build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Екологија на материјали и околина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Nov-2012 at 16:37
да потсетам само дека во мисиите на НАСА-Аполо,како извор на енергија-ел.струја во модулите беа инсталирани `горивни ќелии` кои користат водород и кислород пуштајќи ги од две страни во ќелијата,и така се произведува струја со нуспроизвод водена пареа.малку е незгодно што овде како каталичичка решетка се користи платината.вода фала богу има кде и да поскаш

значи алтернативно гориво е одамна измислено и користено пред 50 години и тоа со голем усех.

тоа што во скоро сите влади во светот седат во скут кај нафташите, и многу од нив доаѓаат од нафтените компании е друга прича
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Nov-2012 at 10:22

   

може и кај нас некој во лабосот од ману се сетил дека ќе и треба на земјата еден ден вакво знаење http://en.wikipedia.org/wiki/Algae_fuel#EuropeHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Nov-2012 at 17:18Scientists Convert Algae To Crude Oil In 60 Seconds - http://www.wired.com/autopia/2012/11/pressure-cooking-algae/

дека не се особено скапи истражувања доказ се јапонците,а бидејчи ние сме креативни за претурање од празно во шупливо,нас ваквиот проект би не чинел ко за почеток 50к но единсвено доколку се ангажираат сите невработени микробиолози да волонтираат на ваков проект,а со ветување за сигурно работно место во државна рафинерија од овој тип!

http://www.oilgae.com/ref/services/consulting.html

02.06.2010 - Гориво од морски алги

Јапонската влада планира да почне со индустриско производство на биогориво од морски алги, за да придонесе во решавањето на проблемот на недостигот од сопствени енергетски ресурсиЗа истражувањето се издвоени 550.000 евра, а за развојот на проектот и за воведувањето на технологијата ќе бидат задолжени корпорацијата „Мицубиши“ и два големи центри за истражување на морето во Токио и во Кјото.
Иницијаторите на проектот, сметаат дека за добивање биогориво, користењето морските алги, чии резерви во крајбрежниот дел на Јапонија се доста големи, ќе биде попрофитабилно од преработката на пченка или други земјоделски култури за иста цел. Покрај ова, споменатата преработка на житни култури во биогориво на светските берзи веќе доведе до покачување на нивната цена.

Предвидено е истражувачката програма да трае пет години, во текот на кои ќе се разработи и ќе се усвои неопходната технологија за преминување на индустриски начин на производство на биогориво.

Јапонските инженери ангажирани за оваа цел, сметаат дека овој проект е многу перспективен, а при донесувањето на одлуката за негово почнување земени се предвид и неодамна објавените планови на нафтениот гигант, холандската компанија „Ројал дач шел“, на Хавајските Острови да почне постројка со слична експериментална програма.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=528101335487&id=24&setIzdanie=21997Edited by +Protagorist - 16-Nov-2012 at 17:19
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Nov-2012 at 08:57

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Nov-2012 at 22:22

со оглед дека карбонот може да/ќе стане честа појава утре,како суровина ќе биде во иста мера опасен како и азбестот http://www.nature.com/nnano/journal/v3/n7/abs/nnano.2008.111.htmlнанотехнологија можда ипак доноси сасвим реалну претњу очувању здравља и природне околине. Кроз целу еволуцију човек је био изложен дејству ситних честица којима обилује природа, аерозагађењу и разним микроорганизмима. Неке од тих честица и микроорганизама имају доказано штетно дејство, пример честице кварца и влакна азбеста могу да изазову озбиљне плућне болести укључујући и рак. Утврђено је да су кварц и азбест опасни јер су толико мали да могу дубоко да продру у плућа, али имају такву дужину да потом не могу да се избаце. Отпорни су на разлагање у организму и могу да изазову оксидационе промене на ткивима сличне слободним радикалима. Битна је и њихова количина и колико дуго је организам био изложен њиховом дејству. То су општа правила за процену штетности ситних честица. Угљеничне и друге наноцеви имају сличне физичке особине, па постоји могућност нежељених последица.

Ипак, тешко је замислити случај када би могле слободне и у значајнијој количини да се нађу у природној околини. Могућа опасност ограничена је на производне објекте. Неколико врста наночестица тренутно се користи у козметици и као заштита од штетног дејства сунца. Постоји бојазан да би овако ситне честице могле да продру кроз кожу, поготово ако је она већ оштећена (опекотином, екцемом). Ипак, засад су само додатак основном козметичком препарату и још није забележено њихово штетно дејство. Најсигурније би било да се у свим производима наночестице вежу за неки крупнији састојак. Требало би затим утврдити колики је животни век оваквих производа и испитати да ли прети опасност од загађења природне околине, слична оној коју је донела ера неразградивих пластичних маса. У рудницима, житним силосима и на неким другим местима постоји стална опасност од експлозије облака прашине запаљиве супстанце. Стручњаци се прибојавају да ће оне наночестице које могу да горе бити још подложније експлодирању услед њихове веће површине и реактивности.

