build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Екологија на материјали и околина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 09-Sep-2018 at 22:15а што можеме ние да сториме во однос нашите емисии од Метан, просто да свртиме од отворени ѓубришта на спалување отпад преку инценератори од новата плазма генерација, кои не само што се еколошки туку произведуваат и струја, иако не се ефтина направија сеуште, но во однос локалниот еколошки гајрет но и глобалните емисии на метан вреди да се размислува во однос таква инвестиција!

загрижувачки е дека реата од Вардариште иако депонијата е подолго време затворена, можно е да се резултат на внатрешно декомпостирање на истата, а сега да почнува помасовно метанот да испарува, заради што не е далеку од памет дека треба целосна дислокација на сите слоеви од Вардариште другде!?
Landfill gas contains many different gases. Methane and carbon dioxide make up 90 to 98% of landfill gas. The remaining 2 to 10% includes nitrogen, oxygen, ammonia, sulfides, hydrogen and various other gases. Landfill gases are produced when bacteria break down organic waste. The amount of these gases depends on the type of waste present in the landfill, the age of the landfill, oxygen content, the amount of moisture, and temperature. For example, gas production will increase if the temperature or moisture content increases. Though production of these gases generally reaches a peak in five to seven years, a landfill can continue to produce gases for more than 50 years.

https://www.health.ny.gov/environmental/outdoors/air/landfill_gas.htm

е сега нашиве феномени во министерствата сметаат дека помал гајрет е да инвестираат милиони евра секоја година на санација на депонии, или пак нвестирање во застарени методи на менаџирање отпат, но нема да се сетат да седнат да направат есап и јавна дебата дали вреди да се инвестира во плазма инценератори!

100 милиони евра годишно за отпад - http://build.mk/makedonija-lani-investirala-113-2-milioni-evra-vo-zashtita-na-zhivotnata-sredina/
нека го копираат бар словенскиот модел во однос селекцијата и рециклирањето - https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/slovenci-znaju-sa-smecem-bave-se-ljudima-ne-kantama-i-ide-im-odlicno-foto-20171122

но можат и треба ко и Словенија да думаат бар за помали плазма инценератори - https://waste-management-world.com/a/in-depth-ionic-gasifier-opens-up-door-to-small-scale-waste-to-energy


сепак треба озбилна волја и долгорочен план за да инвестираме пола милијарда одеднаш во голем плазма инценератор бар во еден регион, а сметам со три ќе се покрие цела држава квалитетно и без да селектираме отпад воопшто, но доколку навистина Здравјето Екологијата Туризмот ни се национални приоритети нема да се двоумиме воопшто!

Originally posted by Zelenikovo

плазма инценератори за ѓубришта [1][2][3][4][5]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 10-Sep-2018 at 03:20еве на крај од линков груба проценка колку чини технологијава во споредбасо другите https://cleantechsolutions.wordpress.com/2011/09/24/comparison-of-different-waste-to-energy-processes/

еве извлечен абер за споредба со студијата од 3-тата фуснота, абeр кој е цитиран подоле, а вели 100 милиони долари за плазма инценератор кој според капацитот би ja опслужил Дрисла каде сега се депонира отпад од Скопје и Тетово, скопскиот е 366 тони дневно стр.4, но тука не влегува медицинскиот отпад [1] кој сега се спалува во тоа пиролитичкиот инценератор за медицински отпад кој е екстра гајрет ко таков, а нели случајно ни го пуштија на поклон [2] скоро лафев со комшии кои живеат блиску до депонијата ми велат имало некои чудни италијански шлепери како истовареле отпад за него до пред некое време, веројатно поефтино им е отровното европско ѓубре тука да го спалат бидејќи таму не им оди лесно еко-математиката, сега пак Шилегов и тој ќе турка водени филтри небаре така проблемот со екстра загадувањето од постојниот пиролитички инценератор ќе ги решат [2[/u/url">"> наместо да думаат како во соработка со државата ќе довлечкаат плазма арк централа [3] а со ваков инценератор може да се покрие засебно и централна Македонија особено решение за конечно ништење на велешката депонија [4]

значи плазма арк инц. со средна големинаоколу 100 милиони долари

Small: The facility would be sized primarily to process only
the municipal solid waste (MSW) generated by the City and
nearby cities (i.e., Cedar Rapids, etc.) (150 tons per day design
capacity).


Medium: This assumes that the facility would be sized to
process MSW generated in the City and other communities
and private haulers within the Linn County area, but not all of
the MSW generated within the Linn County area (300 tons per
day design capacity).


Large: This assumes that the facility would be sized to
process all of the MSW generated within the Linn County area
(600 tons per day design capacity).https://web.archive.org/web/20170810091832/http://www.seas.columbia.edu/earth/wtert/sofos/nawtec/nawtec18/nawtec18-3502.pdf


~

https://www.slideshare.net/jenniferpratt03/TorchPresentation~

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Sep-2018 at 14:41

и ајде државата немала кабает колективно за ризикот од сметишта како извор на склет зарази, зорт гасои, но и тешки метали та и радиоактивност, но бар ние како граѓани индивидуално да се контролираме кој колку може, та бар во природа кога сме, зар не е гревпред Бога кога фрламе тешко распадливи отпадоци во планина река на село, нели не е Човек кому сме му наштетиле та никому ништо, кажете им го тоа на малите деца или животните кога на такви остатоци налетаат и се исечат а заради бактерии во околина да се вкочанат [1][2] совест што е тоа денес кога немаме време да влечкаме со себе ќеса ѓубре а сме можеле да влечкаме во такви околности храна со нас која била причина за ѓубрето, ова не треба да спаѓани нит по совњст ами под категорија Чест, но и така ја немаме та не им се лутете на они кои ја загадуваат околината, тоа не ни пречи уставно да ја погазиме, та по која логика еколошки да ја гланцаме!? озбилна дилема, до каде сме стигнале ко цивилизирани! нека не ми се правдаат оние асли македонци кои се за супер себство а не се за супер екологија, бидејќи лицемерието во овој слуачј и законски да е дозволиво е личносно погубно и во однос себе и во однос своите поколенија какви навики им оставаме, она дека ѓубре табиет е нормална работа!

за кадмиумот сите знаете дека е ем склет ем зорт тежок метал, заради што кадмиумските батерии мора да се одложуваат во селектиран отпад, иако освен по големите маркeти во поголемите неколку градови во земјава има по некоја соодветна еко-корпа за селекција, но наскоро со омасововуање на Алармите за Чад и кај нас [1] ќе не закачи уште една супер еколошка гачка доколку тие се петпарачки има ризик од голтање или вдишување америциум, та стари расипани аларми добро е одма да се одложат во отпад
There is little danger from the α radiation unless the americium is inhaled or ingested. For this reason, it is a bad idea to dismantle or burn a smoke detector, because this could release americium into the environment.


