build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 18-Apr-2009 at 12:12
Кога ја видов зградава,знаев дека е тешка глупост,но со оглед на зградите позади мислев дека нема да биди токлу голем грев.
Но со мостов се надминаа себеси,да го покријаш Каменни,немам зборови,жалосно
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 18-Apr-2009 at 12:20
всушност мислам дека мостов е мал и низок доволно за да не го покрива камени, мене ме нервира што воопшто има таму мост, без разлика на камениот (сметајќи дека треба да има уште еден до филхармонијата и камениот мост), и не ми се допаѓа што е на пониското ниво од кејот, оносно околу два метра над Вардар, плус и не ми се допаѓа самиот изглед на мостот, многу невкусно, како и објектот до кој оди
не знам што сте се фатиле баш за Камениот мост кога има ред други негативности кај мостов
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 18-Apr-2009 at 15:38
Originally posted by GreatMakedon

mene mnogu mi se svigaa proektov, neznam zosto ste tolku negativni site
Многумина од нас што сме негативни образложивме зошто така гледаме на проектов. Токму обратно - останува нејасно зошто тебе толку многу ти се свиѓа, бидејќи ти не даде никакво образложение.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 19-Apr-2009 at 07:20
Spomnav nekolku stranici nanazat zosto mi se sviga, mislam deka ke se sovpadne so arhitekturata na stariot teatar, oficerski dom.. muzejot sto se gradi.. tesko mi e da objasnam, osven zelenite stakla mi izgleda atraktivno so stubovite, mozebi zasto na zapad ima dosta slicni vakvi gradbi. Na vtorata stranica od temava kajsto e slikan premierot kako stoi pred renderot, na toj render nema nikakov znak na zelena boja, i takov kako sto e na toj render mi e privlecno. Za mostot neznam dali e dobra ideja bidejki ke bide preblisku do kameni most pa za nego sum vozdrzan.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 03-May-2009 at 14:45
od 28.04.09
 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 03-May-2009 at 15:47
Originally posted by GreatMakedon

Spomnav nekolku stranici nanazat zosto mi se sviga, mislam deka ke se sovpadne so arhitekturata na stariot teatar, oficerski dom.. muzejot sto se gradi.. tesko mi e da objasnam, osven zelenite stakla mi izgleda atraktivno so stubovite, mozebi zasto na zapad ima dosta slicni vakvi gradbi. Na vtorata stranica od temava kajsto e slikan premierot kako stoi pred renderot, na toj render nema nikakov znak na zelena boja, i takov kako sto e na toj render mi e privlecno. Za mostot neznam dali e dobra ideja bidejki ke bide preblisku do kameni most pa za nego sum vozdrzan.
па и нема баш да се совпадне со набројаните објекти бидејќи не е во ист стил и сепак има и поблиски објекти со кои треба да се совпадне, и голема работа на запад ако имало Smile


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 05-May-2009 at 12:56
Музеј на Акропол, музеј крај Вардар
Култура
Археолошкиот музеј кој сега функционира во рамки на Музејот на Македонија, заедно со Историскиот и Етнолошкиот музеј, целосно ќе биде преселен во новиот објект крај Вардар, кој треба да биде завршен за 28 месеци.

Со оваа храбра најава за рекордно брзиот рок на изградба на новиот Археолошки музеј, Македонија, чие богато културно-историско наследство постојано се апострофира како една од нејзините основни препознатливи димензии, ќе добие простор за соодветна постановка што репрезентативно ќе ја претставува земјата.

- Се сеќавам дека во 1984 година кога Археолошкиот музеј, тогаш посебна институција, се претопи во Музејот на Македонија, немаше коментари и реакции. Тогаш тоа беше сторено во интерес на окрупнување на куќата, но всушност доведе до обезличување на Археолошкиот музеј. Со овој зафат сега музејот и археологијата како дејност се враќаат на своите позиции. Затоа на изградбата на новата куќа гледам како на исклучително позитивен момент - вели Драгиша Здравковски, археолог и професор на Катедрата за историја на уметност.

Таквото окрупнување од пред четврт век Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, го коментира како социјалистички експеримент.

- Целта на новиот Археолошки музеј е да обезбеди простор за презентирање на најдоброто од нашата културно - историска оставнина на најдоброто место во градот, во центарот кој е редовно најпосетен и најатрактивен урбан простор и каде што ги имаат своите музеи сите големи градови на светот - вели Кузман.

Проектот за новиот Музеј е на архитектот Слободан Живковски, кој предвиде неокласицистичко здание со дворно место крај Вардар, до кое ќе се приоѓа преку мост. Музејот ќе има приземје и три ката, кои ќе обезбедат површина од 6000 метри квадратни изложбен простор.

Проектот за ентериерното уредување се подготвува, најавува Кузман.

- Долниот кат и дворот секогаш се предвидени за лапидариум, а катовите се уредуваат за античкиот период и средновековието. Идејата е во рамки на Музејот да биде адаптиран и галериски простор за средновековни икони, во кој ќе бидат сместени иконите од Музејот на Македонија. Но, тој простор сè уште не е концепциски осмислен. Како што знаете, во оваа збирка е и Богородица Пелагонитица - објаснува Кузман.