Надамо се да је човечанство извукло поуке из прошлости и да ће, ако затреба, благовремено пронаћи одговарајућа решења. Тако би и ова страховања остала само нешто што се увек јавља кад год смо се суочавали с нечим новим и непознатим, а нанотехнологија би имала отворен пут да постане водећа технологија 21. века.

http://www.politikin-zabavnik.rs/2006/2862/02.php
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Nov-2012 at 09:28

http://en.wikipedia.org/wiki/Current_sea_level_rise

28 ноември 2012 - Нивото на водата во морињата се зголемува побрзо од предвиденото

Нивото на водата во морињата и океаните се зголемува за 60 проценти побрзо од прогнозите на Обединетите нации, што претставува закана за пониските области од Мајами до Малдивите, се предупредува во научен извештај, објавен на преговорите во Катар за борба против климатските промени.

Извештајот е изработен од научници од Германија, Франција и САД и во него се констатира дека температурите се зголемуваат реално во согласно со сценаријата на ОН, со што се негира тврдењето дека проценката на нивниот раст биле преувеличена.

„Глобалното затоплување не се забави, ниту пак излегува од рамки на досега прогнозираното“, изајви Штефан Рамшторф, главен автор на извештајот на Постдамскиот институт за истражувањето на влијанието на климатските промени.

Во извештајот се посочува дека нивото на морињата и океаните се зголемува за 3,2 милиметри годишно, според сателиски податоци или за 60 проценти побрзо од два милиметарското годишно зголемување, прогнозирано од Меѓународната група на ОН за климатски промени за истиот период.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=43&eventid=59035


 Edited by +Protagorist - 21-Dec-2012 at 19:26
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Dec-2012 at 21:48
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 21-Dec-2012 at 19:53


никого не го боли глава со оглед дека постојното економско динамо не знае за компромис не па за преориентација,но охрабрува тук таму окуражениот набој на младиве генерации за менување на постојните цо2 навики и зависности

1. http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=552&PID=141971#141971


а сето тоа може да изгледа и шминкерски за трипати поефтина цена

1. http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1611&PID=126733#126733

 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Mar-2013 at 15:42

Pressure-treated timberWood processing and finishing technologies often require the use of chemicals, such as adhesives, paints and coatings, as well as impregnation or pressure treatment to improve wood’s (biological) long-term durability (fungi and insects/termites) and moisture resistance. The application of wood preservatives is made under very strict control in closed systems and conforms to the relevant national regulations.

no nemora da e taka dokolku drvoto se impregnira ekoloski

1. http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1039&PID=125290#125290

2. http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1039&PID=125294#125294

3. http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1039&PID=125294#125294


Edited by +Protagorist - 08-Mar-2013 at 15:45
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Mar-2013 at 21:34


кога еден егејски остров од крш се сторил брзо во шумовит крш привлекол особено внимание и признание а сето тоа се должело што свештеникот избрал необичен начин за епитимија на оние кои се кајат за сопствените гревои т.е. за секој сериозен грев (иако грев си е грев сепак) свештеникот им советувал на покајниците да засадат по едно дрво,просто врати со живот за се она што истекло ко отров од некого односно симболична антиерозивна духовна закрпа која воедно е од корист и на цела околија...

јасно ова глобално не е изводливо но е добар пример како секој еден од нас може локално да придонесе живиот свет да се одржува и обновува,сличен мотив но со поразличен пристап имаше маестро Борис Трајанов кој со песна потикна кампања ко Ден на Дрвото вдахнувајќи свеж зрак по горите а кој воедно и побајаѓи земји ко иницијатива озрачи http://www.treeday.com.mk/proekti_p01.html

за жал и покрај добрите идеи и волја се најдвит и кој да пушта клизачи свесно ил несвесно заради што и не треба да им се премерува воопшто освен да им се излезе в пресрет кон преумување т.е. помогне при корекција на диоптријата (: по што јасно следува покајничко-ударничка акција


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Sep-2013 at 01:34
Пеколна жега и опасно УВ-зрачење

Подрачјето на Балканот веќе неколку години се наоѓа во зона на екваторијален топлотен бран. Покрај превисоките дневни температури, нѐ мава и најјакото ултравиолетово (УВ) зрачење досега

Пеколниот спарен 18 јуни годинава ме задеси да ѝ давам прва помош на колабирана службеничка. Фала му на бога со помин беше. Возачот на првата помош рече дека за овој половина ден оваа му е 14 интервенција. Таа грозотија беше сигнал за оваа колумна, која поради меѓувременото подзаладување ја одлагав до сегашниот нов тропски бран.