сепак велат не е толку опасна работа како зрачење дoколку нема пробив

http://large.stanford.edu/courses/2011/ph241/eason1/

https://hps.org/publicinformation/ate/q7445.html

Ionization chamber smoke detectors contain a small amount of americium-241, a radioactive material. Smoke particles disrupt the low, steady electrical current produced by radioactive particles and trigger the detector's alarm. They react quickly to fires that give off little smoke. [1]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 23-Sep-2018 at 21:00

кога ќе видиме колку камен фрлиле за една година во однос праисториски пристап за решавање на отпадот, а можело со истиот да размислуваат современо, навистина се чудам дали овие во администрација се абдали или властите намерно од Народ прават абдал, пример за во недоглед да си имаат оправдување за бирокрактско опстојување во живот како политички кланови без алтернатива!? простете на сарказмов, но на толку еко-здруженија ем екстра еу камен кредитно или фондациски на страна буџетски, а ние и понатака да тилтаме во место на овој план е смешно ако не трагично, иако трагедиите кај нас се перцепираат како случајности кои имаат за цел будење од сон ако не летаргичност, што можеби е нус ефект бидејќи сме печалбарски расположени та оние кои заминале не се замараат, а оние што останале велат останавме сами, и ето супер изговори за да недоносено ако не потпросечно думаме на сите нивоа, наместо сите низ дебата да се сплотат е-форумски, глумејќи дека тоа телевизиски или фејкбуковски е случај! се прашувам дали не е прекасно и за конструктивен експертски 24/7 дијалог на институционални форуми вака, а не пак на необрзувачки каде во најдобар случај дигресиите го олабавуваат фокусот како не би станал муабетот монотон туку и пнтака повлекува внимание и потсетува дека и оние алатки кои ги имаме на располагање не ги есапиме ни 2 а не пак 102%

кога интелектуалците вака и универзитетски би биле приморани и прединституционално да полираат општествени околности, пополека и ќе се изгради добра е-форумска пракса за брзо пеглање на склет околности од сите сограѓани, во спротивно е-форумите уште децении ќе бидат само место за архивирање инфо и сеир, евентуално креативно канализирање енергија од оние кои не се фејкбуковски или кабловски попарени, а што ако не се регулира законски ќе допринесе да е-форумите станат агитпроп алатка за оние кои ја препознале ваквата алатка како поефективна за агитирање него блоговите или пак социјалките, бидејќи аберите им се педантно архивирани ем со простор за нивно пеглање низ преписки со залутани гости или сеир членови, а така тие ко во мојот случај иако не се експерти по ниту една линија да станат општествен е-коректор за сметка на оние кои и навистина тоа како експерти треба да бидат, но вакум ко вакум и ето го некој омбре ќе ви бидне огледало ако не коректор, но со тоа само дополнително ќе се намножат фрустрациите та и оние кои се волни да бидат политички активни да станат рамнодушни, сите чекајќи кој прв ќе постави слична е-општествна-шема во светот за можат со копи пасте да ја имплементраат и тука, незнам што прават сите оние еко невладини каде кај ниту една нема бар еден еко-форум бар таму да видевме промени ... може ќе чекаат да се возобнови е.д.Опстанок за да повлече нога ко прво регистрирано македонско еко-нво во независна Македонија, само што прашање е до тогаш дали на останатите ќе им остане еко-волја чекајќи на него ...Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 23-Sep-2018 at 21:31

еко-форуми или не, во еко-нишкава на градежниов форум, пак би потенцирал дека во однос приоритетите прв за кој ни од блиску не се фрлаат 100 милиони евра годишно за негово решавње ни во метрополата ниту во државата е аерозагадувањето, имдодека депониите и да се еко-гајрет по природата со оглед дека се надвор од урбаните центрифуги, воздухот во нив е озбилен проблем а освен потпросечен муабет а не пак оштроумни решенија ниту една политичка партија па ни ДОМ нема платформа каде буџетски и кредитно би се поставила агенда како Скопје не би останал најзагаден град во европа! #120-[1]   

можеби навистина за скопјани е здравствено чаре ако не преку рурална-реемиграција преку еу-имицрација да се растерети до некаде пах-кабаетот индиректно, што сега до некаде со меркел-најавата (за безвизна работа во Германија догодина) теоретски е возможно под-чаре бидејќи пак во домовите и да заминат еден двајца на печалба пак останатите ќе си се грејат на дрва, заради што повторно останува да се удри со директни мерки како бесплатен јавен превоз и рестритиквни авто политики, а за што дури во моментов сме имале и словенички стандард пак нема да можеме брзо да излеземе на крај со смогот! уште побитно ако ветувањата на Премиерот дека дупло повеќе ќе се зголемат шансите за лични инвестиции во ерга-омнес реалност се остварат, а што нормално Народ сигурно нема да ги фрли за ен.еф. фасада или пак современ начин на греење, туку претежно на екстра транспортен чалам да се знае дека од еко-3 свртиле на еко-4 машини, мислам дупло си е дупло во однос се', којзнае може ќе им речат е сега со дуплото ќе се раздолжите во однос аеро загадувањето, иако реално доколку брзо пенетрираме во еу, ќе може да се понадеваме на поповолен Трам кредит, иако тоа можеше и можеме и предпристапно да го осигураме ...

но мора да се најде начин како огревното дрвото да се забрани и замени итно со гас и слично [1] иако озбилно би помогнало доколку се инвестира во ЛРТ [2][3] и хоризонтално и вертикално, а во костец бесплатен јавен градски превоз, ем вињети за минување низ Центар [4] што и сега е неопходно а ќе биде и понеопходно ако на улици истоварат Трам кој не би било лошо ако е така и тој да е двоспратен [4][5] особено неопходно доколку немаат намера да воведат задолжитлна БРТ-жолта лента [6] ... плус инстант бонус на сето ова би било за почеток индивидуална транспортна рестрикција за едно возило по семејство т.е. адреса, а понатака демотивирачки регистрациски паушал [7] доколку Скопје некому му е сеуште примамливо место за живеење, нели ако веќе нема логика да се забрани доселување бидејќи таква мерка е закаснета од кој и да е аспект уште во екс-ју кога исто имало смог на кило по жива мера само што го регистрирале просто ко густа скопска магла ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 23-Sep-2018 at 23:48

ова горе во однос рестрикции за локални возила, за оние од други градови би значело уште поголема штопна односно неопходен P+R систем при што возилата од другите градови би се паркирале кај обиколницата а од таму да можат (да мораат) гостите во Скопје да влегуваа само со автобуси и такси

сигурно пар-непар ќе рече некој е пологично решение, но сметам дека во економски небуџованска земја како нашата ваков пристап ќе има поголема неправедност него по едно возило за семејство+адреса па нека си се договараат кој кого како ќе вози разнесува меѓу домашните, наместо да се случи ксмет да не може чоек ни комшија во итност да повика напомош некако, она бидејќи ви крепал ауто некаде а немате пари за шлеп служба, илити небулозно бркање различна бројка на регистрација препродавајќи и купувајќи ново екстра возило за да можете во сите денои да имате едно на лагер, што пак во однос на бизнисите пак ќе биде и дополнителен гајрет, значи пар-непар е бетер и од парцијално решение него половично како семјство+адреса велам половично бидејќи и тоа ќе се заобиколува, иако безбедносно е далеку подобро него било кое а во спрега анти-смог ефект, но да видиш да неверуваш дека на точаци ќе свртат масовно скопјани, туку сите ќе изнакупуваат мотори и пак склет но од спунт, заради што како привремена мерка е логично-неопходна како интерветна да речеме на 3 до 5 години со 1 година најава за побрзо да си најдат граѓаните чаре за вишоците, а потем конечно решение би било за 50% поскапа регистрација при секое екстра возило во семејство+адреса илити и дупло доколку и тоа му одговара на Народ за да не трансферира на бесплатен јавен превоз, сепак за беспатен јавен превоз во такви околности би значело неопходност од дуплирање на ЈСП флотата, но и полициска служба одговорна само за јавниот траспорт, што значи озбилни инвестиции, но затоа треба бизнис план и со време начини за маркетиншка атрактивност на таквиот систем за да бар 20% од трошоците се покриваат по тој основ, но доколку е јасно дека долгорочно така здравството би било растеретено од екстра болни и трошоци за нивно лекување, но и имиџот туристички би се довел на ниво со Љубљана во однос чистиот воздух, ем Животите на Пешаците далеку по осигурани, плус кондицијата кај скопјани за велосипедизам кој во чисти околности би бил и повеќе од атрактивен избор, чинам тогаш нема зошто да не се обидеме вака да се задумаме час поскоро, од дебата глава не боли!

