build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кичево

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кичево
    Posted: 23-Feb-2009 at 15:35
..... imam nekoj Sliki za postiranje........
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Feb-2009 at 15:43
porano bese toa ulica za avtomobili ama sega er pesacka ulica
1.
 
2.
 
3.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Feb-2009 at 16:07
Неколку од нет:

1


2


3


4


5


6


7


8

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Mar-2009 at 20:30
nesto od net:
novata bolnica, moje mislenje za bolnicata e katastrofa(kojznae od koga se gradi ~2006, staklata bez kvalitet ce mrze pacientot ) stvarno zal mi e Confused

Nova bolnica (1).JPG

Nova bolnica (10).JPG

Nova bolnica (11).JPG

Nova bolnica (12).JPG

Nova bolnica (13).JPG

Nova bolnica (14).JPG

Nova bolnica (15).JPG

Nova bolnica (16).JPG

Nova bolnica (17).JPG

Nova bolnica (18).JPG

Nova bolnica (19).JPG

Nova bolnica (2).JPG

Nova bolnica (20).JPG

Nova bolnica (21).JPG

Nova bolnica (22).JPG

Nova bolnica (23).JPG

Nova bolnica (24).JPG

Nova bolnica (3).JPG

Nova bolnica (4).JPG

Nova bolnica (5).JPG

Nova bolnica (6).JPG

Nova bolnica (7).JPG

Nova bolnica (8).JPG

Nova bolnica (9).JPG
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Mar-2009 at 23:14
Мај Мацедониа, ова е некоја реставрација на стара болница или е новоизградена?!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Mar-2009 at 07:04
ne nova e, starata e karsi neja(bolnica za zabite)
mozebi e i starata urnat i pravile nova, pred 2 god. imase samo 1 zgrada a sega 2 !
nesto e cudno
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-May-2009 at 18:39
nesto od net

Кликни тука за да ја видиш малечката слика.
 


 

 

 


 

 
__________________
 
ko ce odam pak vo makedonija (juli) ce ve polnam so sliki (tamam ce ja zemam i ubs kablata sto ja zaboraviv)
 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-May-2009 at 16:00
1.
 
2.
 
3.
 
4.
 
5.
 
6.
 
7.
 
8.
 
9.
 
10.
 
11.
 
12.
 
13.
 
14.
 
15.
 
16.
 
17.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-May-2009 at 06:16

www.kicevo.gov.mk

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Jul-2009 at 12:59
1.

2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Jul-2009 at 17:36
nesto od net(golema verzija)minimal 2 godini stara ->mnogu zgradi ne se na slikata
 

Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Nov-2009 at 12:36
Убаво било ова Кичево, а не какво што го глеаме од патот накај Охрид или Скопје 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jun-2010 at 11:09
Кичево 04-06-2010

04-06-2010
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Jul-2010 at 23:22
17. пат се одржува „Меѓународната кичевска ликовна колонија“

Зоран Јованоски
03.07.2010


Куќата на уметноста во селото Кнежино е местото во кое следниве две недели ќе се одржува 17-тата „Меѓународна кичевска ликовна колонија“.

На неа 30 уметници од 21 земја, ќе творат инспирирани од, како што велат, единствените убавини на Македонија, нејзините градови, културата, традицијата.

„Веќе запознав некои колеги од Италија и Малезија, очекувањата се позитивни бидејќи јас слушав за колонијата и со нетрпение чекам овие скици да ги пренесам на платно и да го реализирам тоа што сум го наумил“, изјави Зоран Малиновски, Ликовен уметник.

За основачот на колонијата Владимир Толески, значајно е што годинава во Кнежино се присутни еминентните имиња на светското сликарство и скулпторство.

„Идат академски сликари од цел свет со свое име и презиме, познати не само во своите држави туку и во целиот свет. Нормално дека со таа работа ние и како општина Кичево и како РМ добиваме заради тоа што претежно добар дел од нив прв пат идат во Македонија, дури некои прв пат и во Европа“, вели Владимир Толески, Основач на „Меѓународна кичевска ликовна колонија“.

Фондацијата Рамкоски, која ги потпомага и негува културните настани во земјава, ја поддржа и кичевската ликовна колонија.

„Живееме во едно време кое е во огромна мерка загадено со тоа што е политика и се што е врзано околу неа, сиромаштијата е се поприсутна во земјава па можеби она што се вика културен оброк е нешто што е неопходно во овие времиња на нашиот човек“, рече Славко Нинов, Фондација Рамкоски.

Создадените дела ќе бидат претставени на повеќе изложби во Македонија и неколку други земји од Балканот

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124918

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jul-2010 at 23:27
Неколку слики врзани за предходната вест од навистина прекрасното место за одмор и креирање во Кичево.

Се поминува покрај обновениот Манастир "Св. Ѓорѓи - Кнежино" на 912 надморска височина чии ктитор била Кнегиња Кита, сестра на големиот Крал Марко.Остатоците од 5-6 век од 75 метарскиот конак, кои се откриени, како и 60 метарскиот конак кој чека на откривањеИначе над самиот манастир поминувал патот Виа Игнација а нас не води до прекрасното место на Интернационалната Кичевска ликовна колонија која е на 960 метри надморска височина.Целиот парк окружен со прекрасни скулптури.Пристигаме до куќата на уметноста

Полна со жар за творењеНо мора да го напуштаме Кичево но само до следната посета

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Jul-2010 at 23:32
Одлична репортажа Владимир Cheers
 
Иако и Кичево може да се вброи во големиот број на "заборавени" Македонски градови во кои ништо не се вложува.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Oct-2010 at 17:57
Kicevo moj grad, nikogas bez tebe


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Oct-2010 at 19:01
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Oct-2010 at 20:25
Супер..не е лошо..
Back to Top
Тиноалек View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Dec-2010
Location: Кичево
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Тиноалек Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Dec-2010 at 14:50
Ова се однесува на „новата“ болница во Кичево. Се гради повеќе од 20 години... Веќе 10-тина години тука нема ништо изградено. Сѐ внатре е разграбано, а последно и имаше убиство во дворот.
КАТАСТРОФА НЕВИДЕНА
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.