Животот на планетата првпат се создал во водата, пред 3 милијарди години. Поради превисоката загреаност предизвикана од огромното зрачење на сонцето, копното било само песок и камења. Пред 350 милиони години, животот почнал да излегува од водата (водоземци) и да го освојува и копното. Но претходно на височина од 15 до 50 километри над земјата се создала озонската обвивка, која го апсорбирала сончевото зрачење. Со тоа копното не се прегревало и се создале услови за жив свет и на него. Ако не бил озонот, животот на планетата или ќе си останел во водата, или би еволуирал во незнајни правци.

Сонцето е природен фузионен нуклеарен реактор, водород-хелиум, чија температура на површината е околу 5.500 Целзиусови степени, а бојата бела до портокалово-црвена. Сончевото зрачење го сочинуваат 39 отсто инфрацрвените зраци (топлина), 8 отсто УВ-зраците и 53 отсто видливата светлост. Сончевото зрачење и зголемената температура на копното и воздухот можат да предизвикаат на живите организми, сончаница, топлотен удар, топлотен колапс и топлотни грчеви.

УВ-зраците се активни врз биолошкиот свет, предизвикувајќи низа, невидливи, сериозни здравствени проблеми. Најризична група се фотосензибилните лица, работниците на отворено, старите и изнемоштени лица, хронично болните и децата. Да разликуваме висока температура (инфразраци-гиро печење) и поопасниот висок УВ-индекс. УВ-зраците деградираат пластики, гуми...

УВ-зраците се откриени од потемнувањето на среброто, а ги има тип А, Б и Ц. Тоа е јонизирачко зрачење, кое ги разградува молекулите. УВЦ се најштетни, но не допираат до земјата. УВБ е само 1 отсто од пристигнатото УВ-зрачење на земјата и е штетно по живиот свет, поради неговите генотоксични, мутагени, канцерогени и имунотоксични својства. Го смалува имунитетот кај човекот, го менува хемизмот на билките, ја смалува нивната хранливост и ја зголемува нивната отровност. Во еко-системите ја менува рамнотежата. Ги оштетува фито и зоопланктонот и рибиниот подмладок. Во ткивото предизвикува загревање и енергетска нерамнотежа за создавање слободни радикали. Кожата, пред сѐ младежите, се први на удар, како и очите и косата. Понекогаш УВБ-зракот може да погоди молекули од ќелиите на ДНК-синџирот и доаѓа до создавање нова мутантна „шифра“. За среќа, ова ретко се случува.
УВА-зрачењето не е толку опасно, тоа предизвикува пигментација на кожата.

Најдобра примарна заштита од УВ-зраците е озонот. Ако бојата на сонцето е портокалово-црвена, немате гајле, УВ-зраците паѓајќи косо ослабуваат. Но ако сопствената сенка ви е пократка од личната висина (сончев часовник), бегајте под дебела сенка или дома. На сенка од дрвја и облаци немајте доверба. Ако сте принудени да престојувате на отворено, соодветно заштитете се со капи, очила (УВ400), памучна облека и заштитни кремови на голите делови.

Заштитниот фактор СПФ (Sun Protection Factor) означува колку пати подолго можете да се сончате до појава на првото црвенило. Но и овде внимателно, има „далавери“, па барајте декларирана УВБ-заштита. Лузните за кратко време можат да изгорат, со трајни дамки. Од 1994 година се воведе УВ-индексот како меѓународен стандард за поедноставно информирање на јавноста за опасноста. Тоа е мерка за количина што одговара на неговото опасно дејствување врз здравјето на луѓето и е со скала од 1 до 11+, каде што: зелено 1-2, значи ниска опасност; жолто 3-5; портокалово 6-7; црвено 8-10 и 11+ виолетово, како екстремно опасно. На плажа, рефлексијата од водата го зголемува ризикот, а за секои 1.000 метри надморска висина радијацијата се зголемува до 10 отсто.