ало едно време бевме на ниво на Лакнау од Утар Прадеш додека сега тераме на ниво со ЊуДелхи доколку е репер следнава фуснота [1][2] но во споредба на густина на население Делхи има 6000/m2 жители додека Скопје 950 жители на m2, та нешто навистина не е во ред или со моиве забелешки или со мерните станици во метрополата!? аирлија на паметот ако мислите дека со пар-непар рег.таблички нешто озбилно ќе се промени!

When Paris banned cars with even-numbered plates for a day in 2014, pollution dropped by 30%. Now, the city wants to discourage cars from driving in the city center at all.
...
https://www.businessinsider.com/cities-going-car-free-ban-2017-8#paris-will-ban-diesel-cars-and-double-the-number-of-bike-lanes-6

restriction on traffic in São Paulo, Brazil, during peak travel times. It is based on the last digit of the vehicle's number plate.
...
https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_restriction_in_S%C3%A3o_Paulo
Edited by Zelenikovo - 23-Sep-2018 at 23:58
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 24-Sep-2018 at 18:18

единствен проблем во однос вакво решение е што Скопје како урбана центрифуга ќе стане озбилно атрактивен балкански град за мнозина, во најмала рака се повеќе ќе биде привлечен за сограѓаните од внатрешноста, та се повеќе Народ ќе се гетоизира, иако еколошки опуштен до болка, но доколку ова се тера паралелно со озбилна програма за рурална реемиграција најнапред ќе се растерети од сите оние сограѓани на кои бројлерскиот живот или пак бетонската џунгла им имаат збоктисано, а потем и ќе им биде драг и тиево скпј даодат вака на одмор наместо обратно, просто градот би станал не само поднослив за Живот туку и мотивирачки за оние кои не сакаат да се гужваат по градски превоз а не им се весла точак, онака кабадајџиски или шерифски да си завозат табиетот другде ...
но се случи ли навистина вака радикално да се пресече, ќе мора да се дестмулира доселување во Скопје ускратување право на добивање скопска адреса доколку не е граѓанинот роден во Скопје коллу и ова да изгледа тоталитаристички во најмала рака би требало еден д с отсели за друг да добие право за доселување, иако ваков пристап е возможен само во однос урбаните границите на градот, а како истиот би се ширел кон приградските средини наместо да биднува архи карикатура од кибрит конструкции или пак урбанистички норми кои ќе се прекршуваат постојано за да се впикаат што е можно повеќе зградулиња на секој ќош и тревник ...

сето ова предочено горе посекако ко идеја е недоносено и треба пеглање во недогед, таман и јас да имав емф табиет и со исклучивост да премерувам и сечам, и во однос технократски куршлуси а не пак уставотворни, но доколку и понатака Луѓе наместо на е-форуми си тераат сеир по фејкбук или тв-сензационалистички, сигурно ќе се род утре некој и ќе рече ене бе земи копи-пасте овој убо рекол! хелоу ја сум само нереализиран земјоделец уметник и подвижник, таман работа некој вона-би традиционалист да ви е репер ко некој вона-би глобалист колку и фамилијарно да го рализирале!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 06-Oct-2018 at 15:51

бидејќи на глобалистите денес ралото им е сеуште корпоративно, не ни очекувајте дека ќе понудат некогаш социјален транспортен мод кој најнапред ет еколошки, а попрво вакво нешто ќе дочекате од националист кој би гледал да спукаме туристички и екоономски чалам, бидејќи логично поголема мобилност поголеми можности, но каде е балансот, хм го нема денеска, мора да пробаме како ќе биде со фри-ЈСП за да почнеме да ги вагаме предностите и маните та да стигнеме до нзс, нормално без озбилен план со самото довлечкување мекстра кочии на улицс само дополнителен метеж ќе напраиме доколку не се демотивираат амтомобилџии нели стегајќи го ременот за возила во и околу мал-ринг, а капак екстра наолив ако е бесплатно ЈСП за туристи (иако така полесно и би го следеле нивното движење заради нивна поголема безбедност), а не пак ако се направи бесплатен ЈСП и само во работните часови за скопјани ... дигресијава во однос следењето и сега е претпоставувам корисна опција во однос средношколците, а кога и јсп картичка ќе биде врзана за л.карта посекако таквиот надзор ќе можат да го прошират полисајсите врз сите дал заради нивна безбедност дал ко хуминт-тракер кој на аналитичарите ќе им користи за склепување мистериозни мозаици, веројатно кај нас не е во оптек муабетов сеуште, но чим постои алатка прашање е кога преку истата потенцијалот ќе збрчи в мвр~плафоњерка) ... инаку може да се пофалиме дека источноевропските школски јсп модели почнале да ги копираат и на запад, бар така ми делува аберов од Кингстон Канада [1]

#~DD~SK

slicno se zadumav i za Zeleznickiot soobrakaj [1] само треба премерување на бенефитот од намалување на меѓуградски автобуски и автомобилски Сообраќај за сметка на екстра инвестирање милиони во железничкиот како за инфраструктура така и за кочии, но што доколку размислуваме со гринфилд табиет можеби е исплатливо, неретко знаев во однос за Трам да спомнам дека ако Колска здружеше сили со Кончар или пак истера франшиза за која ќе помогнат сите сосе МФ и ЕТФ ние би извадиме со лесно и свои ЛРТ-а кои освен ко градски Трам, а со брзина од 80км/ч ќе можеме да ги користиме и меѓуградски, сличен беше аберот и за ФАС~11.10 кога груевци се залетаа двокатните најнапред тука да ги штанцаме, но навидум заради поефтина тендерска понуда ојдоа со кинезите, сепак на крај излезе дека Фасовци беа саботирани од филијалата на sds при СТБ како би немале ликвидност ни за тротинет а не пак двокатен автобус [2] а шпекулираат шекспирџии дека со кинезите и добро им дошло на властите да ушуќарат од спунт партиски по некој денар ете пример добредојден за зградата на дпмн од кајче ја направат титаник та демек зато и многу не им се замарале на Фасовци, иако колку што се сеќавам им оставија груевци ним и екстра време за нова фирма да отворат (се чини дури заради тоа и идејата градот за ЖЕХФ да има двокатен имиџ испари така) и пак на крај Фасовци извисија, но дефакто зицер како и да било, нели и без тоа сега делои за сервисирање ЈСП не набавува делови од Кина ами од три расипани двокатни сервисира еден во движење, што доколку беше македонски ноу-хау бар 1~2 децении сервисирањето ќе беше поизводливо, битно додека ги имаме двокатните единствени помасовни туристи биднаа скопјани налет волјата [3][4] нормал постојано имаме улични револуционери во опозиција та претежно само бекпак-авантуристи го имаат Скопје во туринг маршута, чунки овој пат тоа нема да биде случај, сепак за туризам требаше да бидат малку од малку двокатните повисоки и бар прозорите без прегради за да не е скоцкана попатната визура, иако од друга страна прозорчињата се фора но повеќе за фрлање отпадоци на улица и евентуално почисти кадри за пѐнорамски фотографии во движење, но во секој случај двокатните~кинези беа правовремено освежување, а посекако од какво и да е ново нема да куца магарето, само нека го направат бесплатен транспортот а хигиената брзината и бучавата да им биде на завидно ниво и ето ако сакаат нека донесат и афрички ноу-хау ако мислат дека долгорочно тоа е исплатливо ... ќе биде аир да може да истераме со кинезите или јапонците некоја копродукција та бар во скопски-ситком да видиме некое ЛРТ ко ова во Феникс, нормал во фон со античко-морски амбиентални звуци