Идејата за изградба на нов археолошки музеј беше објавена конечно и дефинитивно на почетокот на оваа година, без никакви претходни најави. Изградбата почнува во време кога завршуваат работите на изградбата на новиот Археолошки музеј на Акропол во Атина. Имаат ли двата објекта некаква, макар и далечна контекстуализација во актуелниот политички момент на меѓусебен тивок ривалитет меѓу двете земји?

- Не ја посматрам изградбата на новиот Археолошки музеј кај нас како контраодговор на новиот музеј под Акропол во Атина, туку како проширување на можноста за изложување на археолошкото богатство на Македонија и како база за нејзино натамошно истражување - вели Драгиша Здравковски.

Можност за споредби речиси и нема, вели тој, особено ако се знае дека Археолошкиот музеј во Грција е стар околу 200 години.

Новиот Музеј во подножјето на Акропол во Атина ќе биде промовиран на 20 јуни. Агенциите постојано известуваат за новиот објект, поттикнат од постојаните ископувања и многубројните наоди на Акропол, кои го надминале капацитетот на постојниот музеј. Дополнителна мотивација за изградба на новиот музеј, како што пишуваат грчките весници, беа минатите заложби на Грција за враќање на Елгиновиот мермер, артефакт одземен во 18 век од британскиот конзул во Грција, кој сега е дел од постановката на Британскиот музеј во Лондон. Создавањето галерија за изложување на Елгиновиот мермер по неговото можно враќање била замаец за подоцнежната иницијатива за изградба на нов музеј.

- Нас нè не интересира нивната мотивација. Сметавме дека Македонија треба да има Археолошки музеј во центарот на главниот град - категоричен е Кузман.


Светлина и движење

По неколку меѓународни конкурси за новиот музеј во Атина, прифатен беше проектот на архитектот од Њујорк Бернард Тцуми, направен во соработка со Гркот Михаел Фотијадис, кои го поставија новиот објект во подножјето на Акропол на столбови над археолошките остатоци на локацијата за градба, без да ги оштети при тоа. Изградбата започна во септември 2007 година. Дизајнот на Тцуми се потпира на три аспекти: светлина, движење и тектонски и програмски елементи, кои заеднички го претвораат проектот во, како што оценуваат посматрачите, „архитектонски опортунитет, кој нуди едноставен и прецизен музеј со математичка и концептуална чистина на античка грчка зграда“.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=385&ArticleID=23876
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 05-May-2009 at 15:09
Архитектот е Бернард Чуми
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 05-May-2009 at 17:01
абе убаво е што музејот ќе има своја зграда, ама мора ли да биде таму, и во таков стил?
и уште нешто, ако толку сакаат веќе изумрена аритектура сите, зошто не направат модертна зграда која ќе ги има елементите на некоја стара архитектура, тука би дошла до израз умешноста на архитектот, се друго е по шаблон, но нормално така постои ризик да добиеме нешто во стилот на Вангелштајн


и во текстот кузман објаснува за некој двор, каков двор? зарем има зградава двор Question


Edited by zabegan - 05-May-2009 at 17:02
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 07-May-2009 at 01:19
inaku, slucajno doznav deka zgradava bila udarna vest na vestite vo hrvatska i srbija so najloshi kritiki...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 07-May-2009 at 22:02
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 07-May-2009 at 22:06
Toлку биде сеа 2 години ако не и повеке така ке стое воа место Thumbs%20Down
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 09-May-2009 at 01:03
Morav da iskomentiram, nemase vo Hrvatska nikakov komentar. Jas slusnav na MRTV SAT, i pogledav na hvatskiot dnevnik, nemase nisto. taka da, sorry..
The beauty comes from within.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 18-Jun-2009 at 14:15
Денеска но од друг агол


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 19-Jun-2009 at 15:54

foto od individi

se kopa bez kontrolla, tamu kade se kopa bea predvideni nekoj skali, se gleda se vo renderot

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 28-Jun-2009 at 21:32
Eve i tuka nesto sliknav od mob
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 28-Jun-2009 at 21:48
митатос како ти личи ова градилиште има некаков напредок или од изборите навака одмара? неможам да проценам од сликава точно дали и колку има напредок. 
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 28-Jun-2009 at 21:53
kako sto primetiv jas nema nikakov napredok, stagnira na mesto ,nema napredok ni kaj drugite objekti, najbrzo se gradi na gradski , i nesto vo kaleto mrda ,ama ni tamu ne vo najbrzo tempo ,deneska se kaciv do tamu samo sto ne go nosev digitalniot da naslikam nesto zdravje drug pat
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 29-Jun-2009 at 21:34
Еве од денес една слика, долу има ептен долга дупка, најверојатно е канализација.
Skopje
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 08-Jul-2009 at 10:26
100 %  sum siguren deka se podgotvuvaat za kranot
 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.361 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.