Од УВ-зрачењето има и незаменлива фајда во создавање на озонот, фотосинтезата, анализа на структурата на материјалите, за стерилизација, дезинфекција на водата, детекција на пожари, зацврстување на лепила, мастила и пломби. Доверливи документи и парите се заштитуваат со УВ-водни жигови. Без УВ-лампи, кај нас нема гласање на избори.

Озонот настанува во горните слоеви на атмосферата, токму благодарение на УВ-зрачењето и е наш невидлив штит од опасното УВБ-зрачење. Поради силните токсични својства, индустриски произведениот озон се употребува за пречистување на водите. Тој е нестабилен троатомен кислород и го уништуваат вулкани, атомски експлозии, надзвучни летала, хемикалии на база на хлор и бром, како и согорувањето на фосилните горива. Монтреалскиот договор (1987 г.) нѐ обврзува за заштита на озонската обвивка. Но развиените земји се однесуваат игнорантски, а сиромашните постануваат уште посиромашни со застарената технологија, подметнувана од богатите.

Уништување на озонската обвивка доведува до глобалните климатски промени. Најголемата озонска дупка е над Австралија. Секои 20 минути на планетата се раѓаат 3.500 деца, а се губи најмалку еден животински или растителен вид; ширење на пустините носи глад, немири и миграции. Еден Американец 30-50 пати повеќе ја уништува планетата отколку еден Македонец. Ракот на кожата е зголемен за 900 пати за последните 50 години. Најголемо оштетување на озонската обвивка се очекува за следните неколку години.

Борбата со климатските промени е привилегија и обврска на богатите, да ѝ вратат дел од украденото на планетата. Оти севкупното македонско загадување врз околината е помало отколку два носачи на авиони да се преместат од еден во друг океан и ескадрилите да се дигнат два пати.

Ако живиот свет излегол од водата и го освоил копното, благодарение на создавањето на озонскиот апсорбер на сончевото зрачење, дали не е близу до паметот, со уништувањето на заштитниот озонски слој, живиот свет од копното да почне да мигрира, најпрвин кон поладните планини и полови, па потоа во водата!?

Тоа ми личи на експанзија на пустините.

Авторот е енергетичар-екологист
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=85131011322&id=13&prilog=0&setIzdanie=22945но како и нуклеарното така и сончевото зрачење може да биде од полза доколку треба и се сака

- http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=144093

- http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=124402#124402

- http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=887&PID=62196#62196HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Sep-2013 at 17:21HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Nov-2013 at 14:15

 
If the rods break in the pool, nothing will happen. The pool will become highly radioactive, which adds another problem.

If the rods break outside of the containment vessel, then we are screwed. With no active cooling and hundreds of thousands of Rem/h spread all out due to the break. NO ONE will be able to get near it without passing out and dying BEFORE they can even reach the pellets.

Which in turn will heat up very quickly melt their zircalloy cladding and start on fire, which is hard to put out and spreads all the radioactive release Into airborne particles which then will hit the atmosphere and the jet streams.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24843657
"Removing the spent fuel from a pool inside the Fukushima Daiichi plant’s fourth reactor presents significant risks given the radioactivity of the rods is 14,000 times more than what was released during the 1945 Hiroshima bombing. A slight mishap could release a huge amount of radiation into the atmosphere. "

“The worst-case scenario is that there’s a nuclear chain reaction, a criticality in the pool during this procedure and it can’t be stopped,”

“There is more radioactivity in that fuel pool than in all the bombs that were fired in above ground testing. So we have the equivalent of 700 nuclear bombs worth of material in that fuel pool. These [the fuel rods] are not going to pull out easily and the fear is, is that they might snap and release the radiation that’s inside them,”

http://rt.com/news/fukushima-fuel-rod-removal-365/


Edited by +Protagorist - 25-Dec-2015 at 12:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-Nov-2013 at 14:36

во контекст паранојата од горниов пост еве природен абер за сотрување радијација, та ако можат да вадат на маса хумано-еколошки новитети ко овој зошто и се не би истерале под конец и околу дислоцирањето на искилавениот ураниум во фукушима 

http://www.cracked.com/article_19133_6-ways-nature-cleans-up-our-messes-better-than-we-do.html


интересно колку само имаше народ фобија од зборот чернобил а и живописно делуваше муабетот снимен на 8мм [1][2] додека сега кога ќе се чуе фукушима сите си тераат индиферетно небаре се си е на место, може треба рамнодушноста да се освежува со по некоја дума [1][2][3]
 