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=50&PID=111278#111278

од една страна недоносеноста на дпмн им беше обид преку кој може да видиме дека добрите намери не секогаш па и при децениска апсолутна власт се конечно од корист, но како тргнаа sds со турни-ме да-кинисам идеи ко субвенции за тротинети без простор за нив [5] или од старт повеќедеценски заглавен вијадукт кај цеКа [6] и кај Влада (веројатно за да пластичарите им пуштат вода а овие со кајчиња до работа да веслаат) битно долго време ќе сонувате Скопје да стане почист град, иако може да се проба да се спушти Матка1 која и така е дотраена та нешто ако може атуење од Кањонот да потпомогне, иако тоа е невозможно да го надмине гајретот кој сега ги навјаса скопјани откако е крената Матка2 заради температурната инверзија која го дозаробува смогот во градот, којзнае можеби ќе најдат некое соломонско решение како аспиратор-оџак-скулптура која би го влечела смогот во стратосфера, визуелно делува дека маглата е заробени некаде на 40-ти спрат кај Лисичарките [7] но немам претстава колку тој топол козјачки воздух е како слој [8][9] но попрво скопјани ќе ги преселат околу Козјак отколку козјачката влага што ќе ја заобиколат со котлински-смог-ауспух, сепак чинам кај нас и не е толку примарен проблем сообраќајот та да треба итно тој прв да е таргетиран иако треба да одат решенијата паралелно, но најнапред фокусот треба да е кон ескивирање Непожелно Греењето [10] за што треба навистина добра волја и добра пракса и одвнатре и однадвор, арно ама што праиме кога европеите велат дека Т-то а не Г-то е главен проблем, а бидејќи сме по навика евро'трансер'ски расположени во однос чарињата та нека мучнат ако не сакаат да чукнат глава како до бесплатен Јавен Сообраќај ...
Edited by Zelenikovo - 06-Oct-2018 at 16:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 07-Oct-2018 at 21:58

веројатно при масовен бесплатен јавен транспорт, една битна работа која ќе биде неопходна а која и сега недостасува се ракови/држачи за Велосипеди по Автобусите, кои сметам подобро би било да се на опашка него на клун напред, плус така можат да одат вертикално наместо хоризонтално како и би собрало повеќе точаци ем за самите шофери маневрирањето е олеснато, иако безбедносен ризик можеби при пожар а мотор да е склет за гасење но затоа би требало да има таквиот рак систем и брз наќин за целосно одвојување на сталажата ...
во овој контекст би било паметно да се размислува со време доколку истераат домашен Трам градските татковци, та дури и го нарачале, да одат на по некоја Кочија која ќе биде проста налик кафез а со широки врати како брзо и лесно би влегувале излегувале велосипедисти та и со подобен пристап да тоа можат и качени на точак да го сторат, вакви кочии во даден дел од денот можат да служат и за карго-патници со куфери или оакети кои во нормален Трам ниту ги бери ниту им е место, иако за влезе во ваквз кочија треба или пристапни рампи како не би влетувале секакви индијанци но и секакви пакети она таман да мора со лична карта да влези, или пак уште поубаво да има екстра кондуктер кој би бил редар што како појава при мас јавен транспорт би требало да е задолжително за секој еден автобус или трам композиција, аман работа и за постојните контролори да не биднат вишок, нормално пред се' би помагал ваквиот втор шофер за утовар истовар на точаци по ракови на автобуси или пак контрола за карго-трам како не би влетувале каубојци со клавир под рака или индијанци со теле под мишка, чинам набрзо куферлар-патници ќе станат главна категорија во ваквите кочии та ќе треба една засебна за нив една за велосипедисти ...
ова ви изгледа можеби шегобијно ако не градобијно, но доколку ова стане случај а во костец поширока вело агенда од која школски или рурално би имале аир и Учдници или Селани доколку по тие комбиња и автобуси има задолжително и вело-приколка [1] така може да се каже дека ќе имаме предуслови за Вело-Култура и над очекувањата на мнозина, а со тоа и аеро-еколошка свест во Скопје на мала врата стимулирана индиректно на ангро, иако за на голема врата ќе ни треба и повеќе од тоа како Вело-Автопати [2] или пак вело-инвентивност налик супер ефтини локални вело-приколки за да од секој аспект Велосипедизмот тера Поетично [3] доколку пак си продолжи муабетот музејски или амбулантно [4] надевајте се дека од авто бар на веспа култура дека ќе свртат младите, иако обврзете ги дека така мораат да имаат задолжително и респираторна маска освен кацига бидејќи нормално утре држава ги плаќа трошоци за бесплатно здравство, а доколку чаламот им е поголем од законот комотно нека се селат од Скопје за да уживаат послободно сред сообраќај ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 18-Oct-2018 at 20:20
еве интересен абер за смогот во Пекинг кој кај нас би се постигнал со вклучување на Кањонот на Матка доколку се спушти браната на М1 која и така не е озбилно неопходна, плус така би добиле и Водопад во скопско од Изворот на пештерата Врело, нормално може заради кајак стазата да се крене мала каскада, и пак да се добие ефект на поголемо струење на воздух од Кањонот, но дефакто и тоа е малку ко што им возвраќаат во 'нејчр' на пекиншката смог патка [1]
Originally posted by Zelenikovo


https://www.thebeijinger.com/blog/2018/06/04/beijing-blow-away-smog-ventilation-corridors-made-knocking-down-buildings

но секогаш ветер немет во кањонот [1] та можеби логично е да се разамислува и за вештачко иницијација преку вештачко струење, кое би се потпомогнало со фенови [1.2] а кои потенцијално би делувале долгорочно и на ружата на предкањонски воздушни струења, претпоставка која можеби не е толку логична, но за постојното загадување чинам нема зијан и од жонглирање со сф инвентивност во недоглед [1.2.1] ако имаме предвид дека Скопје ќе расте ќе расте ќе расте, освен ако тоа некако не се ресетира доколку внатрешноста на државата стане некако економски атрактивна за да скопјани со задоволство се одважуваат на Рурална Реемиграција, и во постојните економски услови во кои утеха е карамбол од случувања ... каде старите сограѓани заради лекарлук и внучеспунт се учипуваат во метрополисот дури и не смееле, а младите заради немање ни гојзерици за туристичко планинарење при нога а не пак услови за фармерски живот само може форумски да фантазираат за селска идила, капак забавата и културата е централизирана системски исклучиво за во главниот град, наместо даночно и регулативно да се сведе на минимум во однос другите градови (она само за и во склоп скопско'лето да е опуштена атмосфера) та и од таков спунт да се мотивираат младите во друг град да трансферираат, бар оние кои преку интернет заработуваат а сакаат Кино Театар Диско Изложби и слично да се релоцираат доброволно, другите ето купиле ли карта за такво случување преку бесплатен железнички или автобуски превоз да скитнат тро потака од Скопје за да уживаат културно ил забавно, та да им збоктиса така и да се одважат на културна дислокација ...

