build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Археолошки Музеј / Архив / Уставен Суд

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 74>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 08-Jul-2009 at 16:44
Eeek овие не се заебавале. Јас потајно се надевав дека проектов каска, мислев дека е заглавено на тие канализациските цевки Ohno
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 08-Jul-2009 at 16:50
може да се примети како виси над јамата тоа малото музејче меѓу судов и банката
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 14-Jul-2009 at 23:26
I tuka nesto demek se raboti vidov nekoi rabotnici kako odmaraat
1.


2.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 14-Jul-2009 at 23:58
П.С. Во контејнерот, сурфат по интернет Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 23-Jul-2009 at 09:44
01.


02.


03.

Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 23-Jul-2009 at 11:24
Работите се мрднале од 0 и тука.
Ги читав коментарите предходно за овој објект а и критики во весниците кои се во главно негативни во смисла на стилот во кој што се гради.

Се сложувам дека објектот можеби нема да се вклопува во просторот каде што се гради, но ако погледнеме како се изградени сите судови, библиотеки и др разни објекти во USA ќе видиме дека имаме објект во антички или римски стил и околу него стари згради и нови стаклени облакодери.

Друго, цела таа работа  со "антиквизацијата"  мислам па добро до кога сами ќе си измислуваме проблеми кои не постојат, и кој му текна па на тоа зборче антиквизација!
Смешно дури изгледа.

Се' на се' сум за овој објект со сите маани и доблести кој ги има Thumbs%20Up
------------------------------
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 23-Jul-2009 at 12:04
Вендета, америка е сосема друга приказна. америка кога се созадаваше се созадаваша на, како да кажам..., бришан простор, за разлика од овие простори кај што милијарда култури и војски. Америка својот корен, (по некоја логика), си го најде во тој стилизиран антички стил и така ги изградби сите административни објекти. Тамо не требаше темелна анализа дали нешто ќе одговара, пошто на некоја полјана со километри што и да ставиш ќе одговара. Тука во Скопје е сосема друга приказна што захтева многу анализа пред да се "насади" било што.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 23-Jul-2009 at 12:54
Дури и да е така едноставно како што зборуваш Вендета (а не е), и "антички" објекти се градат според некои стандарди. Има милион спецификации истите да се почитуваат а овој има многу повеќе заедничко со некои турбо фолк модификации типични за централна Азија. Всушност тоа беа и првите реакции од буквално сите кои го видоа проектов на меѓународниот форум SSC. Доколку не сме способни сами да бидеме самокритични можеби треба да видиме како реагира цел останат свет на оваа глупост. 
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 23-Jul-2009 at 13:01
Sto od odoj objekt ke bide arheoloski muzej , a sto ustaven sud a sto arhiv? Ajde nekako Arhivot ke bide u podrum ... muzejot i sudot kako ke se sklopat????
1.Muzejot ke bide poseten od poveke luge.
2.Sudot kako prvo ( spored moe mislenje ako ides sega vo ustaven sud mora prvo da se prijavis dole za da vlezes) , me cudi kako ke gi vklopat ovie dve raboti t.e 3- raboti vo edno , ima li nekakov plan ili onaka se e paushalno?

Edited by mitatos - 23-Jul-2009 at 13:02
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 23-Jul-2009 at 14:01
Заборавив во преходниот пост да изразам жалење дека на овој објект всушност се работи. Навистина инаетот е без граници Ohno. Иако фокусот до сега ни бил на други локации, всушност мислам дека овој објект е најголемата урбанистичка катастрофа од сите. Мислам дека дури ни црквата на плоштад не би отскокнувала толку многу колку ова чудо. Не се работи само за изобилието на кич во дизајнот туку и локацијата е премногу несоодветна за било каков објект. Дополнително се работи за можебни една од неколкуте најударни точки која ќе го дефинира едниот од двата главни градски плоштада и ќе биде покрај најголемиот симбол на Скопје. 
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 28-Jul-2009 at 18:27
1 ploca gotova pocnaa i stolbovi da digaat


Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 01-Aug-2009 at 14:20
Originally posted by lslcrew

Вендета, америка е сосема друга приказна. америка кога се созадаваше се созадаваша на, како да кажам..., бришан простор, за разлика од овие простори кај што милијарда култури и војски. Америка својот корен, (по некоја логика), си го најде во тој стилизиран антички стил и така ги изградби сите административни објекти. Тамо не требаше темелна анализа дали нешто ќе одговара, пошто на некоја полјана со километри што и да ставиш ќе одговара. Тука во Скопје е сосема друга приказна што захтева многу анализа пред да се "насади" било што.