патем и чернобил сеуште е жив и здрав [1]
Радијацијски Габи ... Идејата за истражувањето научниците ја добиле од интернет, каде пред пет години прочитале дека робот испратен во оштетениот реактор во Чернобил, кој сè уште е многу радиоактивен, се вратил со примероци од црна габа богата со меланин, која растела на ѕидовите од реакторот. За да ја тестираат идејата дека габата ја користела радијацијата како енергетски извор, тимот научници од колеџот направиле експерименти со три различни габи. Студијата недвосмисливо покажала дека јонизирачката радијација значително го помага растот на габите кои содржат меланин ... http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1225
 
 
 


Edited by +Protagorist - 25-Dec-2015 at 13:26
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Dec-2013 at 11:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Dec-2013 at 13:01


A Green Road - Arnie Gunderson And Helen Caldicott MD - Fukushima Coverup all

07.12.2000 - Buried alive

It is 14 years since Chernobyl exploded, spewing radioactive clouds into the sky and sending shockwaves round the world. Next week it is being shut down - but will this really be the final nail in the atomic monster's coffin? Ian Traynor reports 

Six weeks after the Chernobyl explosion spewed clouds of radioactive dust into the skies over Europe in April 1986, Sasha Novikov packed up his meagre belongings in what was then Leningrad and headed for a new life of danger and adventure on the nuclear frontline.

 

The nuclear physicist was 21 years old, just graduated, and ambitious. He didn't think twice. "It was a war situation here at Chernobyl and we were the soldiers called to serve," he says. "Live work, dangerous work. So many people died. So many people got sick. But there's such a thing as patriotism and professional duty. And now? After all that effort, after all that suffering, after all the money that's been spent on making this place safe, they're closing it down. That's politics," he spits in disgust.

Environmentally, technologically and politically, Chernobyl's impact was and continues to be huge. The flat marshlands in Ukraine, north of Kiev, near the Belarus border, were chosen by the geriatric Soviet leadership in the 70s to be the site of the world's biggest nuclear power plant, a luminous symbol of communist progress and superiority.

But when a half-baked experiment at the station's fourth reactor backfired at 1.24am on April 26 1986, the atomic explosion and the reactor meltdown not only instantly vaporised Valery Khodimchuk, the nightshift chargehand at reactor number four, but terrified Europe, shocked the world, corroded public confidence in nuclear power everywhere, and hammered several large nails into the coffin in which the Soviet Union would be buried a few years later.

Igor Oleynich was on the night shift next door at reactor three that night. "I was the only person in the reactor room," he said. "It filled with smoke instantly, within five seconds I was getting trapped. I ran outside and watched the explosion. It was awesome. We didn't know what a nuclear accident was. Some of us wanted to go in on kamikaze missions to get Khodimchuk's body out. But no one could have survived more than 15 seconds."

Almost 15 years on, with some $300m (£215m) spent on patching the station up, hundreds of millions more pledged to entomb the stricken reactor anew, and years of western pressure on the Ukrainians, Chernobyl is finally to be closed down for good next Thursday. 

The world will breathe a mighty sigh of relief. But for the 6,000 people who take a specially-sealed commuter train through the 30km exclusion zone every day to put on their turquoise suits, pick up their personal radiation dosimeters and go to work at Chernobyl, the closure is a disaster equal to April 1986. They are frightened and furious - not at having to work in what is perhaps the most toxic environment in Europe, but at the prospect of losing their jobs.

If you think Chernobyl is bad, says Oleg Goloskokov, the plant's assistant general director, you should try elsewhere in the Russian nuclear industry. "I came here in 1989 from Siberia. I've got two kids and my wife and I took a conscious decision. There are definite risks and there are really dirty zones. But I worked at Tomsk and Chelyabinsk. There was a terrible accident there in 1957. It's very dangerous, very polluted. And we wanted to get away from the nine-month winters. It's much better, much safer here."

Ustina Rudnichenko is even more stoical. In the hamlet of Opachichi, a few miles from the station and well inside the exclusion zone, the 84-year-old peasant woman lives alone with her chickens, her plum brandy still and her outhouse piled with home-grown potatoes, garlic, pumpkins and pears.

More than 100,000 people were belatedly evacuated from the zone following the disaster. Rudnichenko is one of the 600 or so mainly elderly peasants who have since returned illegally to their native villages to see out their last years. "My husband's dead, my children refuse to visit me. I'm very lonely," she says. "But I belong here. I'm not moving. This is where I was born. What is there to be afraid of? Death?"

Her countryside is enchanting, thickly wooded and unspoilt, at least to the eye. You can't see or smell radioactive contamination. After nearly 15 years of lying untouched, the no-go zone has become a bizarre safe haven for wildlife, plants, and grasses.

