build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дизел локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Jan-2010 at 12:10
A kako e izvrsena renumerizacijata na MZ lokomotivite po raspadot na Jugoslavija?
Dali se samo zameneti JZ so MZ bukvite ili pak se promeneti i oznakite na seriite/podseriite ?
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Jan-2010 at 13:29
Originally posted by mon

A kako e izvrsena renumerizacijata na MZ lokomotivite po raspadot na Jugoslavija?
Dali se samo zameneti JZ so MZ bukvite ili pak se promeneti i oznakite na seriite/podseriite ?

Сета ренумерација на МЖ е останата како од времето на ЈЖ (серија, подсерија),
тоа е случај кај сите екс-ЈУ републики освен во Хрватска каде потполно се на ддруг начин ренумерисани !!??
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Jan-2010 at 11:04
Originally posted by Vladimir P

Сета ренумерација на МЖ е останата како од времето на ЈЖ (серија, подсерија), тоа е случај кај сите екс-ЈУ републики освен во Хрватска каде потполно се на ддруг начин ренумерисани !!??
Ova ne sum go znael! Dali e ist slucajot i so vagonite i ostanatite vozila na MZ ili samo so lokomotivite?
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Jan-2010 at 12:24
Пред неколку години во Битола доаѓаше една локомотива со кабина како MЖ 661-410 ама бојата му беше портокалово со црно...  Покрај многу бројните слики и податоци на форумов никаде ја нема спомната таа локомотива... Dunno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Jan-2010 at 15:01
Originally posted by Danielbtmk

Пред неколку години во Битола доаѓаше една локомотива со кабина како MЖ 661-410 ама бојата му беше портокалово со црно...  Покрај многу бројните слики и податоци на форумов никаде ја нема спомната таа локомотива... Dunno

Daniel добро дојде,
Потполно ме зачуди ова твое сеќавање, во МЖ никогаш немало портокалова бија на дизел лок., освен на некој дизел маневарки кој имаат да речеме жолта и црвена. Иначе стандардно EMD лок. се зелени.!!!???

Edited by Vladimir P - 26-Jan-2010 at 15:04
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Jan-2010 at 15:01
Старана лок не може да се движи во наши простори (едино влечена од наша)!

Edited by Vladimir P - 26-Jan-2010 at 15:02
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Jan-2010 at 19:44

Ама таа локомотива не влечеше вагони, туку секогаш сама како да ја испробуваа за нешто. Често ја гледав бидејќи живеам до железничка па така го гледам секој воз...

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Mar-2010 at 02:20
Пред реновирање МЖ 642-002Сега, на пробна вожња во Марибор


фото: Jembah

Наскоро дома
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Mar-2010 at 12:45

опа ова не е само лифтинг, ова е дедо со нови мускули  

~

а Даниел да не мислиш на црвенава http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=457&PID=49350#49350 претпоставувам неиспрана фаќа на портокалово

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Mar-2010 at 23:27
A ова е маневарка или?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Mar-2010 at 00:47
Originally posted by гитардемон

A ова е маневарка или?

Служи за маневра и лесни патнички композиции
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Mar-2010 at 00:06
Ова беше една од четирите 642/643 што отидоа во Словенија на реновирање така? Ова е прва што е спремна?

Кога сме веќе кај Словенците, што стана со најавата дека од Словенски Железници ќе набавиме четири локомотиви од серијата 644?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Mar-2010 at 10:58
Владимир, дали можеш да ми објасниш која е разликата во однос на трошоците за гориво што ги има оваа маневарка во однос на Кенеди? Сигурно троши помалку гориво, но дали се исплати вакви маневарки да ни ги влечат возовите за Битола и Кичево или дефинитивно ќе се користат единствено во товарниот сообраќај?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Mar-2010 at 14:44

- 642 (826 ks) имаат на старт 7,9 кг/ч на маневра 15,8 кг/ч потрошувачка новата сигурно многу помалку.
- 661 (1950 ks)имаат на старт 21,3 кг/ч на маневра 42,6 кг/ч потрошувачка на гориво.

Иначе би била погодна за влечење на патнички возови кон СК - Табановце или Ск - Кочани, за Битола и Кичево со толкав број на вагони и такви нагиби !!??

Edited by Vladimir P - 11-Mar-2010 at 14:45
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Mar-2010 at 11:23
Јасно ми е, тоа значи дека најверојатно би се користела за товарен сообраќај.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Mar-2010 at 14:50

Товарен маневарски и лесен патнички превоз
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Mar-2010 at 12:56

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Mar-2010 at 21:05

Добра слика. btw Знае некој податоци за оваа Локомотива... ?

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Mar-2010 at 21:31
Руска локомотива TEM2 кај нас се води како серија 667

Иначе во МК имаме две овакви локомотиви МЖ 667-001 и МЖ 667-002 кој беа дојдени со рафинеријата 1981 година (која е исто руска технологија)

Иначе 667 е тешка маневарска локомотива, 123 тона, 1000 kW, 100 км/час

П.С. Едната е вон употреба а со другата се борат секојдневно
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 07-Apr-2010 at 10:27
Благодарение на приателот од Словениа Cokla ја имаме информацијата дека синојка во 23:00 од Марибор тргнала за дома комплетно обновената дизел локомотива МЖ 642-002


фото: cokla
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.