build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дизел локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 07-Jan-2015 at 19:49
Навикнати сме на користење вагони со купеа, кои се пред се‘ наменети за средни и долги релации, а кај нас се набавени повеќе од немај каде а не заради „големите„ должини од нашиве пруги.

Така, со години, а можеби и со децении (ние редовно доцниме во се‘...), ниту еден производител на возови не произведува патнички гарнитури со купеа па затоа модерниве возови ни се туѓи, а како реков, наликуваат на трамваи, не на возовите на кои сме навикнати.


Edited by MIKI1 - 07-Jan-2015 at 19:50
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 07-Jan-2015 at 22:54
Должинитие не се големи ама времето за поминување на тие должини е големо... така да скоро исто
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 08-Jan-2015 at 18:31
Тогашна JZ а денешна МЖ 661-236...1984-та година...Влез во станица Скопје...

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 08-Jan-2015 at 19:36
Одоко се гледа дека состојбата и многу подобра-и боја и изудираност на шасија...
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 08-Jan-2015 at 20:28
Originally posted by gjoko

Одоко се гледа дека состојбата и многу подобра-и боја и изудираност на шасија...


Епа тогаш била стара 20 години а денес има 50 години...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 08-Jan-2015 at 20:38
и којзнае колку развалени тракторски приколки на `необезбедени премини`
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 08-Jan-2015 at 23:40
тоа време се пазени и одржувани и чисти
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 09-Jan-2015 at 12:22
Originally posted by zookisk

Тогашна JZ а денешна МЖ 661-236...1984-та година...Влез во станица Скопје...На локомотивата пишува "JugoslAvenske ŽelJeznice" што значи дека локомотивата и припаѓала на ЖТО Загреб.
Столбот кој ги држи каблите на контактната мрежа е карактеристичен за некои од пругите на подрачјето на Словенија и Хрватска.
Вагонот е најверојатно некој „Inter City" вагон - ЖТО Загреб ги ставал во состав на своите деловни возови.

.
.

Edited by mon - 09-Jan-2015 at 12:31
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 09-Jan-2015 at 13:35
Токму така еве слика од истото место со електрична локомотива од хрватските железнициEdited by Џоле - 09-Jan-2015 at 14:25
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 09-Jan-2015 at 17:38
^ ^ ^
Овие локомотиви се тазе пензионирани во Хрватска и користени на Истра т.е. околината на Ријека и делумно во правец на Загреб.Серија ЈЖ 362 или ХЖ1061 (Жутка).
Прашањето е како дошла 661-236 од Ријека во Скопје и дали воопшто е таа локомотива, на сликата сепак е тешко видлив бројот...

Edited by Тркало - 09-Jan-2015 at 17:40
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 09-Jan-2015 at 20:45
Originally posted by Тркало

...
Прашањето е како дошла 661-236 од Ријека во Скопје и дали воопшто е таа локомотива...

Оваа локомотива НЕ е „скопска„ ЈЖ661-236 и местото на кое е направена фотографијава не е на „влез во станица Скопје„.
.
.

Edited by mon - 09-Jan-2015 at 21:28
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 09-Jan-2015 at 23:45
колку можа да запримета ко да има број 212
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 10-Jan-2015 at 02:04
Сликата е сликана на место близу Карловац, Хрватска. Иначи електричните локомотиви како таа на сликата не сообраќаат веќе поради промената на напонот на мрежата...
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 10-Jan-2015 at 23:31
Дали некој знае која од 661 локомотивите е користена во снимањето на филмот Караула?Се наоѓа на самиот крај на неа има црвена петокракаEdited by 11111 - 10-Jan-2015 at 23:31
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 11-Jan-2015 at 00:23
Originally posted by 11111

Дали некој знае која од 661 локомотивите е користена во снимањето на филмот Караула?Се наоѓа на самиот крај на неа има црвена петокрака661-238
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 11-Jan-2015 at 21:46
dali moze da se popravi 238 najdov sliki od nea uzas


http://s820.photobucket.com/user/Vladimir_Petkov/media/Skopje/zeleznica/lokomotivi/MZ_661-238_07-2013_2_zps9f657e39.jpg.html?sort=3&o=11
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 11-Jan-2015 at 23:38
оооо шо се случило со локомотивава. Или некој гаден судар ма да не ми се верува или ја касираат ...
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 11-Jan-2015 at 23:45
Originally posted by Daniel1122

оооо шо се случило со локомотивава. Или некој гаден судар ма да не ми се верува или ја касираат ...


Паркиран КРАН на пругата Тетово - Гостивар.

Еве линк од настанот во делот црна хроника - 19 јули 2013.Не верувам дека ќе ја носат на поправка (исто и 461-121 оштетена кај Рајко Жинзифов од крајот на декември 2013 на сликите не е ни чепната, не знам кога се сликани).
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1018&PID=156807#156807

Edited by Тркало - 11-Jan-2015 at 23:46
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 12-Jan-2015 at 00:10
Едино решение???? 238 како РЕЗЕРВНИ ДЕЛОВИ од неа за другите 661
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 12-Jan-2015 at 01:04
штета и така се во мал број... од сликава мислам дека локомотивава имала парен котел и тука мислам дека е воздушната кочница во делот кој е уништен. Поголема штета би била ако била свртена од другата страна...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.