build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Екологија на материјали и околина
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Екологија на материјали и околина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 09-Sep-2018 at 22:15а што можеме ние да сториме во однос нашите емисии од Метан, просто да свртиме од отворени ѓубришта на спалување отпад преку инценератори од новата плазма генерација, кои не само што се еколошки туку произведуваат и струја, иако не се ефтина направија сеуште, но во однос локалниот еколошки гајрет но и глобалните емисии на метан вреди да се размислува во однос таква инвестиција!

загрижувачки е дека реата од Вардариште иако депонијата е подолго време затворена, можно е да се резултат на внатрешно декомпостирање на истата, а сега да почнува помасовно метанот да испарува, заради што не е далеку од памет дека треба целосна дислокација на сите слоеви од Вардариште другде!?
Landfill gas contains many different gases. Methane and carbon dioxide make up 90 to 98% of landfill gas. The remaining 2 to 10% includes nitrogen, oxygen, ammonia, sulfides, hydrogen and various other gases. Landfill gases are produced when bacteria break down organic waste. The amount of these gases depends on the type of waste present in the landfill, the age of the landfill, oxygen content, the amount of moisture, and temperature. For example, gas production will increase if the temperature or moisture content increases. Though production of these gases generally reaches a peak in five to seven years, a landfill can continue to produce gases for more than 50 years.

https://www.health.ny.gov/environmental/outdoors/air/landfill_gas.htm

е сега нашиве феномени во министерствата сметаат дека помал гајрет е да инвестираат милиони евра секоја година на санација на депонии, или пак нвестирање во застарени методи на менаџирање отпат, но нема да се сетат да седнат да направат есап и јавна дебата дали вреди да се инвестира во плазма инценератори!

100 милиони евра годишно за отпад - http://build.mk/makedonija-lani-investirala-113-2-milioni-evra-vo-zashtita-na-zhivotnata-sredina/
нека го копираат бар словенскиот модел во однос селекцијата и рециклирањето - https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/slovenci-znaju-sa-smecem-bave-se-ljudima-ne-kantama-i-ide-im-odlicno-foto-20171122

но можат и треба ко и Словенија да думаат бар за помали плазма инценератори - https://waste-management-world.com/a/in-depth-ionic-gasifier-opens-up-door-to-small-scale-waste-to-energy


сепак треба озбилна волја и долгорочен план за да инвестираме пола милијарда одеднаш во голем плазма инценератор бар во еден регион, а сметам со три ќе се покрие цела држава квалитетно и без да селектираме отпад воопшто, но доколку навистина Здравјето Екологијата Туризмот ни се национални приоритети нема да се двоумиме воопшто!

Originally posted by Zelenikovo

плазма инценератори за ѓубришта [1][2][3][4][5]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 10-Sep-2018 at 03:20еве на крај од линков груба проценка колку чини технологијава во споредбасо другите https://cleantechsolutions.wordpress.com/2011/09/24/comparison-of-different-waste-to-energy-processes/

еве извлечен абер за споредба со студијата од 3-тата фуснота, абeр кој е цитиран подоле, а вели 100 милиони долари за плазма инценератор кој според капацитот би ja опслужил Дрисла каде сега се депонира отпад од Скопје и Тетово, скопскиот е 366 тони дневно стр.4, но тука не влегува медицинскиот отпад [1] кој сега се спалува во тоа пиролитичкиот инценератор за медицински отпад кој е екстра гајрет ко таков, а нели случајно ни го пуштија на поклон [2] скоро лафев со комшии кои живеат блиску до депонијата ми велат имало некои чудни италијански шлепери како истовареле отпад за него до пред некое време, веројатно поефтино им е отровното европско ѓубре тука да го спалат бидејќи таму не им оди лесно еко-математиката, сега пак Шилегов и тој ќе турка водени филтри небаре така проблемот со екстра загадувањето од постојниот пиролитички инценератор ќе ги решат [2[/u/url">"> наместо да думаат како во соработка со државата ќе довлечкаат плазма арк централа [3] а со ваков инценератор може да се покрие засебно и централна Македонија особено решение за конечно ништење на велешката депонија [4]

значи плазма арк инц. со средна големинаоколу 100 милиони долари

Small: The facility would be sized primarily to process only
the municipal solid waste (MSW) generated by the City and
nearby cities (i.e., Cedar Rapids, etc.) (150 tons per day design
capacity).


Medium: This assumes that the facility would be sized to
process MSW generated in the City and other communities
and private haulers within the Linn County area, but not all of
the MSW generated within the Linn County area (300 tons per
day design capacity).


Large: This assumes that the facility would be sized to
process all of the MSW generated within the Linn County area
(600 tons per day design capacity).https://web.archive.org/web/20170810091832/http://www.seas.columbia.edu/earth/wtert/sofos/nawtec/nawtec18/nawtec18-3502.pdf


~

https://www.slideshare.net/jenniferpratt03/TorchPresentation~

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Sep-2018 at 14:41

и ајде државата немала кабает колективно за ризикот од сметишта како извор на склет зарази, зорт гасои, но и тешки метали та и радиоактивност, но бар ние како граѓани индивидуално да се контролираме кој колку може, та бар во природа кога сме, зар не е гревпред Бога кога фрламе тешко распадливи отпадоци во планина река на село, нели не е Човек кому сме му наштетиле та никому ништо, кажете им го тоа на малите деца или животните кога на такви остатоци налетаат и се исечат а заради бактерии во околина да се вкочанат [1][2] совест што е тоа денес кога немаме време да влечкаме со себе ќеса ѓубре а сме можеле да влечкаме во такви околности храна со нас која била причина за ѓубрето, ова не треба да спаѓани нит по совњст ами под категорија Чест, но и така ја немаме та не им се лутете на они кои ја загадуваат околината, тоа не ни пречи уставно да ја погазиме, та по која логика еколошки да ја гланцаме!? озбилна дилема, до каде сме стигнале ко цивилизирани! нека не ми се правдаат оние асли македонци кои се за супер себство а не се за супер екологија, бидејќи лицемерието во овој слуачј и законски да е дозволиво е личносно погубно и во однос себе и во однос своите поколенија какви навики им оставаме, она дека ѓубре табиет е нормална работа!

за кадмиумот сите знаете дека е ем склет ем зорт тежок метал, заради што кадмиумските батерии мора да се одложуваат во селектиран отпад, иако освен по големите маркeти во поголемите неколку градови во земјава има по некоја соодветна еко-корпа за селекција, но наскоро со омасововуање на Алармите за Чад и кај нас [1] ќе не закачи уште една супер еколошка гачка доколку тие се петпарачки има ризик од голтање или вдишување америциум, та стари расипани аларми добро е одма да се одложат во отпад
There is little danger from the α radiation unless the americium is inhaled or ingested. For this reason, it is a bad idea to dismantle or burn a smoke detector, because this could release americium into the environment.


сепак велат не е толку опасна работа како зрачење дoколку нема пробив

http://large.stanford.edu/courses/2011/ph241/eason1/

https://hps.org/publicinformation/ate/q7445.html

Ionization chamber smoke detectors contain a small amount of americium-241, a radioactive material. Smoke particles disrupt the low, steady electrical current produced by radioactive particles and trigger the detector's alarm. They react quickly to fires that give off little smoke. [1]
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.