build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1381 Posted: 02-Nov-2014 at 10:10
Originally posted by gjoko

позајмено со знаење од друг форумџија:


" Атињаните и нивните сојузници... во секоја прилика фрлаа клетви врз Филип, врз неговото семејство и врз неговото царство, врз неговите сили на копно и на море, како и врз целата раса и име на Македонците. " - Ливиј

http://www.thelatinlibrary.com/livy/liv.31.shtml#44В същото време Атиняните с години воювали със Спартанците и не постои дилема дали са елини...
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #1382 Posted: 02-Nov-2014 at 11:11
Zdravo decki,

Prvo da kazam, sekoja cest  Z I vzek,  konecno nekoj da kaze nesto "normalno" na ovaa tema!!! Thumbs%20Up

Te podrzuvam vo stavovite deka NIEDNA moderna nacija ne poteknuva cisto od antikata tuku ima simbioza na povece narodi koi ziveele na toa tlo!!! Toa vazi kako za makedonskata nacija taka i za drugite moderni nacii (bez isklucok na modernite bugari, modernite grci, modernite albanci, spanci, germanci, englezi, italiani itn.)...zatoa dvoenjeto na "anticki" t.e na nekoi si "slovenski" makedonci e ludo i poteknuva mislam od pred nekoja godina od koga pocnaa nekoi da go napagaat proektot Skopje 2014 i spomenicite, i da go narekuvaat "antikvizacija" , sto nema nikakva argumentirana osnova, se so cel razdor na makedoncite!!! 

Ne sme nitu "anticki" nitu nekoi si "slovenski" tuku ednostavno = m a k e d o n c i!!!

A inace za sekoj eden koj sto se ineteresira za rezultatite na etnogenezata na Makedoncite i drugite narodi moze da gi pogledne na stranicata na Shvajcarskiot Institut za Genetika IGENEA, dokaz-analiza koj ce vi kaze sE!!!  Pozz
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1383 Posted: 02-Nov-2014 at 11:44
Originally posted by kultuzin


Џоле како тоа тврдењета на т.н.Грци и Бугари како и на Албанците не се грозоморни и смешни иако немат никаква историска основа и поткрепа, а тврдењета на Македонците кои и до ден денес се жртви на грозоморни лаги и притисоци се грозоморни и смешни. Кажи ми ти по која логика или историски факт некој т.н. Бугарин или Грк има повеќе право да биде Македонец од мене од тебе или од пра пра детоти или дедоми, како може туро монгол дојден од Азија или некој си циган довлечкан од Мала Азија да биде повеќе Македонец од луѓето кои со векови живееле на овие простори? На крај на краевите колку и да се егзотични и апстрактни некој тврдења еве и на Ниче Македон сигурно држат повеќе вода од оние на бугарската и грчката пропаганда за негирање на Македонците. Или според тебе ние сме од небо паднати и така преку ноќ сме станати Македонци. Ако сме прку ноќ станати како што милуваат да кажат комшиите зошто од секогаш имало такво разграбување за македонското археолошко богатство, зошто се уништувало, зошто се прогонувале Македонците, зошто се асимилирале, зошто и ден денес се асимилират. Срамота е , навистина е срамота после толку тешкотии и малтретирања што го имат преживеано нашите предци ние овде да се препкуваме што сме и од каде доаѓаме. На крај на краевите секој може да си има свој став но битно е на крајта сите се сведуваме на едно а тоа е дека сме Македонци и како никој друг имаме најголемо право и обврска тоа да го зачуваме. Нарекувањето на нечии став грозоморен и смешен или иронии од типот антички и не ти знам уште какви поими се само ранење на национализмот на државите што не опкружуваат.


Јас тврдам дека подеднакво ми се грозоморни сите расни и слични толкувања на потеклото на одредени балкански нации. Многу добро знам како се создава една нација, и затоа сите прикаски на балканските официјални истории ми се еднакво смешни. Најпосле, мене, како поединец кој има многу други поважни проблеми во животот, воопшто не ми е битно дали потекнувам од антички или од словенски предок, битно ми е да преживеам и да живеам пристоен живот. За прикаски можам и јас да измислувам колку ми сака душата (можам да вметнам и вонземјани, за целата приказна да биде „позачинета“). И - што е можеби најважно - јас немам проблеми со тоа кој сум и што сум; а со тоа и немам потреба да им докажувам на другите кој сум и што сум. А од тој комплекс страдаат многумина во нашава земја.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1384 Posted: 03-Nov-2014 at 01:58
мала зафрканција на темава, и онака отиде у мајчину Big%20smile


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #1385 Posted: 03-Nov-2014 at 02:00
Decki, ne mislite otkocivte? Ajde malce samodisciplina.
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1386 Posted: 03-Nov-2014 at 04:51
Стоби 1:

Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1387 Posted: 03-Nov-2014 at 04:51
Стоби 2:
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1388 Posted: 03-Nov-2014 at 04:52
Стоби 3:
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1389 Posted: 03-Nov-2014 at 04:53
Стоби 4:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:09
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1390 Posted: 03-Nov-2014 at 04:55
Хераклеа 1:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:10
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1391 Posted: 03-Nov-2014 at 05:03
Хераклеа 2:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:11
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1392 Posted: 03-Nov-2014 at 05:04
Хераклеа 3:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:11
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1393 Posted: 03-Nov-2014 at 05:05
Хераклеа 4:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:12
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1394 Posted: 03-Nov-2014 at 05:05
Хераклеа 5:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:13
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1395 Posted: 03-Nov-2014 at 05:07
Хераклеа 6:


Edited by damjan4o - 03-Nov-2014 at 05:14
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1396 Posted: 03-Nov-2014 at 05:15
Хераклеа 7:
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1397 Posted: 03-Nov-2014 at 05:15
Плаошник 1:
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1398 Posted: 03-Nov-2014 at 05:16
Плаошник 2:
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1399 Posted: 03-Nov-2014 at 05:17
Плаошник 3:
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1400 Posted: 03-Nov-2014 at 05:17
Плаошник 4:
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.672 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.