комбинации милион, а каде и дали некој ги дебатира премерува истражува, хм можеби во НУБ блеотекарите во слободно време додека читкаат архива, бидејќи сите останати се на фејкбук во заборав учипени илити од кабловска телевизија успани со туѓи гајлиња и задоволства, та бар да се свестат дека и така можат да се менуваат ако на некој тематски форум ко Билд од време на време кога ќе им падне идеја или линк на глава кој би бил корисен за заедницата да го споделат, него не се срамат да лупаат секој ден статуси во празно патем чекајќи целодневно да си задоволат лајкохоличарски суета, а мака им е да се зачленат на единствениот урбан тематски форум во земјава и да тимарат не само општествени туку и свои гајрети, што обично го прават откако ќе се насадат на некој склет но најчесто постфестум, колку да си лечат фрустрации, наместо со време да предупредат алармираат или понудат дума правовремено ...
Edited by Zelenikovo - 18-Oct-2018 at 20:20
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 19-Oct-2018 at 05:35

на цитираниот пост, во вториот линк од истиот, кој не е цитиран тука, има интересен абер дека живеењето во шангајскиот смогариум е еквивалетно во однос пм1о честичките како Чоек да го минал ден со 17 испушени цигари, тоа пак значи скопските пушачи се на дупли ризик, а што логично би значело тие да бидат во први редови засегнати, иако чинам Новороденчињата се тие кои најмногу страдаат ко ктивни смогери, па би им порачал на бабите и дедовците е се радувајте на комфорниот скопски живот туку заради внучињата и суинои и ќерки за уши фатете и гит во внатрешност на земјата, та ако не заради себе бар заради нив додека се помали, без гајле не им гине Скопје во никој случај подоцна како хедонистички материјалистички или универзитетски хотспот, како мотивација можете да си напраите принтои за на тераса од скопскиот смогариум [1][2] та чункими ќе размислите што е попаметно и дали треба да побрзате ако не во родни крај да се вратите да шитнете еден стан в Скотје а да ушуќарите два другде за исти пари, а можете и по некој хектар овоштарник така да кренете за внучињата та и да немаат озбилни финансиски можности за раст да им напраите лост за основни средства за живеачка ... но и селата ако ви се во дупка, маф ви е пак работа доколку иситете се Живи освен ако не се договорите сите топтан да свртите на рокет-стове греење кое ќе го склепате и поефрино од една плинска боца, а ќе имате минимум ако не и воопшто пм10/2.5 емисии [1]

https://yp.scmp.com/article/5727/how-escape-smog

Originally posted by beTon


каква анимирана симболика дека Скопје е село              medit:


смогот е налик воздушна фекалија, јасно дека филтрите и катализаторите [1][2][3] ќе помогнат, но се додека горивото е фосилно фекалии пак ќе има во урбаните џунгли, освен ако не се тие на Планина ко во Јужна Америка, градските центрифуги се како една голема септичка јама од отворен речен тип, која од време на време штом дувне ветер се празни, н ги затнавме казанчиња та сега очесто дрее, којзнае може ќе проструи Матка1 во блиска иднина!?

туку јп автоматизација та и симболично во очи ЗОИ 2020 когѐ странците ќе си збркаат глава сред гужва, то мислат домакини со време, им фалат само џипиес веце френдли апликации, кои мислѐм ако биднат реалност ќе станат статусен мастхеф за секој смартфон натака по урбѐните џунгли прерии и понори, уште да мислат дека треба предупредување за стилотhttps://soranews24.com/2017/01/18/japanese-spray-toilets-receive-new-standardised-symbols-to-help-foreign-tourists/https://www.dw.com/en/world-toilet-day-a-private-matter-of-public-health/a-41436417

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/toilet-perfume-could-help-improve-sanitation-across-globe-180961176/

http://mentalfloss.com/article/503962/10-stinky-facts-about-corpse-flowers
Edited by Zelenikovo - 21-Nov-2018 at 05:06
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Oct-2018 at 00:21

ако размислува Чоек активно еколошки нормално прв приоритет му е чистиот воздух и чистата вода, и додека тие има начини како да се постигнат доколку навистина се сака преку бесплатен јавен превоз и локално ноухау старо за ново рокетстоув за оние кои се грејат на дрва а утре не би сакале да се префрлат на гас, за фекалиите потенцијално и најбрзо може да се изнајдат сеопфатни решенија, иако неопходно е најнапред државна интервенција во однос градската фекална инфраструктура и третман на отпадните води [1] а потем и озбилна регулатива за оние кои не можат да се приклучат на таквата мрежа, односно сите оние кои и ден денес имат септички јами и сред Центар на Град а не пак во околината да мораат да свртат на Еко Тоалети на Компостирање (сакале купени сакале импровизирани), нормал ќе има лутење но Закон е Закон а вишокот нвестиција од претходно нека ги исчистат и импрегнираат заради сотрување реа како би можеле да ги користат како шелтер за склет околности или пак складови за кабаст отпад или залихи кој како мисли дека треба, можеби дождовница за полевање тревник ако не градина, дефакто со парите кои ги фрлаат за септички јами можат да имаат sf-компостен-тоалет во секоја соба, ако веќе неможат или не сакаат да се приклучат на фекална канализација! дефинитивно треба озбилни реформи токму за руралните места бидејќи со септичките јами ги загадуваат подземните води, места кои и така сега се испустени а утре може да треба брзо да се аклиматизираат за живејачка каде и пестициди треба да се забранети во каква и да е вештачка форма!

http://www.ecodomeo.com/english/


https://en.wikipedia.org/wiki/Dry_toilet#Challenges
In Denmark we can easily dig wastewater pipes in the underground. In our neighbor countries Norway, Sweden and Finland, they have the solid rocks under the houses and cities, why it has been so difficult to create all the drains and pipes to send everything mixed with water to the sewage plants. In Finland there are more than 400.000 toilets without water, here different types of composting / dry toilets is daily praxis for nearly 1 mill. People.
http://www.fornyetenergi.dk/we-offer/composting-toilets.aspx

In norway this is the norm at cabins thats not connected to the grid. come to think of it, many cabins here are offgrid, using compost toilets, solar panels and solar heated water for hot showers people here dont mind lowering the standards when they want to unwhind, and connect with nature 
https://www.youtube.com/watch?v=-bXd_YtbF_c&lc=UgjxrXnPA2Ai6XgCoAEC


The Simploo handmade waterless composting eco toilet, an odour free off grid dry loo with urine separator and 12v fan available on ebay for £209 ~ www.simploo.co.uk ~
https://www.youtube.com/user/sancornorth/videos

сепак забрана на септички јами каде и да ет би било возможна само доколку се компензира истата со бесплатно поделени а локално произведени единици/системи за компостирање човечки отпат, сакате туристичка еко-оаза или пак самоодржлив функционален систем дури утре секнала при пик'оил каква и да е служба за чистење фекалии, тогај нема друго колку и ова да звучи идеалистички сулудо!

https://makewealthhistory.org/2018/06/14/how-is-bill-gates-getting-on-at-reinventing-the-toilet/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 12-Nov-2018 at 03:35

