build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 28-Mar-2009 at 23:46
Originally posted by shyes

Иако можда 80% од вас не го сакате, мене искрено кажано ми се свиѓа зградава многу.(дури со тие (кич) зеленото стакло и копулите???) Истото го кажав кога овај ист дизајн беше даден како протест за тендерот на офицерски мислам беше. Незнам ваквата аркиктура ми делува некако смирувачки. Сега за местото за градба не можам точно да коментирам дека не живеам во Скопје. Иако имам видено рендери како ќе изгледа, би се воздржил за сега. Најповеќе сакам нова, модерна, експериментална аркиктура, специајлно мешавина (сигурно не глупаво измешано) со некаков класичен изглед ако е можно без да стане некаков кич или како да речам измешан и без карактер објект. Овај објект малку ме потцетува на тоа. Сигурно овај пост ќе биде сфатен како еден голем кич на неколку од вас lol   

Cheers

p.s. Во врска со тој предходниот пост кој беше фокусиран кон тие што го сакаат пројектов, па да си го земат во градот кај што живеат, па ако е можно би го зел hehe

Објектот според мене е стопроцентен кич, но твојот пост никако не е кич и сосема коректно си го изнесе своето мислење за што јас те поздравувам.

Разликите во мислењето за овој проект сепак ни се максимални. Дури и да ми се допаѓаше објектот, пак ќе останеше проблемот со новозбутаната маркица, невклопливоста на таквата архитектура со околината, проблематичниот мост до камени итн.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 29-Mar-2009 at 01:11
па дури и да беше прекрасен и вклоплив објектот маркицата му е ненормална, јас најмногу на тоа се противам
ќе признаам дека и на мене понекогаш ми се допаѓа ваквата архитектура (кај нас е малку забегано измешана и збунета) ама само доколку има некаква смисла

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 29-Mar-2009 at 01:43
Ни мене не ми се допаѓа. Незнам зошто власта се фатила со оваа античка архитектура пошто кога живееме во време каде се гради во по различен стил, во модерен стил, они не требат да терат по минатото. Читам една многу добра книга, која збори за архитектурата во 20те во Нју Јорк, каде сите градат во стил од минатото а тие што сакат да градат се по модерен изглед, никој не ги сваќа сериозно. The Fountainhead писателката е многу добра, а и има интересна филозофија.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 29-Mar-2009 at 02:46
hehe, @post #120, кој знае можда ќе ви се свиде дизајнот на пројеkтов после некое време lol. Кога Сиднејската Оперска Куќа беше изградена ми се чини како да имала исти проблеми како многу градби во МК, беше многу лошо примена и претежно од луѓето не ја сакаа но еве сега е еден он најпознатите симболи на Автстралија и дури му се извинуваа на Данскиот аркитект Jørn Utzon. Сега не мислам да кажам дека оперската куќа и музејот во Мк се од ист калибар, но така за пример.

pozdrav
Cheers     
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 29-Mar-2009 at 14:09
Етнос: Груевски крева музеј во древногрчки стил во центарот на Скопје

Премиерот на Поранешната република Македонија, Никола Груевски, ги удри темелите на нов музеј во древногрчки архитектурен стил во центарот на Скопје, објави грчкиот весник “Етнос“.

“Како што се гледа од макетите и огромните фотографии на местото каде ќе биде изграден музејот, архитектурните карактеристики на зградата се древногрчки“, пишува “Етнос“.

Весникот посочува дека на целата територија на Македонија нема зграда со слична архитектура. Музејот, во близина на централниот плоштад и Камениот мост над реката Вардар, ќебиде заедно со државната архива и Уставниот суд, се додава во информацијата.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=52749&kategorija=1


Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 29-Mar-2009 at 17:17
Sliki od koi se gleda kakva grozomorna pozicija ke ima noviot objekt na Gruevski, i kakvo grubo krsenje na site urbanisticki normi i pravila ke pretstavuva istiot:
1.

2.

3.

4.

5.


Kojznae kogo ke prati vladata dokolku se krene protest i protiv ovoj objekt...sudii vo imeto na pravnata drzava i arheolozi na celo so Pasko Kuzman ke ni gi skrsat nozete....
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 29-Mar-2009 at 17:23


Добро доловенo
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 29-Mar-2009 at 19:46
Иво, изгледа ти ќе бидеш дежурниот излестувач од "лице место"! Thumbs%20Up Браво за сликиве!

