам само,дека ни има нешто украдено,ни нешто уништено. За справка - опроштаване на репарациите на Бугариja от страна на Jгославиjа. Тези артефакти беха дел от тези репарации.
Со два збора, НРМ сама се откажа от се тоа. Ако некоj смета,дека има правна основа за тоа-има суд.Да отвори постапка па да се види.

Моjaта главна поента беше-ставете акцент на реалното,а не на копиjaта. Нема смисла от копиja,кои немат историска вредност. Сигурен сум дека имате оригинални артефакти,а не тип мермерен саркофаг,копиjа.


Речникот не ми е вулгарен туку соодветен кон вашето вулгарно крадење и фалширање на историјата. Бугарите не само што насилно краделе артефакти туку и уништувале тоа што неможе да се украде. Таков е примерот со црквата Свети Богородице Елеуса во Струмичко каде што во првата светска војна се украдени сите записи кои биле во црковната библиотека како и многу вредни предмети од црквата. Дури отишле до таму што ги откорнале и мермерните натписи над вратите. По пљачкањето црквата е запалена. А целото богатство вклучувајки ги и дветемермерни плочи денес е во софискиот музеј. Толку само околу твојот муабет дека нема ни уништено ни украдено. Бедно е момак бедно да не убедуваш тука за нешто што нашите баби и дедовци го имат видено и доживеано.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1348 Posted: 31-Oct-2014 at 15:24
Без разлика дали и како имаме врска со Александар, не смееме да си дозволиме нашиот идентитет да го освноваме и градиме врз тоа. Тоа е еднакво на лудост.

Па во контекст на тоа, секоја пропаганда што би била резултат на постоењето на овој музеј во тој поглед, е национално самоубиство. Всушност и нема да ни биде прво.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1349 Posted: 31-Oct-2014 at 15:42
Originally posted by fichot

Словените се сродни по јазик, не по потекло. Со Чесите и Русите имаме заедничко, колку зелката со мангото и бананите.

Ако Французите можат да ги сметаат Галите за нивни предци иако со нив немаат буквално ништо заедничко освен територија, зошто денешните Македонци не може да ги сметаат античките за нивни предци?

Види во една рака чесите,полjaците и русите и от друга страна види словените като србите например или црногорците. Коj каде е ?!
Немам намера да влегувам во толкова детаjлна обосновка,заштото тоа не е местото,а и темава.

Относно французите и галите(келтите). Правиш разлика,како во единиот пример се извлекува инициалната каписла,а во другиот само се сметат за племинja,кои били дел от териториjaта. Да видим акцентот ако сакаш мегу галите и франките например.
Тук зборуваме за различни работи.


Имо, многу вода има под мостот поминато од тогаш до сега, и никој (поготово на овие балкански простори) не би требало да бара некаков ексклузивитет кон античките народи, ама кога веќе сите тоа го прават, како па ние во такви околности да изиграваме некакви убер-цивилизирани космополити?

Нема екслузивитет и не треба да има.Историjaта и артефактите не се креират от днешните територии,а тебили на сосем различно место.
Никоj народ овде на балканот не е тргнал от антиката овде,затоа и не е коректно тоа.

Originally posted by kultuzin

Татаромонголите срце им се кине кога слушаат за врските на Македонците со антиката.

Немам намера да се симнам на твоето ниво, но ке ти кажам,дека многу полесно е за другите окол вас,кога вие се заровите во антикава.
Вие си наштетивте сами на себе веке со тоа.


Originally posted by kultuzin


Речникот не ми е вулгарен туку соодветен кон вашето вулгарно крадење и фалширање на историјата. Бугарите не само што насилно краделе артефакти туку и уништувале тоа што неможе да се украде. Таков е примерот со црквата Свети Богородице Елеуса во Струмичко каде што во првата светска војна се украдени сите записи кои биле во црковната библиотека како и многу вредни предмети од црквата. Дури отишле до таму што ги откорнале и мермерните натписи над вратите. По пљачкањето црквата е запалена. А целото богатство вклучувајки ги и дветемермерни плочи денес е во софискиот музеј. Толку само околу твојот муабет дека нема ни уништено ни украдено. Бедно е момак бедно да не убедуваш тука за нешто што нашите баби и дедовци го имат видено и доживеано.