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1477&PID=229303#229303

ЗОШТО И ШТО СО ВАКВА ТАРАПАНА ЌЕ ПРАВАТ в Скопје НЕЗНАМ, НО ЌЕ БИДЕ НА АРНО ДА ДОЗНАЕМЕ КОЈ БИЛ ТАПАНОРО НА ВАКВАТА ИДЕЈА ЗА АКО КОГА НЕКОИ РОДИЛКИ СТАРИ ДЕЦА БОЛНИ ИЛИ ИНВАЛИДИ ИТНО ЌЕ ТРЕБА ДА ТРКНАТ НА ЛЕКАР А ЌЕ ИМ ВИСИ НА ГЛАВА НАЛЕПНИЦА И ПОТЕНЦИЈАЛНА КАЗНА!?
да речеме ок имаме сите волја во недоглед и стандард за поарно, па пак е недоносено ваквото еко-стикер решение, дефинитивно треба да се доуреди ваквата регулатива ако не друго за овие категории Сограѓани да се земени во предвид дека се ослободени од ваков лепнат гајрет, колку и да постои потенцијал некој да ги злоупотребува таквите исклучоци што конечно би било ситна боранија во однос ефектот во глобала, НО СЕПАК ЗА EКОНОМИЈАТА ОВА ЌЕ БИДЕ ЗЕМЈОТРЕС БИДЕЈЌИ РЕЧИСИ СЕТА СКОПСКА КАЈ МАЛИТЕ И СРЕДНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА Е во најдобар случај СО ЕУРО-3 СТАНДАРДИЗИРАНОСТ НА ВОЗЕН ПАРК, А ЗИМА ЗАГАДЕНИ ДЕНОИ НАД НОРМАЛА ВО НЕДОГЛЕД КОМОТНО, ПРОСТО КАЈ ИМА НАДОЛЕН ТРЕНД ЕКОНОМИЈАТА УШТЕ ВАКВИ КЛИЗАЧИ И ТРЕБАА! да не има некој карго сервис со еуро-5 флота во таков обем да им надокнади бар на оние кои имаат потреба од ситни репроматеријали или пак достава со лесно ќе тераат, за сектори како Градежништво и да не се говори, ова некој или се опил при калкулациите или му се сонило дека во Скопје воопшто ова и ќе им ефект некаков, О sds Матка1 прво пробајте симнете ја, сетне истерајте акво нешто но во костец бесплатен јавен превоз, генеративни плински печки субвенционирајте и сл. ВИЕ АЈТ БИТНО НЕШТО СТЕ ПРОБАЛЕ ДА ЗАЦРТАТЕ ИАКО И ОД АВИОН СЕ ГЛЕДА ДЕКА СО ВАКВО РЕШЕНИЕ СТЕ СИ РЕШИЛЕ САМО СЛЕДНИ ИЗБОРИ КО ПОТФРЛЕНИ СЕ ПОВЕЌЕ, по која логика верувате дека ако удрите по Народ без да му амортизирате зијан во однос ваква новина (пр. со Бесплатен Јавен Превоз и тарифник за Карго Превоз во Скопје ако не Државна Карго Компанија која ќе пополни недостаток на каршеринг рентање) дека вам а и воопшто на Народ сето ова нема да му се удри од глава!?

значи сe воведува еу регулатива наменета за еу БДП капацитети и треба да очекуваме се ќе биде ок, прво ефектот ќе биде никаков заради ез.Козјак т.е. Матка2 на 30 км од Скопје чие испарување од толкава Акумулација тродупло го заглавува загадениот воздух ко топол излеан сетне врз котлината, заради што и треба итно спуштање на Матка1 та некако евентуално да се види дали тој Кањон и малку ќе помогне како струење, конечно прво субвенционирајте Автоплин ем скинете царина и ддв за ваква алтернатива а дури потоа опнете ваков и за европјаните озбилен економски зорт од еко-регулатива, каде со вакви идеи на балкан каде социјала уште во пештера што не почнала да се вселува!?

https://www.energuide.be/en/questions-answers/which-vehicles-will-be-banned-from-driving-in-brussels-from-2018/1757/

вистина УБО ЗВУЧИ ЗА ВО ЕУ ЕДНА ВАКВА РАБОТА НО КАЈ НАС ЕТ ПРОМАШУЊЕ КАКО МОТИВАЦИЈА ЗА ИСЕЛУВАЊЕ, изгубеното пак време како трајл&ерор за една ваква работа уште толку ќе НИ се удри на сите од глава бидејќи и така развојни проекти нема, а капак и ммф чукаат на врата, бар да ојдеа парите од вишоцитд во буџетот на субвенционирање Бесплатен Јавен Превоз во главниот град, а во костец некоја попаметна еко-регулатива та да видеше Народ аир, ова е ПРОСТО ДЕБАКЛ РЕШЕНИЕ ЗА НАШ СТАНДАРД, тие, европеите за оваа ќе имаат на располагање и евро-фондови ем го прават за автоиндустријата да ја освежат пред налетот на разна источна и западна конкуренција, нормално и еколошките регулативи кои си ги задале си ги бркаат, а и нив, да видиме колку и како ќе можат да ги амортизираат после брегзит, реалноста е дека ВО ЕУ ОДАТ СО ПАКЕТ АРНЖМАН ОД ЕКО РЕШЕНИЈА МЕЃУ КОИ НЕРЕТКО БЕСПЛАТНИОТ ИЛИ СУБВЕНЦИОНИРАНИОТ НА АНГРО ЈАВЕН ПРЕВОЗ Е ТРЕНД, БЕЗ ТАКВА МЕРКА СЕ' ОСТАНАТО ЌЕ БИДЕ НАСИЛА, А СОСИЛА УБАИНА НЕБИВА!
Edited by Zelenikovo - 12-Nov-2018 at 03:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 23-Sep-2019 at 00:39

колку и да сме еколошки свесни, дури имале и достапни начини за детекција (пр. на гајрет за кисели дождови), та дури и да имаме (wtf волја) за еко-марширање и еко-самоодржливост, ние ниту индивидуално ниту колективно ќе успееме да ја запреме светската кашаталистичка центрифуга, што би рекле економски ту-биг-ту-феил е истата, просто нејзино шминкање нема да донесе подобни еко-резултати, ниту пак нејзино ресетирање ќе ги приземји бан’кор елитите освен евентуално да ги   демотивира за супер експлоатација на земјините ресурси, НО може да се подтрудиме да дадеме пасивен отпор не подржувајќи ја нивната фатаморгана за константен раст виа индустријализација и градско гетоизирање на подобен бројлерски пролетеријат, што пак најадекватно ќе го сториме доколку думаме за Рурална Самоодржливост била таа индивидуална илити колективна, во првиот случај мотивирана од Здравје а во вториот како Социјален Импулс ...

