build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од соседството
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 404142
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4606
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 21-Mar-2020 at 19:57
Не се на одмет парите од ЕУ, како сакате речете
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 22-Mar-2020 at 00:54
Железничкава блешти а градов околу пост апокалипса, кој играл Фалоут 2 знае...на Европа регионов и онака и е битен само од поглед на инфраструктура, то ест поврзување, дали ќе има население тука или како се живее не тангира.

Edited by kiriOK - 22-Mar-2020 at 00:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 802
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 22-Mar-2020 at 10:13
ЕУ инвестира во проекти за подобрување на животот и задржување на населението насекаде ние унијата, посебно во држави што се нето приматели како Бугарија. Тоа е случај и со држави како нашата која не е ни дел од унијата (нормално со помалку средства), се инвестира во програми за млади, во програми за локален развој, програми за рурален развој. Така што тоа дека регионот и е битен само за инфраструктура не е точно, туку највидливи се промените во инфраструктурни проекти. Не може ЕУ да земе да ги изгради сите градови одново за да не изгледаат пост-апокалиптично.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4606
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 22-Mar-2020 at 10:15
Originally posted by kiriOK

Железничкава блешти а градов околу пост апокалипса, кој играл Фалоут 2 знае...на Европа регионов и онака и е битен само од поглед на инфраструктура, то ест поврзување, дали ќе има население тука или како се живее не тангира.


Твојот одговор звучи како да не е доволно тоа што ЕУ го прави за регионов.

Сигурно не било/е задача на Баросо, Јункер и фон дер Лејен да му ја мислат дали луѓето од Димитровград ќе се исселат, затоа луѓето во Димитровград гласаа за Бојко, а избираа и бугарски пратеници во европарламентот.

Во право си кога викаш дека на ЕУ не ѝ е гајле за ништо друго, бидејќи ние сме брза врска со грчките, албанските и бугарските пристаништа за западна Европа (и можеби и евтина работна рака) но ништо повеќе. Да не треба со сила да ги преместат компаниите од западна Европа кај нас? Ако избираме паметни лидери, ќе успеат да го искористат фактот што ние сме нешто како бензиска станица на автопат. Некој знае да направи пари од тоа, некој е безидеен. ЕУ гради инфраструктура БЕСПЛАТНО, да не е поарно кредити од Кина да земаме?

Edited by гитардемон - 22-Mar-2020 at 10:19
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 22-Mar-2020 at 12:10
Не знам къде kiriOK виде пост апокалипсис ,но е време хора като него да се оттърват от постюгославските клишета и митове . Димитровград е един много приятен и уреден малък град с много паркове ,зеленина и последните неколко години се развива много добре икономически.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 22-Mar-2020 at 12:16
=== >>>>Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 339
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 22-Mar-2020 at 14:06
Убав град, но забележителни се некои елементи од таа т.н. комунистичка архитектура, што секако не е нешто лошо ама лично ни мене не ми се допаѓа тоа. Сепак, тоа е дел од наследството од едно време.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 23-Mar-2020 at 19:28
@skopskodete ,правилно си забелязал за архитектурата и затова си има причина.
Димитровград е единственият български град построен от нищото.През 1947 година комунистическия режим и лично Г.Димитров обявяват изграждането на изцяло нов град по модела на съветския Комсомолск на Амур.Градът е построен от 50 000 бригадири, които пристигат от 963 градове и села от цяла България.Димитровград е застроен в типично сталински стил, популярно известен като „съветски ампир“ или „сталински барок“. Фасадите от най-ранния социалистически барок често са монументални, с цокли в стил рустика, малки декоративни балкони и тежки полуколони. В града се срещат и сгради, издигнати в по-късния стил на социалистически модернизъм от 70-те и 80-те години на ХХ в.

Ето как е трябвало да изглежда по проект.


Естествено целостният проект не се е реализирал и сега имаме това ,което е останало.


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 19-Apr-2020 at 16:51
Siemens е единственият кандидат за доставка на 10 локомотива за БДЖ. След около месец ще бъде ясно кой от двата модела - Vectron или Smartron ще бъдат закупени.

ДЗЗД "Сименс Трон" е единственият кандидат, подал техническа и ценова оферта по обявената процедура: "Доставка и гаранционна поддръжка на 10 броя новопроизведени магистрални електрически локомотиви за нуждите на "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД".
https://business.dir.bg/kompanii/ot-4-ima-kandidati-samo-edin-simens-podade-oferta-za-novi-lokomotivi
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 21-May-2020 at 19:10

Новите локомотиви на БДЖ ще са Siemens Smartron

„Сименс“ и БДЖ подписаха договора за доставка на нови локомотиви.

Договорът е на стойност 55 544 816,10 лв. без ДДС, като цената включва стойност на локомотивите модел Siemens Smartron, техническа поддръжка и всички необходими резервни части и консумативи за срок от 3 години и 600 хил. км., както и транспорт, застраховка и въвеждане в експлоатация.
https://www.economic.bg/bg/news/12/simens-i-bdzh-podpisaha-dogovora-za-dostavka-na-novi-lokomotivi.html

Edited by Galileo - 21-May-2020 at 19:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 404142

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.