Тоа е поредниот вулгарен речник, на чие ниво нема да се симнам поради простата причина,дека овде зборуваме за голи приказки.Само да ти припамтам,дека црквата е запалена во 1913 година от грците,а не во прва светска воjна от бугарите.
Не само тоа,а во 1916 година се прави предписание до музеjната управа да започне нивното подигане отново,поради фактот дека са полусрутени и заради тоа са пренесени надписите во Софиja,като са направени копиja,кои са оставени на местото. Докладите се уште се чуват и вакви евтини проби на популизам не можат да минат.
И да не зборуваме за откорнати работи,зашто при последната ми посета во Водоча, монахинjaта каза дека дел от стенописите,кои били зачуване били откорнати и закарани в Скопje во музеj. Затоа не брзаj да фрлуваш камен прв.

Edited by ink - 31-Oct-2014 at 16:00
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1350 Posted: 31-Oct-2014 at 15:56
Originally posted by FoSsiL

Без разлика дали и како имаме врска со Александар, не смееме да си дозволиме нашиот идентитет да го освноваме и градиме врз тоа. Тоа е еднакво на лудост.

Па во контекст на тоа, секоја пропаганда што би била резултат на постоењето на овој музеј во тој поглед, е национално самоубиство. Всушност и нема да ни биде прво.

Баш за тоа зборам Фосил. Еве радвам се дека поне ти ме разбра што сакав да кажам.
Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #1351 Posted: 31-Oct-2014 at 15:57
Originally posted by ink


Немам намера да се симнам на твоето ниво, но ке ти кажам,дека многу полесно е за другите окол вас,кога вие се заровите во антикава.
Вие си наштетивте сами на себе веке со тоа.


Kazi im go toa na vasite braka Grci...

Grcija nikogas ne postoela so denesnite granici pred vtorata balkanska vojna, ama zatoa moze da se vratat 2000+ godini vo minatoto za da gi opravdat site gluposti sto gi pravat denes.

Bugarija ne e nisto podolu... so koj mozok doagjate da ni davate pamet koj sme i sto sme... Imam familija koja sto odi nazad nekolku pokolenie vo Makedonija i ubavo znam sto sum... samo ke ti kazam, ne sum ni Srbin, ni Bugar ni Grk...
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1352 Posted: 31-Oct-2014 at 16:02
Originally posted by DejanKLM


Originally posted by ink

Немам намера да се симнам на твоето ниво, но ке ти кажам,дека многу полесно е за другите окол вас,кога вие се заровите во антикава.
Вие си наштетивте сами на себе веке со тоа.
Kazi im go toa na vasite braka Grci...Grcija nikogas ne postoela so denesnite granici pred vtorata balkanska vojna, ama zatoa moze da se vratat 2000+ godini vo minatoto za da gi opravdat site gluposti sto gi pravat denes.Bugarija ne e nisto podolu... so koj mozok doagjate da ni davate pamet koj sme i sto sme... Imam familija koja sto odi nazad nekolku pokolenie vo Makedonija i ubavo znam sto sum... samo ke ti kazam, ne sum ni Srbin, ni Bugar ni Grk...

Не сум докол на никоj да давам памет и ако корените ми исто са от тамо каде живеете и вие сега.
Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #1353 Posted: 31-Oct-2014 at 16:05
Originally posted by FoSsiL

Без разлика дали и како имаме врска со Александар, не смееме да си дозволиме нашиот идентитет да го освноваме и градиме врз тоа. Тоа е еднакво на лудост.

Па во контекст на тоа, секоја пропаганда што би била резултат на постоењето на овој музеј во тој поглед, е национално самоубиство. Всушност и нема да ни биде прво.


Fossil, problemot so pomladata generacija, na koja sto pripagas ti, e toa sto nemate identitet.

Tranzicijata niz koja Makedonija pomina od raspagjaneto na Jugoslavia ostavi dve generacii izgubeni i zbuneti.

Celta ne e da go gradime nasiot identitet od Aleksandar tuku da pokazeme eden kontiniutet na istorija, kultura, tradicija.

Toa sto Makedonskiot jazik poteknuva od Slovenskiot ne znaci deka pred Slovenite da pominat niz ovie kraevi deka ovde nikoj ne ziveel....
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1354 Posted: 31-Oct-2014 at 16:11
Originally posted by DejanKLM


Originally posted by FoSsiL

Без разлика дали и како имаме врска со Александар, не смееме да си дозволиме нашиот идентитет да го освноваме и градиме врз тоа. Тоа е еднакво на лудост.