Мислам дека не си во право.
Не сум ја прошетал USA но сум бил во неколку големи градови и од тоа што го видов не ми изгледаа на празни пољани, а кога се граделе тие објекти во антички стил веќе имало облакодери.
Компарацијата што ја направив беше сосема ок, значи споредив модерна градба (стакло)
и ваква со антички стил, стилизиран како ште викаш ти.

Мое мислење е дека објектот ќе беше многу многу подобар ако не и најдобар во државава ако го направеа според првиот рендер на местото каде што треба да се гради градската куќа.

------------------------------
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 01-Aug-2009 at 14:24
Originally posted by pbanks

Заборавив во преходниот пост да изразам жалење дека на овој објект всушност се работи. Навистина инаетот е без граници Ohno. Иако фокусот до сега ни бил на други локации, всушност мислам дека овој објект е најголемата урбанистичка катастрофа од сите. Мислам дека дури ни црквата на плоштад не би отскокнувала толку многу колку ова чудо. Не се работи само за изобилието на кич во дизајнот туку и локацијата е премногу несоодветна за било каков објект. Дополнително се работи за можебни една од неколкуте најударни точки која ќе го дефинира едниот од двата главни градски плоштада и ќе биде покрај најголемиот симбол на Скопје. 


Мислам дека некој во минатите постови имаше постирано градба во Будимпешта ми се чини на сосема иста локација. До реката.------------------------------
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 01-Aug-2009 at 14:33
Originally posted by vendetta

Originally posted by pbanks

Заборавив во преходниот пост да изразам жалење дека на овој објект всушност се работи. Навистина инаетот е без граници Ohno. Иако фокусот до сега ни бил на други локации, всушност мислам дека овој објект е најголемата урбанистичка катастрофа од сите. Мислам дека дури ни црквата на плоштад не би отскокнувала толку многу колку ова чудо. Не се работи само за изобилието на кич во дизајнот туку и локацијата е премногу несоодветна за било каков објект. Дополнително се работи за можебни една од неколкуте најударни точки која ќе го дефинира едниот од двата главни градски плоштада и ќе биде покрај најголемиот симбол на Скопје. 


Мислам дека некој во минатите постови имаше постирано градба во Будимпешта ми се чини на сосема иста локација. До реката.ова што во Будимпешта имало нешто до реката (немој жити се да мислиш на парламентот) не држи вода, градба на река има во многу градови низ европа и светот, но како што имам кажувано и порано, тоа не е причина да има и кај нас, на било која локација
не е работата до реката само, туку самиот објект, неговата поставеност, неговата околина, пристап, форма и т.н. се кошмар на било кој разумен архитект
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 04-Aug-2009 at 23:14
Tuka nekako pocnaa da se dvizat rabotive, duri i del od kejot zagradile, a rabotat i na kanalizacijata.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 06-Aug-2009 at 11:01
objektot ke se gradi so 2 kranovi, pa mozebi i 3 kranovi
 
eve go vtoriot sto vo momentov go montiraat
 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 15-Aug-2009 at 18:17
1


2


3


4

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 15-Aug-2009 at 18:35
Ме фаќа паника од објектов.

Туку што се овие вртелешкиве? Оплата за темелите на куполите или?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 15-Aug-2009 at 18:44
Какви темели друже, гледаш дека веќе ја спремаат плочата таму. Иначе да, очигледно е за тие цилиндричните странични делови.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 15-Aug-2009 at 18:47
Јасно дека е за цилиндричните делови, туку не ми е јасен нивниот 'рељеф'. Затоа прашувам. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 74>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.