"The exclusion zone has become a giant laboratory for natural research," says Anatoly Nosovsky, a former Chernobyl engineer now running a US-funded regional research centre. "We don't understand the impact of radionuclides on nature, and apart from Hiroshima and Nagasaki we can try to find out here."

There is an experimental dairy farm where cows - named Uranium, Alpha, Beta and Gamma - are put through their paces. Their milk is fed to pigs to observe the effects of contaminated milk. Plant research includes observing the extent of genetic mutation in strains of wheat grown on irradiated soil.

Rudnichenko and her fellow villagers are oblivious to the dangers, eating perch from the rivers and collecting mushrooms - especially hazardous - in autumn. But at 84, she is lively, articulate and alert. "We get lots of promises, but we never get any help."

And despite the batteries of statistics and the endless research into the impact of Chernobyl, the human cost of the disaster is less than clear. In the days that followed the blast, 31 emergency workers died. The years since have seen an alarming rise in thyroid cancer among children in Ukraine and neighbouring Belarus, with cases running at almost 100 times the normal rate.

One worker who loads fuel rods into reactor three, and who asks not to be named, says that he sent his 10-year-old daughter's medical data to the west for analysis and fears she will not live to be an adult. "I lost 12 of my friends and I've seen so much death and suffering. I don't think about my own health. I don't have the right. But I haven't told anyone here about my daughter," he says.

Those who claim to have suffered from the disaster run into millions, but such figures are manipulated politically in Ukraine and Belarus. Some 3m people are categorised in Ukraine as "liquidators", the term for those who battled to contain the fallout, in order to qualify for paltry government benefits.

But Ukraine is broke, sunk in corruption, and the past few months have seen strikes, demonstrations and hunger strikes in Ukraine, Moscow and Belarus in protest at non-receipt of promised benefits. By contrast, western engineers and consultants working at Chernobyl can earn monthly five-figure salaries and, health permitting, can look forward to an early, well-heeled retirement.

The west has pledged more than $700m to erect a new "sarcophagus" around reactor four by 2015, but the plant managers complain that most of the money will go to the big western nuclear engineering firms contracted to do the work.

The project is urgent and extremely perilous. The existing sarcophagus was improvised after the catastrophe when helicopters dropped sand and concrete on to the smouldering reactor and huge remote-controlled cranes smothered the lot in hundreds of tons of thick sheet steel. Beneath the hulking battleship-grey containment there now lurks some 200 tons of radioactive lava, poison, dust and debris, with radiation levels four times higher than lethal. The vehicles, hoisting equipment and helicopters - 12,000 items in total, and all highly contaminated - are dumped in a large metal graveyard a few miles from the station. More tall cranes and the red walls for the prospective fifth and sixth reactors stand frozen in time, relics of when construction was abandoned in 1986.

"The sarcophagus beams are not stable, the supports are weak. There is damp, rain and corrosion," says Anatoly Gora, chief engineer of the entombment project who has worked at Chernobyl since 1976, the year before the first of the four reactors was started up. "We still haven't decided on the new type of confinement, but we've been preparing for two and a half years. Nothing like this has ever been tried before. It's a one-off project."

The existing sarcophagus could not be welded or screwed down since the work was too dangerous, so there are gaps big enough to crawl through - and more than big enough for the radiation to seep through unseen.

"The situation is getting worse," says Oleg Goloskokov. "There were 200 tons of nuclear fuel in the reactor when it exploded. About 3% of that was expelled in the blast. The rest is still inside, including 30 tons of radioactive dust. The sarcophagus is not sealed. A lot of snow and rain gets in, up to 3,000 cubic metres of water every year. There's a chance the roof could cave in. A highly radioactive solution of water, plutonium and uranium is constantly leaking out.

"It's a problem we have not solved, controlling the water and the dust. The nuclear fuel has to be extracted, controlled and buried. Otherwise there could be another accident. But that's a very difficult problem and it has never been attempted anywhere before."

Chain-smoking Kent cigarettes in his spacious office, Vitaly Tolstonogov, the Chernobyl director, glances up from working through a pile of papers with his expensive fountain pen and snorts: "The end? You think Chernobyl's closure is the end? It's only the beginning. A political decision has been taken to close us down. But that does not solve the problems here. We'll solve the problems eventually. It's just a question of how long it takes and how much money it costs."

But that is little comfort to Sasha Novikov, the nuclear physicist, who is married with two children, who expects to be among the 3,000 people to lose their jobs after December 15, along with his salary of $250 (£178) a month. "We were heroes back then in the war. Now they've no use for us," he says.