Па во контекст на тоа, секоја пропаганда што би била резултат на постоењето на овој музеј во тој поглед, е национално самоубиство. Всушност и нема да ни биде прво.
Fossil, problemot so pomladata generacija, na koja sto pripagas ti, e toa sto nemate identitet.Tranzicijata niz koja Makedonija pomina od raspagjaneto na Jugoslavia ostavi dve generacii izgubeni i zbuneti.Celta ne e da go gradime nasiot identitet od Aleksandar tuku da pokazeme eden kontiniutet na istorija, kultura, tradicija.Toa sto Makedonskiot jazik poteknuva od Slovenskiot ne znaci deka pred Slovenite da pominat niz ovie kraevi deka ovde nikoj ne ziveel....


Се согласувам. Само би додал дека прашање е и тој т.н.словенски јазик во кој правец се ширел. Дали од тие фамозни карпати кон Македонија или обратно. Да не навлегуваме многу во подобрости но мене многу ми е чуден фактот што христанизацијата и писмото кирилично тргнуват од Македонија па нагоре. А од друга страна јазикот идел од карпатите па надоле. Чудно некако.
А ова за Античките Македонци и поделбата на Македонците на антички и словенски тоа е многу опасен и беден политички спин кој има за цел уште повеќе да ги подели Македонците. Вистината е тоа што и ти го зборуваш Македонија е најстара држава на Балканот и како таква функционира од антиката до денес. Така што и покрај многуте промени на царства, империи и владетели Македонија и Македонците си имат континуитет. И токму тој континуитет е претставен во Археолошкиот музеј.

Edited by kultuzin - 31-Oct-2014 at 16:15
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1355 Posted: 31-Oct-2014 at 16:15
Originally posted by DejanKLM


Originally posted by FoSsiL

Без разлика дали и како имаме врска со Александар, не смееме да си дозволиме нашиот идентитет да го освноваме и градиме врз тоа. Тоа е еднакво на лудост.

Па во контекст на тоа, секоја пропаганда што би била резултат на постоењето на овој музеј во тој поглед, е национално самоубиство. Всушност и нема да ни биде прво.
Fossil, problemot so pomladata generacija, na koja sto pripagas ti, e toa sto nemate identitet.Tranzicijata niz koja Makedonija pomina od raspagjaneto na Jugoslavia ostavi dve generacii izgubeni i zbuneti.Celta ne e da go gradime nasiot identitet od Aleksandar tuku da pokazeme eden kontiniutet na istorija, kultura, tradicija.Toa sto Makedonskiot jazik poteknuva od Slovenskiot ne znaci deka pred Slovenite da pominat niz ovie kraevi deka ovde nikoj ne ziveel....
Gledas, jas pak imam vpecatok, deka najgolemite jugosloveni stanaa najgolemi anticki Makedonci. Problemot ne e samo vo pomladata generacija. Toj e mnogu opsiren i seriozen, a se pojavi so doaganjeto na ovaa vlast. A toa deka ne sakame da gradime identitet vrz anticki koreni e prikazna za mali deca...
Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #1356 Posted: 31-Oct-2014 at 16:23
Originally posted by Denko

Gledas, jas pak imam vpecatok, deka najgolemite jugosloveni stanaa najgolemi anticki Makedonci. Problemot ne e samo vo pomladata generacija. Toj e mnogu opsiren i seriozen, a se pojavi so doaganjeto na ovaa vlast. A toa deka ne sakame da gradime identitet vrz anticki koreni e prikazna za mali deca...


A sto imas protiv Anticka Makedonija?
Toa e del od nasata istorija, i od istorijata na narodot koj sto ziveel vo ovie kraevi.

Ne sme padnale od nebo eden den... pa eve da kazeme od denes nie ke bideme Makedonci.

Znaci imame istoriski dokumenti za narodot vo ovie kraevi koi so godini se identifikuvale kako Makedonci. Dali bile Anticki, Slovenski ili pak kako sto denesnava mladina se izjasnuva "Evropski/Svetski gragjani" nie sepak sme bile i ke bideme Makedonci.

Toa sto nasata istorija ne se sovpagja so teritorijalnite pretenzii na nasite komsii e druga rabota.....


Edited by DejanKLM - 31-Oct-2014 at 16:24
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1357 Posted: 31-Oct-2014 at 16:31
Јас имам идентитет Дејан, ти и останатите кои го „докажувате“ нашиот национален идентитет сте тие кои не знаат што се и го уништуваат идентитетот кој го имаме. Тие кои го прават ова парадоксално всушност се најголемите предавници на Македонија, и ѝ имаат направено најголема штета, истите тие кои се прават најголеми патриоти и кои почнаа да го делат народот на едни и други.

И се додека тоа е така, ништо од државава.

