build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Екологија на материјали и околина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 24-Jun-2020 at 10:20
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 24-Jun-2020 at 14:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 12-Jul-2020 at 05:55
еден потенцијален ризик кој треба науката да го има во предвид во однос преносливи болести од комарците уште сега се подвидовите кои вирејат во солени живеалишта, бидејќи истите се и поиздржливи од останатите
Unlike the woodland mosquitoes, the salt-marsh mosquitoes (Aedes cantator and A. sollicitans) produce many generations per year and fly much longer distances, up to ten to twenty miles or more from the coast, in their search for food. These species breed only in saline pools in or near salt marshes [1]


ризикот е во однос масовно впрегнување Десалинзација на Морска Вода [1] кој процес досега беше нерентабилен и скап [2][2] но на повидок е новитет кој може тоа да го надмине ... ова пак би значело дека оние поиздржливи видови комарци ќе станат попристусни, а претпоставувам тoa е ризик и од мутации со останатите видови [3] што сепак може да се изескивира доколку солта не се исфрла туку разградува, Битно Оваа Новина За Мнозина Ќе Биде Благодат потенцијално влечејќи големи количини Десалинизирана Морска Вода и за Наводнување освен Пиење а така и голем дел од Земјите од Третиот Свет амортизирани и сред суши во однос Рурална Самоодржливост, иако возможно е утре ко и со нафтоводите некој и на ова да стави монопол та прашање е колку сите ќе видат аир од оваа новина, евентуално масовно да мигрира Народ кон Крајбрежја, но чунки праводобно би се деелитизирал кашатализмот и предност би имала хуманоста бидејќи станува збор за Основен Ресурс кој би требало вака да бидне што подостапен ... единствен гајрет би бил евентуално распаѓање на нано-титаниумската мембрана а така и ризик од отровна вода, но чунки знаат што и како прават научнициве!? претпоставувам алуминиумот може да бидне нападнат од разни киселина и така да се ослаби врската, та би требало сет оф филтри заради дополнително осигурување на ваквата нова нано-мембрана!? друга битна непозната посреди сето ова е каква кристална решетка ќе има вака филтрираната вода, и воопшто дали ко таква ќе биде гајрет за организмот [4][4][4] што тепретски може да се оправа електромагнетно но колку зијан сето тоа би имало дополнително синергиски кај човечките клетки [5] во секој случај новинава ет Надеж која за Пола Светска Популација потенцијално ќе значи поздрав и полезет Живот ...

https://www.x-mol.com/paper/1226952691825004544

https://www.researchgate.net/publication/321330215_Ultrathin_Two-dimensional_MXene_Membrane_for_Pervaporation_Desalination

https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acsami.9b08078?rand=93gdnih1

ко едноставен процес би требало да ет и најефтин

https://en.wikipedia.org/wiki/Desalination#Economics

~

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2214993720301020

https://en.wikipedia.org/wiki/MXenes#Water_purification_properties

https://www.researchgate.net/publication/339876867_Potential_of_MXenes_in_Water_Desalination_Current_Status_and_Perspectives

~

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2542435118301387

https://nano.materials.drexel.edu/research/water-purification-and-desalination/

https://youtu.be/hj8hDsvyOAs?t=2282

~

MXene As A Novel Material For Next Generation Desalination Membranes


Desalinated seawater is the primary source of drinking water in Qatar. Among all present desalination technologies, reverse osmosis (RO) has been demonstrated as one of the most feasible processes.

However, the main limitation with RO and other membrane-based techniques is costly operation and maintenance associated with membrane scaling, fouling, and degradation.

Advanced membranes that enable ultrafast permeation while maintaining good mechanical properties, are very important to facilitate both water purification and desalination technologies. Low-dimensional nanomaterials such as carbon nanotubes, cellulose nanocrystals and graphene oxide (GO) have been
tested in membranes due to their good mechanical properties and amenable surface functionalization.

Specifically, GO nanosheets have recently emerged as a new material for ultrathin, high-flux and energy-efficient sieving membranes due to GO's unique two-dimensional atomically thin structure, outstanding mechanical strength and good flexibility, as well as good dispersion in aqueous solutions.
However, selectivity and stability of fully wetted GO membranes in cross-flow conditions has remained challenging and solubility of GO can also lead to membrane disintegration under operation conditions.

Herein we present MXenes [1], a new class of 2D carbides, as new promising membrane materials for water desalination applications. For this purpose, Ti3C2-based MXene membranes have been prepared by a vacuum-assisted filtration technique. In order to detect the permeated ions and molecules, we have performed electrical conductivity measurements and UV-V is analyses. The results have shown that MXene membranes are selective towards ions of different size/charge, such as Cu2+, Mg2+, Na+, K+, SO42-, and Cl-. The permeation data have also shown a cut-off trend around 4 Å, and species of a larger size have been sieved out. The transport mechanism through MXene membrane films has been therefore size and charge selective due to the presence of the interlayer slit pores and the negative charges on the hydrophilic Ti3C2-based MXene film surfaces.

In this study, we compare MXene membranes with GO membranes to better understand differences in their water desalination performance. Indeed these novel membrane composites are expected to improve the flux, increase the salt rejection efficiency and decrease adhesion of the adsorbed particulates and organic molecules, thus mitigating fouling.

Reference: 1.M. Naguib, V.N. Mochalin, M.W. Barsoum, Y. Gogotsi, MXenes: A New Family of Two-Dimensional Materials, Advanced Materials, 26, 992-1005 (2014) [1]

Authors: Chang Ren; Mohamed Alhabeb; Zheng Ling; Kelsey Hatzell; Muge Acik; Khaled Mahmoud, Phd; Yury Gogotsi

Corresponding author :
kmahmoud@qf.org.qa ~ Qatar Environment And Energy Research Institute (qeeri), Doha, Qatar 1

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 12-Jul-2020 at 13:13

еве го пак потенцијало на графенско-оксидна мембрана
која е блиску до M(а)xen-ните, сепак различна ...
чинам ако екоeтиката и биоетиката се неодминливи стандарди,
сето ова би сторило во светов Попитка Иднина, само,
зависи кој како верува дека менгеле загинал, а хитлер го утепале!?


Novel desalination method with nearly
perfect salt rejection and high water flux

https://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=54677.php
...

"The minimum working pressure is 0.4 bar in our test; this means that even an adult human can suction out water from the membrane," Guo concludes. "This planar heterogeneous interface desalination method is completely different from any previous desalination methods. It holds great promise for portable and low-energy-consumption water drawing appliance."видеово тро марципан-продакшан, но концизноеве и стриктли желатин постпродукција
Edited by Zelenikovo - 12-Jul-2020 at 18:19
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.