Novikov delivers a bitter and mischievous grin. "I suppose I can always go and work for Gadafy or Saddam Hussein. They're always looking for people like me and the money's a lot better."

http://www.theguardian.com/Columnists/Column/0,,407824,00.html

Edited by +Protagorist - 25-Dec-2015 at 13:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Dec-2013 at 14:13


освен официјалното постоат и конспиративни објаснувања зошто се случила експлозијата, пример превентивна саботажа бидејки чернобил требало да процесира екстра количини плутониум за руското наоружување, иако ова е само мит [1][2] но има и поголеми од овој налик дека повеќето катастрофи и истекувања во светот се нус-ефект од интервенција на нло-а кои ја користат радијацијата ко гориво, дури има и одмазнички сценарија ко следново  

Was Chernobyl Revenge For The Russian Woodpecker? - http://beforeitsnews.com/alternative/2012/04/was-chernobyl-revenge-for-the-russian-woodpecker-2021847.html  [1]

како и да е после чернобил на ова поле почнуваат да соработуваат америте и русите, што би рекол Гоце културно почнале да се натпреваруваат -  http://thebulletin.org/thin-air-story-plutonium-mountain 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Dec-2013 at 13:18


 

малку е смешно колку доброволно на себе си имаат навлечено русите негативно внимание заради чернобил, иако катастрофата недвосмислено упатува на саботажа ем имаат дупло помалку нуклеарни централи од америте, а и во однос на плутониум слично стојат работите [1] патем и америте имаат еден куп инциденти но од помал размер [2] ем и доста заташкувања [3]

неверојатно изгледа колку добро е спинуван муабетов, ко холивуд да е истоварен врз цела светска политика во режија на пентагон а по масонско сценарио, од кое колатералка ето се и нивите во европа и цезиумот по нив, иако на приказов балкан е изоставен, но ко за иронија од истиот пополека си прават контињер, каде по нато инвазијата на Србија си беа истовариле вишокот осиромашен ураниум, додека скоро сакаа и да рециклираат тоа сириското хемиско оружје во Албанија, за среќа им скубна подршката иако за сето она зрачење што го истурија на Косово претходно ова е смешка која патем ке беше и рециклирана

 Edited by +Protagorist - 09-Dec-2013 at 13:24
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 09-Dec-2013 at 14:11


Зошто Албанија е избрана за сириското хемиско оружје?

Протестите и негодувањата во Албанија поради евентуалното уништување на сириското хемиско оружје во таа земја предизвика ретко поместување на лојалноста на таа членка на НАТО спрема Соединетите држави. Деновиве во Тирана за прв пат пред американската амбасада имаше протести на кои се појавија транспаренти „Да, ние можеме да кажеме не“.

Албанија, заедно со Франција и Белгија, во некои светски медиуми е посочена како потенцијална дестинација за уништување на оружјето што сирискиот претседател Башар ал Асад реши да и го предаде на меѓународната заедница. 

Албанците, како што наведува агенцијата Ројтерс, долго време го чувствуваат долгот на благодарност спрема Вашингтон.
Таа се протега од крајот на Првата Светска војна кога претседателот Вудро Вилсон ја спаси земјата од распарчување меѓу соседите, до НАТО бомбардирањето на тогашна Југославија во 1999 година. Исто така, Албанија ги презеде етничките Ујгури од затворот во Гуантанамо на Куба откако Соединетите држави не можеа да ги вратат во Кина.  
Тирана им понуди азил на 210 членови на Муџахедин Халк, иранска десидентска група која долго време кампуваше во Ирак. Мал контингент албански војници е во Авганистан.

Но, веста дека сириското хемиско оружје ќе биде уништено во Албанија беше дочекано со лутина.
„Албанија им припаѓа на Албанците, не на меѓународната заедница“, вели активистот Алдо Меркочи. Некои сметаат дека тоа ќе ја уништи животната средина во земјата.
„Ние не сме против Соединетите држави, туку против хемиското оружје“, вели за Франс прес, Сазан Гури од Сојузот против увоз на отпад.

 Социјалистичкиот премиер Еди Рама кој ја презеде функцијата пред два месеца обелодени дека за ова прашање телефонски разговарал со државниот секретар Џон Кери.
 „Нема сомневање дека ако не бев премиер и јас ќе им се приклучев на протестите откако слушнавме од експертите каква апокалипса ни претстои. Но, во мојата канцеларија јас не гледам такво сценарио“, изјави Рама кој веќе некои во опозицијата го нарекуваат „Хемискиот Еди“.
Рама се обидува да ги заживее албанските шанси за влез во Европската унија. Албанија во 2009 година стана членка на НАТО, но Западот останува загрижен за нивото на демократската зрелост на таа земја.