А знам колку е лесно да се биде „голем македонец“ од странство, со нас тука нешто не е во ред.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #1358 Posted: 31-Oct-2014 at 16:44
@Fossil

Te svakjam za frustraciite niz koi pominuvate dnevno... imam familija i prijateli koi sto ziveat so ovie frustracii sekoj den.

Mrazam politika i smetam deka 90% od vladata i vo opsto ne e potrebna... toa sto vie samite se delite i mrazite poradi toa koj politicar/partija vi vrabotuva del od familijata e delumno i vasa , moja a i vina na moite roditeli sto na vreme ne kazale "stop, dosta e!".

Da ti kazam pravo, pomagam kolku sto mozam od daleku, a i ne sum odbil ni eden do sega sto pobaral sovet i pomos ...

Ne dokazuvam na nikoj nisto, nemam potreba za dokazuvanje zatoa sto ubavo znam koj sum i sto sum...


Edited by DejanKLM - 31-Oct-2014 at 16:46
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1359 Posted: 31-Oct-2014 at 16:50
Originally posted by DejanKLM



Originally posted by Denko

Gledas, jas pak imam vpecatok, deka najgolemite jugosloveni stanaa najgolemi anticki Makedonci. Problemot ne e samo vo pomladata generacija. Toj e mnogu opsiren i seriozen, a se pojavi so doaganjeto na ovaa vlast. A toa deka ne sakame da gradime identitet vrz anticki koreni e prikazna za mali deca...
A sto imas protiv Anticka Makedonija?Toa e del od nasata istorija, i od istorijata na narodot koj sto ziveel vo ovie kraevi.Ne sme padnale od nebo eden den... pa eve da kazeme od denes nie ke bideme Makedonci.Znaci imame istoriski dokumenti za narodot vo ovie kraevi koi so godini se identifikuvale kako Makedonci. Dali bile Anticki, Slovenski ili pak kako sto denesnava mladina se izjasnuva "Evropski/Svetski gragjani" nie sepak sme bile i ke bideme Makedonci.Toa sto nasata istorija ne se sovpagja so teritorijalnite pretenzii na nasite komsii e druga rabota.....
Nemam nisto protiv Anticka Makedonija, toa nikage ne sum go rekol. Samo ti repliciram, deka toa sto ge tvrdis za pomladata generacija ne drzi voda (problemot e opsiren). Inaku, svetskata istorija, poveke ili pomalmu, ima kazano koj od kade padnal. Ima poveke elementi za definiranje na edna nacija, no tuka ne e mestoto za takva debata. Od druga strana identitetot e dvosmeren, pa golem del vo negovata identifikacija ima i percepcijata na okolinata, Jas ziveam vo stranstvo i mnogu dobro znam kako me percepira javnosta. Samo ke ti kazam, deka nasiot identitet e definiran i sekoe poinakvo tolkuvanje ke predizvika negativno cuvstvo kon nas Makedoncite!?

Edited by Denko - 31-Oct-2014 at 16:54
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1360 Posted: 31-Oct-2014 at 16:51
Originally posted by ink


Относно французите и галите(келтите). Правиш разлика,како во единиот пример се извлекува инициалната каписла,а во другиот само се сметат за племинja,кои били дел от териториjaта. Да видим акцентот ако сакаш мегу галите и франките например.
Тук зборуваме за различни работи.


Не те разбирам доволно, која ти е поентата? Французите денес влечат име од Франките кои се германско племе, јазикот им е со латински корен, а тие што се религиозни ја влечат религијата од Блискиот Исток. Немаат ништо заедничко со Галите. Не дека современиот Француз нешто многу многу се замара со ова... ама па отвори француски учебник по историја, сигурен сум дека во него ќе има доволно одвоен простор за нив. И сигурно ги претставуваат артефактите од тој народ по музеите и го сметаат тоа наследство за свое. Впрочем, и Астерикс (еден од симболите на Франција) е Гал.


Попатно, кажи ми за ова. Данскиот, Шведскиот и Норвешкиот јазик се 80% (ако не и повеќе) исти. Сепак не сум нешто запознат дека некој припадник на овие народи го оспорува постоењето на другиот народ-сосед или на тој јазик ради ова? Чисто како паралела со Балканов.



Originally posted by ink

Нема екслузивитет и не треба да има.Историjaта и артефактите не се креират от днешните територии,а тебили на сосем различно место.
Никоj народ овде на балканот не е тргнал от антиката овде,затоа и не е коректно тоа.


Повели ова на некој грчки форум пренеси го, па врати се овде да споделиш впечатоци.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6667686970 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.238 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.