да потсетам оваа недела имет Глобален Еко-Протест кој кај нас ни ко пикник не е најавен, а во Октомври продолжен и со бунтовнички акцент ... бреј во Авганистан е пријавен а кај нас штама, ко Македонија да е еко-оаза па и тогаш би требало да се солидаризираме, чунки наредните 4-ри дена нешто ќе се смени, ако не друго Октомври може да се опраи гласна прошетка за смогот зимава што ќе немаме мерни станици да го евидентираат!

https://en.wikipedia.org/wiki/September_2019_climate_strikes

https://globalclimatestrike.net

https://rebellion.globalод друга страна изненадува колку во 90-тите имавме еко-активизам во земјава кога немаше ни интернет ниту фејкбук, а сега просто ко да сме рамнодушни, можеби од време на време соочени со енормното загадување та демонстративно да се канализира склет енергија преку протести, хм, логично би било да имавме бар еден Еко-Медиум исфинансиран од државен буџет, можеби интермецо еко канал каде би се сублимирале дебатно еколошките гајрети и чариња како побрзо би излегувале на крај со склет околностите, та дури крајот не можеле да го фатиме бар би потфатиле рамнодушниот табиет и на политичарите и на експертите, но конечно така и би се мотивирал Народ да ако не може градоите да се пролуфтираат самиот тој да си фати Рурална-Луфта ... за ваков Еко-ТВ-Канал може да послужи и јавниот тв сервис, но може да го субвенционираат бар фреквенциски икабловските телевизии, зависно што е попрактично, а негова програмска шема да е вклучено и Образованието но и Општините, така речи со Еко-Агитпроп виа социјален инжињеринг да се менуваат склет навиките и стандардите, реално преку ноќ од тенеќе кристал не бидует, а доколку веќе сакаме тоа насила да го сториме воедно чаре е и инстант Граѓански Инспектурлук стимулиран наградно системски преку апликација налик Руптли-Стрингер [1] при што секој Граѓанин би можел да сними виа лајв гпс-снимка одреден еко-криминал а за тоа да биде и награден некако па и финансиски ако не со бенефиции, од непрописно паркирање па се до нечиј еко-ајванлук дали индустриски државен или приватен, а со што и дополнително така би се помогнале Инспекциите но и МВР па и Судовите доколку таквата снимка се врши преку избаждарена мобилна апликација чија веродостојност и онлајн во живо би ја прифтила одреден државен орган како истата би била и посведочена дополнително на Суд доколку казнетиот се жали зошто попошта му стигнала казна ... синкир од хакери се плашите, хм ако награда е и 20% од казната чинам ќе се осигура ваков систем и дополнително дали биометриски или пак со губење одредена општествена бенефиција доколку некој се обидува да ја злоупотреби ваквата Еко-Смајл-Ју-Ар-Он-Камера апликација ...

Edited by Zelenikovo - 23-Sep-2019 at 01:38
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 23-Sep-2019 at 21:37

дека ќе дочекаме еко-шифт, хм, потенцијал има, прашање е дали има простор пред да се сруши светската економија под товар на преголемите глобални финансиски ризици, а дали во такви околности би се зауздало загадувањето тоа тнко освен ако не бидне потоп тогај со време па и да се искулира екофутпринтот на сите бар за миг додека истовремено стане практично лесно изводливо ноухауто за искористување на Хидрогенот дали за греење [1] или пак за автомобили [2] во вториов случај на начинот на кој се користи Хидрогенот ветува и повеќе него што би можеле да очекуваме од ваков еко-шифт т.е. сотрување и на цо2-то од атмосферата, но, што да прават така после фармација и еугеничари та не се надевајте многу многу дека месонските елити ќе пуштат срце, во такви околности просто нивната власт врз земјаните ќе биде озбилно дерогирана, но да не кобам па Аирлија ако тргне на арно!


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 22-Nov-2019 at 11:30

ПОУЧНО од ПОУЧЕН
антикашаталстички антиглобалистчки антиимперијалистички

точно глобалното затоплување е склет
но поголем од елитизмот на еа-детерминистите Здравје

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 05-Dec-2019 at 04:48

точно светот оди во неповрат, елитите глумат лудило, а вие чекате на чаре од нив, кој кога каде, еве ајде свртете на Аграријанизам но не вам ќе ви изгледа фино индустријализација а во исто време ќе верувате дека нема светот да падне во еколошки колапс, најмалку што ќе ве здрма наскоро е потоп, а бидејќи не сте самоодржливи ќе крекате како жаби на суво!

горното видео е чуден научен спунт на конспиративните абери за глобал-еко-мелтдаун [1][1][rome-computer-models-vs-ipcc-climate-scientist-computer-models/">2] значи фората на елитите е спинувајќи еко-паника да се турка светот кон nwo, но како кога паничење не е возможно да ја ресетира мега-драјв економската центрифуга на западот, напротив таков ризик налик забавување на економски раст заради шифтање масовно од јаглен на гас пример би предизвикало светски економски колапс, едноставно таквиот шифт замислете го како инстант импичмент на амерички претседник и како тоа би влијаеле на волстрит [3]

ова што го посочувам не значи дека не треба да се воозбилиме и бараме начини за Опстанок на светот и животот каков што го познаваме, НО чинам веќе за тоа е касно, иако постојат и технологии и знаење како да се интервенира подобно бар ако не друго во однос озонските дупки [1] сепак глобалното затоплување и заладување се природни циклуси на кои како човештво теоретски би повлијаеле само минорно пример доколку индустриската револуција беше изескивирана, а според мене поголем гајрет сега е пример загадувањето на водите т.е. недостатокот на питка вода т.е. зошто светот речиси и да не му ја мисли за тоа бркајќи фракинг економска самоодржливост при што неповратно се загадуваат и она малкуте чисти подземни води, но за фракинг нема да чуете а не пак да видите масовна еко-кампања низ светот, климатските промени теоретски би се амортизирале преку довлечкување вода од морињата и океаните десалинизирајќи ја и користејќи ја за иригација низ континентите, што исто може да послужи и како ресурс за вода за пиење, но нели елитите нема да ги забранат хемикалиите правовремено за да не се загадуваат водите вклучително и морските, битно вас ќе ви продаваат ветер и магла за глобално затоплување, од кое пак сакале ние или не земјата ќе извлече потенцијално корист заради нов потоп и запирање на светската економска центрифуга бидејќи речиси над пола земјани живеат на 200 км од обала, но потоа значаен ризик е нуклеарното оружје односно миграциите и конфликтите, но за антиотанизација вам не ви паѓа на памет туку напротив трчате кон нато наместо да ги куражите сите на разоружување! се милитаризирате и така мислите совеста ви е чиста, за греота!

во секој случај греота е што кашатализмот кој беше протнат во историјата од страна на евроатланските елити сега гледаат истите да го заменат со nwo социјализам, но еугеничарски за што полесно да владејат со светот, бар тоа им е агендата 2021 сега ребрендирана како 2030, а уште погреотa e ДЕКА со каков и да е економско-политички систем светот тоне пак во дарк ејџ сценарио бидејќи нечиј империјален маштаб нема мерка!Адио Земља Наш Планетhttps://insideclimatenews.org/news/27112019/climate-tipping-points-permafrost-forests-ice-antarctica-greenland-amazon-nature

~

https://truthout.org/articles/release-of-arctic-methane-may-be-apocalyptic-study-warns/

https://www.astrobio.net/also-in-news/volcanoes-and-glaciers-combine-as-powerful-methane-producers/

запрашајте се зошто при фракингот за метанот што го испуштаат нема фрка!?
кравите им биле гајрет, а каде е метанот од пермафростот и океаните!?
кој се’ зема за вакви нво кампањи пари и ви се праи паметен!?
а вие капак ко мутави климате давајќи им аплауз на еа-елитите!ОНА ШТО ТРЕБА Е ДА СЕ СПРЕМАМЕ ЗА КЛИМАКСОТ т.н. типинг поинт, а не да глумиме еко-душебрижници кои во континуитет ќе дремат кашаталистички! Да не почна некој од центрифуга да се отштопува и рурално да диверзифицира!? само вие градски чекајте на еа-елитите за чаре незнам само каде со тој памет, можеби во конц логори кои би требало утре да ве штитат од гладни миграциски орди!? нормал попат таму и ќе ве учипат доброволно за нели мирно да си спијате!


