build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 383940
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8851
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 11-Mar-2017 at 16:49
Којзнае од кога ја немам прегледано оваа нишка. Браво Бугарија, секоја чест Cheers
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 12-Mar-2017 at 15:41
Тоа е европеизација, не куртонизација. Очекувам Бугарија во наредните 5-6 години да ги укине и граничните премини со Грција и Романија со влегување во Шенген Зона. Навистина напраија голем чекор во железничката и патната инфраструктура поврзани се со сите.
Критичар за критика
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3323
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 13-Mar-2017 at 12:27
Од кога причина во Бугарија годинава не сообраќа возот Софија-Будимпешта преку новиот мост кај Калафат?

Пред година-две Бугарските железници започнаа пробна вожња на оваа релација, но пролетва планирав да одам до Крајова и се изненадив дека тој воз веќе не сообраќа.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 13-Mar-2017 at 15:45
Originally posted by BOJAN

Од кога причина во Бугарија годинава не сообраќа возот Софија-Будимпешта преку новиот мост кај Калафат?

Пред година-две Бугарските железници започнаа пробна вожња на оваа релација, но пролетва планирав да одам до Крајова и се изненадив дека тој воз веќе не сообраќа.

Релно возот е до Краjова и оттамо можеш да си фатиш романската врзка.
http://p.bdz.bg/s/o/sofia-craiova-7183.pdf


Имаш воз от Бургас и Варна директно до Будимпешта,но по стариот мост
http://p.bdz.bg/b/u/burgas-varna-budapest-7184.pdf


Edited by ink - 13-Mar-2017 at 15:46
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 469
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 25-May-2017 at 18:29
Целостна реставрация на Централна гара - Пловдив

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3323
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 12-Aug-2017 at 19:38
Неколку фотографии од Албанските железници. Станува збор за железничката станица во Драч, за еден од мостовите кои водат од Подградец кон Елбасан и за два товарни воза-првиот меѓу Елбасан и Тирана, а вториот меѓу Тирана и Драч.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 383940

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.