build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дизел локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 27-Jan-2015 at 20:39
Полвал би можел да кажи нешто повеќе,но Силика се гледа уште од магистралата,што би рекле од автопатот.Највероватно е точна информацијата дека трасата е запоседната од талибанци (слична ситуација имам и јас, и мене моментално ме кошта 10 таусенки во дилот со муштериите)
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 29-Jan-2015 at 06:04

Originally posted by jyvation

На mon е профилот ќе ви објасни.

Точно е, оваа индустриска локомотива јас и Полвал ја фотографиравме во кругот на некогашната фабрика „Силика„ во Гостивар
а со цел фотографиите да ни помогнат да добиеме Н0 модел на истата(моделарство стр.42).
Локомотивата е од типот DL100 производство на Jenbacher Werke (JW100)kоја „Силика„ ја има користено за своите потреби.
Не сум сигурен но мислам дека Фирмата пред која стои оваа локомотива денес се вика „Вардар Доломит„.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 30-Jan-2015 at 00:05
Случајно приметив на локомотива од серија 661 2-- (незнам која точно беше), пишува made in Canada нели би требало серијата 2-- да е La Grange Illinois USA ?
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 30-Jan-2015 at 00:32
Originally posted by Daniel1122

Случајно приметив на локомотива од серија 661 2-- (незнам која точно беше), пишува made in Canada нели би требало серијата 2-- да е La Grange Illinois USA ?

Производство на ЈЖ 661:

Од 001 до 233 - La Grange, Illinois, USA,
од 234 до 415 - Ontario, Canada.
.

Edited by mon - 30-Jan-2015 at 10:55
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 01-Feb-2015 at 00:51
661 237 и 661 241 во каква состојба се ? има слики од 2013 год во очајна состојба. Сега веројатно уште повеќе ?
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 03-Feb-2015 at 19:33
237 е скоро раскодована за делови
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 05-Feb-2015 at 11:39
Originally posted by 11111

237 е скоро раскодована за делови


Кај си ја видел?
Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 05-Feb-2015 at 15:11
прошло лето бев во депо ,а ова слика е од 2013 www.flickr.com/photos/42309484@N03/8980593070/
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 06-Feb-2015 at 11:18
да та слика и јас ја видов, иначе се работи ли на некоја локомотива 661 од оние кои не се воо сообраќај ?
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 08-Feb-2015 at 05:18
JZ 661-405...Битола...1982 година...

Back to Top
11111 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Jan-2015
Location: tetovo
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote 11111 Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 10-Feb-2015 at 22:16
[QUOTE=11111] www.facebook.com/pages/Lokomotiva-661/180498732024886?sk=photos_stream   P.S.Направете споредба колку во соседна Србија се очувани и обновени спрема нашите .Ако ги разгледате сликите ќе забележите дека една лоомотива е со приклучоци за електрични кабли за загревање на вагоните ????
Back to Top
Daniel1122 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Daniel1122 Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 10-Feb-2015 at 23:45
голем дел од локомотивите им се реновирани во Гредељ. Незнам зошто МЖ барем две-три не прати на реновирање тука очигледно ништо не мозе да се направи. Кога барем   некоја од серијата 400 би се вратила во живот ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12090
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 19-Aug-2015 at 09:32
За сè има вторпат
Back to Top
Gox View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Oct-2015
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Gox Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 27-Oct-2015 at 21:20
Dizelka 661 164 na zleznicka stanica vo Bitola

https://www.youtube.com/watch?v=0Z-BkoP20DI

Edited by Gox - 27-Oct-2015 at 21:21
Back to Top
Gox View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Oct-2015
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote Gox Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 27-Oct-2015 at 21:27
Dizelka 661 223 zeleznicka stanica Gorce Petrov

https://www.youtube.com/watch?v=-7eMLuSvk4g
Back to Top
Daniel111222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Daniel111222 Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 28-Oct-2015 at 20:07
De beeee i 661 223 ja unistija ...
661 forever
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 09-Jan-2016 at 19:52
Originally posted by Daniel111222

De beeee i 661 223 ja unistija ...
661-223 е таква од порано.
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 16-Jan-2016 at 16:31
Дали некој знае нешто за оваа дизел локомотива уловена на Стрит Вју во Градско? 41°34'34.82"N 21°56'52.66"E (снимка од јуни 2015)

[/URL]

Edited by ViktorMKD - 12-Mar-2016 at 16:52
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 16-Jan-2016 at 20:17
Originally posted by ViktorMKD

Дали некој знае нешто за оваа дизел локомотива уловена на Стрит Вју во Градско?...


Тоа е грчка маневарска локомотива.
Доколку не е новонабавена во што не верувам, сигурно ја носат или враќаат од ремонт нивната А-172.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 16-Jan-2016 at 21:32
Originally posted by mon

Originally posted by ViktorMKD

Дали некој знае нешто за оваа дизел локомотива уловена на Стрит Вју во Градско?...


Тоа е грчка маневарска локомотива.
Доколку не е новонабавена во што не верувам, сигурно ја носат или враќаат од ремонт нивната А-172.
.

Јас се мислев меѓу Бугарска серија 55 (и во Бугарија има иста), а, Грчката е А-151
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.