Албанија со помош на Соединетите држави успешно го уништи хемиското оружје останато од комунистичката ера, но има и трагично искуство кога пред пет години во експлозија во склад на оружје загинаа 28 луѓе.
 Оваа тема е посебно чувствителна откако една од првите мерки на премиерот Рама на таа функција му беше да го забрани увозот на отпад, пред се од Италија, шема која создаде илјадници работни места и милиони долари приход.
„Да се земе хемиско оружје на уништување сега, по забраната на увоз на отпад, е тешко да се прифати“, вели Бесар Ликмета од Балкан Инсајт.

Со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации усвоена во септември сириското хемиско оружје треба да биде уништено до 30 јуни идната година. Некои земји како Норвешка и Данска веќе одбија да прифатат тоа да се прави кај нив.

http://www.makdenes.org/content/article/25167871.html

но она што нема да го сотрат на копно иако се колебаа албанците за тоа ќе го депонираат в море па да биде заедничко наследство за сите, иако сеуште не е ни стигнато до пристаниште

Syria’s chemical weapons will be dumped into the Mediterranean Sea

The good news is that 800 tons of Syria’s chemical weapons are scheduled to be destroyed before the end of December. The bad news is, the byproducts of this chemical weapon destruction will be dumped into the Mediterranean Sea where they could damage fragile ecosystems.
It’s nearly impossible to sift good news out from stories of the Syrian war: Lebanon, Jordan, Turkey and Iraq have together taken in more than one million Syrian refugees. But this leaves millions of others homeless or displaced within this war-torn country.

Even the fortunate few who find relative safety as refugees are anything but safe. They face violence, crime, heat, cold, rain, thirst, disease, malnutrition and their children are being exploited to do their host country’s dirty work.

People in faraway lands send hand-made hats to try to help keep some Syrian refugee children warm during this winter, only have these gifts meet bureaucracy and corruption at the host country’s border. But now Assad’s regime has agreed to destroy chemical weapons only months after it denied their existence.

On Friday December 7th, the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) claimed to have destroyed some of Syria’s chemical weapons and this organization will receive a Nobel price for global disarmament.
But there is a dark side to even this glimmer of good news. The OPCW recently said it is “technically feasible” to destroy these chemical weapons in the Mediterranean Sea.

No one has given details of this chemical weapon destruction, but it is likely that they are being destroyed aboard a ship by hydrolysis instead of incineration.
What this means is that the chemical weapons will be mixed with other chemicals which will neutralize and de-weaponize them.


But one of the first things a budding chemistry student learns is to balance chemical equations. Except for the miniscule fraction of matter converted to energy or transmuted in nuclear reactions, all of the chemical elements present before the reaction will be present after the reaction.
For all practical purposes, matter is neither created nor destroyed. This means these weapons won’t disappear. They will simply change chemical form to something considered less harmful than the original chemical weapons. But this does not mean they will be rendered harmless.

Israel National News reports that Professor Moshe Kol, Organic Chemistry Professor at Tel Aviv University is concerned the the byproducts of chemical weapon destruction will harm sea life.
Byproducts of the destruction of Assad’s chemical weapons are likely to include sodium hypochlorite and phosphoric acid. These are less harmful than the original chemical weapons.
On a small scale we might even consider them harmless. For example, sodium hypochlorite is used in chlorine laundry bleach and phosphoric acid is one of the main ingredients of Coca Cola. But what is harmless at low concentrations and a small scale can be very harmful at large concentrations and an enormous scale. More than 800 tons of potentially harmful chemicals will be dumped into the Mediterranean Sea over the next few months. And that’s the good news.

http://www.greenprophet.com/2013/12/syrias-chemical-weapons-will-be-dumped-into-the-mediterranean-sea/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Dec-2013 at 14:32


Зошто ли е избрана? Па не мислиш белки дека Американците за црни очи им го дадоа Косово или бидејќи се многу големи филантропи.

Сега не само што ќе станат депонија за хемиско оружје, туку и за биолошко оружје и отпаден нуклеарен отпад полн со радиоактивен и пред сѐ, МУТАГЕН ураниум. Ќе бидат и полигон со човечки заморчиња за разно-разни вакцини и генетски модофицирана храна итн.

Зошто?

Зашто "ни код бабе нема џабе", a не пак кај пресметливите и крајно рационални Американци.

Edited by phenomenon - 09-Dec-2013 at 14:33
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.914 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.