п.с Колку што знам ти живееше тука у близина така или тоа беше некој друг форумџија!
Back to Top
Cartman View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Cartman Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 01-Apr-2009 at 14:30
Ova se vika "Batko Gorgija" kompleks... I lavovite na Goce Delcev (Lvov most u Sofija), i crkvata na plostad.... ne mi se veruva.. kolku eftino... neviden kicSuicideSuicideSuicide

(Pretpostavuvam deka sokot vi pomina ali mene uste ne)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 03-Apr-2009 at 08:21
mozebi vi se dosadiv so slikite od individi ama...
ovie rabotat  brzo
super dosega
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 03-Apr-2009 at 13:27
како и секој друг погрешен објект се гради со брзина на светлината, а можеби посреќен ќе бев таму да имаше обична транзициона зграда, ете до толку ми е грд Thumbs%20Down
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 03-Apr-2009 at 13:44
Mymacedonia воопшто не ни здосадија сликите од идивиди туку што све се гради во центарот како што вика забеган, а филхармонија остана на една лопата Bash
Back to Top
Eden Decko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Eden Decko Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 09-Apr-2009 at 17:58
Промашена локација. Промашен стил. Неокласицизам не е стил на 21 век. Што не ја изградат побрзо постмодерната Филхармонија, а не вакви грди објекти. Овој објект што ќе го изградат е прав УЖАС!!! Дури и пешачкиот мост што е предвиден да го поврзува со другата страна на Вардар ќе го засени Камениот мост. Да беше Танге жив ќе се крстеше (иако не е христијанин) за ова што го направија на малиот ринг. ДУПот го мења кој како стигне како му текне.  
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 09-Apr-2009 at 21:22
Во право си, но што би правел Кензо е најмала грижа во моментов, главниот проблем е во тоа што ние и нашите потомци ќе мораме да живееме во бурлеска од град во што експресно се претвора Скопје.
Back to Top
Eden Decko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Eden Decko Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 09-Apr-2009 at 21:33
Скопје е единствен само по едно нешто. Тука има брат се. Ама буквално се. Мешавина од стилови колку сакаш. Од Модернизам, Постмодернизам, Класицизам, Неокласицизам... да не ги набројувам. Може да го наречеме Турли Скопје (Нешо како турли тава). Проблемот е во тоа што се се случи наеднаш. Скопје нема некој нежен премин како другите европски градови од еден стил во друг. Скопје по земјотресот се измеша како Турли Тава, а требаше само да се следи Дупот за центар на Кензо. А врвот беше изградбата на Мајка Тереза каде господинот Вангел ги спои сите стилови и го докажа лицето на Скопје. Шаренило од бои, билборди и бетонски грдосии е тоа е Скопје


Edited by Eden Decko - 09-Apr-2009 at 21:34
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 13-Apr-2009 at 08:25
http:///www.dezeen.com/2009/04/10/new-acropolis-museum-by-bernard-tschumi-architects/
Ова е новиот археолошки музеј во Атина - Acropolis Museum. Авторот е (за архитектите добро познатиот швајцарски деконструктивист) Bernard Tschumi.
Не го земајте овој пост со некакви политички предрасуди, туку како обично одмерување на силите (иако лично јас ја сметам Грција за една од најзаостанатите европски земји во многу подрачја од човечкото постоење). Треба да се отвори на 20 јуни оваа година. Ако не ви значи архитектурата на објектов, доволно е името на архитектот и неговата биографија, на кого му е доверен ваков значаен објект. Тоа што сакам да го потенцирам е пристапот кон објекти што се со државно, национално значење, а за тоа што го нарекуваат сите „стил„ во кој што е обликуван објектов, тоа е дискутабилно и во прашање се вкусови. За поздрав е пристапот, со кој не се обидува овој објект да доминира над околниот простор и во сенка да ги стави и Акропол и целото опкружување со историска вредност, за разлика од нашиов објект обликуван во „академизам„ (што и не сум баш сигурен дека е вистинскиот збор), што со чипкастата декорација и гиганските димензии, претендира да стане доминанта во централното подрачје, без некаква вистинска оправданост и потреба...


Edited by Dave Gahan - 13-Apr-2009 at 08:42
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 13-Apr-2009 at 12:57
е вакво нешто многу би ми се допаѓало да има на местото на МНР, односно, ќе се совпаѓа со МНТ иако мнт е во бруталистички стил, самата форма и стакло би одговарале во тој простор
само ај, ептен оф забегав
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 14-Apr-2009 at 09:40
Previous Jas se izvinuvam, so malku zadocnuvanje, moram i jas da pridonesam komentar na ovoa. CrazyEeek  Ha?! Crazy Ovie si igraat Lego kockici po gradot, aj tuka malku sega ke napraveme Rimska imperija, aj tuka malu soc-realizam, Skopje uste malku ke stane tematski park!! Crazy Kako Disneyland!! Ke treba da pocneme da naplakame vlez na turistite,  eh, ...
The beauty comes from within.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 17-Apr-2009 at 21:26
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 18-Apr-2009 at 08:23
mene mnogu mi se svigaa proektov, neznam zosto ste tolku negativni site
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.