Edited by Zelenikovo - 05-Dec-2019 at 11:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 05-Dec-2019 at 16:09

интересно е дека и покрај масовната појава на природни катастрофи кои логично се нусефет на глобалното затоплување некако сите си се опуштени насмеано, ко да не претстои никаква фрка натака, што пак е осигурано од "меѓународните" климатолози виа штимани извештаи односно удбалитичарите си ги користат тие штимунзи кампањски пр. во сАд [1] каде демокртаите терајќи глобалистичка шема глумат еко-душебрижници а пак репуликанците знаејќи дека е штимунг во прашање си тераат како им чини, обично и тие се во глобалистички ритам бидејќи и двата табора се банкор спунтови за владеење според нив со рајата, НО Трамп ете им бидна народна аномалија, просто е преку ноќ прештимување на светската економија не е возможно, а дека ќе амортизираат еа-елитите нешто притоа да изгубат шерот на светското фиктивно богатство тоа малку морген, дури ни со некакво масивно цо2 менаџирање или пак шифт кон нови технологии ќе се ресетира еко-футпринтот од кашатализмот кој го имаа посеано пост индустриската револуција, та дури и да беа направиле болшевички илинацистички ворл ордер пред пола век пак бадијала а не пак сега со некаков нов нешто од природен карамбол да зауздаат, просто премногу се имаа опуштено и порано за да можат правовремено да влијаат на природни планетарни процеси кои и ден денес целосно не ги разбираат, а за многу и глумат лудило дека воопшто постојат како ризик иако во случајот со метанот ниту можат да го порекнат но затоа ќе го пикаат таквиот ризик под тепих за да не се крева паника како што подолго би им вртела центрифугата а така си тераат своите империјалистички агенди! дали не е така, еве едно видео кое фино го елаборира ова ...но интересно не е само метанот кусур туку и cfc-то кое и поголем [1] па пак не видовме дека ја запреа целосно неговата употреба, камо екологистите да тераа и контра конзумеризмот дотоварен со cfc заради хигиенската и козметичката индустрија [2][2][2] што мислите за 50 години масовна употреба на cfc зар не е штетата значајна, зар само цо2-то е гајрерот, просто лавината е стркалана а сега можете само да се надевате дека нема многу да ве затрупа, ко што вели во горното видео и еден поголем земјотрес или вулканска активност на северната полутопка и почна турбо ослободување на метанот од пермафростот а така макар вие немале ниту индустриска цивилазција потоп ќе си дочекате, од друга страна ако се дозакачи духоносна варијабила на равенката сетоа ова може неразбираливо научно да се забрза, а одговорот каков ќе биде опуштено не паничете, точно, но и на таквата фиктивна смиреноумност ќе и дојде типинг поинт бидејќи и по утрото да не моѓете да го познаете денот кога ќе почне да ве пржи сонце ко да сте во сахаа а вие во Македонија јасно е дека ќе гледате да и скубнете на центрифугата и пробате да си го наредите животот самоодржливо, хм ќе одгледувате саксиски капка по капка патлиџани со кои ќе раните мигрантски арамбаши чии орди сигурно нема да губат време аграрно туку ќе хараат за да лапаат на вересија, хм, подземно печурки тогај ќе ве вадат, но ако се распостелатсветските елити нуклеарно така печурките се голем гајрет освен ако не ви е бункер некако со оловни фолии забарикадиран ...      
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 05-Dec-2019 at 16:57

страна поназад во пост [#118] исто имет убо предупредување за метанот, но како да се освестите дека е замината работата кога еве ко во горното видео ќе ве уверуваат спинерски сите западљаци дека климатските промени ќе биднат оправлива работа, ех ко што вели русинката горе ниту се замараат да ја стават како главна варијабила во равенката тоа артичката метанска бомба а само ќе калкулираат со протекувањата од транспортот на гас, но каде е фракингот и енормните испуштања при експлоатација на гас од шкрилци кои сега се невиден тренд на запад односно посреди банкор елитите на западот!? само вие чекајте тие да ве предупредат, но ако сте паметни нема од нив ниту да се поучувате а не пак на нив да се надевате дека ќе ви осигурале мирна иднина, било тоа да е за светската економија било за природните ризици или пак политичките nwo ујдурми, не дека сакам јас да ве тревожам или форсирам антиевроатлански но ве окуружавам да размислувате со своја глава и сами си премерите опуштеноста, дали не е попаметно бар да си имате сејф-хаус на Село него да трупате квадратури по градои, ајде еден стан сте имале ок, но да си заробувате иднината бидејќи ви ветувале како самитот во кјото и сличните ќе ви решеле стравоите ризците и куршлусите натака тоа во најмала рака е фатаморгана од небулозно думање!

https://www.counterpunch.org/2019/06/20/the-dangerous-methane-mystery/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 05-Dec-2019 at 19:46

метанот не ет единствен ризик или попрво процес кој веќе предизвикува кармбол посреди глобалното затоплување, но доколку не се има во предвид истиот како озбилна варијабила научниците се како љиљаци во камион кој си го возат еа-елитите како им треба или чини, смешно е што е и’ очигледно дека знаат колку голем гајрет ет истиот сигурно сателитски можат да детектираат многу што под пермафростот но токму бидејќи процесот не е ревирзибилен апропо топење на антартикот пак ја дефокусираат јавноста како знаат и умејат со цо2-то за да не се крева паника и си се понадева Народ дека ќе се најде чаре, а всушност село гори додека баба си се чешла, од овој аспект демонстрации еко-движења и незнам како се’ не активизам е сувишен освен да се канализираат фрустрации дали наивно детски или пак миграциско хулигански, а единствен логичен потег би било подготвување за она што ќе следи како потоп и сите нусефекти кои би се јавиле заради истиот, индивидуално тоа би значело уште веднаш шифтање кон самоодржлив аграријански живот на село, додека колективно потреба од инстант рурална ориентација на економијата и човечките ресурси наместо понатамошно форсирање бројлерско-индустриска фатаморгана, сето тоа како осигурување дека бар малку од малку би можеле да ги амортизираме последиците при евентуален турбо глечерско растопување, и повторно би можело да помогнеме и на други вака натака доколку галамиме соодветно јавно и гласно и сред комшилук па и потака, но каде кога денес вам ви е битна отанизација а не самоодржливост посреди државните агенди и просторните планови, дури немаме ни кризно ворст кејс сценарио и за светска економска рецесија а не пак за потоп на пола светска популација т.е. како ние треба можеме и ет логично да делуваме во такви околности!

нејсе, непознати многу а амортизери речиси ич, евентуално молитвена волја да големите не распалат нуклеарно доколку им се заниша тлото под нозете, иш иш не кобете ќе ви речат суеверните, но јас ви велам Молете се за да не страдате и отповеќе! но за да си осигурате вака волјата со време задумувајте се за непознатите ризици за да сконтате колку научниците абер си немаат (извозени или не) за тоа што колку и како ни се случува со климатските промени!

forum.arctic-sea-ice.net

   

сето ова би било паметно да го заокружам со едно киматично-епп дека планетава е свесна кон што ја туркаат кашаталистите па пробува сама да им заржи за да не замине и потака работата околу енормната експлоатација и трешинг табиет, луѓето така не се колатералка, но бидејќи се заложници на еа-елитизмот денес копиран и од третиот свет како слобода без одговорснот, та така и тие ќе си го окркаат бидејќи на лажни научни претпоставки се потпираат а така и опуштаат! следниот линк еве звук кој индустриски здрмал а потоа видео како одговор ...

https://www.downtoearth.org.in/news/the-sound-of-global-warming-41565


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.